Skocz do zawartości

core i7 3930K czy moze FX 8350 ? (pod V-ray lub Octane lub Bunkspeed)


sznycel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Chce zająć się renderingiem (najpierw produktowym, nieco później architektonicznym).

 

Rozważam soft:

 

Blender + V-Ray oraz Cycles

LUB

CAD 3D + Bunkspeed lub Octane Render.

 

Składam nowe PC i jestem na etapie wyboru platformy:

AMD FX 8350 (8 x 4 GHz)

lub

Intel Core i7 3930K (6 x 3,2 GHz)

 

Ten drugi procek ponoć trochę szybszy (Core vs Core) i mniej prądożerny, ale też trzy razy droższy!!! (2200 zł vs 740 zł).

 

Do tego chce kupić 32 GB RAM. Ceny płyt zbliżone, wiec zastanawiam sie czy warto isc w INTEL-a? Roznica w cenie spora!

 

Dodam jeszcze, ze rozwazam OC, niezaleznie jaki proc kupie. Grafike kupie na jesieni (na razie na starym GTX 2xx bede jechal).

 

Prosze o polecenie, ktory proc bedzie lepszy.

 

 

Pozdrowienia i dzieki za podpowiedzi!

Sznycel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kup lepiej i7 2600k i podkrec go lajtowo na 4,5ghz - bedzie w zblizonej cenie do AMD, ale znacznie, znacznie szybciej. Nie wiem po co wybierasz procesor Intela ktory ma cene niewspolmierna do osiagow.

 

32gb? 16 w dwoch kosciach spokojnie Ci starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Napisze tak mam 3930k 4.2Ghz pięknie renderuje pięknie działa, jestem naprawdę zadowolony czasami renderuje całymi miesiącami i to był najlepszy zakup co do pamięci mam 32gb ale tak naprawdę max co wykorzystałem to było 27 a przeważnie 20 wiec ok teraz mam 28 bo mi jedna kość padła widocznie ja zajechałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepszy będzie droższy. nie ma cudów

 

A to akurat kwestia dyskusji. I3930k jest lepszy, bo to inna półka wydajnościowa niż FX8350 a nie dlatego, że jest trzykrotnie droższy.

 

@Traitor: a gdzie widziałeś I7 2600k w cenie zbliżonej do 750 PLN? Bo jak widzę, to jest on w najlepszym ptrzypadku droższy o ok. 400PLN od AMD.

 

Pod V-rayem akurat FX8350 spisuje się bardzo dobrze (http://www.behardware.com/articles/880-7/amd-fx-8350-review-is-amd-back.html , na poziomie I7 3770K , czasem ciut lepiej) a jeżeli chodzi o Octane to chyba raczej kwestia karty grafiki ma większe znaczenie?

 

Żeby była jasność: I7 są generalnie lepsze od FX3850 poza zastosowaniami wielowątkowymi, gdzie procesor AMD potrafi pokazać pazury. Cenowo oczywiście AMD rządzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup lepiej i7 2600k i podkrec go lajtowo na 4,5ghz - bedzie w zblizonej cenie do AMD, ale znacznie, znacznie szybciej. Nie wiem po co wybierasz procesor Intela ktory ma cene niewspolmierna do osiagow.

 

32gb? 16 w dwoch kosciach spokojnie Ci starczy.

 

 

Juri o kursie pomysle, ale teraz pytam o CPU ;)

 

@Traitor - Potrzebuje 32 GB bo zwykle mam odpalone kilka programów i wiem, że RAM się nie zmarnuje.

 

i7 2600K jest OK, ale ja od czterech lat mam CPU quad core, które moge podkręcić także w okolicach 4.xx GHz.

Chce się przesiąść "z Hyundaia do Toyoty czy Hondy" a nie "z Hyundaia 1.6 do Hyundaia 2.0" :)

 

Licze na większy progress.... Sądziłem że 8 corów w renderingu może dać power....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak Octane działa na GPU tylko, ale Bunkspeed to hybryda. Skłaniam się ku Bunkspeed bo chyba daje lepsze rezultaty. Temat GPU tu nie poruszam bo jest od tego inne forum więc jeszcze za jakiś czas wróce tu z pytaniami o GPU.

 

Wiem, że będe miał na 95% V-Ray + Blender. A jako drugi do produktowych renderingów kupie albo Bunkspeed albo Octane, może coś innego - tu nie jestem pewien.

 

Więc V-Raya będe miał i wyniki na BeHardware są OK, aczkolwiek porównywalne "zaledwie" z 3770K trochę słabo jak na 8 x 4GHz.

 

Mam świadomość, że trzy razy droższy procesor NIE będzę trzy razy szybszy, ale jakbyłby o ok. 40-50% szybszy w renderingu w V-Ray (i innych silnikach) to zaczne go brać pod uwagę. Szkoda, że AMD nie ma nic klasy 3930K za np. 1500zł.....

 

W tej chwili przeszukuje Internet, ale nie natrafiłem na porównanie obu akurat w renderingu. A syntetyczne benchmarki czy oparte na grach są do kitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26000k jest w sklepach po 1100zl. 360zl to prawde mowiac malutka roznica cenowa, a wycisniesz z niego duzo wiecej niz z AMD. Na dobrym OC 2600k leci nawet w trybie 5ghz.

 

Ale... robta co chceta:)

 

Żeby taki Xeon był za rozsądna kasę i z literką K na końcu :)

 

Jak pisałem nie chce się przesiadać z Quad Core na ciut szybszy Quad Core :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje porównanie do marek samochodow to raczej nie jest trafione:) ale to taka mala dygresja

Nie rezygnowałbym tak z fx 8350 jeśli chodzi o rendering, bo za cene 6 core intela sklecisz dwuprocesorowego rendernoda na fx od amd. Jak już to do pracy w programach 3d Intel a renderowanie dodatkowa stacja na fx'ach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby taki Xeon był za rozsądna kasę i z literką K na końcu :)

 

Jak pisałem nie chce się przesiadać z Quad Core na ciut szybszy Quad Core :)

 

Wcale ten Xeon nie jest taki rewelacyjny. Marketingowa wersja i7 bez gpu nazwana "magicznie" XEON, żeby wyrwac więcej kasy za pseudo PRO procesor. No ale jak Traitor napisał...robta co chceta...do xeona można dokupić "wersje pro" Nvidii o magicznej nazwie QUADRO i wtedy mamy very pro stacje robocza za niebotyczną cene!:D

A wydajnościowo dorownuje tym "nie pro" za polowe ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7 3930K to przecież zupełnie inna półka cenowa i wydajnościowa ( ten procesor kosztuej 2tys zł a fx8350 ok 750zł) dlatego nie rozumiem porównania. Nie porównujcie też ilości "rdzeni" amd fx do rdzeni i7 bo to zupełnie różne architektury. 8 modułów amd jest porównywalne do 4 core intel + HT i tylko z takimi procesorami można je zestawiać.

 

Kolejna kwestia to wyniki z cinebench, niestety są one dobre do ogólnego rozrachunku wydajnościowego procesorów, ale jak się okazuje nie są w 100% miarodajne. Taki fx 8350 w vray sprawuje się niemal tak samo jak i7 3770k (pomijam sprawy z większą poborem energii fx, a co za tym idzie większą ilością wydzielanego ciepła ) ale sama wydajność jest taka sama w cenie o 500zł niższej.

 

Do renderingu 8350 jest bardzo dobrym wyborem, ale ze względu na słaby pojedynczy wątek w specyficznych zastosowaniach ( jakieś symulacje etc) będzie wolniejszy niż odpowiednik intela, bardzo dobrze pokazują to gry gdzie z reguły wykorzystywane są 2 rdzenie.

Jeśli myśli się o OC to podkręcanie i7 2600k czy i7 3770k da lepszy przyrost wydajności niż fx.

 

PS: sznycel pisałeś o wykorzystaniu blender + vray, czy te nieoficjalne wsparcie tego silnika działa tam dobrze ?? obsługuje np. najnowszą wersje 2.4 , nie ma jakiś braków, bugów etc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vray + blender podobno bardzo fajnei dają rade. CHyba nawet ktoś u everów tak pracuje.

 

Co do ramu - bierz 32, nie słuchaj luda że 16 starczy. Ja 1,5 roku temu kupiłem 16, i teraz załuje, bo czasami dochodze do pełnego, a zakup do kilka stówek róznicy.

 

Ja mam 2600k, i jest bardzo w porządku, własnie w renderingu. Ale jakbym teraz miał kupowac... Chyba bym poczekał jeszcze z pół roku, bo 2600k już sie zaczyna starzeć, a aktualnei słabo z następcą. A, i quad core i 2600k - bez porównania:)

 

Co do bunkspeeda - dla mnie doskonałym dopełnieniem do vraya + maksa jest keyshot, i gorąco go polecam. Jeżeli masz fundusze, bo tani nie jest jak za tak ograniczony soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
20% szybszy i7 3930K w stosunku do 2600K to tak wiele? Mysle, ze za duzo oczekujesz od tego proca.

 

A skąd te 20% ? Cinebench podaje różnice na poziomie 36%

 

@Traitor - Co posiadam obecnie?

 

i7 960 (socket 1366)

Edytowane przez sznycel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7 3930K to przecież zupełnie inna półka cenowa i wydajnościowa ( ten procesor kosztuej 2tys zł a fx8350 ok 750zł) dlatego nie rozumiem porównania. Nie porównujcie też ilości "rdzeni" amd fx do rdzeni i7 bo to zupełnie różne architektury. 8 modułów amd jest porównywalne do 4 core intel + HT i tylko z takimi procesorami można je zestawiać.

 

A HT coś daje? Słyszałem, że to tylko marKITing... Czytałem jakiś czas temu, że przyrost prędkości z właczonym HT to jest jakieś 5-10%.

 

Do renderingu 8350 jest bardzo dobrym wyborem, ale ze względu na słaby pojedynczy wątek w specyficznych zastosowaniach ( jakieś symulacje etc) będzie wolniejszy niż odpowiednik intela, bardzo dobrze pokazują to gry gdzie z reguły wykorzystywane są 2 rdzenie.

Jeśli myśli się o OC to podkręcanie i7 2600k czy i7 3770k da lepszy przyrost wydajności niż fx.

 

Właśnie czytałem że się dobrze kręci 3770K, gorzej od 2700K, ale speed jest porównywalny, a 3770K jest chłodniejszy / 22 nm.

 

PS: sznycel pisałeś o wykorzystaniu blender + vray, czy te nieoficjalne wsparcie tego silnika działa tam dobrze ?? obsługuje np. najnowszą wersje 2.4 , nie ma jakiś braków, bugów etc ?

 

Podobno działa bardzo dobrze. Ale softu jeszcze nie mam, tylko w planach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bunkspeeda - dla mnie doskonałym dopełnieniem do vraya + maksa jest keyshot, i gorąco go polecam. Jeżeli masz fundusze, bo tani nie jest jak za tak ograniczony soft.

 

Tak kupuje 32 GB, tu innej opcji nie przewiduje.

 

Znam Keyshota. Jest łatwy w obsłudze, dość szybki, ale wykorzystuje tylko CPU, a Bunkspeed to hybryda. W dodatku jakość z BS jest b. dobra. Może mnie sie wydaje, ale rendery z Keyshota nie są tak dobre (działałem na 3.x, teraz jest 4-ka) jak z Bunkspeeda (kiedyś była to jedna firma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy z cinbencha wcale nie sa miarodajne, zgodze się z tym co napisał mrys w #5 poscie tego watku. Jak macie możliwość przestetujcie wydajność w vray przykładowo. Roznica zaciera się znacząco miedzy 8350 ,a 3770k momentami korzystanie dla 8350. A kto z was kupuje zestaw za 4-5 tys tylko po to żeby w cinbenchy sobie testy robic ;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ze test cinebencha nie jest super miarodajny, ale daje jakies ogolne pojecie o przyroscie predkosci. Uwazam, ze tysiak wiecej za taki przyrost jest zwykle nieoplacalny. Roznica w predkosci bedzie naprawde mala, a cena jednak wieksza.

 

Tak jak pisal Deshu, w chwili obecnej slabo jest z godnym nastepca na ktorego warto wydac kase.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie ,sam czekam z nowym zestawem w sumie nie wiem na co i do kiedy :), jakos informacje o nowych prockach, ich wydajności ani nie zachwcaja ani nie daja promyka nadzieje ze będzie to jakiś przełom nie wspominając o dacie premiery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Xeon e5 2660 8rdzeni 16w ma +/- wydajnosc lekko podkreconego i7 3930k a najmocniejszy ma wydajnosc OC 3930k na 4.5Ghz.

 

ostatnio moglem miec E5-2660 za 380dol ale co z tego jak oc nie mozna a wydajnosc mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Xeon'ów wersje ES mają odblokowany mnożnik (dużo można kupić wersji wysyłanych do recenzentów które są najlepszymi z partii za baaaardzo małą cenę:) )

Oczywiście istnieje ryzyko, że trafi się feler trochę ruletka ale ja nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traitor dobrze mowi, najkorzystniejszym zakupem byłby 2600k, bo nie dosc ze jest tanszy niz obecne ivy itp. to jeszcze swietnie sie kreci do wysokich stabilnych wartosci. W koncu ma lutowany heatspreader a nie przyklejony na TIM.

Obecnie mozna kupic za ok 1100zł a w dodatku nie wymaga on mega wypasionej płyty, bo jest to typowo domowy CPU (nie jak w przypadku 2011 itp)

Po OC mozna wycioagnac ponad 10pt w cinebenchu 13.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny wynik ! Aczkolwiek biorą pod uwagę budżet wc riga staje się to nie opłacalne no chyba ze entuzjastycznie. Druga sprawa ciekaw jestem żywotności płyty. W moim asusie z X6 na wodzie po roku usmazyla się integra :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności