Skocz do zawartości

Grafika 4D: Czwarty wymiar


patry

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 177
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

M@ti - jeśli patrzysz na to od strony fizyki, to rzeczywiście, możnaby twierdzić, że czas jest czwartym wymiarem (lub którymś tam z kolei)

 

Jednak jeśli rozmawiamy o matematyce, nie ma tu miejsca na "czas".

 

Tylko że matematyka to tak "sobie a muzom". To fizyka opisuje (wszech)świat. :)

 

Patry --> Pogratulować zainteresowań w tak młodym wieku. :) A jak juz Cię tak Leru męczy pytaniami, to i ja się dołączę. :)

Jeśli uważasz, że czas nie jest wymiarem (czwartym czy któryms tam), to czym jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO w przypadku tesseraktu 4 wymiarem nie jest raczej czas.

 

M@Ti - acha to o to Ci chodziło :) Teraz kapuje, ale nadal twierdze, że 4 wymiar to nie czas :)

 

I taka gadka ;) Napisałem tylko, że mógłby to być czas, ale nie sądzę, żeby był, bo tak, jak to napisaliście tesserakt nie ma nic wspólnego z fizą!

 

M@ti - jeśli patrzysz na to od strony fizyki, to rzeczywiście, możnaby twierdzić, że czas jest czwartym wymiarem (lub którymś tam z kolei)

 

Jednak jeśli rozmawiamy o matematyce, nie ma tu miejsca na "czas".

 

IMHO w matematyce wymiarów może być nieskończenie wiele, ale w fizycznym świecie nie da się przedstawić czterowymiarowego swiata poprawnie!! Żyjemy w swiecie 3D. Przedstawić figurę czterowymiarową w świecie 3d to jak imitować wyciętym z gazety tulipanem prawdziwy kwiatek :) Teraz pomyślcie, że imitować 3d można, bo znamy to 3d i potrafimy sobie wyobrazić niektóre rzeczy, ale gdy przychodzi do imitacji świata 4D to sprawa już nie jest prosta, bo nie korzystaliśmy nigdy z takowego i niektórych uproszczeń nie da się tak szybko pojąć jak w przypadku 2D>3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób mówi mi żebym wytłumaczł jka ja rozumiem ten 4 wymiar i na gg mówią, że to są bajki, kłamstwa itd. więc napiszę teraz jak ja to mniej więcej rozumiem:

 

Więc na wstępie mówię, że 4 osi nie mozemy zobaczyć (niektórzy na gg mówili, żebym pokazał im tą oś i powiedzili, że nie da się jej nigdzie już wcisnąć). Owszem, my widzimy tylko 3D i nie wiemy gdzie wcisnąć tą 4 oś, a dlaczego to zaraz wytłumaczę.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy 2 wymiarowi nasza ośwspółrzędnych wygląda tak:

 

os1rm6.jpg

 

i nie wiemy co to jest perspektywa 3D, więc nie wiemy gdzie wcisnąć tą 3 oś, a jest ona tu w perspektywie 3D:

 

os3dfv2.jpg

 

ale my jesteśmy 2D (pamiętamy, że tak sobie założyliśmy) i w naszej perspektywie ta 3 oś jest tutaj:

 

os2d3hr8.jpg

 

Bo ta 3 oś leci wgłąb ekranu i bez perspektywy 3D jej nie da się zobaczyć.

Ale, że jesteśmy 2D to nei wiemy, że ta 3 oś leci wgłąb i nie da się jej nigdzie wcisnąc.

Tak samo jest z 4D.

Nie wiemy gdzie wcisnąć tą4 oś bo nei wiemy jak wygląda perspektywa 4D i wiemy tylko tyle, że ta 4 oś jest tu:

 

4osft2.jpg

 

No to by było na tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, ale wytłumaczenie.

Ja nadal nie rozumiem ludzi, którzy chcą zobaczyć ten czwarty wymiar (oś).

Przecież żyjemy w trójwymiarowym świecie, więc nie zobaczymy więcej "osi".

 

Te cztero- i więcej wymiarowe przestrzenie istnieją jedynie w postaci symboli matematycznych!!!

 

Można sobie jedynie rzutować czwarty wymiar do przestrzeni 3D, jak ma to miejsce w przypadku 3D do 2D, ale wyświetlenie 4D na monitore (2D) będzie trudne...

Już ktoś zresztą o tym pisał - rzutując model czterowymiarowy na 2D, to tak, jakby zrzutować 3D do 1D.

 

Spróbujmy sobie wyobrazić - rzutujemy model (3D) głowy na oś (1D). I co w efekcie otrzymujemy? - odcinek.

 

Patrząc na ten odcinek, nikt chyba się nie domyśli, że to jest model głowy. Podobmnie, imo, jest z tym 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne. So simple, yet amazing.

Opublikuj to w "Science".

 

PS Nie bierz tego do siebie, Patry. Na pewno masz ciekawe zainteresowania, ale jak to już było na pierwszych stronach pisane - nie rób z siebie profesora. ;)

poza tym mam dzisiaj wredny humor. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wątek podobał. Mozna by powrócić do tematu na następnym zlocie:D

Na otarcie łez napiszę Ci, że...

Zbanuje reszte forum lub usune jakiś wątek.

Co do zamknięcia wątku to jeszcze podrażnię się z Wami moi kochani graficy :D

Leru ty zgrywusie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki patry. a więc mamy sobie twój czwarty wymiar gdzieś tam upchany pomiędzy axis x,y i z.

 

to skoro już wiemy gdzie jest wyjaśnij mi PO CO ON JEST. do czego służy i co definiuje. wiemy przecież, że trzeci wymiar warunkuje grubość obiektu. więc za co odpowiada czwarty? za czas? bzdura. według twojego twierdzenia dla każdego obiektu czas byłby rózny (bo kolejne wektory czasu umiesczone są w różnych punktach czasoprzestrzeni przy róznych obiektach).

 

a przypatrzmy się jeszcze bliżej i rozważmy inną tezę: czwarty wymiar położony jest gdzieś poza zbiegiem tych trzech naszych wektorów. siłłą faktu nie dostrzeżemy i nie zbadamy do czego on służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy inni to zauwazyli ale ja napewno, patry po pewnym czasie sam sie gubisz w tych wymiarach i opisujesz 2 i 3 wymiar ktory jest banalny do wytłumaczenia ! Tego czego nie widzi mozg ciezko bedzie sobie wyobrazic bo jeszcze nic takiego nie widział i zapewne nie zobaczy :)

A poza tym po co sobie zasmiecać głowe takimi pierdołami przeciez i tak ci sie to nie przyda :] Przyznaj sie ze naoglądałes sie filmow SF i cube`a i nie wiesz o co w tym chodziło, szukasz rozwiazania filmow :D

(+)

A co do upchania to wiesz... mozna go wszedzie umiescic i tez bedzie 4d nawet 5 i 6De :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czas jest rozny dla kazdego obserwatora

 

czas może i tak (dla każdego obserwatora z osobna), ale strumień czasu (czyli opisywany 4 wektor) jest stały. dzięki temu wiemy, że prędkość światła jest stała. gdyby dla każdego obiektu strumień czasowy był różny moglibyśmy stosunkowo tanim kosztem zrobić skok do pzrdou lub nawet w stecz. póki co czas jest wartością stałą i niezmienną dla każdego obiektu.

 

Leru -> jak chcesz to zamknij ten wątek, ale PROSZĘ nie kasuj go

Leru kasuje tylko takie wątki w których oprócz rzeczy interesujących są jeszcze te zabawne. prawda Leru? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patry, aleś ty się uparł na tą czwartą oś.

Żyjesz w świecie 3D gdzie wszystko ma trzy wymiary i na razie tego nie zmienisz:)

Po drugie rozumowanie, że ta czwarta oś gdzieś jest i gdzieś ją można przyczepić jest conajmniej dziwne.

Podam Ci przykład.

Nie tak dawno na studiach rozwiązywaliśmy w grupie zadanie, które polegało na znalezieniu współrzędnych jakiejś tam masy zaczepionej na robocie, który miał trzy ramiona. Masa zaczepiona była na ostatnim z ramion. Rozwiązywało się je tak, że musiało się określić położenie każdego z połączeń ramion w stosunku do poprzedniego. Po przeliczeniu około 30 pochodnych na każde z ramion wyliczono współrzędne masy. Ale nie o tym miało być. Każde z połączeń oraz masa miały tylko 3 wymiary a nie cztery. Tak więc były 4 układy współrzędnych po trzy osie każdy. I gdzie tam chciałbyś dać czwartą oś?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja myslę, że masz kolego patry podejście typowo zbyt ziemskie i ludzkie.

może 4 wymiar to nie jest kolejny wektor wybiegający ze środka osi lecz wektor w którym te 3 znane nam wymiary egzystują? może pzryjmij coś takiego

 

(4 wymiar =Ω)

 

003d69cbc80d3808.gif

 

przemyśl to ale w spokoju i nie zarzucaj forum linkami z których sam mało co rozumiesz :]

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas swoich bardzo krótkich studiów informatycznych cośtam zachaczyliśmy o n-wymiarowe przestrzenie, są to wektory ale wektory istniejące tylko na papierze jako rzędy cyferek, da się je policzyć, nie da się ich zobaczyć, nie wiem o co ta cała dyskusja. Już dokładnie nie pamiętam co tam było bo w sumie to nie moja działka ale mam gdzieś jeszcze chyba jakieś notatki dotyczące przestrzeni liniowych i nigdzie nie przypominam sobie wizualizacji, same bloki cyferek ze strzłakmi do innych bloków cyferek ;]

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tweety -> true true ale tu też jest rzecz zabawna:

Tweety - odnośnie histori z ogniem: to coś w stylu NLP, dodatkowo ludzki mozg mozna samemu oszukać - skrzyzuj dwa palce ze soba i pocieraj nimi nos - mózg odczyta t tak, jakbyś miał dwa nochale

Szpanuję teraz znajomością nowego triku, który jest nadwyraz rozweselający ;)

 

Zamknę więc ten wątek bo prowadzi on w zasadzie do nikąd. Zabierzmy się wspólnie, razem za tworzenie grafiki komputerową zwaną.

Kłódka zawisła.

 

Pozdrawienia dla pana Konopki i jego wspólnika Gawdzika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności