Skocz do zawartości

Firma w Czechach


jacenty

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 43
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co masz na mysli przez firme. Spolki pewne koszta i zalozenie sa nizsze, ale to jezeli potrzebujesz spolke. Majac dzialalnosc gosp jako osoba fizyczna twoj koszt to glownie zus. Cit jest na chyba tym samym poziomie, wiec mozesz myslec raczej o kosztach dzial. Gospodarczej. Zatem musialbys byc tam rezydentem i policzyc ile taniej jest sie przeniesc do czech i tam odkladac na emeryture od poczatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolna uwaga - jak ktos chce oszczedzic na zusie to niech sobie odpusci. Firmy za granica maja sens jezeli optymalizujemy koszta ale powyzej pewnej sumy, lub sie tam przenosimy na stale. Zadne uk czy inne sie nie oplaca osobie fizycznej na dluzsza mete. Za duzo jest komplikacji by oplacało sie kombinowac dla ogolnej puli 12tys pln z ktorej oszczedzi sie moze ze 4tys dokladajac sporo niewiadomych.

Zasada jest taka, ze biednemu wiatr w oczy i chu wdu a bogaty niech spyta swojego ksiegowego, ten na pewno doradzi dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem rezydentem podatkowym w uk i mam z tego oszczednosci ale przed wyborem analizowalem rozne opcje. Okazalo sie, ze to ma sens dopiero gdy mocno szorujesz po progach podatkowych w polsce i zdecydujesz sie przeniesc. Inaczej mozesz skonczyc z drobńymi korzysciami, masa niewiadomych i problemami z ubezp. Spolecznym czy emerytura.

Osobiscie nie oszczedzam wiele, ale byla to inwestycja w brytyjska emeryture na starosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem zbiorczo.

8 lat nie place sobie juz skladek bo mi szkoda .ALe latka plyna i czas na powaznie zastanowic sie nad jakas glodowa emerytura.

Co do placenia w Polsce zusow poprostu nie moge .Skeca mnie na sama mysl ze mam oplacac nierobow.Ponad 1k zeta na zusy glownie przez mnostwo uprzywilejowanych grup spolecznych..Pozatem zaczynam chyba wierzyc w prognozy ze w Polsce zus padnie.

Populisci wygrali wiec chyba przyspiesza ten moment.

Zastanawiam sie wlasnie czy w moim przypadku gdzie mam ok 7 lat placonych skladek czy nie lepiej pomyslec o poludniowych sasiadach

i tam sie nie "zadomowic".Tym bardziej ze niedlugo chyba bede juz musial zalozyc firme.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok bez zlosliwosci zapytam jak chcesz prowadzic firme w obcym kraju jak nie dajesz rady przesiac informacji z pierwszej strony google?

Poczytaj najpierw jakie masz opcje w polsce, latwiej bedzie Ci szukac czegokolwiek za granica, bo raczej w tym momencie masz za mala wiedze by chocby zrozumiec pomoc, gdyz nie orientujesz sie w pojechach zw. Prowadzeniem przedsiebiorstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie byla zaczepka. Po prostu jak nie rozumiesz jeszcze o co kommon przy prowadzeniu firmy to masz chaos, rzucilem okiem na informacje i wszystko jest jasne jak ktos prowadzi firme tylko nie widze powodu, by Ci streszczac google, bo i tak na tym etapie nie zrozumiesz. I tu mamy odpowiedz - dla Ciebie to za wczesnie by sie porywac na tak skomplikowane operacje.

Swoja droga jak na sugestie, ze czegos jeszcz nie wiesz reagujesz agresja, to musisz miec niesamowity rozwoj osobisty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem w ogóle nie opłaca się zakładać firmy... Często praca na umowę o dzieło + dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakładanie działalności gospodarczej. Z firmą wiążą się niestety daniny w postaci składek ZUS. Wystawianie faktur VAT bez działalności również nie jest teraz żadnym problemem, od kiedy powstały serwisy typu http://www.useme.eu

Polecam raport: https://useme.eu/pl/blog/raport-od-jakiego-wynagrodzenia-opaca-sie-w-polsce-zakadac-firme,42/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.firmawczechach.pl/9,Jednoosobowa_dzialalnosc.html w tabeli ładnie podane co i jak.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Ostatni raz jak sie przymierzqalem do placenia to bylo to 340 zeta .i byl rok 2013. Czyzby obnizyli ?

W polsce zus to 2x tego co w czechach.

 

ktoś cie w maliny wpuścił:)

http://zus.pox.pl/zus-zdrowotne-2013.htm

 

- - - Połączono posty - - -

 

zapomniałem o tym:)

http://www.firmawczechach.pl/news/28/Fakty_i_mity_o_dzialalnosci_w_Czechach.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skladka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne osoby nieprowadzącej działalności wynosi aktualnie 367,37 zł/mies. Wiem, bo place regularnie.

 

Zrodlo: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/ubezpieczenia-w-nfz/

 

" Wysokość składki wynosi 9% podstawy wymiaru, więc składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: październik, listopad, grudzień 2015 r. wynosi 367,37 zł."

 

Moim skromnym zdaniem, zakładanie firm jednoosobowych nie ma żadnego sensu.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie sytuacji gdzie warto byc na samooskladkowaniu jest bardzo malo. Wszelkie obroty vatem czy relacje z przedsiebiorcami - podzlecanie staja sie nieoplacalne bez dzialalnosci wiec tylkoo czesc tworcow moze sie zamknac w takiej skromnej formie jezeli wiedza ze nie beda sie skalowac. Ale zawsze mozna czekac do odpstatniego momentu z firma.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Niemniej wtedy jezeli jest taka mozliwosc lepiej zakladac spolki z o.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skladka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne osoby nieprowadzącej działalności wynosi aktualnie 367,37 zł/mies. Wiem, bo place regularnie.

 

Traitor a odliczasz sobie później te składki? Bo chyba jest taka możliwość: http://www.forbes.pl/dobrowolna-skladka-zdrowotna-sie-oplaca-bo-mozna-ja-odliczyc-od-podatku,artykuly,160217,1,1.html

Z tego względu też chcę sie dobrowolnie ubezpieczyć, jednak muszę wcześniej upewnić się jak jest z tym zwrotem.

Szczegółów niestety nie znam, no ale może Ty coś wiesz?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, odliczam przy składaniu pita bodajże 7,7% z całorocznie wpłacanej kwoty. Jeżeli nie placiles składek przez kilka lat, przed przystąpieniem do nfz najlepiej zrobić sobie "reset". W przeciwnym wypadku nalicza Ci kare. Reset można sobie zrobić zatrudniając się gdzies na miesiąc lub rejestrując na chwile w urzędzie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, odliczam przy składaniu pita bodajże 7,7% z całorocznie wpłacanej kwoty.

 

7,7% to wydaje się nie wiele w odniesieniu do tych 86% o których mowa w artykule. Czyli jednak nie jest tak kolorowo.

A szkoda. Tak czy siak, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dowiesz się czegoś więcej daj znać. Ja też tak zrobię.

Dzwoniłem raz do NFZ i się o to pytałem. Ale Pani z którą rozmawiałem powiedziała jedynie, że jest coś takiego i że, dużo osób tak robi ale trzeba gadać z księgowością bo ona nie wie nic konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz po prostu robić na legalu to tak jak chłopaki piszo... ale śpiesz się, PiS dorwał się do włądzy i oskłądkują wszystko i będzie więcej kontroli.

 

Jeżeli musisz mieć firmę, to polecam UK, kiedyś się trochę interesowałem, tu dwa przydatne linki:

- https://www.asbiro.pl/firmauk/

- http://edukatorium.com/sl/pakiet-antyzus-4

 

Ciągle się nad tym zastanawiam, bo to co płace miesięcznie do ZUS to mogłoby mi to przez ten mój okres pracy spłacać mieszkanie, a po 25 latach bym zaczął je wynajmować i miał to jako moją emeryturę. Albo bym sprzedał i na wycieczkę dookoła świata/konto premium na Digital Tutors, Gnomon, RedTube i wiele innych :-)

 

Z tego co się orientowałem to mogę dodać, że dla freelancerów to jak znalazł... bo niby jak Ci udowodnią, że nie pracujesz tam, tylko po prostu masz dużo wyjazdów służbowych do Polski? Grunt to abyś wykonywał pracę, którą teoretycznie jesteś w stanie obronić, że pracujesz głównie zdalnie :-)

 

Generalnie jeżeli teraz pracujesz na F-VAT i powiedzmy co miesiąc wystawiasz fakturę na kwotę taką, że po ZUS, VAT, PIT zostaje Ci na koncie 5000zł., to prowadząc spółkę w UK zostawałoby Ci prawie 2x więcej... a to już jest nowy Mercedes S klasa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gnacik, nasz urzad skarbowy srosuje zasade zywotnych interesow podatnika. Jak masz tu rodzine i mieszkanie to uwaza, ze tu powinienes placic podatki. Zatem podatki i mercedes s klasa wraca do panstwa.

 

W uk 2x wiecej nie zostaje, bo z tak niskimi obrotami nie bedziesz vatowcem, prowadzenie spolki kosztuje ok 1tys gbp rocznie. Realnie przy 60-70 tys pln obrotu oszczedzisz ze 3tys funtow rocznie. Wiecej niz 4 tys funtow rocznie nie oszczedzisz na takiej operacji i oplaca sie tylko jezeli planujesz zostac rezydentem w uk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% od tzw. PODSTAWY (Kwota przeciętnego wynagrodzenia). Natomiast od podatku odliczyć można max. 7.75% tej PODSTAWY czyli ok.86% od każdej ZAPŁACONEJ składki (a tu należy pamiętać, że za grudzień płacimy dopiero w styczniu). 2 lata się tak rozliczam z US bez żadnych korekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gnacik, nasz urzad skarbowy srosuje zasade zywotnych interesow podatnika. Jak masz tu rodzine i mieszkanie to uwaza, ze tu powinienes placic podatki. Zatem podatki i mercedes s klasa wraca do panstwa.

 

W uk 2x wiecej nie zostaje, bo z tak niskimi obrotami nie bedziesz vatowcem, prowadzenie spolki kosztuje ok 1tys gbp rocznie. Realnie przy 60-70 tys pln obrotu oszczedzisz ze 3tys funtow rocznie. Wiecej niz 4 tys funtow rocznie nie oszczedzisz na takiej operacji i oplaca sie tylko jezeli planujesz zostac rezydentem w uk

 

Nie kłócę się, bo aż tak dokładnie tego nie rozpatrywałem. Ale z tego co wiem, to zakładasz spółkę, której kosztem jest pensja Prezesa/Ciebie (oczywiście trochę zostawiasz, aby niby był jakiś dochód - kasa na ichnie podatki, prowadzenie firmy tam, telefon i co tam jeszcze może być), w każdym razie na papierach wyglądasz na firmę, ktora działa, ale straaaaasznie mało zarabia bo ma dużo kosztów. Z tego co rozmawiałem z Kosińskim, to jest to jak najbardziej do zrobienia.

 

Ale ok, teraz nie chciałem o tym. Inna ciekawostka: http://zus.pox.pl/zus/sad-najwyzszy-oplacanie-skladek-za-granica-w-celu-unikniecia-zus-jest-legalne.htm

 

Hmm... a może by się tak zatrudnić gdzieś na 1/8 etatu, wtedy chyba tylko zdrowotną w Polsce się płaci? Ogarnia ktoś temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz placic zdrowotnej, bo dostajesz karte ze jestes ubezp. Na terenie unii.

Tylko to wciaz strzelanie do komara z armaty. Jak ktos nie zarobi tyle w polsce by mu zus wszedl w koszta, bo przeciez mozna go odliczyc i w ogole nie jest problemem, ale trzeba miec przychod odpwiedni, to optymalizacja podatkowa w takim przypadku to jak podjadanie orzechow w supermarkecie. Niby spoko ale nie swiadczy o tym ze shakowales system.

 

Co do opisu masz racje, co wcale nie kloci sie z tym co napisalem. Prowadze taka firme juz ponad dwa lata i wiem jak wyglada praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadzka "na papierze" firmy do UK tylko dla oszczędności na ZUS-ie nie jest wybitnie opłacalna. Koszt ZUS-u w Polsce brutto to ok.1030zł.

Realnie po odliczeniach płacisz jednak ok. 685zł netto. W Anglii ich ZUS to ok. 420zł. Nie wiem jak z zapakowaniem go w koszty. Przy podobnym rozliczeniu do polskiego roczna oszczędność to ok. 4tys. To piechotą nie chodzi, wiadomo. Ale czy globalnie jest opłacalne biorąc pod uwagę wszystkie plusy, minusy, ew. zawirowania, itd. Tylko na ZUS bym się nie pchał.

 

Co innego cały system podatkowy i ew. oszczędności. Tu się nie wypowiem. Ale to chyba rzeczywiście jak wchodzimy w drugi próg podatkowy. Ale i tak niekoniecznie bo możemy na początku roku przejść na CIT. I w żaden drugi próg nie wchodzimy.

Generalnie nie widzę dużych oszczędności. Jedyny plus to angielska emerytura. To duży plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz wykonuje podobna prace do wielu osob tu to powiem, ze oplaca sie dla emerytury i stabilniejszego bardziej przewidywalnego systemu podatkowego. Ale do odczuja osoby ktore maja juz kilka latek dzialalnosci za soba i mialy okazje np. Zatrudniac lub zlecac - ogolnie dzialaly w innej skali, bo to sa po prostu problemy, ktore ujawniaja sie w wyzszej skali. Latwiej jest mi takze negocjowac stawki majac firme w UK oraz blizej mi do prawdziwych inwestorow i globalnego rynku. Wszelkie rzeczy typu research i development, kursy czy targi to tylko godzina drogi by znalezc sie na miejscu. Lokalna wspolpraca z firmami z uk tez jest mozliwa w zupelnie innym wymiarze i atmosferze.

Ogolnie jezeli sam zus jest problemem to nalezy sie raczej zastanowic dlaczego. Moze lepiej pomyslec nad inwestowaniem w siebie, by podniesc obroty i stawki. W uk progi podatkowe tez sa nisko (ok 3500gbp miesiecznie to sufit dla 1szego progu) wiec wyjscia stosuje sie podobne do tych dostepnych w polsce. Minimalny zus w uk to jakos 48gbp miesiecznie za pracownika. Ale jak tylko przekroczymy kwote wolna to spokojnie moga rosnac do kilkuset wiec trzeba znac system.

Na chwile obecna powiem Wam bardzo szczerze nie oplacało by mi sie placic zusu i podatkow w polsce na czas, a robic zaleglosci. W polsce nie istnieje dojrzaly credit score wiec nie trace wiele jako dluznik, oprocentowanie dlugu lombardowego jest niskie, jezeli zrobe roczne zaleglosci w wysokosci np. 20tys i ta kase zainwestuje we wlasny skill, to zaleglosci skarbowe sa korzystniej oprocentowane niz kredyty komercyjne wiec latwiej je splacic. Ale to trzeba miec poukladane w glowie i troche wiedzy prawniczej. Na koniec powiem, ze nie namawiam w zaden sposob do unikania podatkow. Podatki trzeba placic. Druga sprawa placac daniny gdzie indziej, a mieszkajac w PL szkodzisz panstwu w ktorym zyjesz tak jak politycy, dajacy przywileje zagranicznym firmom kosztem polskich przedsiębiorców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...nie placic zusu ani podatkow w polsce..."

Przy spłacie długu gotówką być może, ale układ ratalny z ZUS to bardzo duże koszty. Bo do oprocentowania dochodzi jakaś tam opłata zdaje się wynikła z pomocy de minimis.

 

Przy 48GBP miesięcznie można nawet założyć "martwą" firmę w UK i traktować to jako drugi filar. Pewny jak cholera. To nie jest głupia myśl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wychodzi "brytyjska mysl techniczna". Ostatnio ogladalem wywiad ze wspolzalozycielem KSW i mowil jak fajnie pomyslane jest w UK, ze niby unia ale nie zatrudnisz swojej polskiej ekipy do montazu, bo przyjdzie kontrol i nie da Ci atestu, bo Tqoja ekipa nie ma papierow odpowiednich do montazu. Podobnie jest przy spolce. Placac employer insurance musisz wpisac numer biura ksiegowego zarejestrowanego w uk. Dodatkowo musisz miec siedzibe spolki w uk, a to koszt 150-300gbp rocznie, do tego koszta skiegowe. Ogolem z ubezpieczeniem to. Lacznie ok 1300gbp rocznie, a nikt Ci nie zagwarantuje ze bedziesz dostawal ta emeryture za 40lat mieszkajac w polsce lub tym co po niej pozostanie. System nie jest stworzony dla ludzi szukajacych oszczednosci w tak malej skali.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Brytyjczycy chca np. Wstrzymac wyplaty emerytur nawet wlasnym obywatelom zyjacym poza krajem, korzystajacym z tego ze wysoka emerytura w tanim panstwie pozwala zyc lepiej niz klasa srednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- - - Połączono posty - - -

 

Brytyjczycy chca np. Wstrzymac wyplaty emerytur nawet wlasnym obywatelom zyjacym poza krajem, korzystajacym z tego ze wysoka emerytura w tanim panstwie pozwala zyc lepiej niz klasa srednia."

 

Tak było i chyba dalej jest w Niemczech. Na pewno jeszcze niedawno było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się wypowiem co do emeytury - trzeba pamiętać, że potocznie nazywany ZUS to tak naprawdę kilka składek, w tym jedna bardzo ważna, ubezpieczenie zdrowotne w NFZ i druga to ubezpieczenie emerytalne. Zdrowotnie można ubezpieczyć się samemu - dobrowolnie w NFZ. Pisaliście o tym wyżej. Moi kumple, którzy tak są ubezpieczeni, odliczją sobie to od podatku i w kwietniu dostaję 3400 (około) zwrotu podatku. A są normalnie ubezpieczeni i mogą korzystać z NFZ.

wracając do emerytury. To ZUS już teraz nie jest w stanie płacić emerytur z obenych składek, co roku dopłacamy z budżetu do ZUSu na wypłatę emerytur. Prawdziwy problem pojawi się za kilka lat, jak na emeryturę zaczną przechodzić rodzicie obecnych 30 latków - czyli pierwszy wyż demograficzny po wojnie. Wtedy będzie naprawdę spory problem z budżetem i dopłatami do ZUS. I nie jest to żaden populizm, czy korwinizm, a zwykła matematyka ;)

Jedynym sensownym rozwiązaniem emerytalnym jest własne oszczędzanie. Jak kto umie, jak kto potrafi. Jest kilka naprawdę dobrych blogówo oszczędzaniu (giełda, fundusze, ziemia, surowce). Warto zainwestować trochę czasu w to, jeśli ktoś chce myśleć o jakiejkolwiek emeryturze. Czasy powszenych ubezpieczeń społecznych mijają.

 

 

p.s. porównywanie obecnych emerytur w polsce i w czechach jest raczej nic nie warte w perspektywie 30-40 letniej.

Edytowane przez bartolomeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie sobie przeliczam . Kupujac garaz za 30 k mam z niego 250 do 300 zeta na miech za wynajem .3 takie garaze daje mi minimalna emeryture

750 zeta na miech .Ktora bede pobieral od zaraz a garaze zwroca mi sie po 10 latach . Niedawno placilem duze pieniadze za projekt architektowi. I mega sie zdziwilem jak mi powiedzial ze tez nie placi sobie Zusow .Mimo iz niezla kase kosi .Mnostwo znajomych nie placi zusow. Caly ten system kupy sie nie trzyma . Ale i tak kurde nie jestem przekonany jaka droge obrac czy calkowice zrezygnowac z haraczu na swiete krowy. Bo co bedzie z ubezpieczniem zdrowotym jak sie bedzie mialo wiek emerytalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności