Skocz do zawartości

Wlasna dzialalnosci, czy to sie oplaca i na czym to polega?


Juzwa

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Wiem ze nawet jest niejeden zbiorczy watek w tym temacie. Ale szczerze mowiac nie mam zbytnio czasu zeby grzebac w historii. Do tego przepisy podatkowe sie zmieniaja z roku na rok. A google niewiele mi mowia, oprocz tego jak to latwo zalozyc dzialalnosc.

Wiec prosze o wyrozumialosc i przepraszam jesli sie powtarzam. I prosze o komentarze osob ktore poprzez dzialalnosc sie rozliczaja i cos wiedza praktycznego na ten temat.

 

A wiec doszedlem do momentu gdzie ta "dzialalnosc" moze zaczac mi sie oplacac. Pracuje sam na zleceniach, albo na umowie o dzielo na miejscu, czyli standard. W umowie o dzielo place 10% podatku (tak, 20% z polowy, ale faktycznie jest to 10% przeciez). No i nie jestem pewien czy jest to dobry ruch czy nie.

 

1) Konczy sie 2016 i chyba wygodnie jest od nowego roku przejscie na inny sposob rozliczania. Czy moze nie ma to znaczenia? Czy jak zaczne od np lutego to za rok w rozliczeniu nie bede mial problemow z papierami i rozliczeniami?

 

2)Ile tak naprawde wynosi obecna miesieczna danina obowiazkowa na rzeczy ZUSu i takich tam? Kiedys wydawalo mi sie ze przez pierwsze dwa lata bylo to 200zl, ale kumpel ostatnio mowil ze on placi cos prawie 500zl miesiecznie.

 

3)Jak faktycznie wyglada rozliczenie z "dzialalnosci"? Bo nie do konca rozumiem tego odpisywania od podatku. Rozumiem ze teraz jak dostaje X = Y minus podatek, to teraz bym dostawal cale X a z tego musze sobie wlasnie oplacac te skladki stale.

 

4)Cale to odliczanie od podatku jest dla mnie bardzo niezrozumiale i nie wiem czy tak naprawde sie nie okaze ze wyjde na tym jak "Zablocki na mydle". Nie planuje wiekszych wydatkow w przyszlym roku, procz jakiejs konkretnej workstation za kilkanascie tysi (ale z tych kilkunastu podatek jest spory przeciez). Nie jestem tez gadzieczarzem i nie kupuje nowych telefonow i smartshitu co chwila, wiec moze nie mialbym w sumie co odliczac?

 

5)Planuje za to jakies stabilniejsze zycie z moja dziewczyna i sie chyba bedzie jakis slub szykowal. Czy jak sobie oplace z tej dzialalnosci ubezp zdrowotne to czy to obejmie moja przyszla ewentualna rodzine?

 

Jakiekolwiek sensowne odpowiedzi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

płacisz 18 %podatku z połowy(czyli 9,5% z całości ) dokładniej mówiąc, bo nie ma podatku 20%.

1. możesz zacząć działalność kiedy chcesz w ciągu roku, najlepiej zaczynać w trakcie miesiąca-nie od 1wszego.

teraz rozliczasz się z pita 37, potem w zależności jaką formę opodatkowania wybierzesz będziesz miał do rozliczenia inny pit i inne dodatkowe formalności

2.dla zaczynających działalność albo tych którzy jej nie prowadzili przez ostatnie 5 lat wynosi ok 500zl ( sprawdz na necie ile dokładnie)

potem wzrasta do ok 1100zl.

3.mniej wiecej dobrze rozumiesz, potem bedzie x=kwota rachunku/faktury - podatki- zus -inne koszty(ksiegowość, tel, itp), szczegołowe rozliczenie

i jego sposob zalezy od tego co robisz, jak sie rozliczasz(miesiecznie ,kwartalnie) to rozmowa na tel lub face to face z kims kto się zna.

z grubsza dochodzi wiecej papierkowej roboty.

4. musisz to sobie przekalkulowac i dobrze policzyc, nie ma szybkiej i prostej odpowiedz. powiem tylko ze na dzialanosci musisz placisz zus,

nie wazne czy masz pieniadze czy nie, a w obecnym stanie nie musisz

5.tak, jako płatnik skladek możesz pod ta twoją składke wciągnąć swoją rodzinę( żona, dzieci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to liczac tak na oko. Powiedzmy ze mam teraz stala 7000 na reke, czyli 700zl idzie na podatek. Nie mam teraz zusu, ubezp itd.

 

Teraz jakbym chcial isc na dzialalnosc, to dostaje wiecej, bo 7700. Odliczam skladki obowiazkowe 500zl. Teraz musze jeszcze podatek od dochodu (czy przychodu, nie czaje). Wiem ze sa 3 rodzaje rozliczenia, ale powiedzmy niech to bedzie to 19%. Rozumiem ze podatek place od tego co na fakturze, czyli 7700 * 19% = 1463.

 

Czyli jakby tu nie liczac roznica to 7000 i 5500... kupa kasy kosztem ubezpieczenia wlasciwie tylko.

 

Niby sie kompletnie nie kalkuluje. Ale wiem ze teraz mozna te kwote podatku pomniejszac. Wlasnie takim "odpisywaniem" od podatku? Czyli nalezy wszystko co sie da wrzucac na fakture? Kompa, telefon, paliwo, majtki.

 

I powiedzmy jestem taki super, ze udalo mi sie jakims cudem nakupowac tyle sprzetu ze caly podatek sobie "odpisalem". I wtedy laduje zamiast z kwota 7000, to 7200 (bo 7000 minus 500). Z tymze faktycznie nie mam juz zadnej kasy bo nakupowalem tyle rzeczy zeby tylko odpisac podatek.

 

Zaokroaglam i uogolniam, ale mniej wiecej tak to rozumiem. Czy dobrze rozumiem czy kompletnie nie rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze nie zrozumiesz tego jako zlosliwosc, bo tak nie jest.

Jezeli zarabiasz dobrze, nie lepiej udac sie do specjalisty niz macac po omacku w internecie? Moglbys ten czas gdybania wykorzystac lepiej, a jednoczesnie zdobylbys pelna wiedze od profesjonalisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olaf ma troszkę racji odnośnie udania się do specjalisty. źle rozumujesz.

proponuję zapoznać się z podstawowymi hasłami (przychód, dochód, koszty itp), ustawa o pit, o vat, o działalności gospodarczej,

jak już się zorientujesz w temacie, to udaj się do osoby która odpowie na Twoje pytania(bedziesz je miał po zapoznaniu się z tematem),

obecna forma którą się rozliczasz jest najbardziej opłacalna, każda inna wiąże się z większymi daninami, ale ma swoje inne cechy, które mogą ci być potrzebne.

teraz w skrócie: podatek płacisz od przychodu pomniejszonego o wszelkie koszta zwiazane z działalnościa(majtek nie odliczysz).

jest wykaz co uznaje sie za koszty a co nie.

nie nastawiaj sie na zbijanie podatku kosztami- zeby zbic podatek musisz wydac na koszta 5razy tyle ile wynosi podatek.

podatek bedziesz po prosty płacil, mniejszy wiekszy, przyzwyczaj sie do tego,

faktura czy rachunek? faktura na 7000 czy rachunek na 7000? przy fakturze na 7000 masz kwota +vat czyli ok 5700 +1300

od 5700 zaczynasz odejmowac koszta firmy i po tym dopiero liczysz podatek,

ten 1300 vat musisz oddac do urzedu pomniejszony o twoj vat jaki zaplaciles w kosztach.

i pamietaj, bedac przedsiebiorca, odpowiadasz TY za wszystko, nawet jak masz ksiegowa ktora to ogarnia, to przy jakims bledzie ty bedziesz odpowiadal przed urzedem, a potem najwyzej bedziesz rozliczal sie z ksiegowa za bledy.

dlatego dobrze miec wiedze jak dziala mechanizm podatkowo-gospodarczy w kraju, oddac ksiegowej robote z rozliczaniem(to nie jest trudne) ale miec reke na pulsie i wiedziec co gdzie jak i skad sie biora cyferki na rozliczeniach i sledzic najwazniejsze zmiany przepisow samemu albo pytac ksiegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Traitor ale żeby uzyskać zwrot ~90% to chyba trzeba wykazać roczny dochód minimum 48k. Poza tym obiło mi się coś o uszy, że podobno ma dojść obowiązkowa składka emerytalna przy dobrowolnym opłacaniu składki zdrowotnej, czyli miesięczny koszt wzrósłby dwukrotnie - ktoś może potwierdzić/zdementować? I jeśli tak to jak wtedy wygląda zwrot? Chociaż tego nie jestem pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

 

Mam nadzieje, ze nie zrozumiesz tego jako zlosliwosc, bo tak nie jest.

Jezeli zarabiasz dobrze, nie lepiej udac sie do specjalisty niz macac po omacku w internecie? Moglbys ten czas gdybania wykorzystac lepiej, a jednoczesnie zdobylbys pelna wiedze od profesjonalisty.

 

Raczej sie nie obraze :) Po to pytam zeby czegos sie dowiedziec.

 

To jeszcze jedno glupie pytanie. Jak mam sie wybrac do specjalisty to kogo masz na mysli? Chodzi ci o prawnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności