Skocz do zawartości

Karta graf. pod monitor 4K 30” do 2D i CAD


SansSerif

Rekomendowane odpowiedzi

Hi!

ponad dekadę mnie tu nie było. Sporo się zmieniło na forum. Pewnie większość userów już zeszła na COVID albo ze starości ;) Nie mogąc znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi w otchłaniach internetu wracam na łono z zapytaniem.

Składam nowego kompa pod digital painting w photoshopie, obróbkę RAW’ów z aparatu i 2D AutoCAD. i9 10900kf, 64GB RAM. Wszystkie nowe monitory powyżej 30” są 4K, 3840x2160 albo więcej. Jaka karta zapewni optymalny komfort pracy w takiej rozdzielczości? Czy RTX 2060 6GB da radę? Najbliższa rozsądna z 8GB to już RTX 3070 co wiąże się z koniecznością zmiany zasilacza na 1200W i podnosi koszt zestawu o 2000PLN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam RTXa 2060 z 6gb RAMu i powiem tak- w rozdzielczości Full HD karta spokojnie daje radę, nie wiem wprawdzie jak by wyglądał przeskok do 4k...
Wydaje mi się, że do Twoich potrzeb bardziej potrzebny jest procesor i ram, a widzę, że będzie doinwestowane 😄 
Druga sprawa- kwestia ile byś musiał czekać na tego RTXa 3070, obecnie bardzo ciężko je dostać.
Będę obserwował ten wątek bo sam noszę się ze zmianą grafiki na 2080ti z 11gb (głównie ze względu na pewną popularną aplikację do 3d) i mam nadzieję, że zjawi się ktoś ogarnięty by cokolwiek sensownego doradzić w temacie kart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie wiem czy jest potrzeba wchodzić w większy VRAM.
Teraz mam starą GTX680 4GB która świetnie sobie radzi w 2560x1600 w 2D i 3D, ale dawno temu 3DMax chodził na tej karcie na mniejszym monitorze zauważalnie lepiej. Przez kilka lat firefox ze zbyt dużą ilością zakładek powodował restarty systemu a youtube’a na 4K nie da się odpalić nawet w zmniejszonym oknie. 
RTX 2060 S cenowo zbliża się do 3070 i tez trudno znaleźć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może w takim razie odpowiedz sobie jak pilnie potrzebujesz nowego blaszaka. Jeśli czekanie wchodzi w grę to śmiało można poczekać na 3070. Jeżeli potrzebujesz na teraz to kupujesz to co jest i ewentualnie za rok, dwa zrobisz upgrade samego GPU, może i PSU jeśli faktycznie będzie taka potrzeba. Będąc przy zasilaczu to czemu chcesz się pchać w aż 1200W? Jakieś 650-750W w goldzie spokojnie pociągnie ten procesor z 3070 i jeszcze zostanie sporo zapasu. Chyba, że masz milion peryferiów i wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym czekał na coś z serii 30xx chyba że potrzebujesz na już, ale to zawsze można zrobić roszady kupujesz coś na teraz a potem wymienaisz jak bęa nwoe karty, jak będziesz miał farta to dużo kasy nie dołożysz do takiej zamiany. Ale też nie brałbym 30xx jak tylko cokolwiek się pojawi bo pierwsze karty miały jakieś problemy więc można się wpakować na minę i tracić czas, nerwy i pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blood_brother, Sugerowałem się kalkulatorem bequiet który proponował dla mojej konfiguracji zasilacz 1200W. Ale patrzę teraz na kalkulator enermax i ten mi poleca minumum 700W. Dzięki blood!

Z tego co widzę w różnych sklepach to przyjmowane są zamówienia na RTX 3070 i powoli, ale nieprzewidywalnie są realizowane. Kolejki są długie wiec pewnie sporo czasu minie kiedy będą dostępne od ręki. 

Nowy zestaw potrzebuję pilnie. Zamknięcie szkół powoduje duże napięcia rodzinne 😉

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chciałem zamawiać RTX 2060 8GB, ale poczytałem trochę o piszczących cewkach we wszystkich seriach RTX i terkoczących wiatrakach w Gigabyte'ach. Wziąłem w końcu najtańszą RTX 3070 Asusa w zawyżonej cenie ze sklepu "K". Sklep "M" w przedsprzedaży ma ceny ponad 500 PLN niższe ale uczciwie przyznaje w korespondencji mailowej że czas oczekiwania na realizację zamówienia w przedsprzedaży wynosi 2-3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SansSerif napisał:

Sklep "M" w przedsprzedaży ma ceny ponad 500 PLN niższe ale uczciwie przyznaje w korespondencji mailowej że czas oczekiwania na realizację zamówienia w przedsprzedaży wynosi 2-3 miesiące.

Aż tak źle? Miałem nadzieję, że w grudniu mimo wszystko sypną przy okazji 3060ti. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2020 o 11:13, Sebazx6r napisał:

Właśnie ten kalkulator BeQuiet podawał mi 1200W. Enermax podaje 700W. Zamówiłem 850W. Czekam na paczkę.

https://enermax.outervision.com/

Makak, tak, to oficjalna odpowiedź sklepu "M". Nie mają nic na stanie z serii RTX 3000 i 2000, ani sklep, ani dystrybutor. Dostawy są małe, wiec realizacja zamówienia z kolejki z numerem koło 200 zajmie tyle czasu. Ja kupiłem ze sklepu "K" ostatnią sztukę małej dwuwiatrakowej najtańszej RTX 3070 Asusa któa była o 500 PLN droższa niż w sklepie "M".

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750W gold i styka.

A zobacz ile 1200w ja wrzucielm wodne chlodzenie tam i. Wyszlo 750 obciazenie 80% jak dla mnie to git. Te 1200 to obciazenie 40%.
Ja mam ten:

https://www.x-kom.pl/p/516627-zasilacz-do-komputera-phanteks-amp-750w-80-plus-gold.html?gclid=CjwKCAiAzNj9BRBDEiwAPsL0d4RhLrX0zFUTt4X6YZcw2wBQ23ExRB7Ki9U_aZyuCK1qv9xYJBbiMRoCcbAQAvD_BwE

Jest na bazie Seasonic robiony.
A jak chcesz cos mocnijeszego bo w sumie 9900kf ciagnie mniej chyba od 10900kf.
https://www.x-kom.pl/p/514795-zasilacz-do-komputera-seasonic-focus-gx-850w-80-plus-gold.html

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dodatkowe 4. obok 8. przy procesorze. W necie piszą że to nieużywana opcja narzucona przez specyfikację intela, albo że do stosowania zamiennie z ośmioma pinami. W manualu mobo nie ma o tym wzmianki, ale chyba już to kiedyś przerabiałem i chodziło bez dodatkowych czterech pinów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki! Poszło na jednej wtyczce. 
Ostatecznie krata graficzna o najmniejszej dostępności przyszła kurierem najszybciej. Na resztę gratów musiałem czekać do wczoraj, choć w sklepach było „na stanie”. Teraz walczę z softem i systemem bo windows od ponad dwudziestu lat przy każdej instalacji zaskakuje mnie czymś nowym 🙂

BTW, monitory 4K to g***o! Skalowanie 150% powoduje zniekształcenia fontów w interfejsach programów. Przy skalowaniu 200% problem znika ale do tego trzeba mieć monitor 6K. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie jestem zadowolony ze swojego. Może to kwestia programu? Jeśli nie wspiera, możesz próbować wymusić opcją: change high dpi settings. Z częścią to ładnie działa, niestety z częścią nie. Blender albo Cinema od R21 ładnie ogarnia 4K. W moim denerwują mnie lekkie wycieki światła na krawędzi monitora, gorzej, że to nie do reklamowania, monitor za 6K od Eizo też coś takiego może mieć (problem dużych ekranów w technologii IPS?).

A co do walki z systemem, to z 10 chyba nie powinno być problemu? Wystarczy dysk przełożyć i rusza. Jedynie stwierdza, że procesor albo ram był zmieniany i wchodzi do biosu, ale później już problemów nie ma 🙂 

 

Edytowane przez makak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, że jest gorzej, bo 4k powinno się super do FullHD składać. Przynajmniej u siebie na laptopie mam ustawione FullHD, bo 4k na 15" to z lupą by trzeba siedzieć, a skalowanie, jak sam zauważyłeś, działa różnie. Obraz jest ostry i wciąż przyjemniejszy niż na matrycy FullHD. Ale z drugiej strony nie po to 30", żeby siedzieć na FullHD.

Edytowane przez blood_brother
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nadal jest masa programów czy pluginów które się nie skalują albo skalują się bardzo źle w wysokich rozdzielczościach, z drugiej storny 30" i FHD czy nawet WQHD wyglądałoby źle chyba że siądziesz 1,5m od monitora a 6k na 30" to wszystko by było i tak za małe przy skalowaniua 200% wieć musiałbyś dać 250 jeśli jest taka opcja a wtedy pewnei też softy by się sypały 🙂 Ja już ze 3 czy 4 lata siedziałęm na 2x32" a od początku roku na 43"+32" i nawet na tym 43 niektóe softy mają taki mały interface że muszę sobie okno przeciągać bliżej głowy i zbliżać się do monitora jakby programiści nadal siedzieli na monitorach sprzd 15 lat 19" FHD i nie wiedzieli że jakiś postęp technologiczny się dokonał w ostatniej dekadzie  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem są fonty interface’ów. Każdy program używa innych a cześć w ogóle jeszcze bitmap. Większość tych fontów nie była projektowana pod skalowanie i dobrze wyglądają tylko w skali 100% albo 200%. Przy 150% sypią się proporcje, grubość i kerning. Jak ktoś robił kiedyś strony internetowe to zauważył że w małej skali lepiej wyglądają niewygładzone fonty wyświetlane jako same pełne piksele. Ale to moje skrzywienie zawodowe 😉

Ja nie widzę zalet monitorów 4K. Na tablecie gdy oko jest bliżej ekranu ma to sens ale na dużym monitorze moim zdaniem nie. Jakbym miał wybór to bym pozostał przy UHD ale nie ma już takich 30” w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z plusów to większa powierzchnia robocza 🙂 Do tej pory moim głównym monitorem był Eizo SX2262W, 22 cale z rozdzielczością 1920x1200. Przyznam, że nie wygodnie mi się pracowało, brakowało mi obszaru. Teraz kupiłem kolejne EV2785 4K i jest elegancko.  Nawet żona doceniła, siedzimy na home office i się zmieniamy, jak robi porównanie ofert, to ma 4 firmy na raz, a nie 2 jak przy FHD 🙂. Tak przy okazji ta 22 poszła jako drugi, tylko z braku miejsca obróciłem ją o 90 stopni i przyznam, że mega wygodnie się tak pracuje 🙂   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nowe RTX'y mają problemy z zawieszaniem się. Ja nie gram i nie renderuję a mimo tego już kilka razy mi się zawiesiła. Komp przestaje reagować, kursor zastyga w bezruchu i po kilku sekundach znika sygnał z karty do monitora. Na szczęście u mnie po chwili wraca do życia, ale czytałem że dla innych cały system się restartuje. Pomaga wyłączenie domyślnych opcji oczędzania energii i ustawienie full performance w sterach karty i systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności