Skocz do zawartości

Różne obiekty 3D...


Tamyl91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) W zasadzie 3ds maxem bawię od kilku-kilkunastu dni. Myślę, że poznałem podstawy, więc zamierzam pokazywać tu moje wypociny. Liczę na porady i konstruktywną krytykę, gdyż dopiero się uczę. Na początek pierwsza praca, czyli żarówki z jakiegoś tutoriala (renderuję za pośrednictwem v-ray'a):

 

zar.jpg

 

 

 

 

A tu najnowszy projekt, aparat Samsung S750, siedzę nad nim od piątku. Przód już chyba skończony, został tył, materiały i tekstury (o nich na chwilę obecną nie mam zielonego pojęcia). Może coś z tego wyjdzie...

 

 

52413488.jpg

 

 

41305667.jpg

Edytowane przez Tamyl91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

plasti, obejrzałem sporo tutoriali z modelowania, przeglądałem między innymi to forum, materiały, które użyłem (soczewka obiektywu, flesz, lub szkło żarówki) pochodzą z http://www.vray-materials.de (szkło żarówki trochę zmodyfikowałem, żeby nie załamywało tak mocno światła). Generalnie model tego aparatu jest mało skomplikowany, a że siedziałem nad nim z 10-12 godz...

 

Do modelowania wykorzystałem zdjęcia z neta:

http://www.letsgodigital.org/images/artikelen/47/samsung-s750-zoom1.jpg

http://www.letsgodigital.org/images/artikelen/47/samsung-s750-zoom2.jpg

http://static1.money.pl/i/manager/aparatycyfrowe/n/17030.jpg ( trochę małe, większego nie znalazłem :/ )

http://images.quebarato.com.br/photos/big/0/4/6A404_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie model skończyłem, jednak nie potrafię narazie nałożyć odpowiednio tekstur, poza tym brak mi tekstury tego pokrętła na górze... Kiedyś (jak umiejętności będę większe) wrócę do tego i nałożę materiały oraz teksturki. A tymczasem pokażę skończony model z gliny:

 

45041958.jpg

 

46429333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparacik bardzo ładny. Żarówka wygląda jakby miała pierścienie zamiast gwintu.

Ludzie trochę naskakują na nowych z dobrymi pracami bo mamy tu przypadki trolli którzy ściągają z różnych stron obiekty a potem prezentują jako swoje i po zbanowaniu konta zakładają nowe, więc nie ma się co przejmować tylko trzeba robić dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dac77, bo to są pierścienie, a nie gwint... Nie wiedziałem jak zrobić dobry gwint. Teraz męczę się z uzyskaniem takiego materiału:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/archive/5/57/20090623153001!Samsung_S750_IMGP3076_wp.jpg

 

Czy mógłby ktoś coś poradzić? Jak widać jest to dość matowa imitacja aluminium i właśnie tego matowego materiału nie potrafię stworzyć, wychodzi mi zbyt szklista powierzchnia. Ilość opcji w edycji materiałów mnie jak narazie przytłacza :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparatu nie skończyłem, bo nie daję rady z materiałami... Zmieniam jeden parametr i czekam na render kilkanaście minut w rozdzielczości 320x240, niestety mój Athlon 2800+ z 512 RAM nie nadają się do grafy 3D.

 

Teraz wziąłem się za Nokię 3310, tutaj problemy z materiałami i teksturami będą o wiele mniejsze... Narazię utkwiłem, bo nie radzę sobię w wydłubaniu pewnego otworu, ale o tym napiszę jutro i mam nadzieję, że ktoś pomoże ;)

Acha, co niektóre elementy zmienione, gdyż znalazłem tylko jedno dobre zdjęcie - z przodu. Boków i tyłu w necie znaleźć nie mogłem, więc nie jesto to do końca Nokia 3310, no ale cóż...

 

Do tej pory wyskrobałem coś takiego:

 

 

222gl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czajnick

z tym gwintem to pewnie lepiej by wyszło jeśli użył byś obiektu "spring" ja tak robie na śrubach i niewgląda to źle... a tą nokią 3310 to się wydałeś, kto w 2009 roku poświęca swój cenny czas (a zwłaszcza na początku pracy z nowym programem) na robienie "takiego telefonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc "takiego telefonu" ?

Miałem zrobić kolejnego K800i czy N95? Wolałem zrobić coś bardziej nietypowego. Stwierdziłem, że ten telefon będzie łatwy do wymodelowania z powodu stosunkowo niewielkiej liczby detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę, że ten telefon to dobry wybór na początek. dla mnie (również początkującego) niektóre z tych kształtów stanowiłyby teraz wyzwanie tak myślę - :) szukaj zdjęć - fajnie jakbyś skończył. faktycznie dziwne, że nie ma tego za wiele na necie. Widocznie ta skrzynka była popularna tylko w Polsce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany co za różnica jaki telefon modelujesz o.O przecież i tak jak skończysz to ci Nokia w nagrodę nie wyśle fona... Geometria narazie jest kokos. Guziki nie wiem czy nie powinny bardziej wystawać ale no...dawno miałem okazję oglądać 3310:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Jak widać te boczne białe części (nie wiem co to jest do końca) nie są w rzeczywistości wciśnięte w obudowę, tylko wokół nich jest przerwa, czyli należałoby je umieścić w dołkach. Wymodelowałem własnie takie coś:

21167507.jpg

 

 

I teraz zastanawiam się w jaki sposób wyrzeźbić taką dziurę o takim ształcie mniej więcej w tym miejscu obudowy:

78326938.jpg

 

 

 

 

Jak widać moja siatka jest dość rzadka i przybiera kształt przypominający telefon po dodaniu MeshSmooth. Może powinienem zagęścić siatkę telefonu i wyryć booleanem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że ngony, to po prostu duże (w sensie ilości kątów) wielokąty... A co znaczą loopy ?

 

Fakt, że powierzchnia jest płaska, ale tnąc cutem musiałbym przeciąć górną i dolną część obudywy, czyli tą szparę między nimi... Może lepiej tą szpare usunąć, połączyć dół z górą, wyrzeźbić docelowy otwór i dopiero przepołowić obudowę z powrotem na dwie części?

Edytowane przez Tamyl91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Modelowanie dobiegło końca, a raczej mam już dość i nie chce mi się już niczego poprawiać ;) Chcę to wyrenderować, teraz bawię się trochę materiałami, jednak problemem są tekstury. Nie mam zielonego pojęcia o teksturowaniu, zna ktoś jakiś szybki i prosty tutorial o technikach nakładania tekstur? I jeszcze jedno, istnieje możliwość nałożenia dwóch materiałów? Bo tekstura jest normalnym materiałem, jesli dobrze rozumiem. Chciałbym nałożyć na przycisk jakiś tam srebrzysty/szary materiał, a na to jeszcze teksturę z cyferką i jakimiś literkami pod spodem, jest to w ogóle możliwe?

Czekam na pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Unwrap UVW jakoś sobie radzę, ale wciąż nie wiem jak nałożyć teksturę np. na przycisk:

najpierw materiał srebrzysty, potem na to tekstura cyfry. Zrobiłem teksturę na białym tle i chcę, żeby ten biały był kolorem przezroczystości, jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy... też czekam aż ktoś Ci odpisze :) ja robiłem swoje przyciski zwyczajnie wstawiając text - ale to na potrzeby wrzucenia glossy później. może na razie zrób zwykły text dopóki ktoś się nie znajdzie z konkretna odpowiedzią :] powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nikt nie wie, czy nikt nie rozumiem pytania? ;)

 

Wyjaśniam w takim razie o co mi chodzi. Stworzyłem taki materiał przycisku:

55de.jpg

 

 

 

Teraz chce nanieść tą teksturę:

82776969.png

 

 

Oczywiście w taki sposób, żeby kolor biały był przezroczystym transparentem. W jaki sposób tego dokonać? Naprawdę proszę o odpowiedź...

Edytowane przez Tamyl91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał a tekstura to zupełnie różne rzeczy. Sam materiał określa jak materiał reaguje na światło, określa bump , displacement itp itd. Tekstura to natomiast mapka np koloru (diffuse), mapka bump-a, displace'a. Poczytaj o uvw (musisz najpierw określić jak program ma "rzucać" teksturę na obiekt) i o alpha mapach. Mapy alpha przydadzą ci się przy przyciskach. Ciężko to opisać w jednym poście. W razie czego pytaj o konkrety np na pm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem color mapping z linear multiply na exponential, zamieniłem sun na direct z vrayshadows i area shadows zgodnie z zaleceniami, wyszło takie coś (myślę, że jest lepiej, choć kolory wyszły dośc mocno wyblakłe, musiałem podnieść trochę saturację GI):

 

wizu.jpg

Edytowane przez Tamyl91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos tu nie tak z proporcjami, napisałbyś jakie maja wymiary: pomieszczenie i meble, zrób coś z kamerą lub z tym fotelem ( jesli korzystałeś z gotowca to go przeskaluj odpowiednio, jesli nie to zwróc uwagę na jedna z nóżek bo jakoś jest dziwnie dłuższa od innych aż sprawdziłem własny fotel bo cos mi nie leżało ;) ), nastepnie dywan te wystrzępione brzegi to niby skąd sie wzieły, no i jeszcze to coś co leży na łóżku jakoś dziwnie sie odgina w górnej częsci od strony szafki, optycznie nie ma tam chyba nic co by tak zadzierało tą narzutę i na koniec ten szklany stolik po co on tam stoi przecież zagradza dostep do lustra. A tak wogóle to co jest z tym cieniem na dywanie czemu on jest tak ładnie zaokrąglony gdy z drugiej strony masz ładne katy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cienia na dywanie - nie mam pojęcia skąd to się wzięło. Wszystkie modele są moje (krzesło też) i zapewniam, że wszystkie nogi ma równe :) Ten efekt wyciągania wszystkiego w strony rogów kadru powstaje, gdy stosuje się szeroki kąt widzenia kamery (jak w tym przypadku). Stolik faktycznie mi nie wyszedł ;] A zagięcie na tym kocu na łóżku wynika z faktu, że kocyk ten jest złożony (widać to przecież) i z tamtej strony zrobił się po prostu rulon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FOV określa szerokokątność kamery(poprostu pokój ci sie rozjeżdża i wszystko zatraca proporcje), polecam poczytać troche podręczników do fotografii, to ci napewno dużo da przy ustawianiu kamery ;) A co do narzuty to jesli nawet jest zwinięta to pod własnym cieżarem powinna opadać a nie odstawać, chyba że jest to narzuta świeżo krochmalona no to sie połamie predzej niz opadnie ;))))

Edytowane przez s_vimes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności