Skocz do zawartości

Overclocking Sandy Bridge


SansSerif

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 98
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

w rozmowę się nie mieszam, ale warto posiadać podstawy elektryki. roznica miedzy 1.35 a 1.7 jest duża, proce nie są jednorodne. Odradzałbym każdemu wchodzenie na takie napięcia, bo może usmażyć proca lub zmniejszyć jego żywotność znacząco. To ze jedna osoba tak robi, czy nawet dziesięć nic nie znaczy. Fizyka to fizyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straaaaaaszne. Niczym się nie wyróżniam - chlip, chlip. Chyba pójdę na kupkę naftaliny :D

Co do "Nie ogarnięty w temacie" to może przypomnijmy:

 

skoro ten chipset ma byc wypuszczony jeszcze w tym roku ,to pod lga 2011 ,a tam nie wejdą procki z chipem Sandy Bridge ,tylko Ivy Bridge ,sam chip na nazwe Sandy Bridge-E ,lga 1155 ma chip Sandy Bridge-DT :)

 

I nie - ja nie chcę Cię wyśmiać - sam to robisz doskonale. Najpierw brednie o podstawkach i "czipach". Potem uwagi o mojej platformie którą testowałeś zanim pojawiła się w sklepach. Oczywiście do tego się nie odnosisz, tylko starasz się sprowadzić dyskusję do wycieczek personalnych które nie mają nic wspólnego z meritum.

 

No ale dobrze - ja rozumiem potrzebę popisania się, zbudowania reputacji na forum w jakiś sposób, skoro nie da się tego zrobić przez galerię prac.

 

Napisz nam też dlaczego tak wytrawny OCer ma wsadzone 3GB pamięci do platformy która nie bardzo nadaje się do pracy z nieparzystą ilością kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałości po platformie x58 ,wiem co dobre dla mnie ,ty byś brał pewnie dedykowane pod SB ,a u mnie działają nawet na chipie Elpida Hyper,czy Samsung z serii H + nie dawno testowane PSC kręcące się lepiej niż kości pod SB ,ty bys brał właśnie dedykowane ,a zaawansowani userzy mają inne sposoby...

 

Widzisz nie popisałem się w temacie lga 2011 ,nie jestem na bieżąco ,ze to ty pewnie non stop przeglądasz fora w poszukiwaniu informacji ,i jak by mi tutaj dokopać, x68 miał być pod 2011socket ,a tutaj nagle x79 ,bo nie przypisali chipu do innego socketu ,typu tajemniczy 1356 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Może nie w temat, ale niby podobnie posiadam LGA 1156 i7 860 i G.SKILL 1333MHz 16GB 4X4GB zrobiłem OC napięciami się nie bawiłem podniosłem FSB z 133 na 150 włączyłem ponownie Intel Speedstep, C1E, C-state napięcia same poszły do góry CPU 1,200, RAM (1.5) 1.62 (1500MHZ) wszystko działa cacy, ale jak zrobię test prime95 to mi się jakiś error wywala na 6 wątku i tyle po za tym wszystko działa ok.

 

jeden rdzeń 3900mhz

wszystkie rdzenie 3300mhz

spoczynek 1336mhz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałości po platformie x58 ,wiem co dobre dla mnie ,ty byś brał pewnie dedykowane pod SB ,a u mnie działają nawet na chipie Elpida Hyper,czy Samsung z serii H + nie dawno testowane PSC kręcące się lepiej niż kości pod SB ,ty bys brał właśnie dedykowane ,a zaawansowani userzy mają inne sposoby...

 

Oczywiście że wziąłem dedykowane, bo przy tej samej wydajności były dużo tańsze - mniej więcej twoje 3GB za moje 10GB. Nie mówiąc o tym że nie mam z nimi żadnych problemów, chodzą dokładnie tak jak powinny, są stabilne a wydajnościowo prawie nie ma różnicy w pracy między nimi a tymi samymi pamięciami chodzącymi z zaostrzonymi timingami i podniesioną szyną. Wsadzanie trójkanałowej pamięci na platformę z dwukanałowym kontrolerem nie przynosi dobrych efektów, o czym pisano na Tom's Hardware chociażby. Wsadzanie pamięci które się dobrze kręcą nie ma najmniejszego sensu jeżeli wykorzystujesz komputer do pracy, ale o tym za chwile.

 

Gdybyś cokolwiek wiedział o platformach do pracy i o tym jak drastycznie różnią się wyniki testów syntetycznych od rzeczywistej wydajności w pracy

to nie pisałbyś głupotek którymi podniecają się onaniści na forach OC i pro gamerzy. W platformę do pracy (3D, 2D - a o tym jest to forum) wsadza się maximum pamięci. Jak kogoś stać to może sobie kupić szybsze RAMy - tylko że to mu się nie przełoży na wzrost wydajności (różnice w okolicach 0,5 procenta przy jednym kroku w górę), mimo że w syntetyku ma przyrost rzędu 15%.

 

Więc bądź sobie "zaawansowanym użytkownikiem". Ładuj pieniądze w bajery który dadzą Ci dodatkowe 2 FPSy w CSie, ale uniemożliwią załadowanie sceny do programu 3D czy odpalenie rozsądnych rozmiarów frame buffera. Każdym kolejnym postem udowadniasz tylko że sporo luk jest w twojej wiedzy (jak w przypadku kości EH, które akurat do SB się średnio nadają z powodu zaniżonego taktowania i zapotrzebowania na wysokie napięcia). Praca to nie granie czy puszczanie liczenia Pi. Ja nie twierdzę że moja wiedza jest większa. Szczerze powiedziawszy wisi mi co ty sobie wsadzasz do kompa, czy to kręcisz czy nie, czy uważasz że warto przepłacać za znikomy przyrost wydajności. Twoja sprawa. Ja po prostu chciałbym żebyś ostrzegał ludzi jeżeli działania mogą miec nieporządane efekty (bo mieć mogą). To chyba nie umniejszy tobie, korona z głowy nie spadnie, śmiać się nie będziemy a komuś możesz oszczędzić łez i dodatkowych wydatków. Ot co. Dyskutować z tobą nie zamierzam. Jeżeli twoje rady będą zawierały potencjalnie niebezpieczne działania bez ostrzeżeń będę je po prostu raportował, pozostawiając ocenę modom. EOT.

 

 

 

Rafal - to jest (teoretycznie) wątek o SB. Załóż temat osobny to może wejdzie tam więcej ludzi którzy mają doświadczenie z 1156.

Edytowane przez Hynol
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Akurat zgodzę się z Hynol, ponieważ co do ram nie liczy się taktowanie tylko ilość w zastosowaniach graficznych sam się o tym przekonałem i lepiej mieć np. 8GB 1067mhz niż 4gb 1600 czy 2100 bo to ni jak przekłada się na wydajność a w cene.

 

Twozenie scen 3D rządzi się troszkę inaczej niż jakieś testy czy gierki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie nie interesuje ,jakie ty masz podejście do kupowania RAM ,do moich zastosowań idealnie się sprawują z systemem x64.

 

Nie używam takich programów jak ty ,skąd takie info że ja coś wiem o platformach do pracy w programach 3d etc.. ? tutaj mogą się udzielać tylko tacy użytkownicy.

 

w ogóle po co ta dyskusja ,za każdym razem jak sie skończy temat na 1 ,to zaczynasz na 2 ,jak teraz RAM ,to później będzie może Chłodzenie? bo jest duże i nie kompatybilne ,co ty chcesz mi udowodnić ,jesteś easy ,trzymasz się zasad wprowadzonych przez innych ,nic własnego nie stosujesz.

 

nie udzielam się na forach "pro gamer'skich" ,tam gdzie ludzie wiedzą co piszą ,warto nie raz zajrzeć ,bo newsy z branży komputerowej ,mało się przydają

 

miałeś już przyjemność grać w CSa ? czy jak ,ja nie mam na dysku tego typu gierek i twoje podsumowanie jest ewidentnie prostackie ,jak noob się zachowujesz ,rozglądnij się na forum w poszukiwaniu czy ktoś zrobił błąd i go popraw ,na koniec rozpocznij dyskusję podobną do naszej.

 

admina tutaj nie ma? pewnie na innych forach się nie udzielasz ,bo twoje konto zostało usuwane za tego typu rozmowy ,myślisz że tylko ty posiadasz info na temat o jakim piszesz ,a tak nie jest ,zaraz ktoś wejdzie bardziej doświadczony w 3d i 2d ,i już nie będziesz odwiedzać forum ,bo się spalisz ze wstydu...

 

następnym razem pisz na PM ,zamiast sobie posty nabijać i zaśmiecać temat o OC SB.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam takich programów jak ty ,skąd takie info że ja coś wiem o platformach do pracy w programach 3d etc.. ? tutaj mogą się udzielać tylko tacy użytkownicy.

 

LOL. Nie zauważyłeś jaka jest tematyka wiodąca tego forum? ;) (Tak jakbyś na forum o rajdach samochodowych, chciał zabłysnąć wiedzą o traktorach.)

 

Jeśli chcesz być nadwornym ekspertem od hardware'u to kiepski start.

Jeśli chcesz prowadzić polemikę, skup się na argumentach (o ile takowe posiadasz), a nie na wycieczkach osobistych.

Jeśli chcesz być jakimkolwiek użytkownikiem forum, to popraw sygnaturke - regulamin się kłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki a może się ktoś wypowiedzieć na temat tych systemów do automatycznego OC którymi chwalą się producenci płyt głównych? Można uzyskać jakiś rozsądny przyrost wydajności bez żmudnych testów czy to tylko taki gadżet którego nikt nie używa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu z sandy miał z automatu podciągane do 4.2 z tego co widziałem na filmikach rzed wyborem płyty to 4.0-4.2 wyciaga automatyczny OC robiąc od razu diagnostykę. Jezeli pytasz czy budować renderfarmę z opcją autoOC to moge polecic. Mi stabilnie szedł na 4.5 na stockowym wiatraku wiec mozna w kalkulacjach sprzetu uwzgledniac wydajnosc z auto-oc IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL. Nie zauważyłeś jaka jest tematyka wiodąca tego forum? ;) (Tak jakbyś na forum o rajdach samochodowych, chciał zabłysnąć wiedzą o traktorach.)

 

Jeśli chcesz być nadwornym ekspertem od hardware'u to kiepski start.

Jeśli chcesz prowadzić polemikę, skup się na argumentach (o ile takowe posiadasz), a nie na wycieczkach osobistych.

Jeśli chcesz być jakimkolwiek użytkownikiem forum, to popraw sygnaturke - regulamin się kłania.

 

udzielam sie tylko i wyłącznie w tym temacie " Procesory, płyty głowne, pamięci RAM "

 

jak masz jakis problem to poskarż się komuś innemu ,bo wszyscy macie takie same podejście do forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki a może się ktoś wypowiedzieć na temat tych systemów do automatycznego OC którymi chwalą się producenci płyt głównych? Można uzyskać jakiś rozsądny przyrost wydajności bez żmudnych testów czy to tylko taki gadżet którego nikt nie używa?

 

W przypadku ASUSa działa to średnio. To znaczy przy pierwszych próbach automat OC doszedł mi do 4,4. Z tym że używając programu do manualnego ustawienia mnożnika (prawie jak automat, działa spod OSa, nie trzeba wchodzić do BIOSu ani bawić się z ustawieniami napięć) można dać 5,0 i działa. Z uwagi na temperatury chwilowo mam 4,8 do pracy. Bez żadnych zabaw z VCore itd. Przyrost mocy jakieś 30% w stosunku do znamionowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli ciekłego azotu i bicia rekordów. Jeśli piszesz 4,8 chwilowo to jak mniemam 5 GHz to problem czysto techniczny lepszego schłodzenia samego procka bo reszta „da radę” bez większych problemów. Jeśli nie to zawsze dopytamy kolegę kuzia co robić dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są sztuki CPU ,którym stabilne OC kończy się na 4.4 GHz mowa tutaj o SB i nie lubianym "multiplier wall"

 

użytkownik "Hynol" pisał u góry

Z uwagi na temperatury chwilowo mam 4,8 do pracy.

 

czyli można wywnioskować że ogranicza go chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli ciekłego azotu i bicia rekordów. Jeśli piszesz 4,8 chwilowo to jak mniemam 5 GHz to problem czysto techniczny lepszego schłodzenia samego procka bo reszta „da radę” bez większych problemów. Jeśli nie to zawsze dopytamy kolegę kuzia co robić dalej ;)

 

Wiem na pewno że na 5 GHz rusza - nie wiem natomiast czy do stabilnej pracy nie będą potrzebne zabawy z napięciem - nie testowałem tej prędkości w dłuższej pracy po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pojechaliście... zupełnie nie potrzebnie personalnie.

 

Chyba udało mi się ustabilizować na poziomie 4.8MHz.

Na ustawieniach Vcore=1.5V, QPI/Vtt=1.12V, DRAMv=1.66V, system przemielił LinXa przez 36h nonstop i 24h bezczynności bez zawieszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Na tych samych ustawieniach chodził na 5Mhz ale wywalał się w idle więc zmiejszyłem mnożnik i podobno dla obniżenia temperatur QPI/Vtt z 1.2V do 1.12V.

 

Zauważyłem że podczas wzrostu obciążenia, nawet na ręcznych ustawieniach i z wyłączonym EIST spadają napięcia. I tak dla Vcore przy 1.5V w BIOS, w systemie widoczne jako 1.488V spada do 1.452V. Dla 1.39V - 1.38V > 1.344V. Może dlatego wywala się przy 5MHz, ale nie chciałem przekraczać 1.5V.

 

Ah i beta BIOSy z włączaniem overvoltage PLL nic nie dawały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hynol

Jaką płytę główną poleciłbyś mi pod Sandy bridge która obsłuży mi 16gb i wiecej .czytalem że są problemy z ramem . O specjalnej liście wiem ale podobno poza tym są jeszcze mankamenty. Myślałem do tej pory o Asus p8p67 pro.

Jak już jakieś kości są na liście QVL danej płyty, i to potwierdzone że działają napewno w czterech slotach to jedynym mankamentem jest umiejętność odnalezienia tej informacji. Raczej na żadnej liście QVL płyt pod Sandy nie znajdziesz pojedynczych kości 8GB, nie mówiąc już o ich dostępności w kraju, więc maksymalna konfiguracja to 16GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu, mam 16GB ,na początku 8GB ale niedawno dokupiłem,bo akurat kasa została, ale producent podaje że max 32GB,generalnie brałem najtańszy ram - mobo ASRock'a Eextreme4 - generalnie na razie jestem zadowolony, aktualnie jest 4,6 przy 1,3 , generalnie banch procka L041B213 , ktoś wykręcił -> @5 GHz na UD5 przy 1.375 Vcore gdzieś czytalęm, ale wiadomo jak to bywa banch nie gwarantuje takich samych wartosci, dlatego będe miał czas w weekend to potestuje...generalnie na moment odpaliłem 5GHz i bez problemu wstał, lecz nie miałem czasu na ustawienie napięcia odpowiedniego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECC Registered i w tym problem. Taka pamięć nie będzie pracować na zwykłych płytach. Swoją drogą jako ciekawą informację mogę podać że wcale niedroga serwerowa płyta w zwykłym ATX na jedno gniazdo G34 jest w stanie obsłużyć 128 GB pamięci ale właśnie ECC Registered. Takie pamięci można też kupić w pojedynczych 16GB kościach ale bardzo drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja już nie pójdę w tę stronę. Na serwer to 15k w portfelu :) na forach oc czytałem o podkręcaniu 2600k na tańszych płytach podobno nie opłaca się kupować drogich płyt typu p8p67 pro czy sabertooth. Co wy na to ? A ile wat w zasilaczu macie u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mobo to na początku brałem pod uwagę tylko P8p67 od Asusa - lecz wybrałem ASRocka EX4 i nie żałuję ...co do zasilacza generalnie od grafy zależy, ja akurat mam seasonica M12II-620W - ale spokojnie 520 styka , ale w momencia zamówienia nie mogłem znaleźć dostępnej 520tki była 620tka i ją wybrałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja coolera mam Yasha'e ...generalnie jak na razie jestem zadowolony do montażu długo podchodziłem bo obawiałem się, że połamie te pushpiny, ale w marę sprawnie to poszło, ale sam montaż wiatraka tymi spinkami to już mniej przyjemna sprawa, ale wszystko do zrobienia, teraz w weekend podkręcę ile się da moją sztukę i zobaczę gdzie jest jej koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przesłanki / sprawdzone informacje - że 2600K przy napięciu 1,45 - 1,5V nie ulega z upływem czasu degradacji? Przyznaję, że dodatkowe 0,5Ghz na rdzeń to stosunkowo duży przyrost mocy, ale odbywa się to kosztem podbicia napięcia 'aż' o 0,1 V. Gdzieś czytałem, że producent bodajże Gigabyte dla swoich płyt głównych podaje napięcia dla CPU

na poziomie 1,4 - 1,5V jako 'FUN' , a dopiero > 1,6V jak 'DANGER', tylko żeby ta zabawa nie okazała się zbyt wesoła.

Edytowane przez lukjaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest wiele opinii na ten temat, jedni mówią ni przekraczać 1,4 inni więcej, generalnie myślę, że to kwestia indywidualna i samego procka, jeśli przykładowo te 5GHz robi na ok 1,4 , 5,2 na 1,47 i temp ok to czemu miałoby mu się degradować ? ja mam 1.312V przy 4,6GHz , ale to jest do zbicia bo nie miałem czasu posiedzieć dłużej przy tej sztuce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przesłanki / sprawdzone informacje - że 2600K przy napięciu 1,45 - 1,5V nie ulega z upływem czasu degradacji? Przyznaję, że dodatkowe 0,5Ghz na rdzeń to stosunkowo duży przyrost mocy, ale odbywa się to kosztem podbicia napięcia 'aż' o 0,1 V. Gdzieś czytałem, że producent bodajże Gigabyte dla swoich płyt głównych podaje napięcia dla CPU

na poziomie 1,4 - 1,5V jako 'FUN' , a dopiero > 1,6V jak 'DANGER', tylko żeby ta zabawa nie okazała się zbyt wesoła.

 

2500k z 4.8ghz i 1.45v / 5ghz 1.52v ,zestawienie fun i danger ,to było na msi ,u mnie cpu chodzi od początku stycznia ,jak była premiera ,i śmiga non stop powyżej 1.45v ,nic sie nie dzieje do teraz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy się stanie ,czy też nie ,pokaże czas :)

 

2600k się bardziej grzeje od 2500k ,za sprawą HT ,także procesor jest bardziej ograniczony w oc ,chociaż większość tych procesorów robi powyżej 5GHz.

 

moja sztuka ,dopiero coś pokazuje w przedziale 1.4v/1.5v ,chociaż na 1,39V 4.7ghz osiąga stabilnie ,inne mobo raczej tu nic nie zmieniło by ,miałem ud4 i totalna porażka ,do 5ghz 1.6v potrzebowało żeby było stabilnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja już nie pójdę w tę stronę. Na serwer to 15k w portfelu :) na forach oc czytałem o podkręcaniu 2600k na tańszych płytach podobno nie opłaca się kupować drogich płyt typu p8p67 pro czy sabertooth. Co wy na to ? A ile wat w zasilaczu macie u siebie?

 

Sry - miałem przerwę od forum. Różnica między podstawowym i lepsiejszym ASUSem jest w portach - chcesz je mieć - kup droższą. W Gigabycie z kolei wersje różnią się sekcją zasilania, więc w zasadzie im lepsza płyta tym bezpieczniej. I osobiście polecam płytę jednej z tych dwóch firm. One są po prostu dość pewne. Gigabyte'a brałbym od UD4 w górę, ASUS może być podstawowy P8P67.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorwałem SB. To istna rewelka.... Pierwszy dzień był bajeczny, a potem kaszana....

 

Pierwszego dnia CPU kręcił się jak nie wiem... na 1,4V@4,8GHz....

Jednak ja nie potrzebuję wydajności czterech wątków tylko jednego. Więc ustawiłem sobie max TDP 112W. W tym momencie CPU chodził podczas pracy w viewportach około 4,8GHz@1,35V, a w Renderach 4,5GHz 1,3V. Wszystko po to by oszczędzić CPU....

 

... Aż po tygodniu zwariowało mobo, Asrock P67 Extreme4. Teraz max mnożnik to 45, nie mogę podkręcić powyżej 4570MHz. Zarówno BLCK jak i mnożnik nie daje efektu. Ściana i tyle....

 

Wygląda na to, że 1,35V w pełni stabilne zostaje ze mną na dłużej.

 

Wg. oficjalnej specyfikacji maksymalne napięcie to 1,5V. Jednak degradacja układu występuje powyżej 1,4V. Ludzie z Intel "nieoficjalnie" nie napisali, że OC przy 1,34V jest całkowicie bezpieczne. Maksymalne napięcie ustawione domyślnie do 1,4V, ale praktycznie nie występuje normalnych warunkach (bez OC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności