Jump to content

[Animacja] Rigowanie pociągu w 3ds max


mateusz_s

Recommended Posts

  • Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dzięki bardzo:) Świetny tutorial.

 

Już chciałem pisać, że tylko mógłbyś dodać/odjąć jakąś randomową wartość przy obrotach wielkich kół, bo są ustawione identycznie i trochę to sztucznie wygląda, ale sprawdziłem foty w necie, i to właśnie tak powinno być - w identycznej rotacji są.

To pewnie kwestia wykorzystywania siły odśrodkowej, nie?

Link to comment
Share on other sites

Świetne :) Kiedyś w podobny sposób (IK solvers) łączyłem postać do filmu, którego nie skończyłem, ale miło było popatrzeć jak ktoś coś robi podobnie :) Swoją drogą pozwoliłeś mi zrozumieć skomplikowane ruchy tych tłoków, sworzni itp :)

 

Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

Guest MarcinG

Bardzo fajny tutorial, podoba mi sie proste i przejrzyste podejscie.

 

Nawiasiem mowiac tez mialem troche zabawy z takimi kolami przy robieniu takiej jednej czolowki :), ale tam moglem to oszukac bo nie bylo widac tak wielu szczegolow.

Link to comment
Share on other sites

deshu - przetrawiłem jeszcze raz to nad czym się zastanawiacie, opis "...dodać/odjąć jakąś randomową wartość przy obrotach wielkich kół, bo są ustawione identycznie i trochę to sztucznie wygląda, ... - w identycznej rotacji są" jest niejasny. Wyobraziłem sobie, że chciałbyś wprowadzać randomową kątową zmianę położenia (z przegubami w miejscu w którym były po zamodelowaniu) i wtedy układ mechaniczny z taką geometrią nie miałaby prawa działać. Domyślam się jednak, że chodziło o zmianę położenia kątowego tych fragmentów kół, które mają kształt powiedzmy księżyca pomiędzy trzecią kwadrą a nowiem. Otóż są to dodatkowe masy równoważące ciężar korbowodu. Dzięki nim środek masy całego układu jest w takim miejscu (leży na osi drugiego z trzech kół), że nie ma siły odśrodkowej, a tym samym w układzie zminimalizowane są drgania wywołane ruchem obrotowym środka masy korbowodu wokół osi koła drugiego.

Link to comment
Share on other sites

Guest George2591

Przyznam się, że niedooglądałem do końca. Ciekawiło mnie tylko czy będzie tam pełny ruch kół tłoka no i układu zmiany kierunku jazdy. No niestety z tym jest zawsze problem nawet wydany przez 4CG Academy tutorial amerykańskiego parowozu Hudson ma niedokończony układ. Jest to prawdziwe wyzwanie. W tym tutorialu wykorzystany jest model parowozu z układem Bakera do zmiany kierunku. Polecam zaglądnąć na stronkę: http://www.steamlocomotive.com/appliances/valvegear.php i przeanalizować. Dla mnie jest to ciągle wyzwanie

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy