Skocz do zawartości

Teka 2D: Swiezy


Swiezy

Rekomendowane odpowiedzi

tzn heh po co kombinować Resh.. moja dziewczyna chciała żebym jej czaszkę narysował,

no i tak dumam wymyślać coś tzn czaszka + jakieś udziwnienia i detale(koncept) albo martwa hm no i jednak wybrałem taką martwą, wydaje mi się bardziej epicka i dostojna,szlachetna co wydaje mi się że ma dobry smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 415
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wrzucam swoje wypociny,jakoś tak robota,szkoła,dziewczyna i tak ledwo jest czas na cokolwiek,ale już uznałem z czego zrezygnuje więc teraz więcej przykatuje digitala.

Na razie to tak po omacku jest:

elixacopy.jpg

 

eye.jpg

 

paker.jpg

 

błędy oczywiście widzę,po prostu kwestia ćwiczeń żebym się wyrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro błędy widzisz to dlaczego je popełniasz? Widzisz, że ma za krótkie nogi, to zamiast umieszczać na forum ziomka z za krótkimi nogami popraw je. Widzisz, że pani ma zeza, no to kaman (chyba, że rzeczywiście miała zeza :). Bo zupełnie inna sprawa gdybyś nie widział, wtedy cała zgraja dobrych wujków Ci pomorze z radością i wtedy będzie miało sens wrzucanie tutaj pracek.

 

W ogóle nie wiem czy wiesz, ale tutaj ludzie zazwyczaj wiedzą co mówią i jak doradzają to warto czasem posłuchać. Jeżeli kilka osób mówi Ci, że kubek jest do dupy, krzywy itd. to nie znaczy, że obrażają Twoją zastawę tylko że rysunek jest do dupy i coś z nim nie gra. Umiesz odróżnić rysunek od rzeczywistości? To światy które rządzą się innymi prawami.

 

Resh Ci ładnie pięknie doradza, żebyś sobie postawił martwą a nie z bańki czaszkę rysował to Ty go cynizmem atakujesz. Gdybym rysował czaszke dla swojej dziewczyny to bym chociaż sobie w internecie znalazł obrazek czaszki, żeby mi neandertal albo inny australopitek nie wyszedł. A tak zamiast epickości masz komedio-dramat. Jak złapiesz trochę dystansu do swojej osoby to może zobaczysz żeś cienias puki co i warto słuchać rad kolegów, którzy potrafią więcej i bardziej obyci ze wszelkimi sztukami plastycznymi są. To mówiłem ja, jarząbek.

 

Ps. Przepraszam za przydługi wykład, ale nerwy mnie szarpią jak przeglądam Twoją teczkę. Wiem, że jednym postem nie zmienię Twojego stylu bycia, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem skąd te Twoje nagłe odkrycia mądrości,temat już się dawno zamknął ;]

już pisałem na ten temat więc skończ offtopować.

Najpierw dobrze poczytaj zamiast wertować temat od nowa.

Słucham rad ludzi bardziej niż Ci się wydaje,może byś to dostrzegł gdybyś się tam nie przejął swoimi uwagami i w tym poczuciu moralizowania nie zgubił sensu całej rozmowy.

Wrzucam bo mimo że wiem że widzę błędy, to jednak może ktoś mi zawsze doradzić coś czego sam nie dostrzegam,a jednocześnie chcę pokazać że mimo że nie uploadowałem jakiś czas to ciągle staram się i ćwiczę żeby ruszyć do przodu.

Widzisz chcesz mnie zmieniać,a sam nie panujesz nad swoimi emocjami/nerwami i wylewasz je z siebie bez zastanowienia. Nie tędy droga synek.

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stHEAD ma całkowitą rację, a pisanie w Twojej teczce o Twojej teczce nie jest żadnym offtopem. Jak dla mnie to tak częste wrzucanie prac przy których siedziałeś zaledwie po 2 minuty (to wynika z ich poziomu) nie robi Ci żadnego skilla, od początku teczki nie zrobiłeś żadnego znaczącego postępu, nadal nie potrafisz obserwować i przenosić na papier tego co widzisz. Nie tędy droga synek. Zacznij pracować i pokornie znosić KAŻDĄ uwagę odnośnie Twoich prac, jak tak nie będzie to będziesz zamknięty jak ta puszka na dalszy postęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że temat został wyjaśniony i wytłumaczony,nie widzę sensu do niego wracać.

A Ty mi tu wyrzucasz że 2 minuty siedzę nad pracą,gdzie chyba nie rozumiesz że to po prostu są moje początki i wcale to tak nie idzie podręcznikowo,widocznie nie każdy umie będąc samoukiem robić super progres z dnia na dzień.

Jeśli są to budujące uwagi.a nie są sarkazmem ani innym inną formą jakiegoś wyrzucania emocji zamiast skupienia się na rzemiośle,gdzie jedno od drugiego potrafię rozróżnić,jak najbardziej rozumiem i przyjmuje.

Nie musisz mi literować co jest dobre a co złe,mam swoje punkty odniesienia,

jeśli ktoś myśli że jest taki idealny i wytykając błędy mi samemu nie będąc ideałem kultury to niech mi nie robi wyrzutów.

Pozwól że kwestie moralne pozostaną moimi kwestiami do których nie potrzebuje żadnych moralizatorów,jestem tu bo chce się rozwijać a nie być wychowywanym przez kogoś kto sam wcale nie jest taki idealny jak sobie myśli.

Te rozmowy są kompletnie zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrelaksujcie się zdeko:)

Świeży, prawdą jest że takie rysowanie od niechcenia, z wyłączonym mózgiem nie wnosi nic do warsztatu, wręcz przeciwnie, wpaja złe nawyki. Czasem lepiej wysiedzieć. Widzisz błędy to spróbuj poprawić te co widzisz, daj z siebie wsio. Nie wychodzi to jeszcze raz i jeszcze raz. Teraz masz tu taką pracę o której powiedział byś że naprawdę się starałeś z całej mocy?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienias jesteś i się wymądrzasz a na każdą krytykę masz jakiś argument z dupy wyjęty. Nara bąbel, powiedziałem co chciałem i idę z tej teczki, bo nie mu tu nic ciekawego i raczej nie będzie.

 

(Przepraszam wszystkich za tą szopkę, ale sami rozumiecie..)

Edytowane przez stHEAD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Biglebowsky i za to szanuje takich ludzi jak Ty.

Jesteś obiektywny i potrafisz przekazać ciekawe konstruktywne uwagi.

To o czym mówisz,w sumie sam nie wiem,chyba coś mnie blokuje w tym albo mam słomiany zapał,rzadko kiedy ukończyłem jakąś pracę tak na prawdę fest.

Staram się pracować nad sobą,no i teraz zauważam jakim to jest problemem,

dziękuje za odwiedzenie mojej teczki ;)

hm jedynie to ten miecz w digitalu tylko że to była kupa czasu temu,

tam rzeczywiście czułem że robiłem to aż do końca i wykorzystałem swoje wszystkie umiejętności na tamten czas.

 

StHEAD, bardzo się ciesze bo nie jesteś człowiekiem który umie wnieść coś sensownego do mojej teczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie wybiórczo czytam o tym że niby lepiej przysiedzieć czasem nad artem.

Mówią że na 100% sukcesu składa się 5% talentu, 90% pracowitości no i 5% szczęścia.

Wg. mnie to nie wszystko. Potrzeba jeszcze cierpliwości która nijak ma się do pracowitości.

Co powiesz na zlecenie nad którym będziesz musiał siedzieć 80-100h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Emimilius,dziękuje no ja właśnie popadam w takie głupie stany gdzie ćwiczę w swoim tempie,a chce gwiazdki z nieba + odwalam jakąś chałturę, po prostu jestem dla siebie zbyt pobłażliwy i dla swoich błędów.

No taka praca, to ogrom najdłużej 15godzin(za pierwszym razem,a ogółem z 25h) siedziałem nad kartką A4 ale to już nie będę się kompromitował przy czym.

Z tym że niestety efekt nie był adekwatny do czasu spędzonego nad pracką,

po prostu jeszcze byłem większym laikiem.

No ale postaram się znów wziąć do roboty,bo ciągle uczę się na błędach,zapostuje na forum jak będę miał coś konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prawdziwy maxowy chrzest masz juz za soba, oby teraz do przodu.

Dzialaj i sie nie poddawaj, tylko wiecej obserwuj. Gdy poczynisz jakis wiekszy krok w pracy dajmy na to skonczysz zarys sylwetki, odejdz od niej spojz na nia z daleka i zadaj sobie pytanie czy wszytsko gra? Jesli nie gumkuj, gumkuj, do skutku. Najwiekszym problemem poczatkujacych jest zbtnie przywiazywanie sie do tego co robia, nawet jesli jest to zle. Jest to normalna kolej rzeczy, bo przeciez szkoda zmazac cos, nad czym siedziales ostatnich kilkanascie minut wylales troche potu, a wyszlo koslawo. No coz, takie zycie.

 

Zacytuje Iana McCaig'a "(...) whatever's wrong, it has to go..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne masz te ćwiczenia. Weź się najpierw za jakieś podstawy typu jabłka, cebulki i inne prościzny. Zbyt wysoki poziom sobie narzucasz.

 

I nie ignoruj tego co radzą Ci inni. Jeśli nie chcesz ich słuchać, po co w ogóle założyłeś teczkę tutaj?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za komentarze,w sumie są dość opozycyjne co cieszy mnie,że jeden nie ma wpływu na drugi,czyli są osobistą refleksją.

Status no tak chcę się nauczyć,dobrze popracuje nad tymi dłońmi,jakoś zsampluje je żeby łatwiej mi było ogarnąć kształt.

 

Solid rozumiem,masz rację,po prostu jestem samoukiem i błądzę czasami,ale posłucham się Twoich rad postaram się to pokazać w następnych pracach i na przyszłość.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojtam Solid nie przesadzajmy, nie mozna cale zycie rysowac jablek ( pozdro Joel :P )

 

Po prostu rob je dalej, ale musisz sie zastanawiac, DLACZEGo to nie wyglada tak jak powinno.

Moja wielka a zarazem prosta rada bedzie, zaczynaj z ciemnej podmalowki.

 

Gdybys pazia z mieczem i czache zaczal z dajmy na to ciemnego brazu efekt byl by znacznie lepszy. W tej kwestii sporo mozna sie nauczyc od malarzy, ktorzy dzialaja glownie olejami. Te same/podobne techniki mozna zastosowac cyfrowo:

 

nudeisteps.jpg

 

( by Bjorn Hurri aka Hurricane )

 

Posmialismy sie juz ze Swiezego, ale przeszedl probe , i widac ze naprawde mu na tym zalezy. Ograniczsie wiec sie teraz do konstruktywnej krytyki, ktora niestety pomalu na tym forum zanika ( Gutek, wróć do nas! )

Edytowane przez ICE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna cale zycie rysowac jablek ( pozdro Joel :P )

 

 

On to robi specjalnie xD. (poza tym niech ktoś zbada iledziesiąt stron wstecz w mojej teczce jest jakieś jabłko :D)

 

Swiezy push forward, nabierz swobody i squint your eyes while painting, bo walor zanika.

 

pozdrawiam

 

P.S.

 

A ty Ajskold zamiast gadać o jabłkach lepiej apdejtuj teczkę zamiast grać :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady chłopaki, przepraszam tylko że przyswajam je we własnym tempie.

Grudzień chyba dość obiecująco się zaczyna:

8grudniaznatury.jpg

 

9grudniazfoto2.jpg

 

2grudniaznatury-1.jpg

 

 

Jeszcze nie czas na własne koncepty,więc raczej będą same ćwiczenia.

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeszcze nie czas na ćwiczenia,więc raczej będą same ćwiczenia."

Chyba nie mam słów żeby to skomentować, więc chyba po prostu to skomentuję

 

(sorki, nie mogłem się powstrzymać :P)

Co do konstruktywnej krytyki, niestety faktycznie zanika na tym forum. Ale myślę, że główną przyczyną jest pisanie przez niektórych złośliwych komentarzy, kiedy ktoś się postara i napisze rady poparte jakimś overem. Ludziom po prostu się odechciewa poświęcać czas i się nie dziwię, skoro według niektórych nie można komuś udzielać rad jeśli nie jest się Gutkiem albo Omenem ;)

Edytowane przez noiprox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm no widzę to tym bardziej w kontraście do prac ludzi z forum jak dużo mi brakuje i jednocześnie dużo się przy Was podciągam i staram się uczyć od Was.

W sumie to głównie dzięki forum się rozwijam i tutorialom/książkom itp.

Postaram się nie zawieść ;) dawno mnie tu nie było,więc wrzucam jakieś pracki.

Z natury:

10grudniaznatury.jpg

 

 

 

14grudniaspeedpaintingznatury.jpg

 

15Grudniaznatury.jpg

Thmuby:

19grudniathumbmaile.jpg

 

22grudniazfoto.jpg

 

Z wyobraźni:

14grudniakrajobrazkoncept.jpg

 

18grudniakoncept.jpg

 

 

 

25grudniaPajczek1600x1200.jpg

Szkice tylko te które jakoś sensowniej wyszły:

P1030727800x600.jpg

 

P1030735800x600.jpg

 

P1030729800x600.jpg

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę iż chodzi mu o cokolwiek ;)

 

Po przejrzeniu topicu od początku do końca widzę spory postęp.

W końcu to wszystko opanujesz. da Vincim to Ty nigdy nie będziesz, ale ciężką pracą zawsze wiele zdziałasz :)

 

No nic, trzymam kciuki i będe obserwował topic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm mam parę wipów,które mam nadzieje wkrótce skończę, w tym roku mam postanowienia nowo roczne w których postaram się jeszcze bardziej nad sobą pracować.

Dzisiejszy dp z biurka,kamienie:

12styczniakamienieznatury.jpg

 

Na dodatek myślę i szkicuje na temat Seplunkera,z konkursu Sketch theater,

mam dylemat z interpretacją i jednocześnie ukierunkowaniem postaci.

Seplunker-czyli grotołaz.

Jak podaje wikipedia:

"Grotołaz – termin określający kogoś zajmującego się turystyczną lub sportową eksploracją jaskiń."

Czyli można się sugerować że jest to postać/osoba/jak w temacie między stworzeniem a maszyną, która zamieszkuje,podróżuje w jaskiniach?

Ale czy też je buduje(przebijając się przez skały),czy tylko zamieszkuje?

P1030792.jpg

Taka byłą pierwsza moja interpretacja,instynktowna(powyżej), myślałem o sylwetce dynamicznej,atletycznej,ale czy taka sylwetka jest stworzona do wspomnianego wcześniej "budowania" jaskiń,chyba musi być bardziej masywna.

Próbowałem stworzyć rysunek portretowo/konceptowy.

Spelunker jest osobą żyjącą w jaskiniach,a więc ma słabo rozwinięty wzrok,musi słabo widzieć a więc jednocześnie musi się kierować innymi zmysłami takimi jak węch,czy słuch. Nie zna światła,więc może to być skrzywienie ludzkiej postaci,coś w kierunku goluma,nie może wyglądać na zbyt zdrową.

P1030801.jpg

Powyżej próbowałem uchwycić spelunkera,jako golema, bo takowy mógłby chyba istnieć.

Czekam na Wasze zdanie,ewentualnie jeśli ktoś zamierza wziąć udział w tym konkursie może też już zaczął prace nad projektem?

 

Speed David vs Goliat:

16styczniadavidvsgoliatfinal.jpg

Z natury,no niestety jeszcze nie aż takie dobre jak Khaza ;D :

17styczniaznatury.jpg

Ćwiczenie z Hogharta:

P1030812800x600.jpg

Plus szkice:

P1030806800x600.jpg

 

P1030807800x600.jpg

 

P1030810800x600.jpg

 

P1030809800x600.jpg

 

P1030813800x600.jpg

 

P1030816800x600.jpg

 

P1030817800x600.jpg

 

Hm tam brat spał i ruszał się,nie dało się go dłużej porysować niż parę kresek ;/

A tu ekipę z sylwestra rysuje:

P1030808800x600.jpg

 

nie wiem tylko czy na maxie jest miejsce na taki "kicz" ;p

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z natury,z biurka dp, już nie miałem siły na 4tą myszkę, ale jest za to kompan ;d

19styczniaspeedznatury.jpg

Wip olejny na płótnie,ale jutro pewnie będę kończył.(40x40cm) (chochla, pomarańcz, kufel szklany z wodą, 2 jajka,czosnek i cytryna,draperia biała i zgniła zieleń).

P1030827kopia.jpg

I szybki szkic dziewczyny,ale liczę że będzie dawała się dłużej rysować.

P1030826800x600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega szacun za pracowitość, co raz lepiej Ci idzie i widać efekty wkładanego wysiłku. Szczególnie fajnie rozwijasz się w prackach z natury.

Zrób sobie czasem ćwiczenie z gestu, szybkiego uchwycenia formy i dynamiki bez bawienia się w szczegółowe rysowanie bryły, albo pobaw się w rysowanie z pamięci czegoś na co patrzyłeś kilka sekund. Rozwija myślenie przestrzenne i daje więcej luzu :).

 

Z taką pracowitością wróżę efekty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Richard Hade Dzięki,miło że ktoś docenia moją prace ;)

KhazadThard Pierwsze nawet znam no i pewnie poćwiczę,zarzucę efekty na dniach,

i thx za drugi link, fajne studia ;) właśnie ostatnio jaram się bryłą i przestrzennością.

A tu nadal wip bo coś ciężko się maluje mokre w mokre więc musiałem przerwać:

 

P1030832kk1024x768.jpg

 

Będą też szkice i dp,ale doklepie ich jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie świeży że robisz sporo ale myślę ze mógłbyś więcej nie ;)

 

Miałeś podkraść mój pomysł z martwymi a widzę dalej zblurowane nieczytelne elementy musisz bardziej definiować formę.

 

Co do łoleja nie wiem poco robiłeś imprymiture skoro zamalowałeś prawie całą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikodem. dzięki,postaram się zastosować.

Elipsy mnie trochę męczą bo mało ich rysowałem,ale gdy biorę ołówek staram się rysować coś co je zawiera i zaznaczać je sobie dla ćwiczenia.

Co do cieni, uhm to światło padało centralnie z przodu i draperia inteligętnie zasłaniała także trochę trudno dodać tam cień.

W ogóle to zacząłem z natury a kończę z fotografii,także kąt widzenia może się nieco różnić.

Rzucę tu zdjęcia żeby pokazać.

P10308211024x768.jpg

 

P10308201024x768.jpg

 

Coyote hm no mógłbym więcej ;p mam rok przerwy, no i pracuje więc zazwyczaj biorę drugą zmianę w robocie i staram się wykorzystywać czas przed.

Tyle dobrego że elastycznie wybieram sobie dni i godziny,to teraz jak mnie coś złapało mogę sobie pójść do lekarza i zrobić wolne ;d

Hm no już kradnę kradnę tylko wiesz w sumie to ćwiczę wszystko na raz.

Co do oleja to w ogóle farbą szkicowałem, no teraz zrobiłem tylko podkład pod jajka ciemny. No i tak szczerze mówiąc nie do końca zrozumiałem co do mnie napisałeś z tą imprymiturą.

 

Tu jeszcze szkice elementów twarzy;

P10308341024x768.jpg

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeży masz tu patent na rysowanie elips od ręki. Na pierwszy rzut oka wygląda na skomplikowany, ale gwarantuję że jak sie z nim oswoisz (przez ćwiczenie oczywista) to wcale nie zajmują dłużej niż "normalne" tnz walone na oko.

 

freehand_ellipse_by_ethicallychallenged-d37mavu.jpg

 

Generalnie to bym radził malując martwą (nie tylko martwą, wszystko!) przywiązywać większą uwagę do fazy rysunku w której określasz kształty i rozmiary i nie radziłbym jej traktować po macoszemu, bo nie ma sensu ruszać dalej do cieniowania i kolorowania jak główna konstrukcja leży. Upewnij sie najpierw że rysunek jest w porządku. To powinna być najdłużej trwająca część pracy, dłuższa jeśli trzeba od wszystkich innych razem wziętych.

 

Pozdro i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EthicallyChallenged Dzięki,na pewno wypróbuje a rade o szkicu wezmę sobie do serca ;)

Chwila oddechu:

Bookspell do małej nie komercyjnej gry:

Ksiegaffmark.png

jeszcze będą areny(takie mini enviro),panele,postacie itp.

Gra jeszcze nie jest dostępna, jest zręcznościówką trochę ala Harry Potter, bo strzela się spellami,przywołuje istoty,tarcze, takie pojedynki rozgrywają się.

 

Po obejrzeniu pierwszy raz Piratów z Caraibów, wiem wiem jestem lekko spóźniony z tym,zwłaszcza że pierwsza część jest z 2003 roku.

Szkic z wyobraźni plus minus czasem na brata patrzyłem ;d

P10308351024x768.jpg

He's a pirat.

 

Jakieś jajka i łyżka

P10308361024x768.jpg

Gesture Drawing tool 30s (jednak to dużo za mało ;/ na przyszłość na dłuższym czasie będę siedział albo na spokojnie rysował postaci)

P10308381024x768.jpg

P10308371024x768.jpg

No i martwa,w sumie już finał,coś z tymi jajkami mam problem ;/:

P10308401024x768.jpg

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TheBill Hm ale ja pisałem że zaczynałem z natury, a kończyłem z foto i żeby uwzględnić że kąt widzenia może się nie co różnić ;) ale rozumiem, no faktem jest na pewno że muszę poćwiczyć te elipsy, ołówkiem je przerobie.

Dzięki;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ok, nie znam się, ale panienka dla mnie zbyt rozmyta, zbyt zmiękczonych pędzli. Głowa wygląda dla mnie jak maska. I między nadgarstekiem, a łokciek też jest chyba zbyt wielka różnica grubości.

 

Ćwiczenia Coyotowe, kurczę, niewiele tu widzę, bryły nie wyczuwam, ale to może być moje osobiste odczucia.

 

P.S. a żebyś wiedział, że jest za płasko. Praca na skraju czerni i bieli. brak szarości. nie widzę tego bogactwa, o którym piszesz.

Edytowane przez Wish69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności