Jump to content

animacja kabli, przewodów, elastycznych połączeń 3ds max


pecet

Recommended Posts

Riguję koparkę i mam problem z przewodami hydraulicznymi. Na razie zrobiłem prostym sposobem, który jak na razie dał mi najlepsze rezultaty tzn. spline + linked x-form >

Próbowałem równiez podłączyć do kości, przy tym sposobie nie było problemów z rozciąganiem kabli, ale też końcówki całkowicie wychodziły z poza obręczy, wykombinowałem że trzeba by jakoś zablokować pierwszą i ostatnią kość, tylko nie wiem jak ;)

A może są jeszcze inne sposoby na rozwiązanie tego problemu? Będę wdzięczny za pomoc w tym temacie.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o tego zwykłego clotha w modyfikatorach? Jeżeli tak to też trzeba najpierw przeprowadzić symulację i zapisać animację. Chcę zrobić tak, że jak ktoś otworzy ten model to za pomocą helperów będzie mógł poruszać wszystkimi mechanizmami i te kable też mają się wyginać od razu.

Link to comment
Share on other sites

blinq - dzięki, nie znałem tego, ale niestety tu uzyskuje ten sam efekt co łączenie linked x-form tylko mniej pracy tzn. przewód nadal zmienia swoją długość.

 

Wykombinowałem że jak by się dało zablokować najwyższą kość aby zawsze była w tej samej pozycji do cylindra (po przesunięciu powinna być ustawiona jak czerwona linia) to problem był by rozwiązany. Niestety nie mam pojęcia jak to zrobić. Kości połączone są HD Solverem.

 

rig.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem krótki odpoczynek, ale już wracam do problemu.

blinq - tylko gdzie go zastosować? ;)

CgBartosz - za bardzo nie rozumiem, jak przyskinować końce do nulli? Moze chodziło o podlinkowanie końców do dummy? Jeżeli tak to teraz ten sposób stosuję tylko ze zwykłym splinem ale jak wspomniałem wcześniej efekt nie do końca mi odpowiada.

Link to comment
Share on other sites

Nie wydaje mi się, żeby spline IK się tutaj sprawdził bez skalowania kości. Kiedy będzie za blisko to wąż wlezie w gniazda od strony IK a kiedy będzie za daleko to się oderwie.

 

Kombinowałbym ze zwykłym IK ale z gęstym łańcuchem i przyskinował do niego ten spline który obecnie masz.

Link to comment
Share on other sites

Witam. Wydaje mi się że powinieneś zapomnieć o jakimiś magicznym sposobie, żeby ograniczyć sobie ruchy na linie połączonej obustronnie. Najprościej jest to wyanimować ręcznie. Podskinuj sobie spliajna zwykłego tak jak napisał wyżej SiGziBartek do helperków, wtedy będziesz miał możliwość kontrolowanie punktów i bezierów shejpa za pomocą hp. Z animuj sobie te obiekty tak, żeby te liny się za bardzo nie rozciągały i tyle.

 

Na uparciucha możesz sobie napisać własnego constrainta, który będzie ci robił te ograniczenia pomiędzy punktami. Dla mnie to matematyczna czarna magia... (dział constraints) http://en.wikipedia.org/wiki/Verlet_integration

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

oto moja sugestia ktora sprawdzila sie przy rigu ramienia robota

PR_KUKA_Industrial_Robot_KR30_HA_01.jpg

 

jest to kombinacja kosci i Link Xform. kosci oczywiscie mozna dac wicej ale 2 albo 3 wystarczy w wiekszosci sytuacji.

 

[ATTACH=CONFIG]86247[/ATTACH]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim za pomoc, trochę późno odpowiadam ale dopiero teraz mogłem wrócić do projektu i skorzystać z porad.

Pomysł kości + linked x form sprawdza się bardzo dobrze. Jeszcze znalazłem jeden sposób, nie tak uniwersalny, ale dający dobrą kontrolę na wyginaniem. Robię kabel z trzema punktami kontrolnymi, dwa krańcowe przyczepiam do obiektów które je kontrolują a środkowy za pomocą path contrain do lini po której się ma poruszać.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy