Skocz do zawartości

monitor LCD - pomozcie wybrac :)


bartonfink

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myslicie - ktory z tych monitorow bardziej mi sie nada ??

 

17" Samsung SyncMaster 173P Plus black

 

17" iiyama ProLite E431S-B3S czarny (8 ms)

 

osobiscie - to mam straszny dylemat - bo maja podobne parametry - i opinie na sieci.

W moim mniemaniu iiyama ma lepsze monitory - ale ten kontrast samsunga (1500:1) jest naprawde kuszacy.

Wiem ze lcd w tajkiej cenie(do 1500) nie da mi za cholere kolorow takich jak na crt - ale zalezy mi na jak najlepszym odwzorowaniu kolorow. Doradcie - a nuz ktos z was ma ktorys z tych modeli - chetnie wyslucham opini grafikow na ich temat :)

 

 

 

 

 

 

 

zaznaczam ze zapalonym graczem to ja niejestem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

SansSerif -> o ile dobrze kojaze (a to mi kiepsko wychodzi o tej godzinie i po calym dniu pracy) te gdziesik wyczytalem ze dzieki zwiekszonemu kontrastowi - lepiej oddaje czern - co nie jest bez znaczenia jesli chodzi o naturalnosc kolorow . Reki bym sobie za to niedal uciac :) ale tak kojaze. Daj znac - jak sie monitor sprawuje - to moze zeczywiscie go wezme(albo ten troszke drozszy).Zeczywiscie taka rozdzialka przy 17'' moze ostro dac popalic.

 

Ostatecznie moge sie pokusic na jakies "wypasione" crt tak do 1500 rowniez :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja śmigam na SM173P i całkiem nieźle jest. pare bad subpixeli sie znajdzie jak sie dobrze poszuka :) ale to nie tragedia. na pewno im większy kontrast tym lepiej. jezeli chodzi o kąt widzenia to lepiej samsunga bo szybkie matryce maja mniejszy kąt (chyba ze coś nowego wymyslili moge nie być na bierząco). Co do kolorów, to nie spodziewaj sie cudów za 1500plnów :) nie wiem jak się zminieła matryca w wersji z plusem ale moja wyświetla 16.2mln odcieni nie 16.7mln co w praktyce wygląda tak ze nie widać bardzo jasnych odcieni (poniżej 3-5% krycia wszystko jest białe) da sie to wyregulować ale kosztem czasu reakcji, ale i tak nie jest idealnie. szybko sie mozna przyzwyczaic do usawiania wszystkiego z poziomu windy, całkiem sprawnie to działa.

reasumując: SM dobry monitor chyba najlepszy w tym przedziale cenowym da sie popracować i pograć w CS:S i film obejrzeć. no i pewnie, jak masz kapuste to kupuj 19 jak nie to zacznij zbierać na druga 17 ;) ładnie bedą wyglądały.

aaa no i najważniejsze gały nie bolą i mozna w dzień normalnie jak człowiek pracowac nie kitrac sie po ciemaku.

pozdr.

 

--

powyższa opinia jest tylko wyrazem odczuc autora. autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody moralne powstałe w wyniku zakupu/uzytkowania panelu SM173P przez osoby drugie i trzecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez pod uwage takze martwe pixele ( od jakiej ilosc martwych pixeli, firma wymienia panel ). Nie pamietam jak to jest w przypadku samsunga, ale sa podobno takie jajca ze masz 20 martwych pixeli obok siebie na srodku ekranu i moga Ci panelku nie wymienic. Dlatego lepiej patrzec na ten maly szczegol. Obecnie chyba najlepsza oferta sony od 2-3 plamek i juz wymieniaja, ale oczywiscie cena tez jest 'dobra' :)... Zwroc uwage na czas odswiezania, przy rozdzielczosci na jakiej bedziesz pracowac im wyzszy tym lepszy, ja niestety musze sie meczyc z 60 Hz przy rozdzialce 1280x1024 co czasami daje slabe efekty w filmach podczas szybkich akcji, ale nie narzekam. Tak rozsadnie to 70 Hz...

Pozdro

 

EDIT : Goscie z Samsunga cwaniaki, nie podaja konkretnej czestotliwosci tylko przedzial, jesli bedzie Cie to interesowalo radzilbym sie dopytac w jakims sklepie, lub zadac pytanie przez neta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1280x1024x75Hz i w innej sie nie da pracować, grać tez nie bardzo. kiepska interpolacja.

co do martwych to chyba jest tak ze powyzej 4 badpix lub 8 subpix tak w skrócie bo jakos tam sie jeszczy wylicza i sumuje czy bad świecący ciągle czy czarny itp. generalnie to przy normalnej pracy nie wiać zupełnie chyba ze masz 3 obok siebie jeden przy drugim co w praktyce sie chyba nie zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tylko mogę polecić zapoznanie się ze stroną http://www.mva.pl :) jest tam bardzo wiele wyjaśnione, dzięki czemu dowiedziałem się conieco o tego typu monitorkach... ostatecznie sam wybrałem model Fujitsu-Siemens P19-2 (kierowałem się głównie oddaniem kolorów i wyświetlanym obrazem), jest również jego mniejszy brat P17-2, oba są na tej samej matrycy więc powinny być podobne... to co mogę powiedzieć po zakupie to to, że na szczęście nie kupiłem 17" :) przy 19" rozdz. 1280x1024 jest jak w morde strzelił, chociaż i tak na początku wszystko wydawało mi się dosyć małe na pulpicie... jedyna rzecz, która mnie wk... denerwuje :> to to, że w dolnym zakresie kolorów (od czarnego do ciemno szarego) wszystko jest czarne, znika sporo szczegółów, teoretycznie można to naprawić podbijając wartość gamma ale znowu wtedy całość staje się zbyt jasna, to jest chyba jednak wada wszystkich monitorków LCD (nie wiem jak tam Eizo CG za 8000zł) i trzeba się z tym po prostu oswoić i spokojnie czekać na monitory, gdzie zamiast jażeniówek producenci zastosują diody LED...

reasumując, polecam zapoznanie się z powyższym linkiem, zwłaszcza z vademecum i wybranie modelu według tego co nas najbardziej interesuje (kolory, czas reakcji, itp)

 

pozdrawiam

 

P.S. Jagoda, z tego co wyczytałem producenci wręcz zalecają pracowanie na najniższym możliwym odświeżaniu (60Hz), gdyż w LCD zupełnie nie ma potrzeby podbijania tego czynnika, ba... ja tam nie widzę różnicy między 60Hz a 75Hz w moim LCD :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... jeśli mogę podłączyć się do wątku to zapytam o jakąś dobrą 19" LCD w granicach do 1500 zł, dałoby się coś wybrać?? :> Upatrzyłem belineę 101910C - w testach wypadła nieźle, ale chciałbym poznać opinię reszty forumowiczów.. szczerze mówiąc ostatnio ze sprzętem nie jestem zbyt na bieżąco (oczywiście bez przesady :P) więc każda opinia będzie pomocna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że trafiłem na dobry wątek. Borykam się z podobnym problemem ;] Czy LCD dla grafika to dobre rozwiązanie? Tyle, że kiedy korzystam z mojego teraźniejszego CRT to i tak ustawiam jasność i kontrast monitora na małą wartość, żeby mi nie dawało po oczach. Więc pewnie i tak nie mam okazji podziwiać całej gamy kolorów, jakie oferuje mi CRT. Z resztą po ok. 2 godzinach przed CRT obraz mi się „mydli” i spada efektywność pracy. Jednak mimo wszystko LCD mają 1 największą wadę – predefiniowaną rozdzielczość. Kiedy przyjdzie zmienić w takim LCD rozdzielczość na 1024x768 to wygląda to fatalnie.

 

Ale chyba nie ma takiej potrzeby, żeby zmieniać rozdzielczość, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w programach graficznych i windowsie nie. W grach mozna spoko zmieniac bo i tak tego nie zauwazysz - no, chyba ze duzo tekstu jest.

 

 

Ja mam obecnie Samsung Syncmaster 710N - daje cholerstwo lampami po oczach i tego w LCD nienawidze. Wszystkie swieca jak halogen :/ Brat ma Syncmastera 713 i ten monitor bym polecal. W obu syncmasterach (oba maja po 17') jest automatyczne dostarajanie ostrosci do odswiezania. Dlatego bez problemu mozna siedziec na 75hz :>

 

Z tego co sie orientuje samsung daje 3 lata gwarancji na zepsute piksle. SM 713 oscyluje w cenach chyba do 1300zl, a naprawde warto go wziac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam na linuchu w xorgu mogę kalibrować osobno wszystkie kolorki, troszkę siedzenia przy tym i nie zjada mi niczego ani w światłach ani w cieniach ;] a mam jakąś starą Belinee :> mimo to nie narzekam, ładny ma obraz

Niedługo przenoszę się na samsunga 19", więc się z uwagą poprzysłuchuje tej dyskusji ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś grafikiem to daj se na luzik i kup zwykły monitor CRT, czemu:

-brak czerni, te monitory poprotu fizycznie ni emogą tego zrobić :(

-predefiniowana rozdziałka jak ją zmienić robi się nieładna kaszana

-wciąż wysokie czasy odświeżania matrycy, ale na szczęście duchy widać coraz słabiej.

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę kozioo, crt to po prostu stara technologia która się już nie rozwija i już wkrótce w ogóle przestanie istnieć, lcd niedługo stanie się przeżytkiem, zaś jazzy będzie oled , i lcd zacznie zanikać, itp. itd.

walki na rzecz crt to po protu reakcja ludzi których nie stać na lcd ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. nie miałem na myśli wszystkich, crt dla najbardziej wymagających grafików pod względem kolorów nadal są lepsze i to rozumiem i sam muszę z nich korzystać, ale w domu do 99% zastosowań w tym graficznych odwzorowaie kolorów przez lcd wystarcza w zupełności :)

co do duchów to chociaż mój lcd nie jest nowy to i tak ich nie zauważam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

salv, chodzilo mi o agumenty - w kółko te same, oklepane, niektore nieaktualne (czasy odswiezania w lcd? w moim 2letnim lg nie widac smuzenia...). Zaczyna byc nudno, bo zadna ze stron na chwile obecną nie wydaje się byc sklonna do zmiany zdania. A fani crt powinni to zrobic :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś grafikiem to daj se na luzik i kup zwykły monitor CRT, czemu:

-brak czerni, te monitory poprotu fizycznie ni emogą tego zrobić :(

-predefiniowana rozdziałka jak ją zmienić robi się nieładna kaszana

-wciąż wysokie czasy odświeżania matrycy, ale na szczęście duchy widać coraz słabiej.

To tyle.

 

Zgadzam sie z Toba w pelni. Jakosciowo LCD w chwili obecnej pozostawia wiele do zyczenia . CRT sa nadal w pewnych aspektach lepsze (mowa o pozadnych CRT a nie kaszanach na bebechach philipsa) Sam kilka miesiecy temu chcialem kupic LCD (20" lub wiekszy) po przeanalizowaniu wszystkich parametrow poprostu dalem sobie spokuj. O ile modele 17" a w niektorych przypadakch 19" maja wzgledne parametry o tyle te powyzej 19" jeszcze troszke wymiekaja .

Jak to gdzies przeczytalem na rynek maja wejsc nowe LCD z czasem odsiwezania pixela 2,4,8ms choc nie o ten parametr tu tylko chodzi.Poki co narazie wstrzymuje sie z zakupem monitora LCD - czekam na cos pewnego. Przez jakis czas miejmy nadzieje krotki meczyc sie bede na starym schorowanym- beznadziejnym flatronie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ja tez dorzuce 2 grosze. Monitory z czarna obudowa (ramka wokol ekranu) nie posiadaja najnowszego certyfikatu ISO 2003 (prawdopodobnie wszystkie). A to dlatego, ze mecza oczy, gdyz czarna ramka i jasny obraz stanowia dla oczu zbyt duzy kontrast (najlepsze ogolne oswietlenie w pokoju to stonowane, rownomierne swiatlo, a czarna ramka przeszkadza).

 

Apropo kontrasru monitora, to im wiekszy tym lepszy, bo jest to "odleglosc" od najciemniejszego do najjasniejszego piksela. W praktyce maly kontrast oznacza ze czern bedzie bardziej szara niz czarna.

 

A jezeli chodzi o jasnosc (np. 250 albo 300) to tu wcale wieksza wartosc nie jest lepsza. Zbyt jasny monitor bedzie za mocno swiecil. 250 w zupelnosci wystarczy, a 300 to max.

 

Wazne jest tez rownomierne podswietlenie calego ekranu. Szasem na jednolitym szarym tle (np. R140,G140,B140) widac jak rozchodzi sie swiatlo od spodu i ktore czesci sa bardziej a ktore mniej oswietlone). Mozna tez dla sprawdzenia wykonac sobie kilka plansz i porownac je na roznych monitorach (cos ala szachownica, kolory 100% czern, 95% czern itp)

 

Odnosnie rozdzielczosci, faktycznie 19' i 1280x1024 jest super. Przy 17' ta rozdzielczosc jest chyba za wysoka (za male czcionki itp.) Dlatego ja na 17' uzywam 1024x768 :) wiem ze jest "stratna" ale moj panel Samsung SyncMaster 710N posiada opcje wyostrzania ekranu i wiele innych i to pomaga. (pozatym mam slaby komputer i wieksza rozdzielczosc i tak raczej nie wchodzi w gre) :) Mankamentem tego panelu jest lekko widoczne nierowne podswietlenie, ale na szczescie tylko przy gladkich powierzchniach i w praktyce malo zauwazalne, ale jest. Natomiast czas reakcji jest bardzo dobry - 12ms i to juz wystarcza zeby praktycznie nie odczuwac wogole rwania ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fajny wątek, sam mialem kiedys podobny problem. W koncu kupilem samsunga 172X ktorego sprzedalem po tygodniu. Slaby byl strasznie, nierowne podswietlanie absolutnie go wykluczalo z pracy w grafie. Teraz lece na 20"dellowym us2100fp i powiem ze jestem wniebowziety. Kolor ma super, crt niech sie schowaja, reakcja 16, absolutnie zadnego smuzenia w grach i filmach, nic! W ogole to na czas reakcji za bardzo bym nie patrzyl bo co firma to inny standard. U jednych smuzy przy 12 a u innych przy 25 jest super. A co do przyszlosci to wydaje mi sie jednak ze crt nie ma absolutnie zadnych szans, wystarczy tylko popatrzec na monitory lcd z "gornej półki", fakt, drogie jak samochody ale jak swieca! Pozostaje tylko poczekac az stanieja i i stana sie ogolnie dostepne, a wtedy crt R.I.P :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności