Skocz do zawartości

Internet jako dobro luksusowe czyli moja koszmarna historia


RaVirr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono forumowiczów.
Ponad miesiąc temu, w którymś wątku cieszyłem się, że w końcu i do mnie (po 8 latach płaczów i błagań) dotrze cywilizacja czyli internet światłowodowy. Oczywiście radość była przedwczesna, sprawa, teoretycznie, jest jeszcze w toku, ale najprawdopodobniej wszystko skończy się w niekorzystny dla mnie sposób. Gdy dostanę już ostateczne informacje to planuję wszystko opisać- jeśli do tego dojdzie to gwarantuję, że poziom niekompetencji, ilości wtop i innych aspektów tej sprawy na każdym jej szczeblu wywali wasz żenadometr ponad skalę. Ogólnie, poważnie się zastanawiam nad publikacją "felietonu" na wszystkich dostępnych social mediach...ale o tym potem..

Obecnie posiadam internet Orange do 80 mb/s (czyli realnie max 40mb/s przy dobrej pogodzie i w nocy). Charakterystyka internetu pomarańczowej firmy: działa jak syf, upload większych plików crashuje połączenie, download większych plików uniemożliwia korzystanie choćby z przeglądarki. Użytkowanie go jest fatalne, szczerze nienawidzę tej firmy przez podejście do klienta oraz to, że robią co chcą wiedząc, że maja monopol na usługę. 

Po wybudowaniu na naszym terenie nadajników istnieje możliwość podpisania umowy na internet 5g z Plusa (ten prawdziwy 5g). Prędkość jaką oferują to "do 600mb/s" i limitem danych do pobrania 1tb/miesiąc za (z grubsza) 250 zł miesięcznie.
Czy ktoś z Was może z tego korzystał? Jak to wygląda jeśli chodzi o spadki prędkości/stabilność? Również jeśli chodzi o pingi w grach i utratę pakietów danych. 
Ogólnie wolę wszystko tradycyjnie, po kablu, ale desperacko szukam alternatywy...
Jutro planuję odwiedzić punkt Plusa i poprosić o te 15 testowych dni, ale wiadomo, że to za mało by realnie ocenić czy ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, RaVirr napisał:

Witam szanowne grono forumowiczów.
Ponad miesiąc temu, w którymś wątku cieszyłem się, że w końcu i do mnie (po 8 latach płaczów i błagań) dotrze cywilizacja czyli internet światłowodowy. Oczywiście radość była przedwczesna, sprawa, teoretycznie, jest jeszcze w toku, ale najprawdopodobniej wszystko skończy się w niekorzystny dla mnie sposób. Gdy dostanę już ostateczne informacje to planuję wszystko opisać- jeśli do tego dojdzie to gwarantuję, że poziom niekompetencji, ilości wtop i innych aspektów tej sprawy na każdym jej szczeblu wywali wasz żenadometr ponad skalę. Ogólnie, poważnie się zastanawiam nad publikacją "felietonu" na wszystkich dostępnych social mediach...ale o tym potem..

Obecnie posiadam internet Orange do 80 mb/s (czyli realnie max 40mb/s przy dobrej pogodzie i w nocy). Charakterystyka internetu pomarańczowej firmy: działa jak syf, upload większych plików crashuje połączenie, download większych plików uniemożliwia korzystanie choćby z przeglądarki. Użytkowanie go jest fatalne, szczerze nienawidzę tej firmy przez podejście do klienta oraz to, że robią co chcą wiedząc, że maja monopol na usługę. 

Po wybudowaniu na naszym terenie nadajników istnieje możliwość podpisania umowy na internet 5g z Plusa (ten prawdziwy 5g). Prędkość jaką oferują to "do 600mb/s" i limitem danych do pobrania 1tb/miesiąc za (z grubsza) 250 zł miesięcznie.
Czy ktoś z Was może z tego korzystał? Jak to wygląda jeśli chodzi o spadki prędkości/stabilność? Również jeśli chodzi o pingi w grach i utratę pakietów danych. 
Ogólnie wolę wszystko tradycyjnie, po kablu, ale desperacko szukam alternatywy...
Jutro planuję odwiedzić punkt Plusa i poprosić o te 15 testowych dni, ale wiadomo, że to za mało by realnie ocenić czy ma to sens.

Njabardziej wkurza w tych dużych firmach, że maja w dupie klienta i tak na prawdę nigdy nie dostajesz tego za co płacisz.

NIe masz tam nigdzie jakiejś lokalnej firmy? 250 brzmi sporo, do tego limit.  

Przetestuj dobrze i pozapisuj wyniki bo potem może ci nagle zwolnić.  Tak podobno robią  żeby nie obciążać sieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michalo napisał:

Njabardziej wkurza w tych dużych firmach, że maja w dupie klienta i tak na prawdę nigdy nie dostajesz tego za co płacisz.

NIe masz tam nigdzie jakiejś lokalnej firmy? 250 brzmi sporo, do tego limit.  

Przetestuj dobrze i pozapisuj wyniki bo potem może ci nagle zwolnić.  Tak podobno robią  żeby nie obciążać sieci. 

Jedyna firma, która świadczy usługi pod moim adresem to Orange, mają monopol i "jeśli się nie podoba to może pan zerwać umowę" bo wiedzą, że nie mam absolutnie żadnej alternatywy (poza tym 5g od paru miesięcy).
250 zł to całkiem sporo, prawda, zwłaszcza za niewiadomą i z limitem- ale byłem gotowy zapłacić 12-13k za doprowadzenie światłowodu (tylko, że nie chcą mi na to póki co pozwolić). Jak wspomniałem, przemawia przeze mnie desperacja, boję się tych "radiówek" okrutnie, a bardzo ciężko znaleźć niesponsorowane opinie na ten temat 😐 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orange jest za dużym molochem, żeby się dobudowali do klienta, nawet z dopłatą klienta, chyba, że znasz lokalnego technika to można wtedy bezpośrednio z nim podjąć temat. W kwestii 5G, to w teorii powinno działać, w praktyce popatrz na mapach BTSów, gdzie masz najbliższy maszt obsługujący to 5G, bo się okaże, że masz 5km przez las i dupa zbita. Wczytaj się też w umowę jakie prędkości są gwarantowane, bo wartości marketingowe to z reguły są maksymalne, a w umowie powinien być zapis o prędkościach uśrednionych albo minimalnych, jeśli pamięć mnie nie myli to min. chyba 30% wartości deklarowanej. Jeżeli łącze nie spełnia tego, to masz prawo do zerwania umowy bez kar. Oczywiście to trwa, bo najpierw trzeba kilkukrotnie reklamować usługę.

W kwestii okresu testowego, to niestety często jest tak, że na początku działa dobrze, a potem łącze celowo, bądź nie, jest degradowane. Problem też zaczyna się, w przypadku mobilnych internetów, gdy usługa zyskuje na popularność w danym rejonie, co przekłada się na co raz gorsze działanie.

Sprawdź sobie na stronie UKE ( https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ ), lub jakieś innej wyszukiwarce operatorów, czy na pewno nie ma jakiegoś lokalnego operatora w Twoim rejonie. Uprzedzam, że wyszukiwarka UKE czasem kuleje i pokazuje też usługi dostępne na poziome operatorskim, a nie enduserowym.

Starlink jest sporo droższy od 5G, ale wydaje mi się pewniejszą usługą. Co prawda, żeby popykać w CS'a mogą być za wysokie pingi 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EthicallyChallenged jednak cena i pingi starlinka mnie już zabijają 😐

@blood_brother Akurat Orange w przypadku światłowodu jasno powiedziało, że nie interesuje ich mój adres (mimo corocznych obietnic, że już zaraz Pana podłączymy). Play natomiast chętnie by mnie podłączył, ale Nexera musi zrobić dodatkowe roboty, które są dla nich nieekonomiczne. Obecnie jest wybudowana studnia dla mojego adresu, ale wszystko rozchodzi się o dodatkowe koszty (przecisk podziemny około 20-30 metrów), które nie są objęte dofinansowaniem programu Polski Cyfrowej. Mimo, że chce zapłacić za te roboty to nikt nie chce mi dać takiej możliwości (z niewiadomych dla mnie przyczyn). Jeszcze czekam na odpowiedź czy mogę te przyłącze zrobić w całości na swój koszt i załatwieniem wszelkich formalności, ale czuję, że to też nie będzie możliwe xD
Co do UKE- po krótce, moja sprawa ich nie interesuje oraz nic nie mogą w tej sprawie zrobić. Jasno dostałem informację, że mogę do nich pisać, ale odpowiedź będzie taśmowa. I tak, absolutnie nie ma żadnych innych operatorów, sprawdzałem wielokrotnie i obdzwoniłem wszystkich 😐 Pewnie wkrótce opiszę wszystko szczegółowo i zobaczysz jakie to wszystko było absurdalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RaVirr napisał:

 boję się tych "radiówek" okrutnie, a bardzo ciężko znaleźć niesponsorowane opinie na ten temat 😐 

Miałem radiowe parę miechów. 

Problem taki ze nie jest zbyt szybkie (24Mb) ale u mnie działało bez zarzutu i żadnego problemu. 24mb jest do życia, można było sobie netflixa oglaać (zwykły tv/komp więc nie testowałem 4k i wyższych rozdzielczości)

Co prawda giere 80 gb chyba ze 2 dni ściagałem - red dead online.

I dało radę gracć normalnie po sieci. 

 

Z mojego komina do komina z nadajnikiem było w miarę nie zakłócona droga, nic nie zasłąniało.

 

Kumpel mieszzka na wiosce, też miał jakieś mobilne głupoty i w końcu wskoczył na radiówkę tą co ja, tyle że pakiet 12 MB i twierdził że też jest ok. 

Wszystko lepsze od tych operatorów imo.

Edytowane przez michalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia jako lokalny operator mogę Ci tylko powiedzieć, że jeśli chcesz coś realnie zdziałać to musisz rozmawiać bezpośrednio z ekipami, które to budują. Nie żadne infolinie, biura, handlowcy, oni zawsze będą mieli Cię gdzieś, bo jesteś tylko drogą komórką w arkuszu, która nigdy się nie zwróci. To samo w kwestii ewentualnej poprawy działania obecnej usługi Orange. Powinieneś spróbować dorwać nr do technika, który grzebie w Orangowej szafie, najprawdopodobniej będzie to inna firma, albo jakaś spółka córka, i bezpośrednio z nim się dogadać.

Co do UKE to nie miałem na myśli kontaktowania się z nimi, bo co ich obchodzi, że ktoś nie ma internetu. Chodziło mi tylko, żeby spojrzeć na ich mapkę, bo może jest ktoś o kim nie wiesz. Ale z tego co widzę to już zaglądałeś w każdy kąt w poszukiwaniu lepszego internetu 😛

W kwestii łączy radiowych, to potrafią być super stabilne i wydajne, ale to już zależy od operatora, czy oszczędza na sprzęcie, czy nie.

Edytowane przez blood_brother
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, blood_brother napisał:

Z doświadczenia jako lokalny operator mogę Ci tylko powiedzieć, że jeśli chcesz coś realnie zdziałać to musisz rozmawiać bezpośrednio z ekipami, które to budują. Nie żadne infolinie, biura, handlowcy, oni zawsze będą mieli Cię gdzieś, bo jesteś tylko drogą komórką w arkuszu, która nigdy się nie zwróci. To samo w kwestii ewentualnej poprawy działania obecnej usługi Orange. Powinieneś spróbować dorwać nr do technika, który grzebie w Orangowej szafie, najprawdopodobniej będzie to inna firma, albo jakaś spółka córka, i bezpośrednio z nim się dogadać.

Tutaj też jest ciekawa akcja bo na naszym terenie wciąż jest ekipa, która buduje sieć i technicy mówili, że bez problemu można to ogarnąć, ale muszę dogać się z Nexerą by uniknąć sytuacji, w której będę miał położony światłowód, a oni i tak nie pozwolą z tego korzystać 😄
Tymczasem wziąłem na próbę tę opcję 5g od Plusa, postawiłem na biurku i jeśli chodzi o prędkości to wygląda to tak:
image.png.03c5104be106b8e539488cc7e6124229.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trochę mają rację, że Nexera musi dać przyzwolenie, nawet ciche, ale jednak. Jeżeli ta przybudowa nie zjada całego Twojego budżetu to warto ją rozważyć, bo to zawsze jeden krok bliżej, jeśli nie dla Nexery/Orange, to dla kogoś innego, a jeśli tego nie zrobisz teraz, a okaże się, że dostaniesz zielone światło od operatora to i tak będziesz w dupie 😛

Na jaki okres jest ta umowa 5G za 250zł/msc? Może da się wziąć niewiele drożej bezterminową i jeśli się zdegraduje to bez problemu ją rozwiążesz. I co się dzieje po przekroczeniu limitu, bo 1TB limitu to dużo i niedużo, zależy co się robi w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wroce do doku z wakajek, to sprawdze na swoim ruterze miesieczny bilans zurzycia internetu w calej chacie. Niestety stad nie mam dostepu (ale zaraz sprawdze) to bys mial mniej wiecej info jak wyglada zurzycie. Ja duzo plikow przerzucam i generalnie 80% czasu na kompie to vpn do pracy. Takze powinno byc w miare miarodajne.

 

Daj chwile sprobuje z telefonu sie zalogowac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej się im nie dziwię, sam nie chciałbym inwestować tyle kasy gdy nie mam pewności, że zostanę podłączony 😄 Ja jestem zdecydowany na tę budowę, potrzebuję tylko jakiś realnych zgód od Nexery by nie zostać na lodzie.

Ta umowa 5G jest na okres 24 miesięcy, ale nie było opcji na bezterminową. Posiedzę przez te 2 tygodnie, już widzę, że problem może być głównie z pingiem (faluje), ale chce tez ustawić urządzenie w normalnym miejscu- obecnie postawiłem na podłodze, w kącie domu, przy szafie w zabudowie tylko po to by sprawdzić czy w ogóle działa :

Teraz, KLICEK napisał:

jak wroce do doku z wakajek, to sprawdze na swoim ruterze miesieczny bilans zurzycia internetu w calej chacie. Niestety stad nie mam dostepu (ale zaraz sprawdze) to bys mial mniej wiecej info jak wyglada zurzycie. Ja duzo plikow przerzucam i generalnie 80% czasu na kompie to vpn do pracy. Takze powinno byc w miare miarodajne.

 

Daj chwile sprobuje z telefonu sie zalogowac 

U mnie przez ostatnie 30 dni pokazywało na całą chatę około 450GB- ale też nie mam za bardzo ochoty ściągać gier/dużych plików bo za długo to trwa więc nie jest to wartość miarodajna 🙂

A, i limit danych dotyczy tylko ściągania, wysyłać można na tym 5G do obucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RaVirr napisał:

Jak najbardziej się im nie dziwię, sam nie chciałbym inwestować tyle kasy gdy nie mam pewności, że zostanę podłączony 😄 Ja jestem zdecydowany na tę budowę, potrzebuję tylko jakiś realnych zgód od Nexery by nie zostać na lodzie.

Ta umowa 5G jest na okres 24 miesięcy, ale nie było opcji na bezterminową. Posiedzę przez te 2 tygodnie, już widzę, że problem może być głównie z pingiem (faluje), ale chce tez ustawić urządzenie w normalnym miejscu- obecnie postawiłem na podłodze, w kącie domu, przy szafie w zabudowie tylko po to by sprawdzić czy w ogóle działa :

U mnie przez ostatnie 30 dni pokazywało na całą chatę około 450GB- ale też nie mam za bardzo ochoty ściągać gier/dużych plików bo za długo to trwa więc nie jest to wartość miarodajna 🙂

spoczko 450 gb to by sie w miare zgadzalo wiec git, aczkolwiek ja zakladam ze mam troche wieksze zuzycie 🙂 ja mam jeszcze taka opcje ze zoncia duzo oglada netflixa i to nabija dosc sporo danych. Niestety nie moge sie zalogowac przez telefon... Jak wroce na chate porobie Ci screeny z ostatnich kilku miesiecy, tam mam rozpisane urzadzenia i co ile mniej wiecej zabiera na wykresie 😉 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak średnio okolo 300 GB przy czym ja raczej oszczednie uzywam, czyli np yt w 480p jak w średniowieczu 🙂

Świetnie rozumiem te problemy z netem, jak mieszkałem w krakowie (w centrum) to jedyną opcją był internet radiowy od lokalnego operatora, który w sumie działał ok, ale nie był demonem prędkości. Odkąd wróciłem do rodzinnego miasta to jedyną opcją na przyzwoity internet jest LTE. Tyle dobrze, że BTSa mam blisko więc prędkości sa spoko, no ale limity danych to zło.

Od jakiegoś czasu korzystam z PLAY - kupuje starter za 5 i tam jest 100 GB na dobry początek, jak się konczy to biore nowa - tak, mam całe pudełko zuzytych kart. Do tego mam drugą kartę z rokiem waznosci konta na ktorej aktywuje sobie usluge noce bez limitu - od północy do 9 rano, wiec jak potrzebuje sciagnac cos duzego to z tego korzystam. Jest troche zabawy ze zmienianiem kart ale dla mnie to obecnie najlepsza opcja.

Mieli zakładac swiatłowód na mojej ulicy, i tak juz zakladaja kilka lat.

 

 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bigworm napisał:

Mieli zakładac swiatłowód na mojej ulicy, i tak juz zakladaja kilka lat.

na mojej ulicy w mapach jest zaznaczony jak byk światłowód. TO chyba był przekręt z projektem "Internet dla mazowsza". Czyli jest linia albo peszel 😉 b nie ma operatora.

Ile ja się nadzwoniłem zanim poddałem

Ale zamiast jakieś mobilne rozwiązania uderzyłem po lokalną radiókę.

A za pół roku jedzie samochód z podnosnikiem a tam logo mojego operatora wisi .  Rozwieszali na słupach kabel. 

Za chwile miałem już 300 mb ze światłowodu, do tego taniej niż radiowe. 

Teraz podpina się pod nich orange ze swoją ofertą, po jakimś roku dopiero.

 

Widać ten zakopany to jakiś przekręt skoro nikt nie może się do niego przyłączyć. 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michalo o ile jest tam światłowód, a nie stalowy drucik na dofinasowanko i cześć - kasa jest, dofinansowania nikt nie sprawdził i looz. 
Ja dalej jadę dalej na radjówce, bo jak mi machery zaczęły mówić o swoim jedynym dobrym planie na podłączenie światłowodu. Przez komin i po blasze dachu - BO TAK i inaczej sie NIE DA! Choć jest stary wypuścik na kabel telefoniczny i nawet dziury nie trzeba wiercić. To im powiedziałem: Albo zrobimy to tak jak trzeba, albo wcale - no i pojechali 🙂 

  • kekw 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bigworm napisał:

U mnie tak średnio okolo 300 GB przy czym ja raczej oszczednie uzywam, czyli np yt w 480p jak w średniowieczu 🙂

....

Mieli zakładac swiatłowód na mojej ulicy, i tak juz zakladaja kilka lat.

 

 

U mnie bardzo często potrafi spadać do 144p, zazwyczaj 480p to normalna opcja, a 720p już potrafi się ciąć

I widzisz, u mnie tak samo, mieli zakładać, mieli zakładać, w końcu założyli, ale i tak to niczego nie zmienia xD

Myślę, że najpóźniej w piątek przedstawię Wam skrótowo całą sytuację bo dzisiaj otrzymałem kolejnego maila od Polski Cyfrowej, którego albo źle zrozumiałem (dlatego dopytałem by mieć pewność) albo osiągnąłem granicę irracjonalności, której już chyba nie ma opcji przekroczyć 😄 
BĄDŹCIE CZUJNI

Edytowane przez RaVirr
  • Like 1
  • bogactwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RaVirr ciekawy trailer... ciekawy... ciekawe czy historia też będzie? Czy jak to teraz bywa najlepsze dałeś na zapowiedzi a potem okaże się że wszystko skończyło się dobrze i dostałeś tak dużą "refundację", że teraz zamiast robić projekty siedzisz na tarasie z drinem w ręku i rzucasz kokosami w turystów w swoim domku na Karaibach 😉 🌴

Edytowane przez Mortom
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mortom napisał:

@michalo o ile jest tam światłowód, a nie stalowy drucik na dofinasowanko i cześć - kasa jest, dofinansowania nikt nie sprawdził i looz. 
Ja dalej jadę dalej na radjówce, bo jak mi machery zaczęły mówić o swoim jedynym dobrym planie na podłączenie światłowodu.

Bo to był przekręt

http://petronews.pl/czytelnik-w-jakim-celu-zakopano-pol-miliarda-zlotych/?fbclid=IwAR29ATCYpMlhqbY5lzq1dIuanWmljCis6h8_Y3i5Gzy1jwZu12PzcQ_ucBA

Chodziło widać o uzyskanie kasy z dotacji.

 

22 minuty temu, Mortom napisał:

e, bo jak mi machery zaczęły mówić o swoim jedynym dobrym planie na podłączenie światłowodu. Przez komin i po blasze dachu - BO TAK i inaczej sie NIE DA! Choć jest stary wypuścik na kabel telefoniczny i nawet dziury nie trzeba wiercić. To im powiedziałem: Albo zrobimy to tak jak trzeba, albo wcale - no i pojechali 🙂 

Kurła ja sam swoim powiedział "Panooowie u mnie to szybciutko, kominem dawajcie" 😛 no i co prawda nie po blasze ale sobie wisi naprężony i przez komin wentylacyny wpada do skrzyneczki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko wtrącę dla wyjaśnienia. "Internet dla mazowsza" to jest sieć światłowodowa, ale dla ruchu między operatorami. Czyli dzięki tej sieci, za pewną opłatą, firma Krzaczex może sobie przyjść do wsi gdzie leży IDMowy światłowód i zrobić sobie tam swój węzeł już dla lokalnej infrastruktury, którą już musi sama wybudować. Ale jednak jest to spore ułatwienie dla małych operatorów.

Aa, i nie mówię, że nikt na tym nie przyciął grubej kasy, ale nie jest też do końca, że cała kasa poszła w piach 😛

 

Edytowane przez blood_brother
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, michalo napisał:

Bo to był przekręt

http://petronews.pl/czytelnik-w-jakim-celu-zakopano-pol-miliarda-zlotych/?fbclid=IwAR29ATCYpMlhqbY5lzq1dIuanWmljCis6h8_Y3i5Gzy1jwZu12PzcQ_ucBA

Chodziło widać o uzyskanie kasy z dotacji.

 

Kurła ja sam swoim powiedział "Panooowie u mnie to szybciutko, kominem dawajcie" 😛 no i co prawda nie po blasze ale sobie wisi naprężony i przez komin wentylacyny wpada do skrzyneczki.

 

 

No ba jak kto lubi... mi jeszcze MISZCZOWIE chcieli puścić nad działką i drogą do sąsiada (nisko), mając ładny miły słup NA MOJEJ DZIAŁCE, gdzie ich światłowód juz był. Tylko trzeba było ze szpuli podciągnąć nową nitkę. Jak mają taki Internet jak fachowców to (Stimo - może ktoś z okolic Krosna to będzie znał), to uniknąłem bólu głowy na lata 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, blood_brother napisał:

Aa, i nie mówię, że nikt na tym nie przyciął grubej kasy, ale nie jest też do końca, że cała kasa poszła w piach

No ale tak jak u mnie, jest ten zakopany niby światłowód ale nie ma właściciela. Lokalna firma swój puściła po słupach a teraz Orange od niej chyba dzierżawi linie czy jak tam się dogadują. Ale z ziemi nadal nic.

3 godziny temu, Mortom napisał:

No ba jak kto lubi... mi jeszcze MISZCZOWIE chcieli puścić nad działką i drogą do sąsiada (nisko), mając ładny miły słup NA MOJEJ DZIAŁCE, gdzie ich światłowód juz był. Tylko trzeba było ze szpuli podciągnąć nową nitkę. Jak mają taki Internet jak fachowców to (Stimo - może ktoś z okolic Krosna to będzie znał), to uniknąłem bólu głowy na lata

NIe no to maskara. Ja mam słup bezpośrednio pod domem i z okna widzę to pudełeczko co tam wisi 😉 

A jak ma wisieć to już lepiej niechwisi u mnie nad dachem niż przechodzi przez ściany. Dzięki temu mykowi, mogłem swobodnie zmodyfikować w domu miejsce gdzie jest bridge i  router. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blood_brother a skoro siedzisz w branży to miałbym pytanie w sumie techniczne.
Chodzi mi o pingi w grach. Mianowicie- z miedzią Orange zawsze mam powyżej 60ms opóźnienia, ale często czuć jakby to było 300ms (mimo innych wskazań). Mnóstwo ludzi, którzy korzystają z Orange ma te same odczucia- po zmianie internetu, przy takich samych pingach (czyli 60ms) komfort grania jest dużo lepszy.

Testując ten mobilny 5G ping mi mocniej skacze i nieco się podwyższył w porównaniu do Orange (około 70 ms), ale w ogólnym rozrachunku gierki online wydają się działać dużo stabilniej i nie dzieją się cyrki (lagi, desynki itp).

Dla mnie, na chłopski rozum (hehe) opóźnienie to opóźnienie, ale może podpowiesz mi co może powodować tego typu odczucia?
Wcześniej wspomniałem, że mój Orange ma przy uploadzie bardzo duże problemy- czy w tym może tkwić problem? W sensie- że opóźnienia są zbliżone w obu sieciach, ale przez zły upload mam negatywne wrażenia z grania? Dodam tylko, że gdy w coś gram i chce wysłać jakiś większy plik to (o ile nie crashuje całego neta)- dostaję dc z gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michalo napisał:

No ale tak jak u mnie, jest ten zakopany niby światłowód ale nie ma właściciela. Lokalna firma swój puściła po słupach a teraz Orange od niej chyba dzierżawi linie czy jak tam się dogadują. Ale z ziemi nadal nic.

Zarządcą tego IDMowego światłowodu jest Agencja Rozwoju Mazowsza. To z nią podpisuje się wszystkie umowy na usługi itd. Tak jak już wspomniałem, nie jest to światłowód do końcowego podłączania domów. Np. ten lokalny operator co zbudował sieć już na słupach, mógł skorzystać z tego IDMowego światłowodu, żeby "dostarczyć" internet do swojej sieci, a nie samodzielnie dobudowywać się ze swojego "źródła". Oczywiście nie musiał, ale chodzi mi o zobrazowanie sytuacji.

Analogicznie można też skorzystać ze światłowodów magistralnych Orange na poziomie operatorskim i można od nich brać albo "gotowy internet" albo sam przesył ze swojego źródła. Pewnie nie wszędzie, ale w mojej okolicy wszystkie te duże szafy Orange, skąd wychodzą ich usługi, czy to miedziane, czy światłowodowe, zasilane są łączem światłowodowym. To, że @RaVirr ma problemy z internetem nie musi wynikać bezpośrednio ze słabej jakości usług Orange, jednak nie bronię ich tutaj, bo wiem jak jest, ale z samych problemów technologicznych, jak odległość po miedzi od takiej szafy, czy dość szybko postępująca degradacja kabli miedzianych, które często wiszą już po kilkadziesiąt lat, nawet jeśli od ostatniego słupa do domu są dość świeże.

@RaVirr Ping sam w sobie jest słabym wyznacznikiem jakości działania internetu. Głównie dlatego, że sam z siebie jest małym pakietem, który bez większych problemów wszędzie się przeciśnie, nawet przy słabych łączach. Owszem daje ogólny obraz co się dzieje, ale jednak ruch w internecie opiera się na większych pakietach, których ruchu ping jako taki nie odzwierciedla. Jak jeszcze sieć przy której pracuję miała część radiową, to często przy zgłaszanych problemach z internetem przez klientów zwykłe pingi szły w czasach rzędu 5-30ms, ale wystarczyło zwiększyć rozmiar pakietu testowego i sypały się same timeouty, co potwierdzało marudzenie klienta, i trzeba było reagować, najczęściej wymianą sprzętu.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blood_brother tutaj też trafiłeś, bo te kable miedziane były wykonane chyba z ponad 20 lat temu, Orange nie chce ich modernizować/wymienić bo "lada dzień będzie światłowód i modernizacja miedzi jest nieekonomiczna", a prowadzone są po gałęziach drzew.
Dzięki za rozjaśnienie sprawy pingów, to wiele tłumaczy. Zastanawiam się czy jest możliwość poruszenie sprawy w UKE w sprawie jakości tego internetu i różnic między tym co dostaję, a tym co deklarują..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pomiar-predkosci-internetu/umowy/

W umowie powinieneś mieć określone prędkości poniżej których możesz śmiało reklamować usługę. Jeśli nie masz to też możesz pisać do UKE. Chociaż z drugiej strony UKE udostępniło dość upierdliwy certyfikowany speedtest (certyfikacja kończy się w grudnie br.), który jest dobrą podstawą do ewentualnych roszczeń.

https://pro.speedtest.pl/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Destroyer napisał:

Drugi dzień, ustawiłem router 5G na biurku, podłączyłem wszystko kabelkami. Ustawiłem na piramidzie xD i taki oto odczyt:
unknown.png
a taka oto piramidka suaj:
IMG_20220825_152820.jpg

A o starlinku czytałem, że (podobno) boryka się z tymi samymi problemami co LTE+ dużo większe pingi 😞 

Edytowane przez RaVirr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, RaVirr said:

Drugi dzień, ustawiłem router 5G na biurku, podłączyłem wszystko kabelkami. Ustawiłem na piramidzie xD i taki oto odczyt:
unknown.png
a taka oto piramidka suaj:
IMG_20220825_152820.jpg

A o starlinku czytałem, że (podobno) boryka się z tymi samymi problemami co LTE+ dużo większe pingi 😞 

Jak coś to możesz się jeszcze zainteresować anteną zewnętrzną 5G, gdy korzystałem z GPRS, 4G czy co tam jeszcze wtedy było dziadowskiego to taka antena zawieszona na budynku i pociągnięta kablem do odbiornika USB sticka robiła robotę i nawet na zadupiu jakoś to działało i sygnał był bez porównania mocniejszy i stabilniejszy. Ale jak jest szczyt ruchu to i tak wydajność poleci na łeb wtedy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Destroyer napisał:

Jak coś to możesz się jeszcze zainteresować anteną zewnętrzną 5G, gdy korzystałem z GPRS, 4G czy co tam jeszcze wtedy było dziadowskiego to taka antena zawieszona na budynku i pociągnięta kablem do odbiornika USB sticka robiła robotę i nawet na zadupiu jakoś to działało i sygnał był bez porównania mocniejszy i stabilniejszy. Ale jak jest szczyt ruchu to i tak wydajność poleci na łeb wtedy. 

Akurat ten router nie ma opcji dorzucenia zewnętrznej anteny, ale obecnie zasięg jest na 100% więc raczej nie ma potrzeby....

Co do wydajności- no tego się właśnie obawiam. Sprawdzam w różnych porach speed testem i nic się nie dzieje. Z drugiej strony- Pani z obsługi w punkcie jasno powiedziała, że chyba jestem pierwszym nabywcą- nikt tego internetu na naszym terenie nie bierze bo:
a) Duża część ma światłowód w samym mieście
b) Cena jest nie do przeskoczenia dla większości osób

Istnieje możliwość, że ludzi, które korzystają z tego odbiornika i pasma 5G jest może ze 100 w mojej okolicy xD Czekam na weekend, powinno być mocniejsze obłożenie sieci. 
Mam też plan zadzwonić do Plusa i spytać czy mają jakieś informacje o stanie obciążenia na tym terenie, ale pewnie nie będą mi mogli odpowiedzieć nawet jeśli będą wiedzieli xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300+ to już jest wypas i nie ma co narzekać, miałem tyle ale teraz mam połowę tego a potrafię pliki po 14 gb sciągać od klienta i dość szybko idzie 🙂 Upload mam podobny i kilka GB przepchać to już chwilę zajmuje ale najczęściej tak dużo nie potrzebuję tylko czasem ktoś ma fancy życzenie na 4k i prores 4444 🙂 

Co do prędkości to bym się nie martwił tylko bardziej o te limity. Nie wiem jak jest teraz ale dawniej jak korzystałem z mobilengo netu to jak obcinają prędkość to do 16kbs czy czegoś równie absurdalnie małego tak że nawet meili już się na tym nie da sprawdzić. Tylko wtedy to ja miałem limit 100gb a nie 1Tb i mi jeszcze baba gadała, że nikt tyle nie użyje podczas normalnego użytkowania, to jej mówię " słuchaj babo ściągam wiedźmina 3 goty to już 50Gb schodzi, mody HD textrures, hd meshes, gołe baby HD, cały dzień oglądania youruba, poprzesyłam pliki z pracy, wieczorem oglądne netflixa i już pod 100GB mogę podchodzić w ciągu jednego dnia a nawet się nie staram" 🙂 Przy 1TB to już nie będzie trzeba tak cisnąć i powinno wystarczyć bez ograniczania się ale dobrze mieć rękę na pulsie i to monitorować żeby nie zabrakło w ostatnie dni. 

No i za moich czasów było nagminne to, że którego operatora byś nie wybrał to przy testach miałeś priorytet a jak się testy skończyły to byłeś wrzucany do jednego wora z całą resztą i parametry spadały czasem bardzo dramatycznie,  trzeba było się naprawdę mocno użerać żeby coś się poprawiło albo żeby zerwać umowę. Jak sobie przypomnę jakie miałem przejścia z internetem to jak flashbacki jak z vietnamu, te ponad 12 lat temu to nawet siedziałem na mobilnym + satelitarnym z gointenrnet czy potem z onetu i miesięcznie rachunki wtedy potrafiły przebić 600zł co dzisiaj pewnie miało bo wartość w okolicy 1k a wcale zamożni nie byliśmy, not even close ale trzeba było mieć jakieś okno na świat z tego zacofanego wychodka pośrodku niczego 🙂 Teraz już tam podobno światłowód położyli nawet ale chyba nie uruchomili dostaw bo nie ma jeszcze operatora czy czegoś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Destroyer znaczy tutaj tak przewrotnie trochę napiszę.. Jeśli nie zwrócę 5G to tak czy owak nie zrezygnuję z kablowego internetu (jak się uda to przeniosę do innego operatora) w najniższym pakiecie za jakieś drobne (chyba 30mb/s) właśnie tak na wszelki wypadek 😄 
I znowu mam podobne doświadczenia odnośnie priorytetów- obawiam się, że po okresie testowym nie będzie już tak kolorowo jak teraz, choć łudzę się, że to już nie te czasy I NA PEWNO DUZI DOSTAWCY TAK NIE ROBIĄ xD

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na opowieść- postaram się napisać w dość mocnym skrócie bo i tak będzie to bardzo długi post, pomijając dużą dozę emocjonalności xD
Oczywiście na wszystko to, o czym piszę, mam dowody w postaci screenshotów/maili itd.

Historia zaczyna się mniej więcej w roku 2014, kiedy miałem już dość wielokrotnie wspomnianego wyżej Orange. Zatruwałem im i sobie życie telefonami by w końcu internet przez nich dostarczany zaczął jako tako działać. Oczywiście infolinia nie mogła w niczym pomóc, wszystko u nich było elegancko "i pewnie u mnie w domu coś jest nie tak". Kilka wizyt techników, rozkładane ręce i diagnoza- stare miedziane kabelki nie wyrabiają i dlatego to wszystko działa jak działa. Prośby o modernizację kończyły się corocznym "już za rok będzie światłowód, nieekonomiczne jest dla nas reperowanie starej, istniejącej infrastruktury"

Pod koniec roku 2018 zaczynają się konsultacje społeczne i wizje lokalne w związku z faktyczną budową sieci światłowodowej. Pracowałem wtedy w firmie, która musiała udzielić zgód na wejścia do budynków więc byłem jednym z pierwszych, którzy wiedzieli o inwestycji. Dostałem informacje, że muszę przesłać adres i fotkę domu pod wskazany adres mailowy by być ujęty w planach. Oczywiście to zrobiłem i wystarczyło tylko czekać.

Jakoś w 2020 roku faktycznie mój adres, na mapie internetowej Nexery (czyli inwestora), miał oznaczenie "budujemy sieć do tego adresu".  RADOŚCI NIE BYŁO KOŃCA.

Wiadomo, zdarzyła się pandemia, roboty się przesunęły, ale około połowy 2021 wszystko ruszyło pełną parą. Za oknem wykopaliska, a na mojej twarzy uśmiech. W międzyczasie parę telefonów do orange by upewnić się, że wszystko gra (i wszystko grało- "już za rok będziecie mieli dostęp do światłowodu").

Inwestycja się zamknęła, roboty budowlane ustały więc kolejny telefon do Orange i otrzymałem następujące wieści "z racji tego, że już zima to Pan zgłosi się do nas na wiosnę/lato przyszłego roku. Wtedy będziemy mogli zająć się podłączeniem"

Początek lata 2022- Na teren naszego miasta znowu zjechały ekipy budowlane więc dzwonię do Orange i mówię, że chciałbym już ten światłowód. Podaję adres- rozmowa wygląda mniej więcej tak:
-wie Pan co, ale do tego adresu nie ma możliwości podłączenia światłowodu
-........ ale jak to?
- no nie ma możliwości
- przecież 2 lata temu i w zeszłym roku mówiliście, że wszystko jest załatwione i wystarczy czekać. W takim razie chciałbym zapytać- ile mam jeszcze czekać?
- oowiem Panu tak- nie ma możliwości i nawet nie ma w planach by kiedykolwiek była możliwość
- ..... nie rozumiem?
- niestety, w tej sprawie nic więcej nie mogę zrobić- czy mogę w czymś jeszcze pomóc?
- ......... nie, dziękuję, do widzenia

Standardowo oburzenie pomieszane z rozczarowaniem. Szukam ofert od innych operatorów i znajduję- Play i jakaś firma RFC, której nie znam oferują dostęp do światłowodu. Pomyślałem, że pewnie pomyłka na internetowych mapach. Dzwonię do Play.
Konsultant informuje, że wszystko jest gotowe, możemy podpisać umowę, przyjadą technicy i podłączą. Podpisałem umowę, wystarczyło poczekać tydzień i sprawa miała być załatwiona. 

Pierwsza wizyta techników kończy się nieco przewidywanym przeze mnie "Niestety nie da się tego zrobić bo nie ma wolnego dropa w studni". No nic, dzwonię do Play, proszę o wyjaśnienie sprawy.
Na drugi dzień dostaję informację, że przyjechał technik firmy Nexera i stwierdził, że poprzedni technicy pomylili studzienki. Kolejna wizyta umówiona na za 2 tygodnie.

Przyjeżdżają umówieni technicy, wyszedłem z nimi, pokazuję im jakie są studzienki w okolicy, znajdujemy prawidłową. Faktycznie, wszystko jest przygotowane (widziałem na własne oczy), oni potwierdzają, że normalnie da się podłączyć. Jest jedno, duże ALE- należy robić przecisk pod ziemią i kopać już na moim terenie... Oni przyjechali w składzie dwuosobowym, z drabiną. Temat odroczony, ma przyjechać fachowiec w celu wyceny robót. 

Tydzień później rzeczywiście zjawia się przedstawiciel Nexery i mówi, że jakimś cudem u nich na mapach zaszła pomyłka. Numerem mojego budynku był u nich oznaczony budynek sąsiadujący z moim (odległość obu od siebie to jakieś 10 metrów). Jak to się stało? Nie wiem- każda mapa online/projektowa nie zawierała takich błędów. On też nie wie. Zbiera dane, sprawdza odległości, spisuje roboty. Przecisk około 20-30 metrów na terenie gminy + wykop pod światłowód na moim terenie. Kosztami robót na terenie gminy, co do zasady, obciążony jest inwestor.  Przedstawiciel dzwoni do władnych jak wygląda sytuacja, słyszę, że "góra" nie jest zbytnio zadowolona. Mówię mu, że jeśli Nexera nie zgodzi się na pokrycie kosztów to jestem gotowy na partycypację lub zapłacenie za wszystko z własnej kieszeni. Potrzebuję oczywiście znać koszty ("bo wie Pan, jeśli wycenicie to na 50k to oczywiście nie będę zainteresowany 😉 ").

Kilka dni później dostaję informację od jednego z ich pracowników, że z przyczyn ekonomicznych nie wykonają tego podłączenia.
- Wie Pan co, ja nadmieniałem Waszemu pracownikowi, że mogę pokryć koszty tylko muszę znać cenę. Czy może mi pan powiedzieć na ile została wyceniona cała inwestycja?
- Niestety nie mogę udzielić takich informacji
- Czy może Pan zatem przekazać do "góry", że klient chce za wszystko zapłacić?
- Nie, ja tylko przekazuję informacje, ale nie mogę ich przesyłać do moich przełożonych. Proszę się kontaktować z operatorem.

Dzwonię więc do Play, wyjaśniam o co chodzi, proszę by przekazali Nexerze informacje. 
Jakiś tydzień później dostaję smsa, że wszystkie kwestie zostały mi wyjaśnione przy okazji rozmowy z pracownikiem Nexery.

Dzwonię do Play jeszcze raz, wyjaśniam bardziej dobitnie czego od nich oczekuję i proszę jeszcze raz o przekazanie konkretnych informacji Nexerze. 
2 dni później sms, że już wszystko zostało mi wyjaśnione i znowu wskazują na wspomnianą rozmowę xD Tutaj tracę nadzieję, na jakąkolwiek pomoc od operatora.

Dzwonię do UKE, opisuję co się stało, otrzymuję odpowiedź "Pan może to wszystko zgłosić pisemnie, ale mogę panu przeczytać co Panu odpiszę" i rzeczywiście czyta, (w skrócie), że NO NIC SIĘ MAMY Z TYM WSPÓLNEGO, NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ.

W tym samym czasie napisałem długaśnego maila do Polski Cyfrowej (uprzednio również telefonowałem). Zadałem konkretne pytania. Dostaję długaśną odpowiedź, w której zostaję poinformowany, że mój adres nie jest objęty dofinansowaniem ponieważ mam deklarowaną przez Orange do UKE prędkość do 60mb/s (to ciekawe, że po ich deklaracji przedłużałem umowę na prędkość do 80mb/s). W związku z tym, przyjęli, że mam wystarczająco dobry internet by być wykluczony z inwestycji. Spytałem czy ktokolwiek zwraca uwagę/robi jakieś konsultacje społeczne i weryfikuje dane deklarowane przez operatorów oraz czy naprawdę nie ma dla nich znaczenia to, że mam gotową studnie światłowodową do mojego adresu (na którą przecież wydano pieniądze) oraz, że parokrotnie byłem wprowadzony w błąd co wynika wprost z opisu sytuacji. Otrzymałem odpowiedź, ponownie wyjaśniającą dlaczego nie zostałem objęty dofinansowaniem (na zasadzie kopiuj/wklej). 

W międzyczasie skontaktowałem się z kierownikiem robót budowlanych oraz inspektorem. Sprawdzili mój adres i tę studzienkę na projektach. Sama studnia i co się w niej znajduje może obsłużyć do 4 nabywców. W pobliżu tej studzienki są 3 budynki- 1 mój i 2 muzeum kultury ludowej. Do tego poinformowali mnie, że akurat ta studnia jest przeznaczona do mojego budynku bo podłączenia do ośrodków kultury/szkół itd są na projekcie inaczej oznaczane. 
Dodatkowo poinformował mnie, że on, jako podwykonawca, może mi tę sieć wybudować, ale muszę załatwić formalności z Nexerą (żeby się nie okazało, że my zrobimy inwestycję, a Nexera nie pozwoli się podłączyć). Poza tym, w razie awarii, Nexera może w takim wypadku umywać łapy i powiedzieć "psuje się bo pewnie panu ktoś źle wykonał pana PRYWATNĄ inwestycję.
Jaki jest zatem kolejny problem?
Jedyny kontakt z Nexerą jest przez formularze na ich stronie i telefon do biura, który wygrzebałem z odmętów telefonu, a nie jest dostępny w internecie. 

Na formularze ze strony nie odpisują, tydzień prób dodzwonienia się skutkowało słuchaniem muzyczki- nikt nie odbiera.
Dodam tylko, że Nexera jest firmą, która dostała ponad 700mln dofinansowania, 1mld kredytu i robi inwestycję za około 3mld...

Sprawa teoretycznie wciąż w toku, ale zastanawiam się czy przy takich przebojach i niekompetencji warto płacić 12k za inwestycję + 100zł miesięcznie za usługę, która może nie działać.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, nie wiem czemu stracilem troche danych ale nie pokazuje mi wczesniejszych miesiecy 🙂 nie jest zle, myslalem ze naprawde mam wieksze zuzycie danych 🙂 

 

200 gb misiecznie okolo mi schodzi z czego dziennie okolo 30gb na wszystko wiec jakby tak liczyc, to 1TB miesiecznie MAX zuzywam.

image.png.5e28b2ad886d2966a4114816c91f3ff0.png

tu mialem urlop, wiec tak o 🙂 moj komp okolo 80gb na 2 tygodnie, pozniej pracowy, pozniej netflix + hbo tego zielonego nie znam xD niebieski to lapek pracowy eweliny.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi, odkąd wziąłem tego mobilniaka, wychodzi około 10gb/dzień na całą chatę (ściągałem trochę rzeczy żeby przetestować łącze, pograłem, oglądałem filmiki, robię speedtest 5 razy dziennie w różnych porach xD). Zakładam, że jak raz na jakiś czas ściągnę gierkę albo jakieś 3d skany/tekstury do unreala to nie powinno wyjść najgorzej 😄 
Orange tak czy owak zostanie więc jak zbraknie łącza czy coś się popsuje to kryzysowo mogę przepiąć kabelki i tyle. 

Co do światłowodu to przestałem mieć złudzenia, też nie wiem czy racjonalne by było się na niego ewentualnie decydować po tym jak to wszystko wyglądało. Zajrzałem na oceny Nexery w google i widziałem, że jak coś się psuje to jest problem z naprawą i operatorzy nie poczuwają się do odpowiedzialności, sprawa stoi, ludzie wkurzeni...
I TAK TO SIĘ ŻYJE W TEJ POLSCE.

Jeszcze chciałem się upewnić jak to jest z tym limitem danych w 5G i zostałem oczywiście wprowadzony w błąd xD
1TB jest na wysyłanie i pobieranie 😞 

Edytowane przez RaVirr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoich przebojów nie komentuję, bo wcale mnie nie dziwi taki efekt rozmów z "dużymi" 😛

Doczytałeś co się dzieje po przekroczeniu limitu? Czy spada prędkość, czy naliczają 150zł za każde 100kB, czy jeszcze co innego?

 

Edit:

A rozmawiałeś z tym RFC?

Edytowane przez blood_brother
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, blood_brother napisał:

Twoich przebojów nie komentuję, bo wcale mnie nie dziwi taki efekt rozmów z "dużymi" 😛

Doczytałeś co się dzieje po przekroczeniu limitu? Czy spada prędkość, czy naliczają 150zł za każde 100kB, czy jeszcze co innego?

 

Edit:

A rozmawiałeś z tym RFC?

Po przekroczeniu limitu prędkość spada do 1 mb/s na pobieranie i chyba 0.1mb/s wysyłanie- nieużytkowe.
Dzisiaj podpisałem kolejną umowę z Play na ich wersję internetu 5G na test- oni nie mają absolutnie żadnych limitów na pobieranie/ściąganie. Sprawdzę, może akurat zagra.

Co do tego RFC- tak, dzwoniłem. Powiedzieli, że muszę dopłacić 650zł kosztów dodatkowych za podłączenie. Spytałem kto to robi- odpowiedzieli, że Nexera xD Więc wyjaśniłem jak sprawa wygląda, powiedzieli, że oni swoimi siłami nic nie robią tylko technicy Nexery wszystko ogarniają- w związku z tym "to by nic nie dało".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował z RFC pociągnąć temat. Tzn. wszystko na papierze, żeby nie było żadnego ale. To, że Nexera nie zrobi przyłącza dla Orange do Ciebie, nie znaczy, że nie zrobi dla kogoś innego. Ale decyzja Twoja 🙂

Osobiście nie wierzę w taryfy mobilne "tru ril no limit". Zawsze gdy spotykałem się z takimi umowami, to jakieś limitu okazują się być, co prawda nie ruszają przeciętnego Kowalskiego, ale jednak 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blood_brother napisał:

Ja bym spróbował z RFC pociągnąć temat. Tzn. wszystko na papierze, żeby nie było żadnego ale. To, że Nexera nie zrobi przyłącza dla Orange do Ciebie, nie znaczy, że nie zrobi dla kogoś innego. Ale decyzja Twoja 🙂

Osobiście nie wierzę w taryfy mobilne "tru ril no limit". Zawsze gdy spotykałem się z takimi umowami, to jakieś limitu okazują się być, co prawda nie ruszają przeciętnego Kowalskiego, ale jednak 😛

Wiesz co, akurat Play i T-Mobile rzeczywiście mają bez limitu (tzn jest limit 9999 Tb ale tyle nie przejem 😄 ).
Sprawdziłem jak u mnie wygląda zużycie danych przez ostatnie dni, gdzie w sumie niewiele robiłem i zjechało 100GB dlatego jutro, z bólem serca idę oddać Plusowy router 😐 
Kwestię rozwiązania umowy na światłowód chyba też mi się jutro uda ogarnąć.
Co do samej Nexery- oni mieli mi zrobić przyłącze w imieniu Play, Orange w ogóle nie oferuje mi światłowodu (interesują ich tylko budynki wielorodzinne), ale.... NO TROCHĘ JAKBYŚ ZGADŁ CO ZAMIERZAM ZROBIĆ. 

Jeśli ten PLAY mobilny nie pyknie to robię dokładnie jak mówisz-podpisuję umowę, płacę 650zł i róbcie mordy 😄

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, minęło sporo czasu więc podsumuję wszystko co się wydarzyło.

Przetestowałem internety mobilne od T-mobile i Playa- niestety działały fatalnie. Złożyło się na to (kolejny raz) niefortunne umiejscowienie domu. Według tego co powiedzieli mi technicy, dookoła mojego miejsca zamieszkania znajduje się kilka nadajników i anteny głupieją- losowo łapią sygnały i raz prędkość była w okolicach 100/50, a za chwilę spadała do 8/30. 

Wróciłem do tematu światłowodu.
W dużym skrócie planowany fortel nie doszedł do skutku, wysłałem do Nexery zapytanie w formie formularza, dobijałem się do nich przez 3 tygodnie telefonicznie, i faktycznie 1 raz ktoś odebrał- miałem zostać przekierowany do rozmowy z osobą zajmującą się sprawami na moim terenie, rozłączyło mnie i w rezultacie kolejny raz już się nie dodzwoniłem. Stwierdziłem, że na tym kończę starania bo obijało to się już o śmieszność.

I CHYBA DOBRZE WYSZŁO
Dlaczego? Bo popytałem sąsiadów jak im się sprawuje ten światłowód i okazało się, że działa fatalnie, internet potrafi rozłączać się kilka razy dziennie, operatorzy zwalają winę na Nexerę, do Nexery nie da rady się dodzwonić więc jest duży problem- czyli dokładnie to, co przeczytałem i wspominałem w poście wyżej. 
Wspominałem, że chcę zrobić syf, próbowałem zgłaszać sytuację do urzędów, które teoretycznie są odpowiedzialne za monitorowanie tego typu spraw- każdy umywa łapy i ma w dupie. Finalnie zostałaby chyba tylko sprawa dla reportera, ale nie lubię disco polo xD

Finalnie zdecydowałem się na 5G od Plusa, przestawiłem na sztywno odbieranie tylko 5G (bez 4G), prędkość ściągania czasem przekracza nawet 400Mb/s, od chwili uruchomienia żadnych problemów. Limit 1TB niestety jest, ale liczę, że dodadzą ofertę bez limitu, z której śmiało skorzystam. 
 

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będzie pogorszenia jakości tego netu z Plusa to lepiej niż niejeden po kablu a 1Tb to na spokojnie można korzystać bez zbędnego oszczędzania więc powinno być spoko. Przejścia okropne jak często w tym kraju ale oby teraz już było spokojnie i stabilnie :

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności