Skocz do zawartości

Hardware Ciekawostki, New's . . .


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 240
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano

GeForce 9800 – wydajność 3 Tflops

 

Opracowywana przez firmę NVIDIA nowa karta graficzna ma oferować wydajność 3 Tflops. Jak podaje źródło, GeForce 9800 będzie prawdziwym potworem i nie pozostawi szans konkurencji.

 

Okazuje się, że przygotowywany GeForce 9800 nie będzie dwukrotnie szybszy od ATI R680/2950 X2, lecz – trzykrotnie! Najbardziej wydajne Radeony mają bazować na dwóch układach RV670 znajdujących się na jednej płytce PCB. Ich wydajność jest szacowana na 1 Tflops.

 

Tymczasem zagraniczne źródło donosi: „(…) Kiedy więc usłyszeliśmy, że nowa karta graficzna NVIDII kierowana na rynek high-end zaoferuje wydajność na poziomie 3 Tflops, trudno było nam w to uwierzyć. Ale wygląda na to, że to prawda – NVIDIA zapewnia swoich partnerów, iż właśnie takie rozwiązanie dostaną.”

 

Niestety nie wiemy, czy nowość NVIDII będzie bazować na dwóch układach graficznych, czy chodzi o połączenie kart w trybie Tri-SLI. Tym niemniej łączna wydajność wyniesie 3 Tflops.

 

 

Więcej info: http://www.pclab.pl

Pozdrawiam

Napisano

Jak dla mnie - rozczarowanie. Chciało by się skoku jak między P4/PD, a C2D, a tutaj ledwo procenty. Pobierana moc też nie jest jakoś szczególnie mniejsza. Ba, prawie taka sama jak układów z Conroe. Wydaje mi się, że dla tych kilku, w porywach do -nastu, procent nie będzie warto wydawać kasy jakiej dystrybutorzy sobie za niego zażyczą.

Napisano

czy ja wiem... "wypada blado" jest chyba nie na miejscu dla procesora który jest najszybszy... poczekajmy z wynikami do premiery, gdzie zaleją nas stertą testów, a nie jednym z calego srodowiska it...

 

42335

Napisano

Najszybszy jest, ale te kilka procent naprawdę nie robi wrażenia, przynajmniej na mnie. Nie po tym jak tak długo trąbili i chwalili czym to ten Penryn nie będzie.

Napisano

No, no, całkiem ciekawa pozycja. Chciałem trochę pomarudzić na zwężoną do 256-bit szynę pamięci, ale po obejrzeniu osiągów postanowiłem milczeć ^^ Czekać tylko ile faktycznie będzie kosztować w sklepach, bo po tym jak dzisiaj pobrałem demo Crysis zachciało mi się jakiejś karty z serii 8800

Napisano

"Jak już pisaliśmy przy okazji recenzji chipsetu Intel X38, port zgodny z PCI Express 2.0 będzie mógł w stanie dostarczyć nawet 150 watów dla karty graficznej, co spowoduje brak konieczności podłączania do kart dodatkowego zasilania. Oczywiście użytkownicy starszych płyt główną nie mają powodów do obaw - wszystkie modele GeForce 8800 GT będą wyposażone w standardowe, 6-pinowe gniazdo dodatkowego zasilania." Nie strasz mnie tu :>

Napisano

Będzie Radeon HD 3850 AGP?

 

AMD szykuje układy graficzne DirectX 10.1 dla platform ze złączami AGP. Mimo że nowe karty graficzne pojawiające się na rynku to w znacznej mierze modele PCI Express, posiadacze starszych płyt głównych prawdopodobnie mogą liczyć na jeszcze jeden silny akord ze strony producenta Radeonów. Okazuje się, że po wspominanych przez serwis The Inquirer modelach z procesorami Radeon 2400 i 2600 i interfejsami AGP, teraz może pokazać się sprzęt jeszcze lepszy.

 

Brytyjski serwis przypomina, że gdy okazało się, że seria układów GeForce 8 nie będzie współpracować z mostkiem BR02, umożliwiającym konstruowanie kart z nowoczesnymi chipami, ale przeznaczonych magistrali AGP, na placu boju o starsze platformy pozostały produkty AMD, modele X1950 oraz niektóre wersje serii 2000. Nie będą one jednak, dodaje, ostatnimi produktami dla złącza AGP, bo pojawić ma się Radeon HD 3850 AGP.

 

Kwestią do rozwiązania pozostaje oczywiście zasilanie nowego produktu. Tym, co potrzeba do uruchomienia karty z chipem RV670 w systemie AGP jest 35 W z płyty głównej oraz do 75 W z dodatkowego złącza. Energię do niego pozwoli doprowadzić przejściówka, która, jak sugeruje serwis, znajdzie się w zestawach z kartą (adapter zamieniający dwa 4-pinowe złącza Molex w 6-pinowe złącze PEG).

 

Jeśli karty trafią na rynek będą, wspomina serwis, najsilniejszymi w historii produktów graficznych dla AGP.

 

Więcej info: http://www.pclab.pl

Pozdrawiam

Napisano

Pamięci DDR2 w 65 nm

 

Firma Elpida jako pierwsza na świecie ogłosiła, iż w swoich fabrykach stworzyła pierwsze jedno-gigabitowe chipy pamięci, wykonane w technologii 65 nm. Wszelkie serwisy internetowe w celach testowych najnowszy wynalazek firmy otrzymać powinny już za miesiąc, jednakże do masowej produkcji trafi on dopiero w przyszłym roku.

 

Hideki Gomi - dyrektor do spraw technologii w firmie Elipda powiedział: „ Nowy proces 65 – nanometrowy i nasze ogromne doświadczenie produkcyjne uczyniły możliwym stworzenie najmniejszego na świecie 1-gigabitowego chipu DDR2 SDRAM. Biorąc pod uwagę nieuchronne przejście z chipów 512-megabitowych do 1-gigabitowych w procesie produkcji pamięci, naszym celem jest teraz stworzenie wysoce wydajnych 1-gigabitowych DRAM-ów po niższych kosztach” – mówi Gomi.

 

Zmniejszenie procesu technologicznego dla graczy zaowocuje między innymi masową produkcją 2-gigabajtowych kości pamięci, które to charakteryzować się będą zmniejszonym zapotrzebowaniem na prąd oraz oczywiście lepszym potencjałem podkręcania.

 

Więcej info: http://www.gry.wp.pl

Pozdrawiam

Napisano

ostatnio pojawia sie duzo ciekawostego o nowych kartach, wiec to chyba warto poczytać;)

 

Nadciągają dwuprocesorowe karty graficzne Radeon i GeForce

W lutym 2004 roku, nagle znikąd pojawiła się pewna gra. Nazywała się Far Cry i przekształciła mały zespół niemieckich programistów w międzynarodowe gwiazdy przemysłu komputerowego. Pobudziła ona grafikę, kiedyś wzniesioną na wyżyny za sprawą Doom 3 i Half-Life 2, podczas gdy rynek masowo wybierał systemy Athlon 64+Nforce3/4 z kartami graficznymi GeForce 6800GT, 6800 Ultra dla highendowych zestawów i GeForce 6600 dla mainstreamowych.

 

Teraz historia zatacza kolejny krąg, z tym, że premierę mają Geart of War, Unreal Tournament 3 i Crysis. Nastała także pora na wymianę starego komputera na nowy. Jeśli więc zastanawiacie się co mogłoby stanowić najlepszy prezent za 2000 złotych, odpowiedź brzmi: dwie 8800GT lub 3870, a na pewno nie 8800GTX, ani 8800 Ultra.

Jednak jeśli jesteście skłonni poczekać jeszcze chwilę, oto czym może was uraczyć w najbliższym czasie AMD.

 

Cena dwóch kart Radeon 3870 będzie wahać się pomiędzy 500 euro. Układy RV670 pracują z częstotliwością 750+ MHz każdy. Prawdopodobnie pułap 775MHz zostanie osiągnięty jeszcze przed premierą. Kto wie, może nawet zobaczymy procesory graficzne taktowane częstotliwością 800MHz. Póki co nic nie wiadomo na temat przetaktowywania, ale możliwe, że pamięć będzie w stanie pracować z częstotliwością 2.25GHz, dając w sumie przepustowość na poziomie 144 GB/s.

 

W przypadku R680 AMD ma nadzieję zamknąć etap, który firma rozpoczęła z Rage Fury MAXX. Karta ta była okrzyknięta przez Dave’a Ortona jako pierwszy wieloprocesorowy graficzny produkt. Jednak jak wiemy, kiedyś istniała pewna firma o nazwie 3dfx, która zastosowała takie rozwiązanie kilka lat temu, jeszcze zanim pojawiła się ATI (mowa o dwóch Voodoo2 spinanych w tryb SLI). Jedynym problemem jaki dotykał Rage Fury MAXX, było to, że jeżeli zdecydowaliście się na używanie Windowsa 2000, Windowsa XP lub jakiegokolwiek innego systemu innego niż Windows 98 i Millennium, na nic by się wam nie przydała. ATI nigdy nie napisała sterowników dla W2K i XP.

 

Wraz z dwoma RV670 na pokładzie, płytka ta pojawi się na rynku z podwójną lub poczwórną ilością pamięci. Najprawdopodobniej będą to moduły GDDR3, a nie GDDR4. R700 niesie ze sobą także pomysł MCM w świecie procesorów graficznych, tak więc przed nami rysuje się bardzo ciekawy rok.

 

Nie zapominajmy, że serie G92_300 lub D8E, GeForce 8850GX2 lub 8950GX2, czymkolwiek one są dla marketingowców Nvidii, są także dwuukładowymi płytkami. Wszyscy spodziewają się, że karta Nvidii będzie taka sama jak 7900GX2 i 7950GX2 lub dwupłytową konstrukcją połączoną za pomocą około 20-pinowego łącza. Wszystko ma harmonicznie współpracować z układem Nvidii BR04.

 

A więc mamy karty Radeon HD 3850, 3870, Nvidia GeForce 8800GT, a wkrótce także nowego GTS opartego na G92 oraz nowego Radeona HD 3870 X2 i Nvidię GeForce 8xx0GX2. Jak widać życie w przemyśle kart graficznych nigdy nie jest nudne.

 

 

Układy graficzne dziewiątej generacji od nVidii

 

GeForce 8800 GT Nvidii może i jest najlepszą kartą od czasów Radeona 9800 biorąc pod uwagę stosunek wydajności do pieniędzy jakie trzeba na nią przeznaczyć, ale w Nvidii wszystko dzieje się tak szybko, że do kolejnego lata zobaczymy jeszcze wiele podobnych produktów.

W przeciągu ostatniego kwartału firma odeszła od starego nazewnictwa swoich rdzeni "Gx" na rzecz bardziej opisowego systemu. Oto nowe kodowe nazwy Nvidii:

 

D8M: Ósma generacja mainstream, wcześniej nazywana G98

D8P: Ósma generacja wydajność, wcześniej nazywana G92

D9M: Dziewiąta generacja mainstream

D9P: Dziewiąta generacja wydajność

D9E: Dziewiąta generacja entuzjasta

 

GeForce 8800 GT o kodowej nazwie G92 i D8P stał się w zeszłym tygodniu tematem wielu nagłówków. GeForce 8800 GT, wyposażony w 112 procesorów strumieni, jest pierwszym 65 nanometrowym procesorem Nvidii. Jednak tak naprawdę, czarnym koniem Nvidii była odmiana GeForce 8800 GTS SSC.

 

Karta o dziwnej nazwie, GeForce 8800 GTS SSC, jest w zasadzie identyczna z GeForce 8800 GTS opartą na 90 nanometrowym rdzeniu G80. Dla odróżnienia tam gdzie typowe składniki 8800 GTS dopuszczają 96 ze 128 procesorów strumieni rdzenia G80, 8800 GTS SSC ma ich 112, czyli dokładnie tyle samo co GeForce 8800 GT.

 

Jeszcze w grudniu, GeForce 8800 GTS zostanie poddany kolejnej operacji ponieważ firma zmienia 90 nanometrowy rdzeń G80 na 65 nanometrowy D8P. Sprzedawcy wprowadzą 112 i 128 procesorów strumieniowych w D8P, co jeszcze bardziej gmatwa informacje podane przez firmę tydzień temu.

 

Nvidia nadal będzie kopiować serię GeForce 8000 zmieniając proces produkcyjny na 65 nanometrowy. GeForce 8400 będzie prawdopodobnie pierwszym, który pojawi się jeszcze przed końcem roku, gdy G86 zostanie zastąpiony przez 65 nanometrowy układ D8M, wcześniej zwany G98.

 

Koniec roku 2007 zbliża się wielkimi krokami. Nvidia planuje uruchomić produkcję dziewiątej generacji, która zastąpi 65 nanometrowe elementy D8x. Nie brzmi to znajomo? A powinno, ponieważ Nvidia praktycznie kopiuje strategię Intela dotyczącą przemiennych cykli projektów i kurczenia układów.

 

Początkowe plany Nvidii przewidują, że D9M, pierwszy komponent dziewiątej generacji, zastąpi linię GeForce 8500. Jeszcze nie ustalono jak będzie brzmiała oficjalna nazwa dla części D9x, ale można się założyć, że będą to karty serii GeForce 9xxx.

 

D9M zostanie wyposażony w obsługę PCIe 2.0, DirectX 10.1, nowe kontrolery pamięci (do 128 bitów) i będzie oparty na 65 nanometrowym układzie. D9P, prawdopodobny zamiennik dla serii 8600, niesie ze sobą takie same funkcje co D9M, ale przepustowość jego kontrolera pamięci sięgnie 256 bitów.

 

D9E, czyli produkt przeznaczony dla entuzjastów, który ma zastąpić serie GeForce 8800, zostanie wyposażony we wszystko to co D9P plus 512 bitowy kontroler pamięci. Nvidia jak na razie strzeże tajemnic D9E. Firma nie przedstawiła żadnych dodatkowych informacji na temat produktów ani dat ich premier.

 

Więcej info: http://www.benchamrk.pl

Pozdrawiam

Napisano

Test: AMD Phenom (1000zł) vs Intel Penryn (najtańszy)

 

Ten test to taki bardziej test nowego phenoma, ktory nic ciekawego nie prezentuje... ale warto moze poczekać, na idg bardzo ladnie podsumowano:

 

Na razie wstrzymujemy się z wydaniem werdyktu na temat wydajności Phenoma. Za dużo jest niewiadomych. Płyta główna, której używaliśmy do testów zdaniem AMD jest niepełnowartościowa, nie mogliśmy też porównać Phenoma do zbliżonego taktowaniem procesora Intela. Porównaliśmy jednak Q6600 i Phenoma 9500, których ceny nie powinny się wiele różnić. Na razie w każdym teście wygrywa Intel. Jak będzie finalnie czas pokaże. Czekamy na kolejne procesory Phenom, które mają do nas trafić już wkrótce.

 

Więcej info: www.idg.pl

Pozdrawiam

Napisano

Procesory Core 2 Quad Extreme 9650 obsługiwane przez stare chipsety

 

Firma Intel przygotowała nie małą niespodziankę dla wszystkich tych, którzy swoje przestarzałe już dzisiaj chipsety płyt głównych spisali na straty. Na czym polega cała niespodzianka? Ano na tym, że najnowsze procesory tejże firmy, wykonane w technologii 45nm o nazwie Core 2 Quad QX9650 obsługiwane będą zarówno przez chipset X975 oraz P965. Wszystkich, którzy dokładnie chcieliby wiedzieć o jaki rdzeń procesora chodzi – mowa o Yorkfield’zie oraz wszystkich jego mutacjach.

 

Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że do poprawnego działania tego procesora na starszym motherboard’zie wymagana jest jedynie aktualizacja biosu. Niewykluczone jest również, że kolejne wynalazki Intel’a wykonane w 45nm kompatybilne będą ze starszymi płytami głównymi. Wygląda więc na to, że najnowsze cztero-rdzeniowce wcale nie wymagają kupna nowej, bardzo drogiej płyty głównej – ku uciesze zatwardziałych pecetowców.

 

Więcej info: http://www.wp.pl

Pozdrawiam

Napisano

Już jakiś czas temu na stronie Asusa wyczytałem, że moja płytka z P965 jest gotowa na 45nm. Ciekawe tylko czy starszy chipset nie pociągnie za sobą spadku wydajności?

Napisano

wiadomo ze na plycie za 100zl nie rozpedzisz penryna maksymalnie... ale z tego co czytalem, to przy pracy na topowych modelach p945 penryn nie powinien sprawiac klopotów wiekszych niz na nowych chpisetach;) pozdrawiam

Napisano

Nie mam płyty za 100zł :]

Nieco z innej beczki, choć pokrewnie - przydałby się jakiś benchmark wydajności kart 8800GT na chipsetach nie obsługujących 2.0 i porównanie z tymi nowszymi. Jakbyś gdzieś znalazł, szperaczu, to wklejaj :D

Napisano

Pamięci DDR3 taktowane zegarem 1800 MHz od OCZ

 

Nowe moduły DDR3 PC3-14400 Intel XMP Ready Titanium Edition są dostępne w dwóch wersjach - 1-gigabajtowej oraz w 2-gigabajtowej. Układy pracują standardowo z częstotliwością taktowania równą 1800 MHz przy ustawieniach 8-8-8 (CAS-TRCD-TRP) i zostały wyposażone w radiatory Titanium Z3 XTC. Co najważniejsze, wspierają one funkcję Intel Extreme Memory Profiles, dzięki czemu po zainstalowaniu w płycie głównej opartej na chipsecie X48 zostaną automatycznie "podkręcone" do 1800 MHz przy opóźnieniach 7-7-7).

 

44065

 

Więcej info: http://www.idg.pl

Pozdrawiam

Napisano

Intel zmienił swoje dotychczasowe plany wydawania nowych produktów, czego skutkiem jest opóźnienie premiery trzech czterordzeniowych procesorów wykonanych w procesie technologicznym 45 nm, które pierwotnie miały pojawić się w styczniu przyszłego roku. Powodem przesunięcia premiery 45-nanometrowych quad-core Intela jest brak konkurencji dla obecnych modeli w tym segmencie rynku. Intel nie czuje się w żaden sposób zagrożony przez Phenomy i czeka na to, co AMD pokaże na początku przyszłego roku. Jak udało się nam ustalić, opóźnione modele to Core 2 Quad Q9300, Q940 oraz Q9550. Jeśli wierzyć anonimowym źródłom związanym z jednym z tajwańskich producentów płyt głównych, mają się one prawdopodobnie pojawić w lutym lub marcu 2008 roku, zależnie od poczynań konkurencji.

 

http://www.purepc.pl/intel_odklada_premiery_procesorow_z_powodu_braku_konkurencj

Napisano

serwus :)

no ciekawe, jak z tymi penrynami - musze tam zajrzeć. Phenom w 3D sprawdza sie poprawnie - jest wolniejszy od quada, ale jest też troszke tańszy, no i ma wolniejsze taktowanie.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Napisano

Ładne, ładne, fajny motyw z tym ekranemna klawiaturze, ale czy wygodne będzie stukanie w coś płaskiego? Przypomina mi to troszke te klawiatury laserowe do ppc i komórek.

Napisano

Póki co mają problemy z zaprogramowaniem tego wynalazku. Teoretycznie robi wrażenie (choć mam wątpliwości co do wygody), ale zobaczymy ile zostanie z zapowiedzi w finalnym produkcie.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności