Skocz do zawartości

LCD: panoramiczny czy zwykły ?


Valery

Rekomendowane odpowiedzi

wymieniam mój stary i wysłużony monitor na nowy.

chcę kupić jakiegoś LCD, budżet to tak do 1100 zł.

o monitorach LCD właściwie to nie wiem nic, co mogło by mi pomóc w zakupie.

przede wszystkim interesuje mnie czy lepiej wybrać panoramiczny czy zwykły? wyszukałem sobie taki: http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=5935&katid=22

co o tym myślicie?

piszcie czy lepiej panoramiczny czy zwykły. i jeszcze ewentualnie jaki LCD polecacie do 1100 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

e tam lepszy zwykły 3x4. Panorama dobra do filmów i do gier do CS'a ;) ale do 3dmax'a tylko zwykły! z boku jest zawsze dość miejsca i nie trzeba więcej, mi zawsze brakuje miejsca na wysokość. ...a poza tym który monitor ma większą powierzchnię roboczą: 20" 3x4 czy 20" panorama ?? Prosta matematyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez ostatnio sie zastanawialem nad kupnem lcd:] od razu bralem pod lupe tylko panoramki:] patrzylem tez jakie zlacza maja, Teraz bez DVI nie ma co brac(np konsolke dodatkowo mozna podlaczyc:]), ale widze ze ten co podales akurat je ma:] nie wiem jak tam u el dzikow z odwzorowaniem kolorow, no ale jakby lcd mial idelanie odwzorowywac kolory to juz tylko gruba kasa potrzebna:]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli lepsza 20' panorama niz 19' standard? panorama jest rzeczywiscie szersza na pewno ale chyba nizsza niz standard? wiec, moze nie na jedno wychodzi, ale trzeba wybrac, wysokosc albo szerokosc...przynajmniej tak mi sie wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poza tym który monitor ma większą powierzchnię roboczą: 20" 3x4 czy 20" panorama ?? Prosta matematyka :)

 

zgadzam sie w 100%

przez wiekszosc czasu panele i tak sa ukryte, mam 21 crt, a kumpel z 2 pokoju 20 panorame lcd, i jest o wieeele mniejszy

 

jakbym kupowal to zwyky

 

tylko sprawa jest taka, ze ciezko znalez dobrego 3:4 bo wszystkie juz sa wide, z tego powodu ktory podal Yano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten 1szy ma za maly kontrast (700:1), nie wie ktos jak to jest z matrycami, ktore najlepsze i dlaczego?

 

z tego co ja ostatnio sie dowiedzialem to matryce na których robi sie monitory LG są dobrej jakosci 3lata gwarancji i do tego miesiac na bad pixel dają(wystarczająco by sprawdzić czy nie wadliwy sprzęt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ttaaddeekk Co do matryc matrycami to:

1:IPS- najlepsza w odwzorowaniu kolorow ale niezbyt szybka no i droga

2:PVA- dobre odwzorowanie kolorow niby pelna paleta ale jakies zawsze ale :) dobre katy widzenia.

3.S-IPS- podobnie do PVA tylko ze roznia sie ze PVA ma lepsza biel, a S-IPS lepsza czern.

4.MVA tez wmiare dobra matryca ale raczej niedowrownuje dwum poprzednim wazne ze ma dobre katy 178*

5.No i ostatnia TN najtansza ze wszystkich no i moim zdaniem najgorsza slabe katy widzenia brak pelnej palety kolorow, hcoc niewiem jak jest wtych najnowszych moze sie cos zmienilo ale watpie + dlaniej e jest najszybsza ze wszystkich czyli idealna do grania.

 

Czyli jak brac to na matrycach S-ips lub PVA ale najczesciej takie monitorki przy tej samej przekatnej sa okolo 2x drozsze od tych na matrycy TN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, widze że większość z was mówi że lepsza panorama więc wezmę panorame. teraz pytanie jaką :P

na oku mam dwa modele LG:

http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=5935&katid=22 - w przystępnej cenie

 

http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=7973&katid=22 - 300 zł droższy od tamtego

 

czy warto wziąść ten droższy? jest on troche za drogi jak dla mnie ale jeśli faktycznie jest lepszy to bym uciułał. co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. ...a poza tym który monitor ma większą powierzchnię roboczą: 20" 3x4 czy 20" panorama ?? Prosta matematyka :)

 

kup okrągły - będzie miał największą powierzchnie!

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do typów matryc to miałem już do czynienia z Samsung 204B z matrycą TN, a teraz mam IIYAMA H511S-B2U z matrycą PVA.

Bez wątpienia jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów, to z matrycami TN jest kiepsko. ŻADNA matryca typu TN nie potrafi odwzorować prawdziwej 16,77 mln ilości kolorów, a podawane często w opisach 16,2 mln też jest naciągane ponieważ spora ilość paneli LCD opartych na matrycy TN wyświetla tylko 262 tys. kolorów, imitując resztę barw. Ich dużą wadą są słabe kąty widzenia, które w dużym stopniu uniemożliwiają idealne pole widzenia. Większość LCD wyposażonych w TN nie sprawdza się w zastosowaniach profesjonalnych, natomiast uważane są za dobre do gier komputerowych.

Co do matryc PVA - to cechują się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Widzę zdecydowaną różnicę między moją aktualną iiyamą a samsungiem 204B. Obraz nie zmienia kolorów pod żadnym kątem - jedynie kolory trochę bledną - ale tym się włąśnie cechują matryce PVA (ponoć w matrycach IPS kolory nie bledną). W matrycy TN praktycznie nie istnieją dobre kąty widzienia! Tak przynajmniej było na moim samsungu -patrząc na wprost monitora obraz u góry ekranu zawsze był troche ciemniejszy niż na dole, mimo że róznica w kącie widzenia jest wtedy niewielka. Jeżeli monitor nie służy do zastosowań graficznych to tak bardzo to nie przeszkadza, ale pracując np w Photoshopie irytującym było, kiedy ten sam kolor u góry ekranu był ciemniejszy niż na dole.

 

Jeżeli chodzi o czas reakcji matrycy, to w dzisiejszych monitorach praktycznie nie ja juz problemu ze smużeniem, nawet matryce PVA i IPS pod tym względem nie pozostawiają nic do życzenia. Grałem w CSa na obu monitorach i naprawde nie widze żadnego smużenia na iiyamie, a ma chyba 10ms :)

 

Tak więc - jeżeli chcesz komputer do gier i filmów to wystarczy ci tani monitor z matrycą TN, ale do grafiki tylko matryce PVA lub IPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle kasy i 6ms? :|

 

Smużenie poniżej 25ms jest praktycznie nie widoczne dla użytkowników, więc to że ma 6ms a nie np: 4 ms nie robi żadnej różnicy, a w matrycy S-IPS czas reakcji 6ms to świetny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiedze ze dla niektorych najwazniejszym parameterm jest czas reakcji matrycy :) a to jest malo znaczacy parametr wszystkie ktore maja ponizej 10ms sa wystarcajace smurzenie najbardzije widac na obrazach czarno bialych jakies kreski paski i inne czesto na gridzie mozna to zauwazyc. dlamnie najwazniejsze bylo jest i bedzie to jasnosc matrycy 250- 300cd/m2 jest wystarcajace kontrast z te 1000:1 tez styka a 2000 3000 to jakis blef albo elektronika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie, robi sie bitwa na plamki, kontrasty i ustawienia, i wobec osttniej wypowiedzi bzyka zadam pytanie, ktore chcialem zadac juz wczoraj...

wiem ze monitory mają swoją jakość, odzwierciedlanie kolorow i inne pierdolki, ale jak to jest ze w eizo za 20k mamy czas reakcji plamki 25 ms i kontrast tylko 400:1? wyzej jest napisane ze do grafiki wystarcza kontrast 2000:1 a tu nagle patrze na monitor typowo do grafiki w zupelnie odwrotne parametry niz zalecacie? pozdrawiam

 

ps. tak tylko z ciekawosci pytam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo poco wiecej chyba IPS nie zchodzi ponizej 20ms ale nigdy nei szukalem bo mnie nato niestac. dlaczego tak drogie bo mozna je skalibrowac w odroznieniu od tych za 0- 3000k czy nawet troszke wiecej. Jak ma sie kaliibrator to masz mozliwosc skalibrowania chyba 6 kolorow niechce mi sie teraz szukac no ale cos kolo tego co chyba jest potrzebne do DTP :). czyli suche parametry to jets nic taka kupa numerkow i nic wiecej szczegolnie jezeli chodzi wlasnie o kontrast i szybkosc matrycy a te kontrasty 2000 3000 i temu odobne to raczej czysta abstrakcja elektroniczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności