adek Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 Bardzo interesujące oprogramowanie powstało na jednym z uniwersytetów w Niemczech. Naukowcom udało się stworzyć oprogramowanie, które praktycznie w czasie rzeczywistym usuwa z oglądanych przez nas filmów obiekty. Zobacz wideo: http://www.max3d.pl/news.php?id=1439 Jeden z serwisów źródłowych tej informacji wprost stwierdził, że przy tej technologii "rzeczywistość rozszerzona" (augmented reality) jest passé. Niemieckie oprogramowanie, które zostało przedstawione na powyższym filmie pozwala usuwać obiekty z filmu w czasie rzeczywistym. To taki odpowiednik funkcji "content-aware fill" znanych z programu Adobe Photoshop. Tutaj mówimy jednak o obrazie ruchomym. Na ten moment oprogramowanie to działa jedynie pod systemem Windows. Zespół z uniwersytetu Technische Universität planuje jednak wypuszczenie wersji z przeznaczeniem na urządzenia mobilne pracujące z systemem Android. Bardzo interesujący jest sposób w jaki udało się osiągnąć efekty widoczne na filmie. Syntezator obrazu przekształca obrayz w taki sposób, że zmienia i redukuje na początku ich jakość, usuwa z obrazu o obniżonej jakości obiekty, a następnie stara się przywrócić jakość początkową (stara się poprawić jakość obrazu). To wszystko trwa 40 milisekund. To wystarcza, aby oszukać widza. Materiały źródłowe: www.tu-ilmenau.de www.engadget.com www.popsci.com
eco Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 Przypomina mi się film "Uciekinier", w którym media prezentowały swoją rzeczywistość na potrzeby władzy.
olaf Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 przy takich powierzchniach algorytm jest w miare wydajny, bo nie jest skomplikowany. ale mila rzecz, pomoze na pewno w wielu produkcjach np. do telewizji.
Gość Gosc Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 niestety jest to lekki "fake", a to z tego wzgledu ze kiepsko jest z trackingiem zaznaczonego obiektu, czyli ani nie mozna za bardzo zmienic kata natarcia kamery, ani nie mozna pozwolic by obiekt zblizyl sie za bardzo do krawedzi obszaru widocznego lub wogole zniknal z pola widzenia ... dlatego przestrzen zastosowan jest kiepska, jak i efekt "maskowania", nie wiem kto sie dal oszukac ale widoczne znieksztalcenia sa za duze zeby tego nie zauwazyc :/
vrocker Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 A mi takie próby mówią, że nasze wnuki będą miały ciekawy świat przed oczami:) Technologia ta gdyby sie rozwinęła i rozwiązała problemy, o których pisał tjviking daje niesamowite możliwosci (ciekaw jestem społecznych konsekwencji też).
pirx Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 Fajna zabawka. Zgadzam się z vrockerem. :)
freqfreq Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 Wszystkie prezentowane powierzchnie są niestety gładkie, płaskie, w miarę podobnej gamy kolorów i dobrze oświetlone.
bartolomeo Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 przeciętny rotoskopista (sic?) dużo lepszy efekt uzyska w pół godziny, może godzinę. na razie ten algorytm nadaje się na śluby i chrzty.
Brain-Eater Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 Przydałoby mi się coś takiego na lekcji, kiedy nauczyciel pyta :)
kotisded Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 Nie jest to doskonałe, ale mam nadzieję, że jeszcze. Poza tym tak czy siak może mocno ułatwić i skrócić pracę, trochę postpro na to i działa. Fajne.
Monio Napisano 20 Październik 2010 Napisano 20 Październik 2010 Przypomina mi się film "Uciekinier", w którym media prezentowały swoją rzeczywistość na potrzeby władzy. A niby w rzeczywistości jak jest? ;)
Skoti Napisano 21 Październik 2010 Napisano 21 Październik 2010 @tjviking: w przypadku tabletów i telefonów to jest tyle świetnego dodatkowego sprzętu, że część z tego co napisałeś można by wyeliminować (wystarczy gps ustawić na chwilę w miejscu gdzie jest obiekt (lub zrobić kilka zaznaczeń z kilku miejsc, żeby określić położenie obiektu w przestrzeni 3d (i wymazywać to co jest w tej sferze 3d)) i z żyroskopu odczytać jak obrócona jest kamera i część z problemów znika). OFC nie znikną wszystkie problemy, a już z pewnością zawsze będzie można zauważyć błędy po usunięciu (no chyba, że miejsce z którego coś usuwamy jest jednolite).
olaf Napisano 21 Październik 2010 Napisano 21 Październik 2010 anyway jest to w miare wygodne narzędzie w produkcji półprofesjonalnej - np. w filmach porno trzeba usuwać marki z obiektow. niesamowicie przyspieszyłoby to pracę bo pewnie ciezko sie montuje jedną ręką.
KoMic Napisano 21 Październik 2010 Napisano 21 Październik 2010 ehhh, i nie bedzie wiecej ciezarowek i zegarkow w Krzyzakach? ehhhh dokad ten swiat zmierza: ]
shamdistortion Napisano 21 Październik 2010 Napisano 21 Październik 2010 ale efekt nie jest przecież powalający? o co chodzi? ciekawe jak wygląda to w hd(grain itd.)... ale skoro już dyskutujemy o takich gadżetach to co powiecie na moviereshape? jak było to hańba na mnie
Stradivalius Napisano 22 Październik 2010 Napisano 22 Październik 2010 Myślę, że przyda się to studentom rozmawiającym z rodzicami przez skype.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się