Jump to content

Pojazd 3D: Nautilus


Wit

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Siedząc sobie nie tak dawno na piaszczystej plaży okolic nadmorskich Dębek szukałem tematu i inspiracji do ambitniejszej niż zwykle pracy 3d. Trwało to długo... wiele pomysłów porzuciłem tylko dlatego, że 20 innych osób już wcześniej zrobiło to przede mną. Aż pewnego dnia w moje ręce trafiła niezwyła książka "20tys mil podmorskiej żeglugi" J.Verne. Postanowiłem wymodelować głównego bohatera tych podmorskich przygód - statek podwodny "Nautilus".

Gdy już miałem pomysł przegrzebałem pół netu aby dowiedzieć się jak ten Nautilus w oczach innych artystów wyglądał. Wersji sa tysiące. Ja wybrałem do modelowania najbardziej znanego Nautilusa -> z filmu Disneya z 1954 roku. Model nie poraża pięknem i estetyką... funkcjonalność momentalnie leży... ale podoba mi się w nim ta "inność" widoczno na pierwszy rzut oka.

 

Dobra, koniec tego rozpisywania się ;) przejdźmy do konkretów:

Kilka referek:

http://www.fxmodels.com/NautilusReprised2.shtml

http://www.disneysub.com/index.html

http://www.czytanie.pl/index.php?strona=001/fragmenty

 

Pracuje w 3dsmax 8; Photoshopie CS2.

Renderuje mentalem. Stosuje polymodeling. Używam turbosmooth zamiast ms ( nie czuje różnicy między jednym a drugim; a ts u mnie szybszy jest).

 

Ponieważ to prawdziwy WiP jest więc nie wrzucam modelu w 90% ukończonego, a zaczynam od wrzucenia koncetu. Jutro koło południa powinnem wrzucić pierwsze wyniki mojej pracy. Pracuje wolno, lecz dokładnie, przewiduje, że model ze scenką końcową gotowy będzie na koniec października.

 

Pozdrawiam i licze, że pomysł się podoba.

Link to comment
Share on other sites

Obiecałem dzisiaj pierwsze rendery... więc wrzucam, choć nie powinienem bo ilość błędów razi jak się na to popatrzy dłużej niż 5s. Może potraktujmy to narazie jako "szkic" dla złapania proporcji i kształtów. Narazie exterior robie. Na środek nie starczy mi pewnie sił ;)

 

1naudz8.th.jpg2naurk9.th.jpg3nauth7.th.jpg4nauwa2.th.jpg

 

 

Jak widać mostek kapitański wogóle nie zrobiony. Taka tam... niekształtna bryła ;)

I od razu pierwsze pytanie: Jak najlepiej poradzić sobie z tą ogromną ilością nitów pokrywającą statek? Modelować je? Czy może wystarczy mapa z displacem dobrym? Jeśli tak to jak taką mape przygotować?

Link to comment
Share on other sites

Jak obiecałem: texturka z nitami:

http://img101.imageshack.us/img101/4914/hull020yg7.jpg

i bumpik do niej:

http://img231.imageshack.us/img231/5339/hull020bmr0.jpg

i cos z odpryskami farby:

http://img101.imageshack.us/img101/3229/hull022al7.jpg

i bumpik:

http://img101.imageshack.us/img101/1581/hull022bvp4.jpg

 

Myślę że możesz się temu przyjrzeć i zrobić nity w ten sposób

Powodzenia ;-)

Link to comment
Share on other sites

dzięki za pozdro kliment

Masz racje że modelowane nity wyglądają o wiele lepiej, ale dobrze wiedzieć że można inaczej jak się komuś nie chce ;-)

Ja osobiście też bym modelował nity, szczególnie jak przyjrzeć się niektórym prezentowanym tu modelom. Może kiedyś też coś wymodeluję...

A wracając do wątku: kliment - jak modelujesz nity - jako osobne obiekty czy jako vertexy "wyciągnięte" (luib extrudowane) z głównego modelu?

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj straciłem cierpliwość po tym jak przez 2h próbowałem zrobić ładne "oczka" miały być na dzisiaj, ale są niedokńczone. Wrzuce pod koniec łikendu kolejne wypociny. Co do nitów to część... w okolicach okien i te ważniejsze wymodeluje. Reszte (tych mniej widocznych zrobie teksturką z displacem, bo na normal mapach się kompletnie nie znam. Dzięki goran za świetną teksturke, raczej z niej nie skorzystam ale na pewno posłuży jako przykład do zrobienia mapki :)

Wiktor, Secator - No tak to wygląda narazie... jak dojdą szczegły... łączenia blach, nity, przyrdzewienia, osprzęt, włazy itp. to mam nadzieje, że nie będzie kojarzyć się z puszką sarndynek a raczej z potężną mechaniczną rybą :P.

Link to comment
Share on other sites

Jade właśnie z powrotem nad morze, tym razem aż na 3tygodnie. Obiecywałem sobie, że kolejna aktualizacja będzie jak uporam się ze wszystkimi bugami, ale, że byłoby to zapewne za kilka lat to wrzucam stan obecny. Jak widać skupiłem się na mostku kapitańskim. Następna aktualizacja pod koniec miesiąca, nad morzem nie mam 3ds :(.

pdil2.th.jpgpddvg2.th.jpgpddxjv3.th.jpgpddxffj0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

so,

mostek OK, ale kadłub mi sie nie widzi,

nie masz maxa nad morzem ???

dawaj do świnoujscia od 13 sierpnia bedę na plaży z maxem w laptopie. Jak zobaczysz grubaska z laptokiem moczącego nogi w wodzie to będę ja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy