Skocz do zawartości

MyPaint


adek

Rekomendowane odpowiedzi

MyPaint to mały, szybko i darmowy program dla "cyfrowych malarzy". Nie jest to Photoshop czy Gimp, program w żaden sposób nie ma ich przypominać, więc jeśli go uruchomicie i interfejs wyda Wam się na pierwszy rzut oka ubogi - jest to celowy zabieg.

 

Autorzy skupiają się przede wszystkim na stworzeniu aplikacji do malowania pracującej z popularnymi tabletami. Osoba pracująca z MyPaint ma się przede wszystkim skupić na tworzonym obrazie, interfejs programu (palety, narzędzia, pędzle...) ma nie rozpraszać, a w razie potrzeby ma być do niego bardzo szybko dostęp.

 

Zachęcam do obejrzenia screenów i ewentualnego przetestowania programu. Dostępny jest zarówno dla Linuxa jak i dla Windows. Pamiętajcie, że tak jak napisałem na początku - nie jest to program do obróbki zdjęć.

 

 

Pobierz MyPaint

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja się zakochałem w tym programie ma boski silnik dla dynamiki brushy :D

Bardzo mi czegoś takiego brakowało od kiedy opuściłem windowsa, czytać, Paint Tool SAI'a.

Dałeś newsa dzień po mojej pierwszej sesyjce próbnej z tym programem, xD Obrazek dla siostry :P, ale wystarczyło bym się zaprzyjaźnił na dłużej :D

http://img266.imageshack.us/img266/2977/piesdlaanizmniejszony.png

 

David Revoy w połączeniu z Gimpem tworzy w nim świetne conceptarty dla projektu Durian :)

http://durian.blender.org/goodies/wallpapers-1-concept-art/

http://forum.intilinux.com/mypaint-finished-work/david-revoy-(-deevad-)-mypaint-sketchbook-gallery-brushes/

 

Nagrał też tutka:

 

Zrobił też zestaw świetnych brushy dla niego :)

http://david.revoy.free.fr/forums/Mypaint/Mypaint_Deevad-brush-V2.zip

 

Interfejs dość ubogi, ale płótno jest nieskończenie wielkie :P są warstwy i można obracać płótno. Graficzny menadżer warstw, tryby warstw oraz grupowanie pędzli jest w branchach, więc możliwe że w następnej wersji je ujrzymy, ewentualnie w kolejnych :P

 

@dac77

Zgłoś programistom to naprawią. Widocznie brakuje uaktualnienia w pliku konfiguracyjnym dla sconsa bo gdyby brakowało pliku to by zauważyli.

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka o programie słyszałem już wcześniej, ale dopiero teraz zainstalowałem i muszę powiedzieć, że jestem zachwycony. Wreszcie mam narzędzie do namalowania texturek do moich modeli.Gimp nie dawał mi takiego uczucia swobody jeśli chodzi o sposub malowania. Wie ktoś jak zintegrować te wszystkie okna do jednego głownego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No udało się skompilować. Problemem była wcześniejsza nieudana próba istalacji paczki .deb od niestabilnej dystrybucji na stabilnej.

Program jeszcze trochę niedopracowany, ale dosyć dobry do szkicowania i bazgrania. Z tej kategorii lepszy jest jednak ArtRage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Abell

@sivek4ever

Zapytajcie na forum projektu, nie spotkałem się z tym problemem.

 

@dac77

Ja bym raczej porównywał ArtRagea z Painterem to raczej ta sama kategoria, MyPainta porównałbym raczej z SAI czy OpenCanvas, to raczej narzędzia do digital paintingu, a nie symulatory rzeczywistości. Z SAIem i OC przegrywa w aspektach ilości ciekawych funkcji i rozbudowanych funkcjach interfejsu, ale brush engina ma o wiele bardziej rozbudowanego i konfigurowalnego, brakuje jeszcze tylko innych końcówek niż wariacje kółka, ale i tak pracowałem z takim brushem przez 90% czasu w gimpie, tekstórki można dodać potem w sumie, to dość świeży projekt, Blender i Gimp też kiedyś byli niepozorni.

 

Moim zdaniem warto mieć przynajmniej na niego oko, sledze zmiany w Gitcie i już parę ciekawych propozycji na przyszłość się szykuje.

 

Linuksiarze i tak nie mają dużego wyboru, na horyzoncie widać Krite, ale nie polecałbym jej na razie, to wciąż deweloperska wersja po przepisaniu na QT4, z resztą programiści nawet tak twierdzą xD, choć też ciekawie się zapowiada.

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada ciekawie, mozna napackac calkiem przyjemne obrazki ale cierpi na kilka bolaczek. Mnie na przyklad za pierwszym razem odpala sie tak, ze nie da sie malowac ani myszka ani tabletem. Dopiero za kolejnym uruchomieniem wszystko wraca do normy. Za kazdym uruchomieniem kompa to samo - musze uruchomic program, wylaczyc i wlaczyc jeszcze raz.

Ma zadatki na calkiem sympatyczny programik - warto obserwowac. Dzieki za linka.

Osobiscie chetnie bym zobaczyl offlinowa wersje tego:

http://sketch.odopod.com/sketches/new

Juz prostsze byc nie moze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania do użytkowników.

Czy wam tez program lamie linie przy szybszych ruchach? Efekt jak na pentagramie - rysujemy elipsę a w rezultacie dostajemy 6-bok.

Drugie, to jak włączyć pokazywanie warstw lub lepiej jakiś menadżer do nich. Może przeoczyłem ta opcje, albo jej tam niema. Co mi z warstw jeśli nie mogę na bieżąco widzieć co na nich jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muddy - nie, nie mam problemu z zalamywaniem linii. Jesli mazne cos MEGA szybko - tylko testowo bo normalnie chyba nikt tak szybko nie rysuje - to moga pojawic sie minimalne zalamania. Ale mowie - tylko wtedy kiedy probuje maznac tak szybko jak to tylko mozliwe i nawet wtedy zalamania sa minimalne. Przy normalnym rysowaniu wszystko gra. Co do layerow to chyba nie ma takiej photoshopowej prezentacji gdzie w okienku mozesz nimi zarzadzac. Przeskakujesz pomiedzy nimi PageUp i PageDown. splaszczasz wszystkie ctrl+delete a jeden konkretny eliminujesz przez shift+delete. Wciskajac H i wskazujac jakas widoczna czesc mozesz przejsc do konkretnej warstwy (u mnie cos to dziwacznie dziala). I to chyba tyle jesli idzie o warstwy. Generalnie jesli idzie o mnie - w programiku malarskim wystarczy choc nie obrazilbym sie gdyby to rozwineli jakos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załamywania mogą być jeśli komputer nie ma wystarczająco dużej mocy, jeśli masz mocnego kompa, trzeba zgłosić buga, mi ogólnie leci szybciej niż np. Gimp, który od wersji 2.8 będzie mieć mapowanie catmull clark na pociągnięcia, więc choćby nie wiem jak szybko by się miziało linie będą gładkie xD..., ale to offtop.

 

Graficzny menadżer dla warstw, będzie, w następnych wersjach, w gitcie już widziałem i się bawiłem, ale jeszcze nie zostało uznane za stabilne/gotowe.

 

Jeśli chodzi o warstwy, moim zdaniem nie potrzeba ich za dużo. Ja malując mam tylko 2 warstwy pierwszą i drugą na której maluje jak uważam krok za gotowy to sprawdzam czy poprawia ogólny wygląd i spłaszczam, robię nową warstwę i heja, na końcu szlifuje na jednej warstwie, wtedy obrazek nie wygląda jak wyklejanka z odseparowanych części, jeśli w ogóle wygląda jak obrazek w moim przypadku xD.

Ja raczej czekam na tryby warstw przydałby się multiply oj przydałby się.

 

Jak coś namiziacie wrzućcie na forum, żeby zmotywować programistów :D David Revoy dał im takiego kopa swoim pokazem że szok xD Programiści też ludzie, też chcą być docenieni.

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wciaga ten programik. Zaczyna mi bardzo odpowiadac zachowanie niektorych brushy i GENIALNY pomysl z tym nieograniczonym canvasem. Tylko do konca nie wiem na jakiej rozdzialce pracuje :D Ale wygoda tego, ze po prostu przesuwam obrazek a nie musze skakac po menu zeby go powiekszyc, bo wlasnie dojechalem do brzegu - bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka... dziś tablet u mnie zaskoczył i ciała bez problemu... i bardzo wciąga... jest dobra alternatywą dla Autodesk SketchBookPro... miła zabawa. Może w końcu przerzucę się na linuxa... ale ciągle brak mi CAD'a

Muddy mam ten sam problem, chodzi mi o szybsze malowanie... łuki mi się łamią i wychodzi jakaś dziwna geometria.

Edytowane przez Abell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem różnych opcji. Instalowałem na innych partycjach, coś zmieniałem w ustawieniach brushy i nic. One nie tyle kantują co, mają jakiś lag. Bardziej zaawansowane pędzle po pociągnięciu pojawiają się dopiero za sekundę. Komp powinien mu wystarczyć, quad i 4GB pamięci. System Win7 x64 - może w tym tkwi problem. Poszukam na ich forum jakiś wskazówek.

Co do warstw. Ja się dopiero uczę bazgrać, jak kilkunastoletnie dziecko więc paćkam na kilku warstwach. Jakiś szkic, linie pomocnicze później cienie itd. Ale chyba zmienię metodę. Dobrze jak rozbudują ten mechanizm, i rzeczywiście jakieś mieszanie by się przydało.

Nezumi. Obszar roboczy jest ograniczony. Z tego co pamiętam około 4x4k. Narysuj coś na środku i maksymalnie oddal. Dodaj coś na rogach i zapisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem różnych opcji. Instalowałem na innych partycjach, coś zmieniałem w ustawieniach brushy i nic. One nie tyle kantują co, mają jakiś lag. Bardziej zaawansowane pędzle po pociągnięciu pojawiają się dopiero za sekundę. Komp powinien mu wystarczyć, quad i 4GB pamięci. System Win7 x64 - może w tym tkwi problem. Poszukam na ich forum jakiś wskazówek.

Co do warstw. Ja się dopiero uczę bazgrać, jak kilkunastoletnie dziecko więc paćkam na kilku warstwach. Jakiś szkic, linie pomocnicze później cienie itd. Ale chyba zmienię metodę. Dobrze jak rozbudują ten mechanizm, i rzeczywiście jakieś mieszanie by się przydało.

Nezumi. Obszar roboczy jest ograniczony. Z tego co pamiętam około 4x4k. Narysuj coś na środku i maksymalnie oddal. Dodaj coś na rogach i zapisz.

 

Zgłoś programistom buga z tymi przycinkai, żeby naprawić muszą wiedzieć że coś nie gra :)

 

Obszar roboczy jest nieograniczony, przesuwaj płótno spacją, ja doszedłem do 22 976 px na 22 592 px

Zapisałem nie dlatego że zaczęło się przycinać, bo tak nie było, ale dlatego że znudziło mi się przewijanie xD, ale i tak komputer się zakrztusił trochę przy zapisie, a mam core i7 920 i 8 GB RAM wiec i tak nie ma co szaleć :D

 

PS Ups Nezumi już odpisał xD

 

Na stronce MyP pojawił się ciekawy news jest wzmianka o nowościach które mają się znaleźć w 0.8 oraz na kiedy planowane jest wydanie. Dodatkowo kilka ciekawostek z życia projektu, hehe rozkręcają się ;)

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczna opcją jest obracanie obrazu podczas malowania, które można wycofać, zamiast dokonywać kolejnego resamplingu. Coś to ma wspólnego z biblioteką Cairo, tak podejrzewam ;) Przydaje się do rysowania prostych linii w 'naturalny' sposób.

 

Najbardziej w tym sofcie zaskoczyła mnie jakość domyślnych brushy... toż w Painterze musiałem więcej edytować, żeby uzyskać zadowalające efekty.

 

Dobry soft!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przyszło mi do głowy, że ciekawie mogłaby wyglądać opcja zmiany charakterystyki samego płótna. Teraz malujemy po "czymś", gdyby przybliżyć to do różnego rodzaju materiałów i dodać opcję zmiany np chropowatości, twardości, gęstości przyczepności itp Może łatwiej byłoby przewidzieć i symulować zachowanie farby. Np ustawić rysowanie po betonie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość terka

Ponoć bardzo dobry program, ale nie wiem dlaczego nie chce mi sie otworzyć po zainstalowaniu. Po prostu nie działa, czy ktoś mógłby mi pomóc, co robię nie tak?

Pozdrwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności