Jump to content

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

Recommended Posts

Jak dla mnie w wypowiedziach, że to za duża kasa za takie rendery, pomijana jest kwestia pod tytułem dojście do klienta. Inną kase za tej samej jakości rendery dostanie się od biura, które siedzi na rynku, orientuje się w nim i co tydzień dostaje 20 ofert od wizualizatorów, inną kasę można dostać od kogoś kto się zupełnie na tym nie zna.

Ja osobiście nie widzę w tym nic złego ani nienormalnego. Wiedza o rynku, jego możliwościach, kontakty, tak jak i rozpoznawalność i pozycja firmy (w przypadku zamawiających) jest również wartością i towarem. Użytkownikowi pxl666 mogę tylko pogratulować lukratywnej roboty. Zamawiającemu odpowiadała stawka, gdyby było coś z nią nie tak to by szukał wykonawcy w szerszym kręgu. A tak jakość wykonania jak i wygoda rozwiązania jego problemu (bo z perspektywy zamawiającego wizualizacja to pewien problem do rozwiązania:p) była wart tej ceny.

Zupełnie na marginesie, mi osobiście ta stawka 350zł za wizkę nie wydaje się jakoś wygórowana, wręcz raczej niżej niż wyżej. Jeśli jakość odpowiada zamawiającemu to w czym problem?:p

• Replies 4.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pro Tip z ostatnich dni, gdy się odzywa klient sprzed lat z którym za bardzo nie chcecie pracować to powiedzcie, że już się tym nie zajmujecie, przeszliście na zawodowstwo i jesteście dużymi chłopcami

Trochę z innej beczki, ale w temacie ciągle. Postać wybitna i tragiczna zarazem, mistrz portretu ( wykonał jakieś 7 tysięcy mordek 🙂) Witkacy - Stanisław Ignacy Witkiewicz i jego  "Regulamin Firmy Por

Ja nic nie mówię bo Pi to różne działy ,ale odbieram różne modele w Pi. Cinematic i gamedev'e to 2 różne światy, a jeśli się nie umie modelować pod subD i ładnie rozłożyć siatki to się za to nie

Posted Images

Z postu wynika że każda wizka kosztowała 350 zł co dało 1050 zł. I cena za wizkę się zgadza ze średnią rynkową którą ja znam - to napisałem w moim poście. Tylko że w tej cenie jakość powinna być wyższa, bliższa fotorealizmowi. Nie chodzi o super, hiper fotę za 350 zł. Bo to ciężko osiągnąć w tak krótkim czasie. Ale w całej mojej przydługiej wypowiedzi chodziło o to że w tej cenie jakość powinna być wyższa. Takie wizki wysyłam klientom jako PREVIEW w 1280x720, nanoszą poprawki i potem dalej nad tym pracuję. Ale jeśli finał był taki że klient nie kręcił nosem, przelew doszedł i każdy był zadowolony to ok.

Endemi pisze o cenie za shoota

Ja osobiście nie widzę w tym nic złego ani nienormalnego. Wiedza o rynku, jego możliwościach, kontakty, tak jak i rozpoznawalność i pozycja firmy (w przypadku zamawiających) jest również wartością i towarem.

z tym sie calkowicie zgadzam i o tym pisalem wlasnie wspominajac, ze mozna wziac X razy wiecej jezeli 'dobrze sie z Toba pracuje'. Dla klienta przebieranie w narwanych podwykonawcach to meka i mozesz brac X wiecej za samo biznesowe know-how (bo ono tez bylo inwestycja - np. Twoich rodzicow w Twoja kulture osobista i odpowiedzialnosc).

Takie wizki wysyłam klientom jako PREVIEW w 1280x720, nanoszą poprawki i potem dalej nad tym pracuję. Ale jeśli finał był taki że klient nie kręcił nosem, przelew doszedł i każdy był zadowolony to ok.

Pewnie, zazwyczaj się tak robi. Ale moim zdaniem to wynika z pewnych norm które sobie każdy sam wyrabia, jak i tego, że w pewnym momencie trafiasz na klienta, przy którym jest to bezwzględnie wymagane. Najwyraźniej klientowi który zamówił te wizki taka rozdzialka wystarczy albo jest zbyt zielony i jeszcze nie wie, że taka rozdziałka mu nie wystarczy:p

Ale znowu z perspektywy relacji klient-wykonawca, może istnieć relacja w której klient jest i tak w dobrej pozycji bo wie, że w razie jeśli wystąpią potrzeby zmian (i będzie lepiej wiedział co jest potrzebne) to łatwiej się dogada z wykonawcą, który jest znajomym;)

hmmm

powiem tak - rodzialka jaka wy wydzicie to copy paste z podgladu z maila , klajent dostal 4k

druga sprawa - jestem kompletnym noobem w tym temacie - blenderem sie bawie a nie pracuje w nim i bawie sie nim raz na 3 lata moze , jak sie nazbiera duzo nowych ficzerow...

trzecia sprawa - w ppt od huawei - w brandbooku ktory dostalem , jakosc wizualizacji to cos ala zrzuty z wievportu - a to dla huaweia ta wizka a nie do katalogu...

czwarta sprawa - moja branza jest juz wystarczajaco zajechana i nie chcialem robic bydla gdzie indziej...

nie zebym sie bronil ale ...no to nie jest do katalogu ikei...

Moim zdaniem stawka jak najbardziej ok, jakość trochę kuleje ale przynajmniej nie psuje się rynku takimi stawkami albo ogłoszeniami w stylu " zrobię wizkę za 300zł albo za darmo" bo takie tutaj na forum widziałem ładnych kilka lat temu. A za jakość photoreal albo ikea to bym wołał rzędy wielkości więcej.

• 3 weeks later...

Moglibyście polecić jakieś studio gier/animacji do którego warto uderzać z moim obecnym skilem. Naszła mnie ostatnio odwaga trochę pozmieniać w życiu stąd to zapytanie. Wiem, że do tych dużych to mi daleko, ale może znacie jakieś mniejsze dobrze zorganizowane i ukierunkowane na rozwój. Żeby było jasne chodzi mi stanowisko 2d artist/concept art/ilustracja. Jak by ktoś miał doświadczenie w tej materii byłbym wdzięczny za jakieś info ;)

Uderzaj wszędzie gdzie znajdziesz ogłoszenie (w jakiejś tam rozsądnej okolicy chyba, że chcesz sie przeprowadzać).

Jak się nadajesz to cię zaproszą na rozmowę, tyle.

W ciemno, jak są oferty współpracy - czasem są na stronie - (wysyłasz cv bez ogłoszenia o pracę). Zobacz jakie projekty prowadzą, co mają do pokazania i będziesz też znał ich poziom. Porównasz to do siebie i będziesz wiedział czy możesz uderzać.

Myślę, że rozwój to sama praca przy produkcji. Skill ci urośnie plus to co zrobisz w domu i jak widzisz, że studio to w końcu ślepy zaułek, idziesz dalej.

Teoretyzuje ;)

Nom, wal wszedzie. Czasem lepiej byc juniorem w duzej firmie przez rok niz utknac w malej firmie na rok. A nie, czekaj, to to samo... Anyway wiesz o co chodzi ;)

Możesz się nawet pchać na staż do CDP Red jak się sprawdzisz to będziesz w elicie elit w Polsce pracował i się szybko uczył ciężko pracować :) Jak się nie uda to potem możesz obniżać pułap i próbować coś niżej a jak się poszczęści to chwycisz pana boga za nogi i nie puszczaj :)

W mojej okolicy to najwyżej mogę Ukraińców przemycać, więc tylko wariant z przeprowadzką jest realny. Z tego samego powodu odpada staż bo nie ma szans z takiej kasy wyżyć ;) Tak czy siak dzięki za rady. Staram się na razie dowiedzieć jak najwięcej o tym rynku.

Jeśli wariant przeprowadzki wchodzi w grę to ja bym się też za granicą rozglądał..

W PL szukaj w dużych miastach. Zarobki na początek nie będą mega duże więc pozostaje wynająć pokój lub mieszkanie gdzieś za miastem. Byle było połączenie łatwe. Ale i tak połowa lub ponad połowa pensji pójdzie ci na dojazd + wynajem.

Pomyśl też o:

Przykładowo: Mieszkam 60km od stolicy. Moja Żona pracuje w Wawie. Dojazd to bilet miesięczny pkp + karta miejska to ponad 400zł i +-1,5h

Wynajem u mnie kawalerki to koszt 800 (patologioa) do 2000.

W centrum Wawy ceny patologiczne. Obrzeża warszawy i przedmieścia to tak jak byś mieszkał u mnie. Wyższa cena za mieszkanie zrówna się z brakiem potrzeby zakupu miesięcznego na pociąg. A czas dojazdu do pracy pewnei taki sam.

Najniższe zarobki robotnicze w UE to jakieś 4-5k zł na ręke, czyli więcej niż dostaniesz na początek (jako junior). A graifk 2d to już nie wiem ile może zarovć.

Cena wynajmu pokoju to pewnie tygodniówka.

Edited by michalo
  • 4 weeks later...

Cześć, chciałbym się dowiedzieć ile mam powiedzieć za stworzenie animacji która będzie przedstawiać produkty danej firmy. Klient podesłał mi referencje

[video=youtube;98X-eEsSVpk]

Oczywiście jest to pogląd, i klient chce by wyglądało to znacznie lepiej. Jak uważacie jakieś widełki cenowe, za 2-3 min filmu. Całość produkcji jest po mojej stronie, modelowanie exterioru, animacja, postprodukcja dostarczą jedynie modele produktów. W grę wchodzi duzo więcej produkcji, jest to jak by pierwsza od której zależy dalsza współpraca.

Proszę o pomoc

Z własnego doświadczenia powiem tylko tyle, że każdy klient zawsze ma większą ilość produktów/realizacji itp. Oczywiście część ma, ale ja już nauczyłem się żeby nie brać tego pod uwagę przy pierwszej wycenie tylko np. przy kolejnych realizacjach dać rabat.

Co do wyceny to przede wszystkim zastanów się ile czasu Ci to zajmie. Ile masz gotowych modeli/scen, które możesz wykorzystać. Weź też pod uwagę, że chwilę się to będzie renderowało (jest spora różnica pomiędzy 2 a 3 minuty filmu).

Ja bym raczej tego poniżej 5k nie wycenił, dużo też zależy od jakości modeli, które przekażą.

sam rendering zje sporo czasu i pieniedzy. czesc ujec bedziesz pewnie musial renderowac wiecej niz raz.

kilka pytan ktore powinienes sobie zadac:

- jakie masz doswiadczenie przy tego typu zelceniach (animacje)

- jaki termin realizacji

- jak realistyczne maja byc rendery i w jakiej rozdzielczosci (zapewne FHD ale jesli klient powie ze ma TV 4K i taka rozdzielczosc chce to czas i koszt renderu x4)

- jakosc modeli ktore przekaza

- klient PL czy zagranica

Dla klienta PL zaproponowalbym okolo 10k, zagranica przynajmnniej x2

"W grę wchodzi duzo więcej produkcji, jest to jak by pierwsza od której zależy dalsza współpraca" - cen sie wysoko, jesli klient bedzie zadowolony to i tak wroci ;-)

5k 10k za 2-3 minuty animacji? Przecież to są śmieszne kwoty. Jeżeli ktoś wie ile roboty trzeba włożyć aby animacja "doszła do skutku" i jeszcze wyglądała dobrze, to raczej w takich ramach cenowych bym nawet nie siadał do pracy. Tymbardziej że to exterior. Foliage, duża skala sceny, to się długo liczy i żre ramu, więc optymalizacja niezbędna. A to zabiera czas.

Ja bym brał minimum 25000. Ale to Polski klient więc nawet nie będzie mowy o takiej cenie. A szkoda.

Pozdr.

25 tysięcy chyba nie przejdzie mi przez gardło, z resztą było by mi wstyd zwłaszcza że ja jestem malutki na rynku i bez dużego doświadczenia... Półtora roku w cg to chyba nie jest nic oszałamiającego, co do jakości jaką klient sobie zażyczył jest ta podobna do exteriorów z evermotion. Więc mniej więcej znam czasy renderowania, dla takich scen u siebie.

To moze lepiej popros o modele i zrobcie wspolnie shoot np. Za 500 pln po tym - jezeli beda zadowoleni usiadziecie do rozmowy o animacji. Jezeli to jest skomplikowane to lepiej dogadywanie sie rozbic na etapy. Napisz, ze zalezy Ci na dostarczniu jak najwyzszej jakosci ale projekt jest spory dla pojedynczej osoby wiec najlepszym wyjsciem byloby poznac wspolne oczekiwania i ocenic jak uklada sie wspolpraca.

To moze lepiej popros o modele i zrobcie wspolnie shoot np. Za 500 pln po tym - jezeli beda zadowoleni usiadziecie do rozmowy o animacji. Jezeli to jest skomplikowane to lepiej dogadywanie sie rozbic na etapy. Napisz, ze zalezy Ci na dostarczniu jak najwyzszej jakosci ale projekt jest spory dla pojedynczej osoby wiec najlepszym wyjsciem byloby poznac wspolne oczekiwania i ocenic jak uklada sie wspolpraca.

To na prawdę dobry pomysł. Dzięki wielkie za mądre słowa masz wielkie doświadczenie.

A masz zamiar to renderować na swoim kompie? Czy wysyłasz na farmę?

Tak, posiadam 2 komputery. Jeden jest 2x xeon e5-2696v2 a drugi to i7 5(ileś) nie pamietam teraz... Sprawdzałem czasy na scenkach z evermotion jako przykładowe dla porównania by miec jakieś odniesienie. Xeon renderuje 20 min klatke, przy ustawieniach noisa na 0.05 ale przy najnowszym vrayu i dostepie do denoisera nie robi to dużej różnicy w jakości.

Edited by marekkonieczny

A próbowałeś już renderować animację z ruchomymi obiektami, światłem itp...? W sensie czy masz doświadczenie jak to dobrze ustawić żeby potem nie było migotania na animacji? Bo sam aktualnie chciałem wejść trochę w temat animacji wnętrz, ale prawdę mówiąc średnio mi to wychodzi. Nie mam pojęcia jak ustawić wszystko pod animację, obejrzałem sporo tutoriali ale zawsze jakiś problem mam :)

Chciałem zrobić animację samej kamery w pokoju - jedna klatka liczyła się właśnie +-20 minut, czyli 20m x 24 klatki = 480minut (8h) na sekundę animacji... Dla mnie to raczej tragiczny czas zakładając, że chcę zrobić 2-3 minuty. Bo to kilka miesięcy straconych na sam render.