Skocz do zawartości

Newsy, ciekawostki i rozmowy sprzętowe


Destroyer

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że przyda się taki wątek zbiorczy z ciekawymi sprzętami, newsami i ogólną dyskusją różne sprzętowe tematy, któe nie są na tyle istotne żeby zakładać osobny watek, mydło i powidło żeby nie zaśmiecać innych wątków jak to się czasem dzieje teraz 🙂

-----------

 

Na pierwszy ogień nowa konstrukcja Samsunga. Masa ludzi już używa telewizorów LG czy Samsunga jako monitorów a tutaj już wersja bardziej przystosowana do pracy jako monitor niż tv zmuszony do pracy jako monitor i być może beż bolączek i ograniczeń telewizorów 🙂

Niezły potwór i wygląda ciekawi, jakoś te 55 cali wygląda na większe na filmie niż w rzeczywistości gdy się już przed tym siedzi, niestety cena 3500$ to jakieś 20tys zł skreśla tą ciekawostkę ale kto wie czy za kilka lat nie będzie większego wyboru podobnych konstrukcji za kilka razy mniejsze pieniądze, telewizory w tej wielkości kosztują zaledwie tys. 

 

---

I przy okazji ciekawy monitor od LG wypuszczony już jakiś czas temu ale też fajna opcja jako boczy monitor który lepiej się sprawdzi niż panorama w pionie, 3 tys zł już taka cena dla ludzi 🙂 Noga też daje bardzo duże możliwości regulacji choć chciałbym żeby można było go opuścić niżej, aż do samej ziemi i żeby ramki były nieco mniejsze szczególnie ten niepotrzebny pasek z logiem 🙂 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś przegapił to Xp-Pen wydało już jakiś czas temu nowe generacje sowich talbotów włącznie z wersją 16 cali premium, 4k, multitouch, możliwość podłączenia tylko kablem USB C, ostatnio próbowałem znaleść przedłużacz do swojego 15,6PRo ale tam się przez 3in1  2x usb i 1x Hdmi i mój przedłużacz usb c męski - żęnśki niestety nie przeniósł sygnału dalej a i tak mam tylko jedno wyjsćie dmi na głównej karcie graficznej 😕 tu jest szansa, że by zadziałało czyli jest powód żeby pomyśleć nad upgradem 😛

najtańsza opcja 2600 na Amazonie 

https://www.amazon.pl/dp/B0978PK3SM?tag=haggle06-web-pl-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1

 

A do tego mają też tablety bezprzewodowe co rozwiązuje też problem przykrótkiego kabla i kabla w ogóle 🙂

https://www.xp-pen.com/product/927.html

https://www.storexppen.com/topic/Artist-2nd-series.html

 

Edytowane przez Destroyer
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz LG wprowadza wyginany monitor czyli Corsair rzutam na taśmę był minimalnie szybszy mimo, że sam panel mają od LG 🙂

Dolby Vision, 4K 120Hz, variable refresh rate VRR, NVIDIA's G-SYNC,  AMD's FreeSync, 

"display can go from flat to curved (up to 900R) with a press of a dedicated button on the remote control"

Czyli zakrzywienie może być zmieniane za pomocą pilota a nie prymitywnej siły własnych rąk jak jakiś plebejusz 🙂 what a time to be alive! 🙂 http://www.lgnewsroom.com/2022/08/lg-takes-gaming-immersion-next-level-with-worlds-first-bendable-42-inch-oled-tv/

--

A do tego po składanych telefonach i talbetach przyszła pora na laptopy 🙂

article_cover_01.jpg

ww3k9kpTURBXy85MjlmOTU0NTk1OGE3NDE1MzBlN

 

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/thinkpad-x1-fold-w-nowej-wersji-lenovo-prezentuje-druga-generacje-skladanego-laptopa/xqbtvzd

https://www.asus.com/content/Unfold-the-incredible-with-ASUS-Zenbook-17-Fold-OLED/

 

 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • KLICEK pinned this temat

CHyba kupię takie ramię do tabletu. Może ktoś ma? 

Skusiłą mnie cena, nie powiem. I to, ż miałbym na piątek 😉 

Solidny obrotowy uchwyt biurkowy na sprężynie gazowej do monitorów LCD LED 22-35 cali, VESA max. 100 x 100 mm, udźwig do 12 kg : Amazon.pl: Elektronika

Zastanawiałem się też nad Amazon Basic Arm ale nie ma w PL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, KLICEK napisał:

bier przetestuj i daj znac czy spoko 🙂 mnie jedynie martwi to ze musisz (prawdopodobnie) krecic sruba jezeli chcesz to "fixed" w jednym miejscu

Nie to ściska blat. Jest opcja przewiercenia też dodatkowo. 

Dobra wezmę.. 😕 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2022 o 16:04, Destroyer napisał:

Teraz LG wprowadza wyginany monitor czyli Corsair rzutam na taśmę był minimalnie szybszy mimo, że sam panel mają od LG 🙂

Dolby Vision, 4K 120Hz, variable refresh rate VRR, NVIDIA's G-SYNC,  AMD's FreeSync, 

"display can go from flat to curved (up to 900R) with a press of a dedicated button on the remote control"

Czyli zakrzywienie może być zmieniane za pomocą pilota a nie prymitywnej siły własnych rąk jak jakiś plebejusz 🙂 what a time to be alive! 🙂 http://www.lgnewsroom.com/2022/08/lg-takes-gaming-immersion-next-level-with-worlds-first-bendable-42-inch-oled-tv/

--

A do tego po składanych telefonach i talbetach przyszła pora na laptopy 🙂

article_cover_01.jpg

ww3k9kpTURBXy85MjlmOTU0NTk1OGE3NDE1MzBlN

 

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/thinkpad-x1-fold-w-nowej-wersji-lenovo-prezentuje-druga-generacje-skladanego-laptopa/xqbtvzd

https://www.asus.com/content/Unfold-the-incredible-with-ASUS-Zenbook-17-Fold-OLED/

 

 

 

Jeszcze trochę i będą lodówki składane, drzwi składane i może nawet trafi się jakaś elektryczna składana fura rodem z idei 😉 
CrazyLastGlowworm-size_restricted.gif 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/6/2022 at 6:56 PM, Mortom said:

drzwi składane

Drzwi składane we wszystkich smakach i opcjach są od wieków 🙂 ale są też takie ciekawsze projekty 

 

 

 

On 9/6/2022 at 6:56 PM, Mortom said:

i może nawet trafi się jakaś elektryczna składana fura rodem z idei

Kto pamięta Vipera! Kiedyś to robiło takie wrażanie i tak realistyczne było tak jak serial animowany Reeboot 😄 Kto oglądał? to przez ten serial porzuciłem tradycyjne media i kółko plastyczne na rzecz kampjuterów 😄

 

reboot.jpg

reboot-poster-01.jpg

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Destroyer Wow! Bracie jak ja zapomniałem o tych serialach! 😄  No i te cycki w 3D w Reboocie... TO to mnie poprowadziło do "szalonej kariery" grafika 3D! 😄 To i "darmowa" wersja MAXa na CD od sąsiada przerywacza płyt 😉 Stare dobre czasy kiedy internet zgrywało się na CD i oglądało w domu 😄 

A co do drzwi:
p8ONzmm.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Premiera nowej generacji GeeeForców

 

4090 ma kosztować $1599 czyli 7600zł ale ceny w stanach są podawane bez VAT a ceny w Europie mają zazwyczaj przelicznik 1:1 USD EUR choć teraz to od jakiegoś czasu kurs euro i dolara i tka jest zrównany po raz pierwszy w historii chyba 🙂 

Dodatkowo było głośno o tym, że EVGA całkowicie zerwała współpracę z Nvidią i już nie będzie produkowała kart graficznych bo nvidia to korporacyjne zło nastawione tylko na maksymalizację zysków i kontroli za wszelką cenę. 

Moja ocena sytuacji jest taka Fuuuuuck! PO tym jak krypto padło na pysk i sobie tę głupią mordę rozwaliło, po zmergowaniu Ethernum, po załamaniu sprzedaży gpu, wyprzedaży przez górników, inflacji, wojnie, pandemii, olbrzymich obniżkach nvidi i amd sądziłem, że nowe gpu będzie można kupić za 7k zł a tu się zanosi że ceny będą bliżej 10k 😞 nosz kuuuuur...

4080 w wersji 12 i 16gb mają być w listopadzie, ceny 899$ i 1199$ ale jakby ktoś myślał to brać tylko 16Gb, 12 to absolutne minimum i jeśli nie planujecie rennderoac na gpu, używać Unreala, macie jeden monitor 1080p czy WQHD to jeszcze ujdzie ale ja po przesiadce z 2080Ti z 11gb które czasem się dławiło na 30980 z 10gb stwierdzam bez chili wahania, że karta z 10Gb to śmieć i nic poniżej 16Gb nie włożę do komputera choćby się waliło. Inna sprawa że nvida ma "błąd" już prawie rok w sterownikach który sprawia problemy przy alokacji pamięci i prze to wiele rzeczy się piperzy i co chwila na forum redshifta ktoś narzeka że jego 3080 działa wolniej niż karta starej generacji. Ale zagadam ze seria 4000 z większą ilością rdzeni i technologii będzie potrzebowała więcej Vramu żeby dobrze działać tak jak 2080ti z 11 jeszcze jakośdawało radę ale dużo mocniejsza 3080 z 10 dławi się bardzo często i praca na tym to męka i czasem muszę wyłączyć absolutnie wszystko łącznie z przeglądarką żeby tylko jakoś referowało czy wyświetlało bez dławienia się 

Teraz tylko czekać na karty w sklepach i zobaczymy jak bardzo nvidia jest zachłanna i ile będzie trzeba wyrzucić za najtańszy model. 

 

srAHN7A.jpg

 

9299 zł za 4090 i 7000 zł za 4080 16GB, 5299 za 12GB No to już wiadomo jak został rozwiązany problem zalegających kart z serii 3000, przesunięciem premiery serii 4000 żeby nie kanibalizować poprzedniej serii. Czyli teraz ceny zostały podbite a jak już się wyprzedadzą stare pierdy czyli najwcześniej za pół roku choć pewnie za rok+ to wtedy będzie wielkoduszna obniżka ceny albo i nie będzie  bo ludzie już przywykną i zawsze będzie można zwalić na inflację, pandemię, wojnę, przerwane łańcuchy dostaw, układ planet i zbyt gęste powietrze. 

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/40-series/rtx-4090/

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/40-series/rtx-4080/

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czułem, że tak się to skończy i że seria 40xx będzie zieloniutko kosztować 🙂 Ja tam mam swoją 3080 12GB i starcza. Ba, po przesiadce na nowego kompa procek renderuje z taką prędkością jak moja stara karta graficzna 😄 więc jak by co to 64GB RAMu starczy mi na jakiś czas. Nie robię superprodukcji, czy innych FXów więc loozik 😄 Nvidia ma fajny tech ale i srogi głód na szmalec 🙂 
Przez chwilę łudziłem się, że jak Intel pierdyknie swoje nowe karty graf. to ceny polecą w dół... no ale jak widać łudziłem się 🙂 Teraz w Chinach podobno powstaje konkurencja dla wiodących marek i ciekaw jestem jak się to skończy.
Osobiście gdybym mógł poszedł bym chyba w AMD, ale zbyt dużo programów chce OPTIXa czy CUDA i niestety jestem zmuszony wyłazić z zielonego pokoju z pustym portfelem 😐
181996852_10158404006703737_2850123278952227035_n.png?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=yScv7gtN5ugAX-Ua4o3&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=00_AT_GVSgnIQ93QC_L-dGWtB_wimuU2GwFw0T4TjSiEJ7C3g&oe=634F4014  Great-Stuff-06-18-2021-Big.png

the-differences-in-gpus

Edytowane przez Mortom
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mortom No niestety ceny przegięte, 9,5 tys to dużo za dużo, teraz 3090 można od ręki kupić w polskim sklepie sferis  za 4999, co prawda podobnież 4090 ma 2 razy większą wydajność ale to będzie raczej taka wydajność do a nie, że zawsze dwa razy 🙂 

No tylko seria 4000 będzie miała wsparcie do DSLS 3  czyli celowe programowe postarzanie produktów. Dodatkowo nigdzie nie widać nawet wzmianki dla NVlinku czyli pewnie już całkiem to przenieśli do kart profesjonalnych bo wiadomo pieniążki rzecz najważniejsza. Tak jak kiedyś od nvidi wystarczyło zainstalować detonatory i wydajność w kartach konsumenckich do gier równała się z Quadro i czasem naprawdę robiło to dużą rożnie  🙂 

ale 4080 12gb to takie trochę główienko za 5300 🙂 

Ale gdzies nie tak dawno czytałem, że producenci gpu czy może sam asus maja w magazynach niesprzedane karty za 1,5 mld dolarów więc trzeba to stare dziadostwo gdzieś jakoś upchnąć 🙂 Ja na swojej 3080 już straciłem ponad 1000zł przez kilka miesięcy ale nie było rady bo stare karty już ledwo żyły 🙂

7,5 mógłbym dać ale 9,5 to musze zobaczyć 2-3 razy szybszy rendering gpu zawsze żeby to miało jakiś sens dla mnie 😕 Kierwa a kupiłem tą 3080 na przeczekanie a tu taka kupa 😕 

h5NLLN0.jpg

Rg0oHP6.jpg

TMTEpa5.jpg

ufT8eOn.jpg

"JayzTwoCents analizował raport dla inwestorów, w którym Nvidia oficjalnie przedstawiła, że będą regulować ilość GPU przekazywanych dla partnerów żeby ceny RTX 3000 nie spadały, a nowe GPU mieli wypuścić w wyższych półkach cenowych i jak widać się sprawdziło."

 

 

45LBebj.jpg

jPM7BMP.jpg

 

zXeLqpv.jpg

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Destroyer Jest na to rada - tania metoda na brak kasy w portfelu 🙂  Aha ważne aby podłączyć bezpośrednio do chipu karty kredytowej! 😄 
porfel.jpg.9513072da4743896c44c0ea01ddc40c0.jpg

Jeszcze nie testowałem, ale jak będę szedł dzisiaj spać, spróbuję. A nóż widelec... 💸💰😄 
Jutro dam znać czy podziałało... trzymajcie kciuki! 😄 

Edytowane przez Mortom
  • bogactwo 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo trzeba będzie dokupować specjalne mini klimatyzatory do kompa aby to mogło się ochłodzić 😄 albo będziesz miał piec, a obok dodatkową skrzyneczkę z kartą graficzną - bo po co optymalizować TDP 😄 jak można walnąć na maksa zużycie energii! Plebs to kupi, a akcjonariusze się ucieszą! Bo sprzęt MUSI co 3 -4 lata zmieniać!
I jak nie cierpię Aple'a to jego droga rozwoju z "zintegrowanym" układem graficznym i procesorem to IMO lepsze wyjście. Ale to by też wiązało by się z dużym ograniczeniem w wyborze producenta podzespołów. 

A seria 5090 będzie instalowana tak 😉  - a w wyborze karty graficznej nie będziemy sprawdzać czy tylko zmieści się w obudowie, a będziemy mierzyć pomieszczenie czy aby kubatura m3 nie będzie za mała aby doszło do swobodnego chłodzenia karty 😄 No ale co ja tam wiem 😜 
amwjoy0ie3661.jpg?auto=webp&s=f7cad66a75

Aha, zapuściłem ładowanie portfela na noc. Niestety, metoda nie działa 😞 a co gorsza ładowarka niepotrzebnie wypalała grosiki w gniazdku. Czyli pomysł z seri Lost & Lost 😞 czas na metodę 2.0 
2fpowh.jpg
Tylko ciiii! Bo jak rząd się dowie to mi działkę upaństwowi i doopa 😉 U mnie w okolicy wydobywają ropę... czas iść w czarne złoto panowie! 😉 

Edytowane przez Mortom
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy patrzę na osiągi jakie podobno ma wykręcać generacja 40xx to widzę to:
(m=eGNdHgaaaa)(mh=yp7Ky0Ho1dawxcy0)13.jp

A jak widzę ile kosztuje, to to:
Bbw Big Boobs Pinterest | Niche Top Mature

A jeszcze jak myślę ile jest na koncie, to taki obraz:
96062409-chudy-m%C5%82ody-cz%C5%82owiek-z-anoreksj%C4%85-na-szarym-tle.jpg?ver=6

Po czym dociera do mnie, że mam tyle opału na zimę, że prawdopodobnie czeka mnie to:
p8MEn9O.jpeg

A jak patrzę na prognozy jaki ma być kolejny rok to już tylko to:
ea7a637f3470e2f0afaa26f8bf31ae49.png 

Po czym wracam do siebie 😉 i zaczynam  kombinować jak przetrwać przyszłość 😜 
mr-bean13.jpg

  • Like 1
  • kekw 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z następnych ciekawostek to przejściówka zasilania z 4x 8 pin na nowy standard picie 5 ma mieć żywotność aż do 30 podłączeń! 😄

 

No trochę jaja i jeszcze trzeba ostrożnie poglaczac bo dom spali jak coś pójdzie nie tak 🙂 ta generacja jest coraz bardziej absurdalna a następna pewnie jeszcze to pobije 🙂

https://videocardz.com/newz/zotac-rtx-4090s-pcie-gen5-power-cable-adapter-service-life-is-up-to-30-connection-cycles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nagle żart z lodówką w kształcie Xboxa okazał się nie być żartem, a legitną predykcją przyszłości 🤯
Jak tak dalej będą iśc tą drogą to za niedługo trzeba będzie zmawiać karty kurierem i do tego z opcją wniesienia jej do domku 😄
the-fate-of-the-furious-the-fate-of-the-

What a Time to Be Alive! 🙂 

Edytowane przez Mortom
  • kekw 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde... a na takich kartach da się  grać lub pracować? Udźwignie to silniki real time itp? 

W ogóle jest jakaś alternatywa dla nvidi? Strona w którą idzie ta firma jakoś mnie nie zachęca do podążania w tym samym kierunku. Dobry czas dla konkurencji żeby się wykazać. TYlko gdzie ta konkurencja? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, michalo napisał:

Kurde... a na takich kartach da się  grać lub pracować? Udźwignie to silniki real time itp? 

W ogóle jest jakaś alternatywa dla nvidi? Strona w którą idzie ta firma jakoś mnie nie zachęca do podążania w tym samym kierunku. Dobry czas dla konkurencji żeby się wykazać. TYlko gdzie ta konkurencja? 

no gdzieś tam 🙂 : konkurencja                              Nvidia
giphy.gif?cid=63e6b07e1wiquznzevrcwxm614 adele-sn-p.gif

Edytowane przez Mortom
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michalo myślę że bez takiej "góry" to żadna taryfa w PGE nie pomoże 😄 
content_image_5f94ae8bb558e.gif  Najlepiej wspomagana jeszcze tym: 5b354f_9bf2dbc0935a4745a52885a79e0fe3ad~

Już widzę te oferty na ofereo: Chcesz zagrać w najnowszego Cyberpunka 2088? Twój Assasin Creed chodzi w 1080p w 20 fps? Już na 2 miliony możesz spełnić swoje marzenia! Dzisiaj dajemy 5% rabat jak zamówisz u nas dodatkowo prądnice wiatrową! Nie czekaj! Przygoda w wirtualnym świecie już na ciebie czeka! Nie przegap okazji! 😄 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, michalo said:

Kurde... a na takich kartach da się  grać lub pracować? Udźwignie to silniki real time itp? 

W ogóle jest jakaś alternatywa dla nvidi? Strona w którą idzie ta firma jakoś mnie nie zachęca do podążania w tym samym kierunku. Dobry czas dla konkurencji żeby się wykazać. TYlko gdzie ta konkurencja? 

No dal nas to niestety intel ma marne zastosowanie ale warto polecać dla każdego kto ma nieduże potrzeby choćby po to żeby konkurencja rosła nawet jeśli tylko w niższych segmentach rynku. AMD to za mało żeby konkurować z nvidią, jeśli intel się nie wycofa i trochę podciągnie z wydajnością, do tego te chińskie gpu i może nvidia spuści trochę z tonu bo na razie nie ma zbyt dużej realnej konkurencji to sobie ceny ustala jak chce 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Destroyer napisał:

No dal nas to niestety intel ma marne zastosowanie ale warto polecać dla każdego kto ma nieduże potrzeby choćby po to żeby konkurencja rosła nawet jeśli tylko w niższych segmentach rynku. AMD to za mało żeby konkurować z nvidią, jeśli intel się nie wycofa i trochę podciągnie z wydajnością, do tego te chińskie gpu i może nvidia spuści trochę z tonu bo na razie nie ma zbyt dużej realnej konkurencji to sobie ceny ustala jak chce 

 

o kurde dobry szit 🙂 ciekwe ciekawe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam zbyt wielu wrogow takiego kalibru, zeby polecic im GPU Intela, pierwszej generacji. Ale jak mi sie ktos naprawde narazi to sie nie zawaham i mu polece, czemu nie. Niech ma.

"Jakby tak kazdy mowil to by nigdy nie bylo zadnej konkurencji blablabla". No niestety. Ale z aspiracji naprawiania swiata wyroslem - niech mlode wilki sie mecza. Nie bede uzywal Linuxa bo moze kiedys bedzie dobry, Blendera bo tez juz za chwile bedzie dobry, nie jesc miesa bo krowie pierdy topia lody na antarktydzie, ratowac planety i inne tam.

A posrod "inne tam" - nie kupie ch...ej karty bo kiedys moga byc lepsze. Nie stac mnie na taka ekstrawagancje. Jak zaczna robic dobre karty - chetnie kupie. Ale do tego momentu Intel musi siegnac do swojej a nie mojej kieszeni. Bo czego jak czego ale kasy tej firmie nie brakuje.

PS
A powiem szczerze, ze sie nakrecilem jak uslyszalem ze Intel wchodzi na rynek GPU. I sledzilem temat blisko. A tu takie cos... Nie wiadomo, czy w ogole beda robic GPU nadal. Fajnie jakby robili, jakby byly coraz lepsze itd. Ale bez przesady zeby kupowac kiepscizne zeby korpo z chora kasa mogla tej kasy miec jeszcze wiecej bo jak nie to sie obraza czy cos...

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności