Skocz do zawartości

Jak zaczynaliście odpłatną prace z 3d i skąd soft.


benzin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam następujące pytanie:

 

Jak wiadomo naukę czy to modelingu czy jakiegokolwiek innego rodzaju twórczość zaczynamy korzystając z programów darmowych lub zakupionych na licencji zabraniającej wykorzystywania komercyjnie.

 

Moim pytaniem jest, czy jedynym wyjściem na uzyskanie oprogramowania ,które będzie można wykorzystać komercyjnie, jest uzbieranie sumki na zakup?

Jeśli potrafię w jakimś stopniu modelować w 3D Studio i chciałbym zdecydować się na taką działalność ciężko jest uzbierać chociażby te 13-15000pln na zakup programiku, nie będąc w stanie uzbierać takiej sumy wydaje się ,że można tylko pomarzyć o takim zawodzie.

 

Jeśli chciałbym zajmować się grafiką 2d to zakup Adobe Photoshop CS3 nie byłby jeszcze tak wielkim wyzwaniem 2500-3000 da się uzbierać z jakimś trudem. (dla osób które zarabiają już regularnie jest jeszcze mniejszym wyzwaniem ale dla studenta to koszmar tyle uzbierać ;))

 

Jak sobie z tym najlepiej poradzić? Mam nadzieje, że są jeszcze jakieś sposoby na to aby zakupić 3d Studio i móc zająć się tym co się lubi i zarabiać przy tym. Bo raczej nie można projektować, czy tworzyć czegoś nie posiadając licencji... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

3ds Max i PS to nie sa w tym momencie jedyne rozwiazania.

Mozesz pomyslec np o takim Modo, ktory np zaczyna zdobywac coraz wieksza popularnosc w wizkach. GIMP sobie niezle radzi w 2d, zwlaszcza z nakladkami poprawiajacymi interface.

Zawsze tez zostaje zalozenie firmy i ubieganie sie o dotacje z uni :)

 

Bo raczej nie można projektować, czy tworzyć czegoś nie posiadając licencji... :(

 

tego nie skomentuje, bo na forum nie mozna, ale usmiechne sie tylko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blender + Gimp

W blenderze można praktycznie wszytko zrobić co w maxie (a nawet więcej).

Game art, Wizki ( są dobre silniki renderujące do Blednera ), Animacje - You name it.

Ja osobiście nie znam nikogo kto swoje pierwsze zlecenia robił całkowicie na legalnym sofcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blender + Gimp

W blenderze można praktycznie wszytko zrobić co w maxie (a nawet więcej).

To jest lekko przesadzone stwierdzenie (raczej nie potrzebne)

Są to dwa różne oprogramowania w ktorych w inny sposób podchodzi sie do złozonosci problemu. "Gwoźdź można wbić pantoflem, ale po co sie meczyć jak mozna urzyc młotka ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blender + Gimp

W blenderze można praktycznie wszytko zrobić co w maxie (a nawet więcej).

Wizki ( są dobre silniki renderujące do Blednera )

Taa ;) szkoda tylko ze na samym poczatku z importem cad planu jest problem, nie mowiac o wydajnosci i jako takiej pracy.(oczywiscie mowa tutaj tylko o wizkach)

Bledner super soft i szkoda ze dopiero teraz sie tak na maxa rozwija, w porownaniu co bylo wczesniej, gdy zaczynalem, ale takim stwierdzeniem ze mozna w nim zrobic nawet wiecej i jest kombajnem do wszystkiego troszke przesadziles jednak ;)

pozdro !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wojna to wojna. 3dsmax nie jest jedynym oprogramowaniem tego typu.

Możesz zainteresować się np. Maya czy XSI. Ceny musiałbyś poszukać na stronie producentów, ale np. Maya Complete kosztowała dawniej jakieś 2000$ ,co jest zdecydowanie mniej niż 13-15000 PLN. Nie wiem jak z XSI.

 

Mówiąc tutaj o takim oprogramowaniu to jak wbijać kij w mrowisko - wyjdą mrówki i cię zjedzą, ale uwierz lub nie, Maya lub XSI to, mówiąc delikatnie, programy z pewnością nie ustępujące maxowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie znam nikogo kto swoje pierwsze zlecenia robił całkowicie na legalnym sofcie ;)

No to jestem :) Teraz już nie możesz powiedzieć, że nikogo nie znasz :P

Kilka pierwszych (dodam, że banalnych) prac na blenderze, potem się dorobiło montując na premiere elements i obrabiając zdjęcia w gimpie

Nie wiem jak z XSI.

Jeśli chodzi o xsi to spóźniłeś się trochę, bo właśnie wycofano fnd (było za 500euro), teraz tylko ess za dokładnie 2650 ojro (i tak sporo mniej niż max).

 

Nie masz kasy to jest blender, biorąc pod uwagę, że rozwija się ostatnimi czasy bardzo dynamicznie, to nabyte umiejętności jeszcze się pewnie przydają. A zarobioną w ten sposób kasę możesz wydać na komercyjny soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWRSC --> ale na raty kupisz tylko jeśli pracujesz minimum 3 miesiące, lub masz udokumentowane dochody z własnej działalności też przez okres bodajże 3 miesięcy, więc siłą rzeczy musisz najpierw robić coś innego, aby móc sobie ten soft zakupić;) A i otrzymanie dotacji to nie taka prosta sprawa. Wymaga przedstawienia m.in. dobrego biznesplanu, a jeśli już Ci się uda i dotację otrzymasz, aby była bezzwrotna będziesz musiał utrzymać firmę przez okres minimum 12 miesięcy;)

 

Edit:

 

PS. Jutro 35mln w totka = dużo max'ów, duuuuużo max'ów :D

 

Edit2:

Master --> LOL^^

Edytowane przez Touch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi :)

Otworzyliście mój zaciemniony umysł ;) (odpisze ogólnie)

 

Co do nielegalności oprogramowania to nawet za bardzo nie chciałem wspominać na forum, a także skoro chciałbym na poważnie zająć się tym to prędzej czy później musiałbym zakupić, więc po co na starcie się stresować :D

 

Co do alternatywnego softu to fakt będę musiał poprzeglądać jakie jest dostępne, lecz gdy ktoś jest przyzwyczajony do jednego to może mieć trudność z przejściem na inny soft, nie wszystkie są intuicyjnie proste do opanowania ;/

Przyglądałem się Mayi, z tego co wiem to jest ona już Autodesk Maya . i cenowo nie wiele się różni jak dobrze pamiętam to jakieś 3-4000pln tańsza (zawsze coś) ;)

 

Z tą 30-dniową wersją dobrze by było gdyby tak można :) jestem tak zdolny,że swoimi zabawami potrafie tak rozregulować windowsa, że wymaga ponownej instalacji, a za każdym razme zapominam o tmy żeby zgrać na płytke obraz systemu zaraz po instalacji ;P

 

Jeszcze raz Wielkie Dzięki za odpowiedzi :)

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jutro 35mln w totka = dużo max'ów, duuuuużo max'ów :D

Lol.

 

Zazwyczaj wszyscy zaczynają na lewym sofcie. Potem albo się wykruszają albo zaczyna się powodzić, człowiek zaczyna doceniać to na czym pracuje i powoli się ulegalnia.

Nie znam praktycznie nikogo poważnie działającego w tym interesie bez legalnego softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak, że każdy, który amatorsko się bawi takim softem jest z dużym prawdopodobieństwem i przyszłym klientem, i wydaje mi się, że producenci tego typu softu doskonale zdają sobie z tego sprawę, no ale wracając bardziej do tematu, to chyba można pokusić się o podsumowanie, czyli:

Soft można zakupić:

- kradnąc pierwszy mln

- wygrywając w totka

- mając bogatych rodziców

- lub wypasioną skarbonkę

- pracując dla kogoś i odkładając na własny soft

- pracując dla kogoś i biorąc soft na raty

- być nieuczciwym i żyć w wielkim stresie;)

 

Z czego przy dwóch pierwszych podpunktach, jak zauważył już Master, trzeba mieć nieźle w głowie, żeby myśleć później o max'ie :D

Albo być prawdziwym pasjonatem;)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc to ja myślę że autodesk raczej nie ściga za to, że ktoś ma nielegalny soft, ale na nim nie zarabia tylko się uczy. Oni raczej się z tego cieszą bo wiedzą, że jeśli już się ktoś nauczy to i tak będzie chciał kupić ten soft, jeśli będzie chciał czerpać z robienia w 3d zyski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro mi benzin - tylko jedną trafiłem ;)

 

szkoda :( . a tak ładnie kibicowałem Twoim zakreślonym cyferkom :D

mi żadna się nie trafiła :o

 

Pozostaje na początek zmusić się do innego softu, tak na krótki czas ;P

a jeśli chce się zarabiać można oficjalnie mieć jakiś darmowy soft lub tani zakupiony a pirata trzymać gdzieś na kompie schowanym w tajnym pomieszczeniu i na nim tworzyć a wszystkim mówić że robi się na legalu :D

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz. Ten inny soft wcale nie musi być gorszy od maxa. Na początek co blender wystarczy. A jak chcesz mieć do tego porządny renderer. Jeśli po jakimś czasie będziesz chciał mieć jakiś fotorealistyczny renderer, sprawisz sobie mentala albo vraya (jeśli istnieje) standalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vray jest już podpięty pod blendera (na demie z mayi bodajże), ale rendery też znajdzie się freeware'owe, np taka kerkythea - podobno bardzo dobra (nie miałem okazji spróbować z powodu braku eksportera dla xsi i maxa), sunflow, z unbiased to indigo i pewnie kupa innych - coś pasującego nam na pewno się znajdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności