Skocz do zawartości

Fotografia: streaker


streaker

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw mała dawka wiedzy: :)

Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik – był ośrodkiem nieistniejącego Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach, które zatrudniało 18 tysięcy pracowników. Znajdował się on w Porąbce w Beskidzie Małym na obszarze o powierzchni 7,5 ha w dolinie potoku Mała Puszcza. Otoczony jest z trzech stron masywem górskim Kiczory, Żarem i Kozubnikiem. Znajduje się przy ulicy Mała Puszcza. Do ośrodka prowadzi wąska, górska dróżka, na której dawniej znajdowała się sygnalizacja świetlna, co na tamte czasy było nowością.

 

Budowę ośrodka rozpoczęto w 1968. Odwiedzany był głównie przez pracowników Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego, jak i pracowników innych przedsiębiorstw, które współpracowały z HPR. Jednak przyznać trzeba, że gośćmi luksusowych apartamentów byli raczej partyjni dygnitarze niż zwykli hutnicy.

 

Czasy jego świetności skończyły się wraz z upadkiem PRL-u. Spółka, należąca do dwóch braci przybyłych z USA do Polski, która kupiła ośrodek szybko popadła w ogromne długi. W 1996 roku sąd ogłosił upadłość firmy. Turyści przestali odwiedzać ośrodek z powodu zaprzestania dotowania wczasów pracowniczych, a także z braku wkładu nowego właściciela w remonty ośrodka. Dzisiaj, niegdyś potężny, o wysokim standardzie kurort jest obrazem nędzy i rozpaczy. Wszystkie wartościowe przedmioty i urządzenia zostały rozszabrowane przez złodziei.

 

I lecimy ze zdjęciami:

 

62.

kozubnik_01.jpg

63.

kozubnik_02.jpg

64.

kozubnik_03.jpg

65.

kozubnik_04.jpg

66.

kozubnik_05.jpg

67.

kozubnik_06.jpg

68.

kozubnik_07.jpg

69.

kozubnik_08.jpg

70.

kozubnik_09.jpg

71.

kozubnik_10.jpg

72.

kozubnik_11.jpg

73.

kozubnik_12.jpg

74.

kozubnik_13.jpg

75.

kozubnik_14.jpg

76.

kozubnik_15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość fishinthewater

Hmmm to moze na poczatek skomentuje a raczej pochwale fotki z posta 54. Az dziw ze nikt ich nie skomentowal bo imo sa to jedne z lepszych jakie widzialem ostatnimi czasy w dziale fotografia.

W sumie gdyby nie Ty i @MOTHMAN + ta garstka uczestnikow z FotoBitwy kategorii fotografia moglo by wogole nie byc na max3d.pl. Jak jeszcze był @dziadek3D to cos tu nawet zylo, do niektorych nawet te foty przemawialy.

Nawet mod nie czesto tu bywa patrzac np na przyklejona sonde fotoboitwy 9, a w toku jest juz 11. Sam za bardzo w rozwoju tego dzialu nie uczestnicze, no ale moze zaczne : )

Dobra sorry za offtopa.

 

Te od 87 do 91 juz troche mniej mi podeszly niz te z Muzeum Auschwitz

87 - juz znamy z fotobitwy, mnie sie osobiscie podoba - odalem na nie swoj glos.

88 - bardzo fajna panorama, trza bylo zrobic w kolorze i dac chlopakom od vizek jako nocna HDR'ke, ostatnio duzo nocnych prac w testowych i w galerii.

W 89 chcialem napisac na poczatku ze za duzo tej czerni i nieba w kadrze ale dluzej sie przygladajac ...jakos nawet to do siebie pasuje wiec tez na +.

W 90 nic mi sie nie podoba...takie nijakie.

Bokeh ciekawy wkomponowany w sesje z czarnobialymi.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jedziemy z kolejną serią - Cementownia Grodziec (Będzin)

podejście pierwsze (będą kolejne :) )

 

92.

grodziec_day1_01.jpg

93.

grodziec_day1_02.jpg

94.

grodziec_day1_03.jpg

95.

grodziec_day1_04.jpg

96.

grodziec_day1_05.jpg

97.

grodziec_day1_06.jpg

98.

grodziec_day1_07.jpg

99.

grodziec_day1_08.jpg

100.

grodziec_day1_09.jpg

101.

grodziec_day1_10.jpg

 

Do tego bonus w postaci filmu. Jako, że planuję na co najmniej jeden dzień jeszcze wrócić do Będzina, powinien być on traktowany jako surowy materiał, który będzie wykorzystany w video, które chcę w przyszłości zrobić – na razie tylko podstawowy montaż i korekta koloru.

 

102.

vimeo_grodziec_day1.jpg

 

Ten sam stuff na blogu: http://lukaszhachula.com/blog/?p=295, ale daję linka, bo chcę sobie ratingi w wyszukiwarkach podbić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, umknely mi uploady z Muzeum i tego pleneru! a szkoda!!

 

Cementownia swietna!!

96,97 i 98 maja klimat jak z filmu AVALON, Mamoru Oshii !

 

Ech, milo ze macie dostep do takich lokalizacji... w UK trzeba slono zaplacic zeby Cie ze sprzetem w takie miejsca wpuscili...

 

Pozdrawiam

Moth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MOTHMAN :)

 

Na śląsku aż kipi od takich miejsc - jak tylko dostanę sprzęt z serwisu mam już plany na cementownię w Jaworznie (mają na wiosnę wyburzać, więc trzeba się pośpieszyć) i wyłączoną część huty Kościuszko. Jakieś 100km ode mnie (czyli jeszcze w zasięgu jednodniowej wyprawy) są potężne silosy zbożowe PZZ Elewator w Kozłowie. A to dopiero początek - mam listę na jakieś 20 albo i więcej pozycji miejsc, które warto zobaczyć (i sfotografować), nim całkiem popadną w ruinę i/lub zostaną wyburzone (jak wspomniana cementownia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno tu nie zagladalem. post 54 ma kilka mocnych imo rzeczy. w tych nowych mi się oświetlenie nie podoba ale na pewno można coś z tego wyciągnąć w postpro, klimatycznie natomiast nie moja bajka wiec tu nie ma co komentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał z jeszcze jedną lampkę, wyzwalacz radiowy i asystenta (lub chociaż statyw), to byłaby odpowiednio ostra ;) A tak musiałem maksymalnie otworzyć przysłonę. Szerszego kąta też nie użyłem, bo nie byłoby efektu skrócenia perspektywy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fishinthewater

135 najbardziej mi się podoba, ma super klimat! Wieje grozą z tej mgły.

138 też spoko tylko to niebo daje po oczach. Przydał by się tam jakiś rozjechany zwierz i było by niczym z horroru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety - dobrze wiesz, kto zaczął tą bezsensowną przepychankę - na chamstwo odpowiadam chamstwem.

 

Tymczasem [straszna cenzura moderacji] obrabiam sobie dalej stare zdjęcia :)

 

Sosnowiec Płd.

 

222.

sosnowiec_pld_01.jpg

223.

sosnowiec_pld_02.jpg

224.

sosnowiec_pld_03.jpg

225.

sosnowiec_pld_04.jpg

226.

sosnowiec_pld_05.jpg

227.

sosnowiec_pld_06.jpg

228.

sosnowiec_pld_07.jpg

229.

sosnowiec_pld_08.jpg

 

http://lukaszhachula.com/blog/?p=519

Edytowane przez tweety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcia, zanim załadowałeś te z Sosnowcem, to oglądając pierwsze zdjęcia które akurat dziś/wczoraj załadowałeś, pomyślałem sobie w pierwszej chwili że na Czernobyl wyruszyłeś :D Powiem więcej że zdjęcia sosnowieckiego dworca jednak robią słabsze wrażenie jak tamte "postapokaliptyczne" ruiny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przydałaby się ostrzejsza selekcja zdjeć do zaprezentowania. Troche ich dużo i w podobnej tematyce. Na większosci brak punktu, który przyciągał by wzrok, ot zwykłe ruiny. Przez to galeria przypomina bezduszną dokumentacje fotograficzną zaprezentowanych miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki na odpowiedź (nareszcie jakaś ;) )

 

Dunuś - Czarnobyl - kiedyś na pewno, ale jeszcze nie teraz

 

pecet - zazwyczaj bardziej się hamuję i robię 10-tki z takich miejsc - tym razem skusiłem się na więcej i pewnie masz rację, że dla postronnego widza, może to być za dużo i nudzić. Co do 'dokumentacji'... hmmm... nigdy się tego nie wypierałem... Niektóre kadry są dodane jako wypełnienie serii - te szerokie w szczególności - chcę miejsce pokazać w całym jego rozmachu i potem w szczególe - jako całość. Tak więc nie od wszystkich można wymagać jakichś szczególnych walorów 'estetycznych ;) Te zdjęcia to takie moje studium 'specyficznej estetyki' tych miejsc i okazja do zetknięcia się z historią.

 

Inna sprawa, że szeroki kąt mnie chyba psuje ;)

 

Pozdro panowie

 

PS. niedługo dorzucę Hutę Uthemanna i pewien szpital psychiatryczny :) (a w kolejce czekają jeszcze nowe zdjęcia z Trójkąta Trzech Cesarzy, Cementowni Szczakowa, Grodźca i czegoś tam jeszcze - jakoś wolę jeździć na plenery, niż potem obrabiać te zdjęcia ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności