Skocz do zawartości

Backup - jaki soft/hard ware?


michalo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Co polecacie do backupów?

Chodzi mi o dysk zewnętrzny lub wewnętrzny

i o oprogramowanie.

Ogólnie mam EaseUS Todo Backup Free ale może polecicie coś lepszego? Mogą też być płatne propozycje jeśli naprawdę warto.

 

Oprócz backupu całego systemu potrzebuję też na bieżąco robić backupy projektów więc pewnie 2 TB albo lepiej 4 trzeba by było wybrać

Czy na takie coś warto brać dysk zewnętrzny pod usb czy to i tak za wolny transfer?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOOOOOOOOO jako ze jakis czas temu stracilem 5 lat zycia 😄 to teraz juz wiem jak robic buckpy 🙂

 

Masz dwie opcje (tzn ja bym tak zrobil) albo wykupic dropboxa 2tb i trzymac wszystko w chmurze, drop ma spoko opcje synchro, nie musisz wszystkiego trzymac u siebie na dysku tylko mozesz pobierac poszczegolne pliki jak je np. otwierasz. Wydaje mi sie ze to spoko opcja jak pracujesz z mniejszymi plikami albo rusyjesz 🙂

 

Przez chwile trzymalem swoje rzeczy na google syncu i niby spoko, ale dosc drogo to wychodzi jak chcesz 2tb - 500zl

 

Na ta chwile kupilem swojego Nasa, wydalem 1500zl, pamiec 8 tb i program do sychronizacji dyskow. W srodku pracuja dwa dyski w rajdzie. Wiec dane sa w miare bezpieczne.  Plusem tego rozwiazania jest to, ze przerzucilem sobie wszystkie tuty, cala muze, zdjecia itp. I wszystko puscilem przez plexa, wiec normalnie ogladam sobie tuty przez przegladarke w pracy czy domu 🙂 calkiem spoko rozwiazanie.

Dzieki temu nie potrzebuje zwyklego talerzowego dysku w kompie, bo wszystko lezy na sieci. W kompie mam tylko ssdeki 🙂 wiec pracuje sie super szybko, a tle powolutku robi sie backap 🙂 

 

btw. ten plex to zloto

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do takiego rozwiązania z NASem używasz jakiegoś UPSa?
Bo to mnie zawsze zastanawiało czy w przypadku awarii prądu deski mocno dostają w kość jak nie ma zapasowego zasilania na czas bezpiecznego wyłączenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sieha napisał:

A czy do takiego rozwiązania z NASem używasz jakiegoś UPSa?
Bo to mnie zawsze zastanawiało czy w przypadku awarii prądu deski mocno dostają w kość jak nie ma zapasowego zasilania na czas bezpiecznego wyłączenia?

nie nie uzywam, z tymi danymi nic sie nie dzieje 😉 kilka razy prad mi wysadzilo juz i wszystko bylo ok, przy bootowaniu on sprawdza pliki zawsze masz kopie na 2ch dyskach w jednym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie dostałem żadnego powiadomienia o odpowiedzi w wątku i o nim zapomniałem 😉

Klicek, daj proszę więcej info o tym Nasie. Jestem zielony.. tzn wiem co to jest bo mój znajomek kiedyś w robocie tego używał.
Chodzi mi o jakiś link czy coś. Do urządzenia, które ty masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam to, tylko kupilem to w dobrych piniondzach 😉 

https://www.x-kom.pl/p/315805-dysk-sieciowy-nas-macierz-wd-my-cloud-ex2-ultra-4tb.html

 

moj reviu ;): 

jezeli potrzbujesz tylko bakapowac pliki, miec dostep do nich przez net itp postawic plexa zeby ogladac tutki wygodniej to ok.

 

Generalnie, szczerze mowiac drugi raz bym go nie wzial, raczej bym poszedl w strone qnapa, synology. Normalnie 2-4 zatokowy styka. Ja swoj Wd kupilem w cenie dyskow, wiec mi to pasilo na start 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michalo napisał:

Dzięki panowie.

Wrzucę to na moją listę "To buy".

Brzmi jak w miarę proste rozwiązanie i mniej zabawy niż z dyskami zewnętrznymi.

nie no zia, dysk zewnetrzny to takie tymczasowe rozwiazanie imo. 

Np. ja planowalem calkowicie zrezygnowac z dyskow w kompie (miec 1 na system) reszte trzymac na serwie przez siec. No ale to juz  zrobie przy nastepnym updacie kompa. Kupie innego nasa ktory ma 2-4 zatoki - 2 zwykle hdd i 2 dyski na m2. 

Sa same plusy takiego rozwiazania, przy kazdym nastepnym updacie kompa nie musisz sie pieprzyc z danymi. Dodatkowo nie musisz placic za google driva...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michaloogólnie jest to bardzo ciekawy temat, też robię rekonesans, ale jeśli chodzi o chmury. Sam backup jako backup i utrata danych to jedna sprawa, ale pozostaje też kwestia zarządzania plikami/projektami i dużą ilością danych. W dzisiejszych czasach chmura wydaje się fajnym i wygodnym rozwiązaniem - pamiętam reklamę jakiejś skandynawskiej firmy z serwerami w jaskiniach, gdzie nawet wybuch bomby atomowej nie wyłącza gwarancji :) Gorzej jak ktoś potrzebuje ogromnej przestrzeni np. dla symulacji w Houdinim - ostatnio Igor Zanic podzielił się doświadczeniami z optymalizacją cache.

Z osobistych przygód to straciłem dane w telefonie dwa razy, telefon trudniej naprawić niż PC, z racji że dużo pracuję na linuxie raz miałem zbyt eksperymentalny system plików i nic nie udało dało się odzyskać. Burze, nie burze, brak zasilania, ale dyski twarde zawsze jakoś to wytrzymywały (gorzej z zasilaczami) i te podstawowe i zewnętrzne. Kompresowanie danych to kiepski pomysł - mały błąd w pliku, a duży problem. Płyty CD, DVD sprzed 20 lat też ciężko odczytać bezbłędnie. 4K, 8K kto wie co jeszcze - robienie backupa jest kosztowne. Wychodzi na to, że kartka papieru, obraz na płótnie jest trwalszym nośnikiem danych niż wszystkie dyski itd., pomijam zgodność systemów, wersji programów itd.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko dodam jesli chodzi o Dropboxa, ze totalnie nie rozumiem jego popularnosci. To jest jedyna chmura, gdzie jesli ktos sie podzieli z toba plikami wlicza te jego pliki do twojego miejsca... Dochodzilo juz do takich absurdow, ze koles dal mi dostep do swoich plikow i nie moglem ich sciagnac bo przekraczalo moj limit... Musialem sciagac jako niezalogowany bo jako zalogowany uzytkownik nie moglem... Idz pan w ch...olere z tym super Dropboxem.
Osobiscie uzywam box.com i nie mam problemow. Myslalem o jakims fizycznym backupie ale tu mnie to o tyle nie urzadza, ze mamy czesto trzesienia ziemi i jak nastapi taki event, to nie bede mial czasu na odpinanie sprzetu zanim wybiegne z domu. W 2017 jak sie budynki zaczely walic nawet nie mialem czasu zeby ubrac buty i zapieprzalem po miescie pokrytym szklem z porozbijanych okien na bosaka... Wiec opcja "poczekajcie na mnie, tylko swoj super system backupowy odczepie i wezme pod pache" odpada 😄 Zostaje mi chmura. Na szczescie nie robie takich znowu wielkich projektow, zeby to byl problem.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z Dropboxa premium rok i zrezygnowałem. Jak na cenę = google nie dorównuje mu. Nawet gubił pliki przy masywnych uploadach i trzeba było szukać, których - co kosztowało sporo czasu.

Miałem tam dużo danych, finalnie większość wyleciała, bo było tak jak mówisz - klient udostępnił mi pliki, których nie mogłem otworzyć na swoim pełnym dysku (już po końcu premium).  Zdecydowałem się na dysk zewnętrzny, ale to męczące, że trzeba go specjalnie podłączać jak się chce coś jednak z niego otworzyć 😛

Poza tym nie będę miał prędko dostępu do internetu z kabla i będę miał radiókwkę więc uploady i downloady mogą być trudne.

Z NASem nie miałbym takich problemów nie? Plus argument z buckupem systemu przemawia do mnie bo ssd lubią umrzeć, ot tak.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tym WD jest spoko to ze masz mozesz (z innymi nasami to samo jest) sobie instalowac apki. Mam dropa zsynchronizowanego z nasem, wiec dop wrzuca rzeczy mi bezposredno na dysk sieciowy. 

To samo z autobakiem z iphonem, wchodze do chaty telefon laczy sie z wifi i zrzuca backap na nasa 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rok temu rozkminilem nastepujacy system:

1. Workstacja --- (mirror) --- > Zewnetrzny dysk
Robie to dla folderow projektowych za pomoca FreeFileSync polecam bardzo. Jako ze moja workstacja to laptop i mam na nim ograniczone miejsce, dysk 4tb zawsze pod reka.

2. Dysk --- (mirror) --- > NAS
Druga pelna kopia lokalna, wszystko sie robi automatycznie po podlaczeniu dysku do servera.

3. NAS --- (mirror) --- > Chmura
Wszystko co jest wytworzone w teamie ostatecznie laduje w chmurze, po to by kazdy mial dostep do czego potrzebuje za pomoca linkow (sync robi sie automatycznie codziennie o 00:00 tak by pliki byly od rana dostepne). Jako chmure wykorzystujemy box.com, za 40$ miesiecznie poza nieograniczonym miejscem i automatycznym synchronizowaniu z NASem Qnapa ma jeszcze duzo ciekawych opcji developerskich. Wykorzystujemy boxa min. pod hostowanie filmikow na Chocofurze i nic za to nie doplacamy.

Nie robimy zadnych snapshotow na wypadek usuniecia danych, zawsze znajduja sie one na ktoryms mirrorze zanim zostanie nadpisany. Ewentualnie mozemy cos usunietego / nadpisanego odzyskac z chmury jesli jest potrzeba.

Edytowane przez le_chu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności