Jump to content

Dodanie krawędzi aby móc wygiąć model


Zernat
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam pewien problem, mam model który powstał z splajna i shella, chciałbym go wygiąć za pomocą modyfikatora Bend jednak nie mogę tego zrobić dopóki nie będę miał wystarczającej ilości krawędzi.

 

Problem polega na tym, że model "psuje" się gdy chce dodać krawędzie za pomocą slice plane/cut/p connect.

 

Tak wygląda model: http://imageshack.us/a/img194/8391/fod9.jpg

 

To się dzieje przy Slice Plane: http://imageshack.us/a/img545/2155/t831.jpg

 

Czy może mógłby mi ktoś coś doradzić ?

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jestem bardziej teoretykiem niż praktykiem (jak kuriozalnie by to nie brzmiało) więc pewien nie jestem ale nawet po dodaniu loopów connectem trzeba by pewnie zweldować werteksy żeby było poprawnie co w tym przypadku byłoby bardziej pracochłonne niż zrobienie tego od nowa tym bardziej, że obiekt jest dosyć prosty. ja bym to zaczął od plane'a, zaznaczasz edge shift move itd. na koniec extrude albo shell.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie Loopy też nie działają, ale pokombinuje z tym plejnem i może hmm, booleanem ?

 

@Kramon: Zrób może coś podobnego w blenderze, to po prostu splajn z paroma podobnymi splajnami w środku połączonymi (masz na screenie).

Link to comment
Share on other sites

Z tego tematu wychodzi ze chyba nie dzialaja w ogole bo z taka prosta sprawa jest problem. To co jak jest zawansowany obiekt?

 

Moglby ktos dobry w maxie zrobic podobnego gifa i pokazac ze dziala bo kurde niechce mi sie wierYc ze soft za pare kafli nie umie podstaw.

Link to comment
Share on other sites

Bzdury wypisujesz, twój obiekt ma normalna siatke. Dodać loopy connectem w maxie można bardzo wygodnie. Zernat wytłoczył swój modelik ze spline i ma u góry jednego wielkiego ngona, samo dodanie loopów nie da rady. najpierw by musiał przerobić górnego ngona na poprawną topo.

Link to comment
Share on other sites

Jakbyś to rozegrał ? To przerobienie ?

 

Muszę powiedzieć, że jakoś poszło. Zamiast dodawać od razu loopy pionowo, dodałem parę w poprzek a później te pionowe, w jednym pojawił się błąd na przecięciu dwóch krawędzi ale wystarczyło, że skasowałem jednego Vertexa.

 

Jednak siatka jest cieniutka :/ Jak można to było rozegrać lepiej ?

Link to comment
Share on other sites

Tak jak Porti narysował. Musisz połączyć odpowiednie vertexy connectem, dodać vertexy tam gdzie brakuje - tak żeby zrobić czworokatne polygony. Przez środek ciachnij symmetry, wtedy starczy że zrobisz z jednej strony;)

Link to comment
Share on other sites

tak przy okazji.. da się w łatwy sposób naprawić takiego wielkiego ngona cutem tak żeby wszystkie nowo utowrzone edge były idealnie pionowe/poziome ?

funkcja orhto z Autocada by się przydała ale nie przypominam sobie jej w maksie (chodzi o zachowanie kątów prostych w dokonywanych modyfikacjach)

 

edit

:) włącznie ortho LINK

 

edit2

bug na forum? jest 2 w nocy a nasze posty niby są z wczoraj.. weird

edit3

po usunięciu ciasteczek itd przestawiło się na dziś ale ciągle coś jest nie tak. jest 2 w nocy a post niby został opublikowany o pierwszej..

Edited by porti
Link to comment
Share on other sites

jak chcesz mieć więcej segmentów na danym "boxie" to zaznaczasz wszystkie poprzeczne krawędzie na danym odcinku, klikasz Connect i możesz sobie dostosować ile krawędzi itp powstanie. Jeśli tak się nie da, tzn że coś zwalony przy tym wszystkim model jest i jakieś vertexy się nie połączyły przy tworzeniu pewnie.

 

Nie zauważyłem że dwie strony już są tego tematu

Link to comment
Share on other sites

Rany, oglądałem sporo tutków odnośnie modelowania i tam uczono wszędzie aby iść jak najłatwiejszą drogą aby osiągnąć model który się chce, myślałem, że splajn będzie najszybszy i najłatwiejszy a tutaj proszę ... 30 sekund i jest z plejna.

 

To pokazało jakich kolosalnych ilości doświadczenia i praktyki jeszcze potrzebuję :P

 

Dziękuję bardzo za pomoc i Pozdrawiam :)))

Link to comment
Share on other sites

Bo IDZIE się najprostszą drogą, ale to nie znaczy, że ta droga może być zła :)

Pierwsza podstawowa (chyba najważniejsza) zasada polymodelingu (chociaż są od niej odstępstwa): staraj się tak modelować, żeby cały model składał się z samych czworokątów. Żadnych trójkątów, żadnych wielokątów. To pozwala uniknąć przykrych niespodzianek.

A Twój model składał się z pewnej niewielkiej części czworokątów, a przednia i tylna ścianka to wielokąty. Dlatego model zwariował ja mu nałożyłeś benda. Przyjrzyj się modelowi Portiego. Masz tam WYŁĄCZNIE czworokąty. Przy tak prostym moedelu zachowanie tej zasady jest dziecinnie proste. Gorzej, jak model jest bardziej skomplikowany :)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy