Jump to content
matszklar

Testujemy Threadrippera 1950X ....

Recommended Posts

Witam po urlopie.

Wreszcie trafił do nas Threadripper , czekamy jeszcze na płytę ( będzie w środę )

wynikami podzielimy się niebawem

To może zadam kilka pytań, bo temat dość mocno mnie interesuje. Jak bedziesz coś wiedział, daj znać.

Ile aktualny AMD będzie obsługiwać max ramu ?

Jak wyglądają temperatury w stresie ?

Chłodzenie wodne ?

Cena do wydajności ? Subiektywna opinia.

juz ... może zdążę na weekend. Ale jestem bardzo pozytywnie podbudowany ( i mile zaskoczony :D ) po tym co udało się nam przetestować. :) Jedynie co to niestety żal że jest niewielka ilość solidnych powszechnie dostępnych benchmarków z ukierunkowaniem na 3d.

Po zakńczeniu testów zestaw oczywiście trafi do sprzedaży ;)

Mnie interesuje konfiguracja i zastosowane przez was chłodzenie bo właśnie zacząłem składać zestaw po obejrzeniu różnych testów

witam

jesteśmy zawaleni zamówieniami więc wszystko się przeciąga ale odpowiadając na forumowe pytania napiszę że:

przetestowane OC 3.9 GHz.

1. Chłodzenie - Arctic Liquid Freezer 240 - 2x120mm - b dobry w stosunku do ceny- temp po 30 min 100 % obc wszystkie rdzenie - 66 C

2. Chłodzenie Cryorig A80- 2x140mm - wydajne - temp po 30 min 100 % obc. wszystkie rdzenie - 63 C

wydajność:

test VrayBench- 41 s

test Corona 1.3 Benchmark - 70s

Cinebench r15- 3250pkt

oczywiście zniżki dla pierwszych chętnych na zestaw oparty o Threadpippera1960. Dwa zestawy już pojechały ( do Lublina oraz Trójmiasta).

Kiedy tylko będę mógł to dam pełny i treściwy zestaw wyników testów.

Cały czas zastanawiam się na co się przesiąść z mojego już trochę starego i7 920. Chciałbym wziąć coś od AMD i teraz z tego co widzę, to wyniki na VrayBench przedstawiają się następująco:

- 1700/1800 - 72s-74s

- 1920X - 56s

- 1950X - 40-47s

Na początku chciałem brać 1700. Potem jak pokazały się Threadrippery to 1920X. A teraz sam już nie wiem. Będzie trzeba się poważnie zastanowić co jest najbardziej opłacalne z tego zestawienia.

matszklar, mam pytanie - czy składacie zestawy według własnej specyfikacji klienta, czy tylko sprzedajecie gotowe zestawy dobrane przez siebie?

Araiel:

To może być zestaw dokładnie wg specyfikacji klienta o ile spełnia warunki natury technicznej ( dobór komponentów) a czasem i kwestie finansowe ( koszt i opłacalność komponentów).

Araiel zastanów się ile potrzebujesz pamięci i czy zamierzasz komputer rozwijać w stronę także gpu renderigu bo tu oba Threadrippery maj naprawdę niezłe pole do popisu jeśli chodzi o obsługę multi gpu plus 128 gb pamięci niestety Ryzen R7 słabo stoją z liniami pci_e i mają tylko 4 sloty pamięci i max 64GB

Mateusz pytanie o chłodzenia jak w ogóle się sprawują te wodne systemy w aspekcie wydajność i głośność. Nie mam doświadczenia z wodnymi systemami do tej pory tylko powietrzne noctua szczególnie jak znalazłem gdzieś w necie takie testy(w załącznikach) Dwa jak żywotność jest takich zamkniętych systemów jak gotowce wodne i jakie szanse ze zabraknie chłodziwa a procek się po prostu spali. Napisz na jakich płytach stawiacie zestaw

Maciek Jutrzenka gdzie masz takowa informacje bo nawet na stronie amd jest wymieniona noctua i arctic powietrzny a według powyższego testu to ja nie widzę żadnych powodów przemawiających za wodnymi chłodzeniami szczególnie ze one najczęściej nie pokrywaj całej powierzchni procesora w przeciwieństwie do powietrznych. Dwa z tego co sobie pooglądałem testy i recenzje to często jest mowa o konieczności wymiany wiatraków bo seryjnie montowane na chłodnicach nie mają zbyt wysokiej kultury pracy

Edited by skalpel3d

sprawdziłem teraz faktycznie... jakoś po prostu utkneła mi ta plotka przed premierą że amd dostarcza te procesory z wodnym chłodzeniem.. ale i tak osobiście brałbym wodę. jakieś AIO i po problemie chociaż teraz jak pokazałeś te obrazki to sprawa zrobiła się ciekawa.. :) ciekaw jestem jaki zestaw złoży matszklar swoją drogą przepraszam (Mat..) za brak kontaktu/urwany w sprawie tamtego builda na temat ryzena.. zapomniałem ci napisać że jednak przełożyłem całość na grudzień/styczeń tego roku. i wszystko układa się w strone threadripper'a więc też ciekaw jestem jaki build powstanie.

Edited by Maciek Jutrzenka

i znowu tak w biegu... obydwa chłodzenia zachowują sie ok , cihsze jest Criorig A80. Oczywiscie lepszym rozwiązaniem byłoby chłodzenie widne klasyczne ale też podnosiłoby koszt. Czekamy na jakieś chłodzenie powietrzne i nie sądzę aby było gorsze od AiO. W końcu mamy mocniejsze procesory jeśli chodzi o TDP , a mam na myśli Xeon E5-2679 v4 które maja 200 W TDP (czyli więcej o 20 W aniżeli ten AMD-ek) i świetnie schładzamy je powietrzem przy mniejszych kosztach i poziomie głośności.

aha ... zapomniałem dodać

w testach mieliśmy dwie płyty: Asus x399 Zenith oraz Asrock x399 Taichi .

Obydwie ok... bardziej przypadła mi do gustu płyta Asrocka.

Jak bedziesz miał chwile to powiedz w czym ci podpadł asus oprócz ceny i zmiany formatu płyty jak ktoś robi upgred kompa to go czeka najprawdopodobniej wymiana obudowy na EATX niestety wszystkie planowane przez nich płyty pod tą podstawkę tylko EATX

Wydajność tych CPU wygląda bardzo fajnie, jak dalej tak pójdzie jest duża szansa, że część Xeonów Intela będzie kompletnie nie opłacalna.

artzgodka szczególnie ze zaraz wchodzą Amd Epyc z 32 rdzeniowym potworkiem na platformy serwerowe który cenowo ma być na poziomie 2100$ za sztuka

artzgodka szczególnie ze zaraz wchodzą Amd Epyc z 32 rdzeniowym potworkiem na platformy serwerowe który cenowo ma być na poziomie 2100$ za sztuka

ech ja ma 2 x Xeon E5-2969 v2, (kupiony zresztą u kolegi Matusza) ciągle jest to mocna maszyna mimo kilu lat na wiele lat jeszcze starczy ale w porównaniu z cenami obecnych AMD, komputer oparty na tych Xeonach kosztował majątek

Zastanawia mnie jedno, sprzęt tanieje jest coraz wydajniejszy, softy też tanieją i coraz więcej potrafią, ciągnie to za sobą spadek cen usług ... ciekawe kiedy to się zatrzyma i gdzie będzie granica opłacalności pracy grafika.

Pamiętam jak zaczynałem od Photoshopa 3, gdzie jeszcze nie było np. podcienia z palca tylko trzeba było na warstwach z blurem kombinować itp. dzisiejsza "młodzież graficzna" nawet nie kuma jak to możliwe ... na DTP w którym przesiedziałem całe lata też trzeba było znać się znacznie bardziej niż obecnie, do naświetlani woziłem nośniki ZIP, format pdf nie był tak rozwinięty i nie był tak tolerancyjny dla błędów jak dziś ... nie wiem czy mać podobne spostrzeżenia

.... troszkę odjechałem od głównego tematu :)

ech ja ma 2 x Xeon E5-2969 v2, (kupiony zresztą u kolegi Matusza) ciągle jest to mocna maszyna mimo kilu lat na wiele lat jeszcze starczy ale w porównaniu z cenami obecnych AMD, komputer oparty na tych Xeonach kosztował majątek

Zastanawia mnie jedno, sprzęt tanieje jest coraz wydajniejszy, softy też tanieją i coraz więcej potrafią, ciągnie to za sobą spadek cen usług ... ciekawe kiedy to się zatrzyma i gdzie będzie granica opłacalności pracy grafika.

Pamiętam jak zaczynałem od Photoshopa 3, gdzie jeszcze nie było np. podcienia z palca tylko trzeba było na warstwach z blurem kombinować itp. dzisiejsza "młodzież graficzna" nawet nie kuma jak to możliwe ... na DTP w którym przesiedziałem całe lata też trzeba było znać się znacznie bardziej niż obecnie, do naświetlani woziłem nośniki ZIP, format pdf nie był tak rozwinięty i nie był tak tolerancyjny dla błędów jak dziś ... nie wiem czy mać podobne spostrzeżenia

.... troszkę odjechałem od głównego tematu :)

DTP w dzisiejszym świecie praktycznie jest na wyginieciu.

Witam.

Odpowiadając na pytanie dotyczące płyty to zdecydowanie Asrock.

Tańszy o kilkaset pln i mniejszy, co naprawdę ułątwia dobór obudów. To właśnie jego atuty. Może troszkę traci swoim wbudowanym WiFi które jest "tylko " 433Mbps ale ci którzy chcą szybkiej i niezawodnej sieci wiedzą ze nie ma jak kabel ... :D

ale ci którzy chcą szybkiej i niezawodnej sieci wiedzą ze nie ma jak kabel ... :D

Tak.

Może trochę offtop, ale naprawdę cieszy to, że AMD w końcu pokazało pazur. Sam kupiłem Ryzena 1700 i jestem niesamowicie zadowolony (za połowę ceny intela).

Ja wrzucę off top w stylu kwiatki przy zakupie sprzęty w wydaniu dużych sklepów internetowych taki zrzut z dwudniowej korespondencji

Przechwytywanie.jpg

taak otwieramy listę kompatybilnych chłodzeń wodnych AIO na stronie AMD i okazuje się ze w sklepie są może tylko niedostępne ze 4 modele wodnych chłodzeń dla pewności skontaktowałem się z jednym z przedstawicielstw producentów chłodzeń :D czy aby nie jest potrzebna jakaś przejściówka czy inna śrubka aby pasowało ;) Nie nie jest :)

Jak ja się ciesze że wczoraj trafiłem na premierę sklepową noctua powietrznej pod konkretnie Threadrippera i Epyc'a ;)

Edited by skalpel3d

Witam

Nie ma problemów z chłodzeniem na AMD 1950X... po prostu trzeba pytać w kompetentnych firmach.

Na dzień dzisiejszy pasuję większość z chłodzeń AiO dostępnychw hurtowniach ;)