Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam,

 

Chcialem zaprosic do obejrzenia animacji traktujacej o 10 zasadach designu wedlug Ditera Ramsa.

Film powstal na zamowienie Designu Silesia:

http://www.design-silesia.pl/

Mozna go obejrzec pod tym adresem:

 

 

Nad samym filmem pracowaly 3 osoby:

-Andrzej Rudz (rezyseria,animacja,editing)

-Michal Libiszewski (modelowanie i texturowanie)

oraz ja(modelowanie,texturowanie,rendering i animacja).

Za produkcje odpowiada Jakub Swat.

 

Projekt zostal ukonczony jakis czas temu ale dopiero teraz mozemy go pokazywac.Celem projektu bylo przyblizenie zagadnienia jakim jest design zwyklemy "kowalskiemu".Spoiwem calosci mial byc dekalog Ramsa.Staralismy sie wybrac bardzo charakterystyczne przyklady dobrych, ponadczasowych rzeczy i dopasowac je do zasad Ditera.

Serdecznie zapraszam do ogladania.

 

Soft:

Cinema, Max, Maya, AE.

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano (edytowane)

Gratuluje. Projekt całkiem spory. Na poczatku myslalem, ze to glownie stille delikatnie animowane kamera, ale po kilkunastu sekundach zostalem pozytywnie zaskoczony.

 

Mysle, ze film spelnia swoje zadanie i nie tylko "kowalskiemu" przybliży on postać Dietera Ramsa. Warto poczytać o tym projektancie.

Edytowane przez Adek
Napisano

Adek -Dziekuje. Zgadzam sie -warto sobie o Ramsie poczytac.Na YT sa fajne wywiady z nim oraz polecam film o designie Objectified.

http://www.imdb.com/title/tt1241325/

 

Olaf-napewno by sie dalo bo mase tego zrobili ;) .Mnie sie przyjemnie wracalo do tych obiektow bo kojarze je bardzo dobrze.Bardzo widoczny stal sie dla mnie trend Apple do "wykorzystywania" takiej filozofii w projektowaniu.

 

Plasti-ciesze sie ze choc animacja sie troche podoba ;)

 

Kramon- pokazac siatke i texture? :P :)

Napisano

Porządna animacja. Ujęcia bardzo przyjemne. Miejscami aberracja zjada gały a głębia niszczy skale. Trochę też przydługa.

Całość na plus

 

Co do samych zasad - problem w tym, że projektując nie przewidzisz czy rzecz będzie ponadczasowa. Nie sam design o tym decyduje, a raczej marketing. "Eames Lounge Chair" przez ostatnie 5 lat widać wszędzie. Na co 2 wizualizacji i w galerii każdego szanującego się renderera. Spowszedniało totalnie. Nie jest już atrakcyjnym produktem - taki meblarski Comic Sans.

Dodatkowo - estetyka jest rzeczą subiektywną. Wg. mnie drewno z jakiego jest wykonane, dyskwalifikuje ten fotel jako mebel domowy. Nadaje się tylko do biura. Zdecydowanie łamie też zasadę "Is unobtrusive". Słuszności ceny nie będę negował, bo jakbym mógł, też bym swoje wyroby sprzedawał wielokrotnie za drogo.

Napisano

@ deshu

Niestety Eames Lounge Chair nie nadaje się do biura. To mebel wybitnie wypoczynkowy z uwagi na wysokość, na której znajduje się siedzisko. A poza tym od czasu do czasu pojawiają się niewielkie serie o zupełnie odmiennej kolorystyce - niedawno był dostępny model z elementami drewnianymi lakierowanymi na czarno lub biało.

Film bardzo fajny , ale momentami dosyć mocno widać jednak, że to modele i animacja.

Napisano

Dynamico - nie mówię że do pracy w biurze, tylko do biura. Żeby sobie prezes w garniturku mógł usiąść i zapalić, patrząc przez wielkie okno.

Napisano (edytowane)

Kramon, jest wszędzie nie jest ujmą w dizajnie (pomijam fakt, ze mówisz o wizualizacjach). Druga sprawa jest wirtualnie wszędzie. Jak się obcuje z tego typu meblami, to róznica jest kolosalna i ten mebel jest fajnym przykładem. Często na przykład się widzi podróbki krzeseł i foteli nawet w telewizji, czy sesjach to magazynów co też jest informacją o upowszechnieniu się dizajnu. Bo przecież każdy kto zna te meble na żywo się zorientuje, e to podróba, ale istnieje w świadomości ludzi, którzy ich nawet nie widzieli na żywo.

 

@Deshu: tu się z Tobą nie zgodze, bo myślę, że mylisz popularność z walorami użytkowymi. Dizajn Braun'a jest ponadczasowy, mimo, że w naszym kraju prawie w ogóle nie był obecny, bo mielismy komunę. Nie znamy (generalizuje) ale bardzo szybko miałbys ochotę odnieść się do tego wzornictwa. Zresztą, ten link najlepiej zobrazuje co mam na myśli.

http://theskunkpot.com/index.php/braun-vs-apple-who-did-it-first/

Edytowane przez olaf
Napisano

Dobrze powiedziane olaf, ale przede wszystkim ten link naprawdę dobry.

 

Co do filmu. Myślę,że tutaj nie chodzi o animację, film naprawdę spełnia swoje zadanie. To film bardziej edukacyjny. Mnie również zachęcił do grzebania głębiej na temat Ramsa. A osobom spoza branży celnie pokazuje o co w tym wszystkim chodzi. Tak obrazowo.

 

Chciałbym więcej takich produkcji.

Napisano

no spoko, wyjąłem wczoraj iphona 3gs z torby podróżnej i pomijając fakt, że się rozpadł, to wygląda jak produkt z lat 60tych, co oczywiście jest subiektywnym odczuciem. Ale porównując produkty apple'a po jednej dwóch dekadach widać, że jeszcze muszą się wiele uczyć od mistrzów dizajnu i nie przeceniałbym ich miejsca w historii dizajnu. Oczywiście odegrali olbrzymią rolę w jego propagowaniu i wysiłki projektantów zaczynają mieć znaczenie także w produkcji masowej i są na ustach wszystkich.

Napisano

Te zasady są uniwersalne i są słusznymi wskazówkami dla projektantów, w celu tworzenia dobrego designu.

 

Pisanie, że "nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy projekt będzie ponadczasowy" dowodzi, że ktoś nie zrozumiał o co chodzi.

Napisano

Bardzo dobrze rozumiem o co chodzi. Po prostu się nie zgadzam.

W skrócie - twierdze że fotel przeczy zasadom jakie jakie projektant sam sobie narzucił, a wasze odpowiedzi to:

- to mebel wypoczynkowy nie do biura

- Dizajn Braun'a jest ponadczasowy i lepszy od apple

- cytat ze mnie + negacja bez poparcia

Napisano

zgadzam się z @deshu.... fotel nie wytrzymał próby czasu.... jest eklektyczny... i to w sposób kiczowaty i drobnomieszczański....!!!...:)))

doskonale widać jak odstaje od reszty pokazanej na filmie... który jest (film) strasznie pogmatwany i w zasadzie nie wyjaśnia niczego tylko niepotrzebnie mąci nie tylko "kowalskiemu" w głowie....:)))

Napisano

W kwestii wyobru obiektow prezentujacych zasady mielismy niezla zagwozdke. My jako tworcy chcielismy przedstawic tez designerow ktorzy maja wizualnie bardziej ciekawe rzeczy w swoich dokonaniach. Moj osobisty faworyt , Luigi Colani, odpadl w przedbiegach :). Starck rownierz nie zostal zaakceptowany.Itd.Klient bardzo mocno nalegal na to aby przyklady byly jak najbardziej uzytkowe a jak najmniej "kolorowe".Jedyne ustepstwo to krzeslo Karima Rashida w ostatniej zasadzie.

Co do wyboru Eames chair to moim zdaniem jest to dobry wybor biorac pod uwage zalozenai projektu. Ot po prostu widz moze go latwo skojarzyc.Podobna sytuacja jest z barcelona chair i rowniez uwazam to za dobry strzal.No i przezylem szok gdy sie dowiedzialem ze barcelona chair ma juz ponad 80 lat....

Napisano

Paszczak - w żądnym wypadku nie mam zarzutów do filmu, i nie dziwi mnie że wybraliście ten fotel. Krytyka odnosi się tylko do niego :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności