Skocz do zawartości

Teczka 2d: Szkice


Dr0cK

Rekomendowane odpowiedzi

Hej witam!!!

 

Chce pocwiczyc sobie anatomie czlowieka. Pomyslalem sobie ze najlepszym pomyslem bylo by zamieszczenie moich bazgrolow tutaj abyscie mogli mi pomoc swoja krytyka. Dlatego prosze bardzo o wszelkie uwagi ktore sie wam nasuwaja na temat moich prac.

 

Z gory dziekuje :)

 

 

47491206at2.jpg

By chimeric at 2008-09-09

 

90950142io9.jpg

By chimeric at 2008-09-09

 

82405960yt1.jpg

By chimeric at 2008-09-09

Edytowane przez Dr0cK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam. Dobry ciekawy temat jakim jest anatomia, niestety niekoniecznie przekonuje mnie zaprezentowany na kratkowanym papierze - tutaj widzę że w ostatnim poście już nie ma kratek - uff - ulga :D

Chciałbym podpowiedzieć dwie kwestie:

Po pierwsze - zwyczajowo malując z referencji, nawet jeśli nie wklejamy do niej linku, wzmiankujemy o tym fakcie. Dlaczego ? Aby ułatwić widzom ocenę. Porównując do świata muzyki - czym innym jest skomponowanie utworu, a czym innym - nawet brawurowe - publiczne wykonanie go. Nieproporcjonalnie trudniejszym zadaniem jest namalowanie / narysowanie interesującego obrazu, niż jedynie odtworzenie tego procesu twórczego w swoim opracowaniu.

Po drugie - malowanie z referencji nie jest w żadnym wypadku rzeczą naganną. Trzeba jednak postępować z dużą rozwagą jeśli sięgamy po materiał komercyjny, szczególnie ten aktualnie publikowany przez rozmaite wydawnictwa. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że jest to materiał objęty prawem autorskim majątkowym, a jako taki - nie powinien (ba - nie może !) być publikowany nawet w formie opracowania.

Oczywiście - jest dopuszczalna inspiracja w zasadzie dowolnym źródłem, jednak dosłowne przerysowanie / przemalowanie zdjęcia bądź rysunku nie jest inspiracją lecz opracowaniem - i jako takie powinno być wykonane za zgodą autora.

Nie dotyczy to prac starych, których autorskie prawa majątkowe wygasły (szkice czy obrazy dawnych mistrzów), daleki też jestem od purytanizmu w tym zakresie - rozumiem też, że ktoś w sposób dość luźny i niedosłowny posługuje się starszymi wydawnictwami ( Loomis itd... chociaż tutaj prawa autorskie chyba nadal obowiązują - nie jestem pewny) - ale posługując się aktualnymi publikacjami jest wskazane mieć to na uwadze. Choćby ze względu na zwykłą przyzwoitość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SBT77: Dziekuje za komentarz, wydaje sie ze masz racje. Czy mam jenak przez to rozumiec ze jesli zakupilem ksiazke "Anatomy for the Artist" i jest moja wlasnocia to oznacza ze moich rysunkow (w celu cwiczenia a nie komercyjnym) na podstawie zdjec w tej ksiazce nie powinienem publikowac? Jesli chodzi oto ze nie wspomnialem o tym iz rysowalem z ksiazki to moze rzeczywiscie niedopatrzenie z mojej stronych, chociaz nie przywiazywalem do tego takiej wagi.

To jak to w koncu jest... ? Moge czy nie moge zamieszczac?

 

Pozdrowienia

Dr0ck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze pojecia o anatomii, ale podobaja mi sie te rysunki :) Jedyne co moglbym Ci doradzic, to zebys w trakcie pracy od czasu do czasu patrzyl sobie na swoj rysunek z jakiejs wiekszej odleglosci, zeby zobaczyc czy wszystkie cienie rozkladaja sie naturalnie, bo np jak patrze na miniature to mam wrazenie ze te w okolicach prawej lopatki sa minimalnie za ostre w stosunku do innych - moge sie jednak mylic, bo tylko na wyczuciu w tym momencie polegam :) Rowniez sama referencje mozesz sobie oddalic, zeby obczaic ogolny swiatlocien i nie dac sie zmylic jakims detalom. A zamieszczaj ile Ci sie podoba z tej ksiazki, bo w praktyce, dopoki nie czerpiesz z tego zadnych korzysci finansowych, to nikt nawet nie bedzie sobie zawracal glowy zeby to sprawdzic ;) Tym bardziej ze przeznaczenie tej ksiazki jest takie jakie jest. Tak jak napisal SBT77 - to raczej kwestia przyzwoitosci, warto chociaz napisac skad to. Bardziej uwazalbym na korzystanie z czyichs prywatnych, nie przeznaczonych do szerszej publikacji zdjec.

Edytowane przez Urbanboogie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prawnego punktu widzenia - to zależy jakie copyrighty mają te książkowe rysunki / zdjęcia.

Z praktycznego punktu widzenia - sieć to Wielki Babilon praw autorskich, w którym de facto każdy robi co chce i gdzie chce. Schody zaczynają się jak chcesz sprzedać te prace, gdyż jak to powtarzał pewien mój znajomy - "łysej owcy się nie goli". Zaczną cię ścigać, jak zwęszą że można cie oskubać... :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki rosikowski, zastosowalem sie do twojej rady i kupilem pare olowkow.Rozszerzam tematyke, jak widac mamy tez zwierzatka i szybkie szkice.

Btw musze sie pochwalic, dostalem sie na University of Portsmouth na Computer Animation, jupi!!!!!! :)

 

http://www.port.ac.uk/courses/coursetypes/undergraduate/BScHonsComputerAnimation/

 

70083203dc8.jpg

89609601lt0.jpg

56117950hk8.jpg

88215471dn3.jpg

48687367dl1.jpg

40041534ka2.jpg

38763040qm4.jpg

84954088ld9.jpg

20626344ec9.jpg

44384706op3.jpg

52265536yf4.jpg

50219985bh3.jpg

Edytowane przez Dr0cK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki!!

 

Niestety nie poszedlem do zadnej szkoly artystycznej, aczkolwiek pochlebia mi to CzAk1, ze tak podejrzewasz :)

 

Co do uniwerka, to jest to panstwowy uniwersytet na poludniu Anglii, w Portsmouth ( jak sama nazwa wskazuje). Zlozylem papiery i sie dostalem :) Troche bylem zaskoczony ze zadnego portfolio mnie nie prosili, ale darowanemu koniowi nie zaglada sie w zeby. Rowniez zlozylem podanie o miejsce na uniwerkach w Southampton, Bournemouth, i Teesside na Computer Animation. Z Southampton juz mnie poprosili o moje prace, a z posotalych czekam na jakis sygnal. Najbardziej to chcialbym sie dostac do Bournemouth, jest uwazany za numer 1 w Anglii jesli chodzi o grafike komputerowa chociaz z drugiej storny ciezko sie tam dostac, mowia o okolo 20 osob na miejsce. Tam trzeba pokazac prace (przede wszystkim rysunki), zdac egazmin z matmy, logiki i rysunku. No i dobrze sie spisac na rozmowie kfalifikacyjnej. Oczywiscie ogromnie sie ciesze ze juz mam zagwarantowane miejsce w Portsmouth bo byla to moja druga opcja :)

Studia sa platne, tak jak kazde publiczne studia w Anglii, na szczescie jako czlonek UE, place ta same cene co Anglicy, okolo 3200 funtow za rok.

 

Wiecej informacji znajdziecie na stronach interetowych tych uniwersytetow y na http://www.ucas.com, strone przez ktora trzeba skladac aplikacje na uniwerki w Anglii.

 

Konik :)

 

33824521rf7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SBT77: Dzieki. Rysuje od paru dobrych lat, ale teraz mialem tez bardzo dluga przerwe kilku letnia, teraz rysuje znowu od okolo miesiaca. Musze przygotowac portfolio. Staram sie rysowac jak najwiecej, czasmi kilka godzin dziennie, czasami kilka minut, w zaleznosci od czasu.

 

Urbanboogie: Dzieki, ciesze sie ze widac jakis postep :)

 

Jeszcze jeden renderek wrzucam, potem dodam pare szybkich:

 

32spn5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się troche powalczenie z walorem ale ogólnie to jesteś na dobrej drodze. Widać po szkicach (szczególnie koni), że starasz się wyłapać formę i dynamikę ruchu. Jak tak dalej pociągniesz to kreska będzie coraz klarowniejsza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farvus: Dzieki, wlasnie oto mi chodzi, aby wylapac proporcej, bryle i dynamike. Bede sczery, nie bardzo zrozumialem o co ci chodzi z walorem :)

 

prrrszalony: Dzieki, heh mam nadzieje ze to drugie... :)

 

aspenboy: Dziekuje.

 

Btw, moze glupie pytanie ale jak dodac link w moim profilu do mojej teczki?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

farvus chyba mial na mysli, zebys wiecej walorowo walczyl w szkicach, nie tylko linia...

chodzi ci o link w podpisie? otwierasz swoja teke na pierwszej stronie, kopiujesz link, wchodzisz do panelu uzytkownika i tam masz podpis...i go tam wlepiasz..

spoko szkice, lepsze ze zwierzetami

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Nowe szkice

 

Taki bardziej dokladny:

 

46gf8.jpeg

 

Szybsze szkice:

 

48ts7.jpeg

49in7.jpeg

50ro7.jpeg

51sx9.jpeg

 

30 sekundowe Pozaczki:

 

47fc7.jpeg

52qq8.jpeg

53ke0.jpeg

 

15 sekundowe Pozaczki:

 

55tp5.jpeg

54bz8.jpeg

 

10 sekuncowe pozaczki!!! (ufff)

 

56fn0.jpeg

57kl7.jpeg

 

okolo 30 sekundowe koniki:

 

58mt2.jpeg

59ll2.jpeg

 

Pozdro!!!

Edytowane przez Dr0cK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

heh nie, chodzi oto ze wydaja mi sie jednymi z najbardziej kompleksowych do rysowania czworonoznych stworzen, dlatego na nich cwicze :)

no i najwiecej do nich referkow znajduje w necie

Edytowane przez Dr0cK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jak najbardziej dla Ciebie i dla każdego bez względu na poziom zaawansowania. Tu nie chodzi o to żeby dokładnie przerysować postać tylko o szkic pozy ludzkiej bryłą i kreską, o ogólne uchwycenie proporcji w jak najkrótszym czasie. Widziałem te szybkie szkice (i sam też robiłem) ludzi którzy mają większą lub mniejszą wprawę w rysowaniu i naprawdę różnice w wykonaniu nie są aż tak porażające. Podobno 10-15 min dziennie wystarczy żeby w niedługim czasie zauważyć poprawę.

Drock - Bardzo mi się podobają Twoje szkice i rysunki. Czy wyobraźni też rysujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalo by sie rysowac np 5 sekundwe rysujac ta sama postac dwa razy :)

Są inne sposoby które więcej by dały niż rysowanie dwa razy tego samego, np. otworzyć dwie przeglądarki, na obydwu uruchomić posemaniacs i starać się dwie postacie na raz narysować, albo włączyć program przyspieszający uruchomione aplikacje i dowolnie przyspieszyć przeglądarkę. Mam nadzieję, że mojej uwagi 'nie dało' nie wziąłeś na poważnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe nie powiem... ale już ten nosek mogłeś jednak zaznaczyć bo teraz dziewczynka jest szpetna i ma dwie dziury tam gdzie powinien być nos, chodzi mi pewną konsekwencję w rysowaniu, jak już robisz mocny światłocień szyi i podbródka wylatujesz na policzek i oko, przydałoby się również bardziej podkreślić bryłę nosa i niepotrzebnie zakończyłeś linię ramion i głowy tuż przed końcem obszaru roboczego kartki, lepiej jakby powoli zanikała albo wychodziła poza... pozdrawiam, widać postęp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem rysunek jest zakonczony dobrze i z konsekwencją. Przy czubku głowy znika, i na dole też, dobrze wpasowany a arkusz, a błedem byłoby (to znowu moje zdanie) wyjscie linii poza arkusz. To z zasady jest mało estetyczne, rysunek wygląda wtedy jak wyciety z wiekszego arkusza. Co do nosa, zgadzam sie z przedmówcą. Ogólnie baardzo mi sie podoba, keep drawing! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrocker: Dzieki. Raczej nie bede kolorowal, przynajmniej narazie bo tabletu nie mam. Moze tylko troche oczyszcze.

 

Rotcore: Masz chyba racje z tym nosem, jak teraz patrze to rzeczywiscie troche blady. Chociaz zdrugiej strony, to nie jest cien na szyji i na policzku tylko taki tatuaz/zaraza koloru ciemnego :) Przynajmniej takie bylo moje zamierzenie. Co do konczocych sie lni to takie zamierzenie bylo, taki sobie pomysl zeby bylo ciekawiej.

 

ciastuch: Dzieki, ciesze sie ze sie podoba :)

 

Wichur: Dzieki. Ale masz zberezne mysli :P

 

Soul Master: Wlasciwie z zadnych, tzn mam pare ksiazek Loomisa, ale raczej z nich nie rysuje tylko od czasu do czasu zagladam i czytam. Z jedynej ksiazki z ktorej czasmi rysuje to "Anathomy for the artist"

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności