Skocz do zawartości

Błyszczące ekrany, czemu oni nam to robią?


Kulki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Od dawna zastanawiam się nad pewną sprawą i dziś jest ten dzień, w którym postanowiłem spytać mądrzejszych..

 

Tak się zastanawiam jak to jest, że wszyscy psioczą na błyszczące ekrany w laptopach, monitorach, telewizorach, telefonach, tabletach.. a producenci tego typu sprzętu z uporem maniaka nam wyżej wymienione serwują. Czy ktoś wie jaki jest tego powód? Jakość obrazu? Cena wyprodukowania?

 

Dziękować mam nadzieję, że łamigłówka się przyda na rozruszanie się umysłu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mądrzejszy nie jestem, ale powiem tak :) Ekrany matowe mają perceptualnie niższą jasność i kontrast. Mam monitor hp który jest uznawany powszechnie za lusterko, ale nie przeszkadza to wogóle a kolory są żywsze i paradoksalnie wzrok mniej mi się męczy niż przy profesjonalnych matowych monitorach w pracy, gdzie wszystko wygląda jak za brudną szybą. Pewnie to też kwestia indywidualna, być może dla wielu osób błyszczące matryce są nie do zniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swego czasu czytalem teorie marketingowo-dezajnerska ze jak cos sie blyszczy to jest automatycznie uzanwane za drozsze i bardziej ekskluzywne od tego co sie nie blyszczy.

 

Jak dla mnie z punktu widzenia uzytkownika to blyszczace ekrany mordują. Pracuje w jasnym pomieszczeniu i jak slonko przyswieci to z laptopa robi sie lustro, cale szczescie ze zainwestowalem w matowy ekran della do stacjonarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

z definicji kontrastu i specyfiki oka, duze natezenie jasnosci tla powoduje spadek postrzeganego kontrastu na ekranie, jasnosc nieba wielokrotnie przewyzsza jasnosc swioetlowek i ledow, oczy sie do tego adaptuja i obniza sie zdolnosc rozrozniania skokow jasnosci na ekranie -> czyli wartosc kontrastu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządźcie sobie stanowisko w piwnicy przy hałdzie węgla, wykręćcie żarówkę pod sufitem, zakryjcie czarnym kocem siebie i monitor, dodajcie do tego czarne myśli, czarny chleb i czarną kawę - i problem blików zniknie raz na zawsze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu łatwiej uzyskać większy kontrast i nasycenie kolorów.

Jak się będziecie nudzić dziś wieczorem przy myciu zębów, to podstawcie tubkę od pasty pod płynącą wodę. Kolory zaczynają wtedy jakoś "bardziej" wyglądać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności