Jump to content

MyPaint 1.0


n-pigeon

Recommended Posts

Nezumi, MyPaint z linku mi nie działa - zero komunikatów czego brakuje czy coś. Sam programik wspominam ciepło, uczyłem się w nim malować.

Najfajniejsze ficzery to:

- popup z selecją kolorów pod klawiszem, bodajrze V

- historia ostatnik 5 kolorów

- Możliwość ustawienia własnych klawiszy od brushy. Zawsze dawałem 1-do szkicu, 2- do wypełnień, 3-blending, 5- soft brush itd. Ciężko się bez tego obyć w PSie.

Link to comment
Share on other sites

O to dziwne - mnie dziala bez problemu po zassaniu pliku "mypaint-git-061111.7z" i rozpakowaniu (bez zadnej instalacji).

Czekam na oficjalna instalke do 1.0 pod winde.

Jeszcze Krita ma wyjsc pod winde niebawem (choc podobno jakas okulawiona wersja jeszcze ale widzialem calkiem fajne opcje na linuksowej wersji.

Link to comment
Share on other sites

Od dłuższego czasu wspieram się tym programem jest po prostu świetny! Przypatrując się rozwojowi programów opartych na licencji GNU widać sens w obronie jakich wartości walczył Richard Stallman. Dziękuje w imieniu wszystkich.

Link to comment
Share on other sites

Tez mi sie wydaje, ze Fotoszop jako program malarski jest sredni - topornie rozwiazane narzedzia i nienajlepsza predkosc. Za to jako soft do obrobki foto, projektowania web i niewektorowego skladu graficznego jest mega! Moze w malowaniu nadac sie co najwyzej do podmalowek w teksturach i malych korekt.

Link to comment
Share on other sites

@KarolGniazdowski: Może podzielisz się statystykami, bo każdy masz zapewne na myśli pewnie przytłaczającą większość... co jednak przeczy się moim spostrzeżeniom, bo większość osób które ja znam korzysta z Corel Painter, a nieliczni z PS.

 

@Do_niedziałającego_Mypaint: nie wiem jak pod Windowsem, ale pokazuje mi paczka, że wymaga zainstalowanych pygtk python2-numpy protobuf-python python2 - jeśli ktoś nie ma siły się z tym użerać (ja bym nie miał dla mypainta ;p) to niech poczeka na poprawione paczki, które będą działać out-of-box (możliwe, że osobą którym działa starsza wersja której używały doinstalowała moduły pythona, których ta przygotowana na szybko jeszcze nie ma).

Link to comment
Share on other sites

Chętnie. Właśnie najwięcej rozeznania zebrałem między tymi dwoma przy decydowaniu się na soft.

 

Na przykładzie CG Huba obejrzyjmy mistrzów (celowo podrzucam kilku forumowiczów)

http://cghub.com/images/view/71146/

http://cghub.com/images/view/64927/

http://cghub.com/images/view/161455/

http://cghub.com/images/view/131628/

http://cghub.com/images/view/1327/

http://cghub.com/images/view/82444/#

http://cghub.com/images/view/176617/

http://cghub.com/images/view/332/

http://cghub.com/images/view/101429/

 

U wszystkich "Tools: Photoshop". Szczerze, przy wyborze softu robiłem solidny research i wyniki były miażdżące na korzyść PSa. I wbrew pozorom PS jest bardzo malarski, co widać na niektórych powyższych przykładach.

Link to comment
Share on other sites

@KarolGniazdowski: pytałem o jakieś statystyki, a podajesz kilka przykładów... tak to można nawet udowodnić, że graficy korzystają tylko z painta. Ale przynajmniej teraz jasne, że to co mówisz opierasz na subiektywnych obserwacjach i swoim wyrobionym zdaniu w oparciu o małą próbkę, a nie o fakty.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli tak stawiasz sprawę.

OK, rzeczywiście nie zestawiam tabel.

 

Dwie rzeczy: jak inaczej miałbym badać zagadnienie, niż wybierając próbę z rynku i analizując soft? Zarzucasz jakobym dobierał ich specjalnie według klucza. Otóż nie trzeba tego robić, choć rzeczywiście nie wybrałem zupełnie losowo, chcąc pokazać co lepszych. Sprawdź sam.

Co więcej to są fakty, nie moje widzimisię. Mogę źle je interpretować, ale nie bujam w obłokach. Nie należy oczekiwać ode mnie pracy naukowej nt. wykorzystywania softu przez grafików, nie pracuję w dziale marketingowym żadnej z firm graficznych, nie zajmuję się też tym naukowo, ale nie możesz powiedzieć, że nie opieram się na faktach. To jest nadużycie.

 

W ramach eksperymentu chciałbym poprosić Cię o kontrprzykłady, ponieważ również co do twojej opinii zachodzi identyczne podejrzenie jak co do mojej. :)

Link to comment
Share on other sites

Różnymi statystykami to możecie się wymieniać w nieskończoność :P

 

@KarolGniazdowski

Skotiemu chodziło o słowa "wszyscy" i "każden jeden", potem zaczęła się dyskusja o statystyki :D

Co do tego, że wielu artystów używa PSa, to szczera prawda i nikt temu nie zaprzeczy.

 

Od siebie dam kilka przykładów pojedynczego artysty :D hehe

Z tego gościa trzeba by wyciągać jakieś skomplikowane średnie, by dodać je do statystyk ;)

 

http://cghub.com/images/view/156097/

http://cghub.com/images/view/182964/

http://cghub.com/images/view/130906/

http://cghub.com/images/view/110628/

http://cghub.com/images/view/88081/

Link to comment
Share on other sites

W ramach eksperymentu chciałbym poprosić Cię o kontrprzykłady, ponieważ również co do twojej opinii zachodzi identyczne podejrzenie jak co do mojej. :)

Nie dostaniesz ich mimo, że nie brak ich zarówno na tym forum, jak i tym co podałeś, bo to żadna metodologia i żadnej tezy tak nie potwierdzisz, ani nie obalisz (co będziemy podawać setki przykładów skończywszy na oficjalnych galeriach jak http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod4030123#tab6 ?). Ciekawe byłyby ankiety prowadzone przez wielkie portale jak cgsociety lub jakiekolwiek inne badania na wielotysięcznej próbie - przynajmniej można by liczyć na minimalne odzwierciedlenie rzeczywistego stanu.

 

Mylisz się mówiąc o mojej opinii - moja opinia brzmi "nie wiem jakie są udziały w rynku", mimo, że większość osób które znam korzysta z paintera. Twoje zdanie oznajmia za to, że wiesz jakie są udziały pisząc "wszyscy" i "każden jeden" - założyłem, że znasz jakieś ciekawe i rzetelne statystyki które mówią o przytłaczającej większości (bo jasne jest, że nie wszyscy korzystają z PS), dlatego o nie poprosiłem - jednak niestety nie masz takich i opierasz swoje zdanie jedynie w oparciu o swoje wrażenia w oparciu o przeglądanie galerii na jakimś portalu (gdzie większość prac nigdy nie ląduje na żadnym forum czy galerii internetowej, a jedynie w wersjach drukowanych, lub jako koncepty wewnątrz firmy które nie wychodzą poza jej mury). Marne to badania i absolutnie nic nie świadczą o rynku więc na przyszłość przestań używać tak mocnych słów jak "wszyscy" gdy nawet nie masz danych czy program ma większość rynku, a nawet czy nie ma innych popularniejszych.

Link to comment
Share on other sites

ja tam w gimpie maluję, dokładnie w mod gimpa http://en.sourceforge.jp/projects/gimp-painter/releases/?package_id=6799 bo w nim jest g-pen i mixbrush, czyli coś czego zwykły nie ma. I właśnie to w mypaint było bardzo przydatne, pędzle z inercją i wygładzeniem linii, oraz takie painterowe rozmazujące pędzle, ale w mypaint brakowało selekcji, blokowania alfy i trybów krycia. teraz brakuje już tylko selecji, więc myślę, że będę rozerwany wewnętrznie pomiędzy szaleństwem mypaint i uniwersalnością gimpa.

Link to comment
Share on other sites

świetne wieści, tylko trzeba bedzie przyciąć brodę, która do tego czasu sięgnie tabletu, a na razie jest działający gimp-painter, w pełni użyteczny i raczej stabilny mimo już legendarnie zabugowanego kodu. legendarnie kodu. Krita ... cóż, nie urzekła mnie, a mam Linuksa jako drugi OS, więc nie muszę czekać.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy