Skocz do zawartości

VIDEO TUTORIAL: Unwrap UVW


dr Ug

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis czas temu planowalem zrobic v-tutka dla poczatkujacych, zeby pokazac im idee i podstawy pracy z narzedziem Unwrap UVW. Jako ze nigdy wczesniej nie nagrywalem niczego takiego, to zrobilem na probe.

Pozniej zwalila sie na moja glowe komercha i prace chwilowo ustaly.

 

Nie ma jednak co plakac. Max3d udostepnia Wam wersje probna o ktorej juz wpomnialem.

 

Prosba do poczatkujacych jest taka, zeby napisali, czy nauczyli sie czegos, jakie sa ich watpliwosci, co nie jest jasne, czy zrozumieli wszystko i co wg. nich mozna poprawic, co ominac, itp.

 

Oczywiscie sam juz wyciagnalem wnioski i wiem co dodac, a co poprawic, ale opinie innych osob moga dodatkowo pomoc w powstaniu pierwszego, a zarazem porzadnego video tutoriala o unwrapie.

 

Powtorze jeszcze, ze byla to improwizacja, nie wiedzialem nawet jaki efekt chce uzyskac, dlatego widac moje zawachania i niedopatrzenia;)

 

Zapraszam do sciagania i komentowania.

 

link ok. 12mb:

http://www.max.uni.opole.pl/~adek/ani/unwrap_video_max3d_pl.avi

 

Pozdrawiam

 

 

[Wyedytowany dnia 9-7-2004 > Adek]

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pawel: dlaczego skasowales swojego posta? I tak wiem co tam napisales;) Nie wiem czego sie boisz, przeciez prosilem o komentarze.

 

Komentarz slowny powiekszylby plik, dlatego z niego zrezygnowalem. Specjalnie jednak pracowalem powoli, powtarzalem czynnosci, pokazywalem kursorem gdzie nalezy patrzec, zeby wszystko bylo w miare jasne. Evermotion tak robili swoje VRayowe tutki, myslalem, ze wystarczy.

 

Kto wie, moze w wersji finalnej pojawi sie moj glos, jednak to dodatkowe utrudnienie :/

 

Tutek Joanny Darkowej jest z innej epoki i wprowadza niepotrzebnie zamieszanie. Teraz nie trzeba sie bawic w takie rzeczy.

 

Dzieki za pierwszy komentarz, mimo tego, ze go skasowales;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tutoriala jako takiego to dla mnie ok, co do komentarzu słownego to jeżeli by go zamieścić w osobnym pliku .txt, tak jak w filmach typu divix to zająłby kilka kB, co do dźwięku w filmie, hmmm, było by to napewno duzo bardziej naturalne, ale pewnie kilka MB więcej tutek by zajmował, osobiście wolałbym osobne .txt, spakował tutka z tekstem za pomocą zip\'a lub rar\'a i nikt nic nie zgubi, ściągnie, rozpakuje i powinno być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem ten tutorial (choć nie jestem początkujący :)) i uważam, że w miarę dobrze przedstawia funkcje Unwrapa.

Zabrakło mi tylko pokazania jak odłączać polygony.

Poza tym pozostawianie elementów siatki poza obszarem roboczym nie wydaje mi się dobrym pomysłem, wystarczy wyłączyć tile w opcjach bitmapy w materiale i już jest kicha - mogłeś przynajmniej pokazać, że ta opcja powinna być zaklikana.

To tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślę że ten tutek wiele wyjaśni początkującym. Nie mniej jednak unwrap posiada o wiele więcej opcji niż te które zaprezentowałeś, więc czy będzie part 2 tego tutka?

p.s troche z innej beczki - jak się robi takiego v-tutka tzn jaki program zgrywa do avi czynności które wykonujemy na kompie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do komentarzu słownego to jeżeli by go zamieścić w osobnym pliku .txt...

 

Jakby mi sie chcialo klepac w klawiry i mialbym na to czas, to pewnie darowalbym sobie v-tutka. To co klikam kazdy moze sobie sprawdzic w Helpie, jezeli nie do konca rozumie o co chodzi.

Wlasnie tak sie uczylem VRayowych tutkow PENdzla.

Od poczatku podkreslam, ze ten tutek ma byc wstepem do Unwrapa, poczatkiem wlasnych poszukiwan rozwiazan, a nie gotowcem na wszystkie okazje.

 

Pare osob po jego obejrzeniu westchnelo: \"AAHaaaaaaaaa!\" i o to chodzilo ;)

 

Ok wszystko jest fajnie bo oteksturowales i rozbiles bardzo prosty objekt :/.

Nie mniej jednak unwrap posiada o wiele więcej opcji niż te które zaprezentowałeś,

 

To samo co wyzej, to nie mialo byc kompendium wiedzy, jednak postaram sie zaprezentowac kilka mozliwosci wiecej.

 

Czy bedzie druga czesc? Takie mialem plany - otexturowanie konkretnego modelu, jednak na to potrzebny jest czas, a na razie tego mi brak.

 

Poza tym pozostawianie elementów siatki poza obszarem roboczym nie wydaje mi się dobrym pomysłem, wystarczy wyłączyć tile w opcjach bitmapy w materiale i już jest kicha - mogłeś przynajmniej pokazać, że ta opcja powinna być zaklikana.

 

Dzieki MRCN, to wazna uwaga. Poprawie.

Myslisz, ze lepiej, zeby wszystkie elementy zmiescic w jednym kwadracie?

 

Dzieki wszystkim za komentarze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle gdy robimy najpierw mapowanie potem teksturę wszystko musi być w tym kwadracie.... Przecież po wyjęciu mapowania chociażby texporterem mamy zawartość tego kwadratu i jednak lepiej wiedzieć gdzie się co znajduje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\"Powiekszasz\" zwiekszajac rozdzielczosc textury. Tak naprawde obszar bedzie ten sam, ale bedziesz mogl zmniejszyc siatke w unwrapie bez straty jakosci, wiec obszar jakby optycznie sie powiekszy ;)

 

Troche zamieszalem, ale moze zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w przyszlym zyciu.

 

Dostalem robote na etacie i od rana do wieczora (wstaje o 6, jestem w domu o 17) siedze przy kompie, wiec ostatnia rzecza o jakiej mysle po przyjsciu do domu jest robienie czegokolwiek na tym ustrojstwie, nie mowiac o robieniu tutkow.

 

Sorry dudes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze ma. Wszystko dokladnie opisuje swoim aksamitnym glosem.

 

..

..

..

 

A tak serio - gdyby byl, to pewnie nie pojawialby sie komentarz textowy ;)

 

sir_Bols: ciesze sie, ze komus sie to do czegos przydalo.

 

 

 

[Wyedytowany dnia 21-6-2004 > dr Ug]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności