Skocz do zawartości

Komputer za około 20 000 zł


DeltiX

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

potrzebuję pomocy przy złożeniu komputera w budżecie 20 000zł (maksymalnie mogę wyjść 2000 zł ponad budżet). Komputer będzie głownie służyć do tworzenia animacji w Blenderze - Cycles oraz za parę miesięcy również do Unreal Engine.

Będę wdzięczny za ocenę takiego zestawu:

  • GPU - 10 499,00 zł

ASUS GeForce RTX 3090 TUF GAMING OC Edition 24GB - https://www.x-kom.pl/p/590076-karta-graficzna-nvidia-asus-geforce-rtx-3090-tuf-gaming-oc-24gb-gddr6x.html

  • CPU - 3 899,00 zł

AMD Ryzen 9 5950X -  https://www.x-kom.pl/p/597434-procesor-amd-ryzen-9-amd-ryzen-9-5950x.html

  • Płyta główna - 859,00 zł

Gigabyte X570 AORUS ELITE - https://www.x-kom.pl/p/504425-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x570-aorus-elite.html

  • Ram - 2 x 759,00 zł

2 x GOODRAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 IRDM PRO Deep Black (czyli łącznie 64 gb) - https://www.x-kom.pl/p/647620-pamiec-ram-ddr4-goodram-32gb-2x16gb-3600mhz-cl18-irdm-pro-deep-black.html

  • Dysk SSD do pracy & systemowy - 579,00 zł

Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO - https://www.x-kom.pl/p/431147-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-nvme-970-evo.html

  • Dysk HDD do archiwizacji - 175,00 zł

WD BLUE 1TB 7200obr. 64MB CMR - https://www.x-kom.pl/p/81294-dysk-hdd-wd-blue-1tb-7200obr-64mb-cmr.html

  • Zasilacz - 699,00 zł

be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Gold - https://www.x-kom.pl/p/401015-zasilacz-do-komputera-be-quiet-straight-power-11-850w-80-plus-gold.html

  • Obudowa - 239,00 zł

Cooler Master N300 czarna - https://www.x-kom.pl/p/156847-obudowa-do-komputera-cooler-master-n300-czarna.html

  • System - 599,00 zł

Microsoft Windows 10 Home PL 32/64bit BOX USB - https://www.x-kom.pl/p/254997-system-operacyjny-microsoft-windows-10-home-pl-32-64bit-box-usb.html

  • Monitor - 1 999,00 zł

LG 27UL850-W 4K HDR - https://www.x-kom.pl/p/523891-monitor-led-27-lg-27ul850-w-4k-hdr.html

Opcjonalnie:

  • Odtwarzacz płyt - 389,00 zł

ASUS BW-16D1HT SATA czarny BOX - https://www.x-kom.pl/p/155480-nagrywarka-blu-ray-asus-bw-16d1ht-sata-czarny-box.html

  • Zasilacz awaryjny (UPS) - 439,99 zł

Green Cell UPS (1500VA/900W, 4x Schuko, AVR, LCD) - https://www.x-kom.pl/p/546065-zasilacz-awaryjny-ups-green-cell-ups-1500va-900w-4x-schuko-avr-lcd.html

 

Suma: 21 893,99 zł

 

Sytuacja zawodowa spowodowała, że muszę kupić za tak duże pieniądze komputer, nigdy nie składałem sprzętu z takim budżetem. Podstawowe pytanie - Co warto zmienić, by było lepiej?

Zastanawiam się również, czy nie lepszym rozwiązaniem są dwie karty graficzne oraz czy warto mieć osobno dysk ssd pod system i osobny ssd pod blednera.

 

Będę bardzo wdzięczny za każdą podpowiedź.

 

 

Edytowane przez DeltiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacz płyt bym wywalił, nie mam już z 10 lat i potrzebowałem ze dwa razy 🙂

HDD za dodatkwoe parę groszy możesz mieć 2-3Tb nawet jak nie potrzebujesz to najbardziej się nieopłąca brać małych pojemności a widże jakiś hitashi 3tb i wdgreen 2tb za 200zł

system chyba bym szedł jednka w wersję pro bo hoem ma jakieś ograniczenia do ilości ramu i czegoś tam, już nie pamiętam trzeba doczytać czy nie będzie robił jakichś problemów teraz czy jak np za jakiś czas chciałbyś dopakować więcaj ramu 

gpu na ebayu możesz wyrwać za ok 9k 

https://www.ebay.pl/itm/203502467331?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=4908-226936-19255-0&campid=5337412747&customid=kRuUTsnlC01jBcrM3uNlMQ

https://www.ebay.pl/itm/333927502543?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=4908-226936-19255-0&campid=5337412747&customid=9xPCvMepc8wQ3Gv2Kq8B0A

https://www.ebay.pl/itm/402957250236?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=4908-226936-19255-0&campid=5337412747&customid=jff8BsFidpoEtbSpb9Usyg

i nie masz chłodzenia na procesor 🙂

 

reszta wydaje się ok, procesor przetestuj po odbiorze bo może mieć jakieś problemy

"Glownie problem dotyka procki 5950 z jesieni 2020. Nowe partie sa juz ok" - Klicek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @Destroyermowi - odtwarzacz plyt to teraz do sprzetu retro jakiegos, zbedny normalnie. Tez od lat nie mam. I z dyskiem do archiwizacji podobnie - bierz cos wiekszego.
599,00 zł za system? Klucz OEM dla windy Pro kupilem za jakies grosze, kumpel podobnie na allegro zdaje sie kupil. Aktywowal sie bez problemu. Na przyklad tutaj https://allegro.pl/oferta/microsoft-windows-10-pro-professional-32-64b-klucz-9919088694

Masz 100 razy taniej 😄

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Destroyer napisał:

Odtwarzacz płyt bym wywalił, nie mam już z 10 lat i potrzebowałem ze dwa razy 🙂

HDD za dodatkwoe parę groszy możesz mieć 2-3Tb nawet jak nie potrzebujesz to najbardziej się nieopłąca brać małych pojemności a widże jakiś hitashi 3tb i wdgreen 2tb za 200zł

system chyba bym szedł jednka w wersję pro bo hoem ma jakieś ograniczenia do ilości ramu i czegoś tam, już nie pamiętam trzeba doczytać czy nie będzie robił jakichś problemów teraz czy jak np za jakiś czas chciałbyś dopakować więcaj ramu 

gpu na ebayu możesz wyrwać za ok 9k 

https://www.ebay.pl/itm/203502467331?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=4908-226936-19255-0&campid=5337412747&customid=kRuUTsnlC01jBcrM3uNlMQ

https://www.ebay.pl/itm/333927502543?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=4908-226936-19255-0&campid=5337412747&customid=9xPCvMepc8wQ3Gv2Kq8B0A

https://www.ebay.pl/itm/402957250236?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=4908-226936-19255-0&campid=5337412747&customid=jff8BsFidpoEtbSpb9Usyg

i nie masz chłodzenia na procesor 🙂

 

reszta wydaje się ok, procesor przetestuj po odbiorze bo może mieć jakieś problemy

"Glownie problem dotyka procki 5950 z jesieni 2020. Nowe partie sa juz ok" - Klicek

 

 

Dzięki za podpowiedzi. Racja, pierwszy raz biorę AMD i nie zauważyłem że nie ma w zestawie chłodzenia. Co do odtwarzacza płyt, chce go wziąć bo dalej z niego regularnie korzystam i byłoby to wygodne, ale mogę z niego spokojnie zrezygnować na rzecz dopłacenia do innego podzespołu. Co do kart graficznych, jakie masz doświadczenie z kupowaniem GPU z ebaya, allegro? Trochę się obawiam kupować taką rzecz nie w sklepie ze względów gwarancyjnych. Mega dzięki za informacje o procku. Sprawdzę to.

11 godzin temu, Nezumi napisał:

Tak jak @Destroyermowi - odtwarzacz plyt to teraz do sprzetu retro jakiegos, zbedny normalnie. Tez od lat nie mam. I z dyskiem do archiwizacji podobnie - bierz cos wiekszego.
599,00 zł za system? Klucz OEM dla windy Pro kupilem za jakies grosze, kumpel podobnie na allegro zdaje sie kupil. Aktywowal sie bez problemu. Na przyklad tutaj https://allegro.pl/oferta/microsoft-windows-10-pro-professional-32-64b-klucz-9919088694

Masz 100 razy taniej 😄

Dzięki za cynk odnośnie windowsa, ale widziałem parę filmów w ciągu zeszłego roku, gdzie mocno podważają wiarygodność takich ofert. Odtwarzacz płyt chce wziąć, bo dalej korzystam z płyt i chodzi o wygodę, ale na rzecz innych podzespołów mogę z niego zrezygnować i w późniejszym czasie dokupić.

4 godziny temu, KLICEK napisał:

bardzo fajny zestawik sie szykuje 🙂 pomysl nad inna plyta, ludzie mieli z nia troche problemow (chociaz ja osobiscie mam i chyba jest w miare ok) 

@Nezumi ale te windowsy to sa nielegalne (chyba)

Oo mega dzięki za tę informację, nie widziałem, że niektórzy mają z nią problemy, będę musiał się zainteresować tym.

 

Mam parę pytań, będę mega wdzięczy za rzucenie okiem na nie w kontekście specyfikacji z pierwszego posta:

1. Co myślicie o ramie? Warto coś innego wybrać? Zawsze mam z tym problem bo nie wiem jakiej firmy brać pamięć.

2. Którego RTX 3090 byście brali tzn od jakiego producenta?

3. Czy warto mieć osobny ssd do pracy i osobny do sytemu? Niedawno widziałem taką radę w kontekście blender/ue, ale nie wiem czym było to uzasadnione.

4. Jaką obudowę brać :D? chciałem tą co mam w obecnym kompie, ale widzę, że jej nie ma. Nie zależy mi kompletnie na wyglądzie. Ważne by miała jak najlepsze chłodzenie i była praktyczna.

5. Jak monitor polecacie w podobnym budżecie do wybranego?

6. Macie jakieś opinie odnośnie jakiś UPS? Nigdy nie korzystałem z zasilacza awaryjnego w PC.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Nezumi napisał:

Tak jak @Destroyermowi - odtwarzacz plyt to teraz do sprzetu retro jakiegos, zbedny normalnie.

Jak zwykle zależy co kto potrzebuje:). Przy pewnych zamówieniach klienci (szczególnie korporacje) nadal wymagają dostarczenia dzieła również na CD/DVD i na takim też nośniku przekazują ewentualne materiały przetargowe. Ja w 2012 roku dziwiłem się, że geodeci, którzy współdzielili z nami lokal, mają zewnętrzny napęd do dyskietek FFD bo urzędy nadal dostarczały im mapy cyfrowe na takim właśnie nośniku. Potrzeba było jeszcze kilka lat, żeby dojść do wniosku, że to samo można przesłać mailem.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, KLICEK said:

@Nezumi ale te windowsy to sa nielegalne (chyba)

W legalnym sklepie kupione za pieniadze, normalnie rozpoznane i aktywowane przez Microsoft. Nie wnikam w dalsze szczegoly 😉 Byc moze jak chcesz zwrot kosztow jakis czy odpisac od podatku to moze nie byc respektowane. Pewnie troche jak kupowanie gierek na G2A czy podobnych serwisach. Szara strefa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2021 o 21:53, Nezumi napisał:

W legalnym sklepie kupione za pieniadze, normalnie rozpoznane i aktywowane przez Microsoft. Nie wnikam w dalsze szczegoly 😉 Byc moze jak chcesz zwrot kosztow jakis czy odpisac od podatku to moze nie byc respektowane. Pewnie troche jak kupowanie gierek na G2A czy podobnych serwisach. Szara strefa.

W legalnym sklepie ale chyba na allegro? Gdyby wszystkie klucze sprzedawane na allegro były od producenta to w xkom, komputroniku i każdym innym sklepie licencja nie kosztowałaby 10x tyle. Większość tych kluczy pochodzi albo z "post corpo" i oznacza to dokładnie tyle, że wszystkie instalacje zostały usunięte i nie są w użyciu - i w tym sensie jest to "oryginalny" produkt, albo z automatu. Natomiast jeśli chcesz mieć na full wypasie legit to niestety pozostaje wybulić te kilkaset złotych. W przypadku sprzętu do użytku prywatnego to chyba raczej przejdzie,  ale jak kupujesz sprzęt na firmę to już taki pewien bym nie był. W każdym razie oficjalne ceny to porażka niestety.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@twoheadsZ pewnoscia masz racje. Osobiscie na prowadzeniu firmy, placeniu podatkow i innych papierkowych duperelach sie nie znam zupelnie. Cale zycie pytam klienta co chce, on mowi co chce, ja mowie za ile, wirtualnie plujemy na dlonie i przybijamy. Reszta jest milczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2021 o 21:53, Nezumi napisał:

W legalnym sklepie kupione za pieniadze, normalnie rozpoznane i aktywowane przez Microsoft. Nie wnikam w dalsze szczegoly 😉 Byc moze jak chcesz zwrot kosztow jakis czy odpisac od podatku to moze nie byc respektowane. Pewnie troche jak kupowanie gierek na G2A czy podobnych serwisach. Szara strefa.

To powiedz to policji, która wpadła do mnie w niedzielę o 20:00 po "legalny" system który kupiłem na fakturę VAT ze sklepu (na allegro) za około 200zł 😛 
Ja teraz kupuję już tylko ze sklepu, który znam (np. xkom, komputronik itd.) i kupuję "czystego" windowsa (około 800-1000zł, nie wiem po ile teraz chodzą) bez żadnych dziwnych oznaczeń OEM itd. ale niech każdy robi jak uważa. 😉

Edytowane przez brain
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, brain said:

To powiedz to policji, która wpadła do mnie w niedzielę o 20:00 po "legalny" system który kupiłem na fakturę VAT ze sklepu (na allegro) za około 200zł

Wyobrazam to sobie.

Wieczor jak jak kazdy inny. Zerkasz na zegarek - jest 20:05.
Siedzisz sobie przy kompie, spokojnie instalujac dopiero co zakupionego na allegro windowsa za 200 zlotych zastanawiajac sie dlaczego wybrales oferte za dwie stowy, skoro pelno jest za kilka zlotych. Ach, potrzebowales faktury...
Rozmyslania przerywa dzwiek rozbijanej szyby a na podloge upadaja z lomotem granaty hukowo-blyskowe. Nim zorientowales sie co sie dzieje, przed oczami masz tylko biel a uszy niemal rozrywa huk wybuchu. Czujesz jak czyjes mocarne ramiona rzucaja Cie na podloge niczym worek kartofli.
Podczas gdy z wolna dochodzisz do siebie, zamaskowane, umundurowane na czarno postaci blyskawicznie zabezpieczaja mieszkanie, sprawdzaja kazdy kat. Kiedy sa pewni, ze teren jest czysty, do mieszkania wchodzi wolnym krokiem Pan Inspektor.
Jeden z zamaskowanych chce zlozyc regulaminowy raport ale milknie, uciszony przez Inspektora lekkim uniesieniem reki. Prezy sie na bacznosc i zastyga w tej pozycji.
Inspektor kolejnym, niedbalym ruchem reki sprawia, ze jego ludzie podnosza przewrocone podczas akcji krzeslo, stawiaja je na srodku pokoju a dwoch roslych drabow chwyta Cie pod rece i niemal na nie rzuca. Zalega cisza. Nie szczeka nawet jeden element umundurowania czy uzbrojenia - legendy o jednostce antypirackiej okazuja sie byc prawdziwe. Wypolerowane logo z myszka i klawiatura blyska na piersiach kazdego z nich. Najlepsi z najlepszych, rekrutowani z jednostek takich jak Grom, sprawdzeni w ekstremalnych warunkach, karni, bezlitosni...

Inspektor podchodzi powoli, przyglada Ci sie ze znudzeniem, potem odwraca sie plecami i spogladajac w zamysleniu przez okno pyta spokojnym, glebokim glosem.
- myslales, ze Ci sie uda, prawda?
Nie wiesz co odpowiedziec... Co Cie podkusilo, zeby kupic tanszy system? Przeciez wiedziales co ryzykujesz. Znales konsekwencje. A mimo wszystko skusiles sie zeby zaoszczedzic pare groszy...
Oczy nabiegaja lzami, glos wieznie w gardle.
- Ja... nie chcialem przeciez...
- Milczec! - jego grzmiacy glos odbija sie od scian pokoju.
- Kazdy z was nie chcial. Kazdy ma jakas wymowke. Slyszalem to setki razy. Kazdy mysli ze jemu sie uda, ze sie nie dowiemy.
-Ale ja tylko..! - probujesz mimo wszystko...

Czujesz uderzenie i glowa odskakuje Ci w bok a potem zwisa bezwladnie na piersi. Swiat zalewa czern.

Kiedy sie budzisz na podlodze wszystko to wydaje sie tylko snem. Policzek jednak pulsuje goracem a przez rozbite okno wpada wiatr szarpiac zaslonami. Tylko rozwietlony ekran monitora przyciaga uwage w ciemnosciach pokoju. Podchodzisz do niego i wszystko staje sie jasne.

Zabrali system.

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz mi wierzyć, nie spodziewałem się takiej odpowiedzi prawdę mówiąc. Dziwię, się że masz czas na pisanie takich historii haha. 😄
No, ale ale ogólnie było dziwnie jak policja wbiła o 20:00 w niedzielę, dość mocno się przestraszyłem, bo myślałem, że był jakiś wypadek itd. (czekałem na kogoś i trochę się przez sekundę zmartwiłem jak zobaczyłem policję po otworzeniu drzwi)

Po coś około roku, dostałem informację, że mogę podać tę firmę do sądu, jak chce odzyskać kasę za windowsa i ogólnie policja mi go już nie zwróci (ani kasy).

No ale spoko, niech każdy kupuje co chce, nawet pirackiego windowsa za 5zł.

Edytowane przez brain
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko mi przychodzi takie pisanie i sie relaksuje bo ksiazke pisze tak czy owak. Lubie pisac.

Nie no, dla mnie to nie do pomyslenia. Jak Ci tego windowsa "zabrali". Bo to jest email z kodem przeciez... No i na podstawie czego stwierdzaja nielegalnosc, bo sam Microsoft aktywuje jako legalny.. Na podstawie jakiego paragrafu?

Ja bym sie zerowo zdziwil gdyby scigali firme co sprzedaje masowo kody - to jak najbardziej. Ale nie chce mi sie wierzyc, ze maja srodki na to, zeby kazdego kolesia co cos kupil w sklepie online scigali. Mowimy o calym kraju tez. Na przyklad ten link co dalem - firma jest z Londynu. Maja ponad PIEC TYSIECY pozytywnych opinii. To jest tylko jeden z calej masy sprzedawcow. I co - policja ma srodki na wizyty w tysiacach domow zeby... no wlasnie co zrobic? Masowo rekwirowac sprzet? Przeciez gdyby to bylo nielegalne i scigane to by chwycili za dupe allegro i zabronili im sprzedazy tego typu kluczy. A nie ganiali po domach jakiegos Kowalskiego co sobie kupil numer aktywacyjny za 5 zeta. To nie ma sensu a najlepszym dowodem na to jest to, ze nic sie nie zmienilo i ludzie dalej kupuja te kody. Wiec wizyta u Ciebie przyniosla jaki efekt? Poza utrata srodkow...

Nie wiem, bardzo mi ciezko uwierzyc w to, ale moze tak bylo. Nie chce zarzucac Ci klamstwa ale musisz przyznac, ze to raczej wyjatkowy przypadek.

Ja sam nie pirace softu na ktorym zarabiam, nie bawie sie w jakies cracki czy inne cuda ale winde kupil mi kumpel na allegro wlasnie, aktywowalem w Meksyku bez problemu... A Microsoft nie stracil bo im place co miesiac tak czy siak za Office'a i miejsce na OneDrive 🙂

Jezeli faktycznie jest to nielegalne to nie kumam dlaczego nie jest zabroniona sprzedaz. To jak na allegro ktos zacznie sprzedawac kokaine to rozumiem ze zaczna sie uganiac za tymi co kupili 10g a nie tymi co sprzedaja i sprzedaz umozliwiaja? Ech...

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię, że ta firma sprzedaje "nielegalne" windowsy (ta którą polecasz), tylko że po prostu, ja kupując na fakturę ze "sklepu", miałem problemy i trochę stresu. Wiadomo, że takich osób jak ja jest malutki % i nie znaczy, że każdego będą "łapać" za to. Znam osoby, które kupują takich windowsów masę ( i to na "firmę"), więc raczej nie jest to jakiś większy problem. Po prostu warto przemyśleć, czy kupując kompa za 20 tysięcy, nie warto dorzucić kilka stów na windowsa z pudełkiem itd. 

A jak to jest z legalnością, nie mam pojęcia. Ogólnie kupując z takiej zagranicznej firmy, pewnie jest 0% szans, że policja by się przeczepiła - ja kupowałem od polskiej firmy, więc pewnie ich skontrolowali, dostali listę osób, które kupiły windowsy i ich odwiedzili. 

Edytowane przez brain
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ale odwracajac sytuacje - jesli to nie jest problem to po co wydawac niepotrzebnie kase? 😉 Jesli jest to legalne.

Pozostaje kwestia czy jest czy nie jest.

Nie mam pojecia. Po prostu dziwi mnie legalna, masowa sprzedaz oprogramowania, ktore nazywasz pirackim w kraju o raczej mocnych antypirackich prawach i fakt, ze JESLI jest to nielegalne to Allegro nie jest pociagniete do odpowiedzialnosci a taka sprzedaz zakazana.

Dodatkowo te klucze sa czasem uzywane a czasem nowe... Nie wiem, nie bede prowadzil dochodzenia za policje 😉. Ich broszka i Microsoftu. Ktoremu latwo by przyszlo nieaktywowac po prostu kluczy ktore uwazaja za nielegalne. A jakos tego nie robia.

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie mam pojęcia, ja na pewno już nie kupię od jakiejs randomowej firmy z allegro, tylko z bardziej popularnego sklepu jak xkom, komputronik itd. nie chce ryzykować i od nowa mieć jakiegoś problemu i stresu. 😛 Na pewno jeżeli bym chciał kupować jakieś wersje OEM, albo klucze windows itd. to bym to kupował od zagranicznej firmy, wtedy na pewno jest 0% ryzyka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brain ciekawe jest to co piszesz  z policją, ja tam wierzę. Jakieś dobre 10 lat temu też do mnie przyjechała policja po tym jak kupiłem dwa dyski HDD z allegro dostałem jeden ale cena była na tyle niska, że i tak nie byłem mocno stratny w stosunku do ceny regularnej. Okazało się, że sprzedawca kombinował z przemytem sprzętu czy innymi karuzelami unikając płacenia vatu i coraz bardziej zostawał w tyle z zamówieniami tj nowi klienci płacili za sprzęt który dopiero kupował i przemycał czy coś takiego aż jakiś transport zatrzymali i się wszystko posypało. Tak czy inaczej dysku mi nie odebrali tylko spisali zeznania, oświadczenia i co tam chcieli do pozwu zbiorowego czy zbiorowej strony w sprawie, grupy pokrzywdzonych etc, już dokładnie nawet nie pamiętam co tam było 🙂

I podobna sytuacja gdy kolega kupił hełm VR ze strony która miał znaczek rzetelna firma i inne programy wiarygodności, oni też zalegali ze zleceniami, nowi klienci płacili za zamówienia sprzętu dla starych i w końcu to padło, nawet postawała grupa na facebooku zrzeszająca pokrzywdzonych a sama firma długo po tych problemach jeszcze była w programie rzetelna firma zanim ją wyrzucili po lawinie zgłoszeń.
Nawet rzetelna firma, super sprzedawca i inne nie dają gwarancji uczciwości ale np przez allegro jest bezpieczniej kupować bo raz, że jest program bezpiecznych zakupów i zwrotu pieniędzy a po drugie allegro mocno ciśnie sprzedawców więc klient ma bardzo często racje nawet jak jej nie ma 🙂 Kilka razy korzystałem ze zwrotu ochrony kupujących i rozwiązywania sporu i nie mam zastrzeżeń ale w sporach widzę gołym okiem że sprzedawcy są ciśnięci żeby szli na rękę klientowi, zresztą takie są też oficjalne wypowiedzi sprzedawców w internecie.  

I słuszna uwaga, że jak kupisz za granicą to już marne szansę, że polska policja będzie ścigała i chciała coś wyjaśniać dla kilku stówek, przypomina mi się jak użytkownicy chomika byli ścigani za sciąganie filmów czy czegoś, nawet bez podstaw tylko na chybił trafił i też na wielu to działało i płacili gdyby mieli dyski rapidshare, mega czy cokolwiek to pewnie spaliby spokojnie 🙂

  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nezumi napisał:

Ja bym sie zerowo zdziwil gdyby scigali firme co sprzedaje masowo kody - to jak najbardziej. Ale nie chce mi sie wierzyc, ze maja srodki na to, zeby kazdego kolesia co cos kupil w sklepie online scigali.

Firmy mają prawników a niektóre również pewnie silne lobby, przeciętny koleś raczej nie, więc jest dużo łatwiejszym łupem.
Tak to niestety działa w Polsce na każdym kroku - państwo silne wobec słabych a słabe wobec silnych.
 

Edytowane przez Lucas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linka @twoheads . No dla mnie to abstrakcja, ze policja do drzwi puka z powodu takich pierdol, zamiast ukrocic proceder u zrodla. Wierze Wam juz, ale cholera... Paranoja jakas.
Tak sobie pomyslalem ze jakbym kiedys wrocil do kraju przyzwyczajony do meksykanskiego "wolnoc Tomku w swoim domku" to bym zaraz zlamal pincet praw jakis i poszedl siedziec na pare lat prosto z lotniska 😄 Gwoli wyjasnienia - nie chodzilo mi o namawianie do piractwa tylko chcialem pomoc 🙂 Juz lepiej sie zamkne 😄

Edytowane przez Nezumi
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi licencjami z allegro itd to temat rzeka. Miałem już kilka dyskusji na ten temat i skończyły się raczej słabo bo są jednostki którym nie wytłumaczysz nawet podając argumenty w stylu  "rozmawiałem z kolegą prawnikiem". Jak ktoś się uprze, że te tanie klucze z allegro to dokładnie to samo co kupione od dystrybutora to nic nie zrobisz. Ja "stety" albo "niestety" zaliczam się do grupy tych co wyrzucili te kilkaset złotych na "oryginał" czy bezsensownie tego nie wiem. Ani mnie to cieszy ani smuci, wydałem i tego nie cofnę, ale przyznaję - też wolałbym wydać 40PLN zamiast 400PLN - wybrałem jak wybrałem. Dokładnie to samo powinna zrobić osoba zastanawiająca się czy wybrać tańszą czy droższą wersję. Jak ktoś już wspomniał wydaje mi się, że przy takim budżecie te kilkaset złotych może warto wkalkulować mimo,  że są sposoby na lepsze wydanie tych pieniędzy. Nie krytykuję wyborów, jeśli czujesz się komfortowo z tymi tanimi kluczami to spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do najazdów policji to przyznam się, że nie znam nikogo kto miałby jakieś problemy akurat z windowsem. Znam natomiast sprawę gdzie duże biuro projektowe miało najazd w sprawie legalności oprogramowania. Chodziło o autocada, jechali na studenckich wersjach, co więcej mieli zainstalowane po kilka różnych wersji na pojedynczych maszynach co dodatkowo "utrudniło" sprawę, nie wiem dokładnie jak to się zakończyło ale był spory gnój z tym. Kwestia legalności tych windowsów to ewidentnie sprawa do rozwiązania odgórnie, być może jest  jakaś luka w prawie i to jest źródłem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupiłem oryginał głównie dla świętego spokoju. Co do kupowania za granicą to znam całą masę ludzi którzy kupują sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy na firmę i jakoś żyją. Osobiście miałem z tym duże problemy głównie w kontekście gwarancji i całego procesu potencjalnego odsyłania sprzętu. Pech chciał,  że jak składałem kompa to był szczyt pandemii na świecie i wszystko wyglądało jak wyglądało. Po około miesiącu od zakupu szlag trafił mi płytę główną (TRX40 Aorus master dla zainteresowanych) no i musiałem wszystko rozbierać i odsyłać na gwarancję. Sklep uznał i jak twierdzi naprawił spalony kondensator, po kilku miesiącach sytuacja się powtórzyła co przelało czarę goryczy. Ponownie odesłałem sprzęt,  ale tym razem zażądałem zwrotu pieniędzy. Pointa tego wywodu jest taka, że gdybym kupował gdzieś za granicą to pewnie do dziś bym się bujał ze sprzedawcą. To trwało  i tak wieki i mam gula jak sobie o tym pomyślę, nigdy  więcej płyt od aorusa i nigdy więcej zakupów w .......... (nie podam nazwy sklepu choć powinienem). Cała historia przebojów ze sklepem to temat na dobrą książkę, ci ludzie nawet nie odpakowali części gratów do inspekcji mimo że szli w zaparte,  że wszystko sprawdzili...szkoda gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, KLICEK napisał:

nie no, wiadomo kazdy robi jak mu wygodnie 🙂  chociaz wiesz, po przejsciach z moim zakupem 5950 gdzie 2gi raz odsylam procesor w przeciagu miesiaca. To jednak wole kupowac sprzet u siebie w ogrodku 😄

znam to i współczuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wiecznego triala windowsa i oprócz irytującego napisu z prośbą o rejestrację to nie mam z nim problemów. Nielegalne jest dopiero użycie cracka, albo tanich kluczy - jak chcesz przycebulić na legalu to już lepszy jest wieczny trial (na win 10 nigdy sie nie kończy).   przez 99% i tak siedzie na linuxie wiec szkoda mi kasy na win

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JoseConseco możesz używać ale to nie jest trial i pewnie jakbyś poczytał warunki użytkowania to się okaże że nie można tego nazwać legalnym używaniem ale zezwalają na to bo lepsze to niż sciąganie piratów gdzieś z podejrzanych stron z doinstalowanym backdorem czy innym oprogramowaniem. W ogóle to windows jest bardzo bezpieczny od jakiegoś czasu, żadnych antywirusów, firewalli od lat i problemów nie mam a kiedyś szczególnie za czasów windowsa 98 i modemów 56kbps to co chwila jakieś gołe baby po pulpitach tańczyły 🙂 

gGUpfM5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, JoseConseco napisał:

ja mam wiecznego triala windowsa i oprócz irytującego napisu z prośbą o rejestrację to nie mam z nim problemów. Nielegalne jest dopiero użycie cracka, albo tanich kluczy - jak chcesz przycebulić na legalu to już lepszy jest wieczny trial (na win 10 nigdy sie nie kończy).   przez 99% i tak siedzie na linuxie wiec szkoda mi kasy na win

Nie wiem jak według Ciebie miałaby wyglądać praca na wiecznym trialu u osoby zajmującej się grafiką zarobkowo? Legalny wieczny trial to masz w spotify jak "przycebulisz". Nie wspominając o tym co napisał Destroyer. A co do siedzenia na linuxie to  sam sobie odpowiedziałeś, skoro 1% Twojego czasu to windows a reszta linux to z grubsza można powiedzieć że ten problem Ciebie nie dotyczy.

37 minut temu, Destroyer napisał:

@JoseConseco możesz używać ale to nie jest trial i pewnie jakbyś poczytał warunki użytkowania to się okaże że nie można tego nazwać legalnym używaniem ale zezwalają na to bo lepsze to niż sciąganie piratów gdzieś z podejrzanych stron z doinstalowanym backdorem czy innym oprogramowaniem. W ogóle to windows jest bardzo bezpieczny od jakiegoś czasu, żadnych antywirusów, firewalli od lat i problemów nie mam a kiedyś szczególnie za czasów windowsa 98 i modemów 56kbps to co chwila jakieś gołe baby po pulpitach tańczyły 🙂 

gGUpfM5.png

Wy nam tu Destroyer nie próbujcie wmówić, że te gołe baby wam same na ten pulpit wskoczyły, jak nie zaprosisz to nie zatańczą 😉

Edytowane przez twoheads
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja w stylu "mam maxa wersję studencką" i wszystko panie śmiga elegancko - żaden klient się jeszcze nie przyczepił. Owszem ale to nie zmienia faktu, że zarabiać (przynajmniej oficjalnie) nie masz na tym prawa. Jak napisał michalo, żaden trial nie jest "legalny" po upływie iluś tam dni i żaden windows kupiony za 40PLN na allegro w świetle prawa też nie jest. Funkcjonalność systemu/programu (dokładniej to czy działa czy nie) niczego tu nie zmienia bez względu na to jaką sobie do tego dorobimy teorię. Jak ktoś ma jakiegoś starego laptopa i potrzebuje kompa do przeglądania memów z kotami i poczty to pewnie zrobi jak 3/4 narodu i nawet kupi tą "oryginalną" windę na allegro często nawet nie wiedząc że nie do końca legalną mimo, że tak reklamowaną. Rozumiem, że dla większości ludzi wizja zapłacenia 400/500 PLN za sam system operacyjny kiedy komputer jest wart 1500 to rzecz nie do pomyślenia. Ceny są dostosowane do kieszeni Anglików, Niemców czy Norwegów zresztą to dotyczy też softu z naszej branży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, twoheads napisał:

Rozumiem, że dla większości ludzi wizja zapłacenia 400/500 PLN za sam system operacyjny kiedy komputer jest wart 1500 to rzecz nie do pomyślenia.

To prawda ale należy wziąć pod uwagę, że nawet komputer za 1500zł jest bezużyteczny bez tego systemu za 500zł (no chyba, że jedzie się na Linuksie, na co większość zwykłych użytkowników raczej nie jest gotowa). Ja w pewnym momencie do tego dojrzałem i już nigdy nie miałem wątpliwości, że kupując komputer po prostu trzeba od razu wliczyć te 5 stówek w końcowy koszt.
Obecne podejście ludzi jest chyba trochę jak do naszego zawodu - końcowy produkt jest czymś niefizycznym, czymś czego nie można kupić na kilogramy i dlatego też wielu ludzi jest zdziwionych, że "to za obrazki trzeba płacić?" a jednocześnie nie dyskutują ze sprzedawcą w sklepie, że lodówka albo telewizor są za drogie albo że majster za dużo sobie liczy za ułożenie płytek w łazience.

Edytowane przez Lucas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy jest szansa uzyskać od Was poradę w temacie wątku?

 

Po przeszukaniu informacji, coraz częściej widzę, że 3080 ti wydaję się najbardziej opłacalnym wyborem, tylko dalej zastanawiam się, czy w perspektywie 2-3 najbliższych lat, 3090 to nie jest lepszy jednak wybór. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Lucas napisał:

To prawda ale należy wziąć pod uwagę, że nawet komputer za 1500zł jest bezużyteczny bez tego systemu za 500zł (no chyba, że jedzie się na Linuksie, na co większość zwykłych użytkowników raczej nie jest gotowa). Ja w pewnym momencie do tego dojrzałem i już nigdy nie miałem wątpliwości, że kupując komputer po prostu trzeba od razu wliczyć te 5 stówek w końcowy koszt.
Obecne podejście ludzi jest chyba trochę jak do naszego zawodu - końcowy produkt jest czymś niefizycznym, czymś czego nie można kupić na kilogramy i dlatego też wielu ludzi jest zdziwionych, że "to za obrazki trzeba płacić?" a jednocześnie nie dyskutują ze sprzedawcą w sklepie, że lodówka albo telewizor są za drogie albo że majster za dużo sobie liczy za ułożenie płytek w łazience.

Mam podobne podejście i teraz to nawet jakoś tak dziwnie bym się czuł kupując kompa i do tego jakiś szemrany OS z allegro. Jednocześnie rozumiem, że dla większości takie kwoty są wysokie, możesz mi wierzyć lub nie, ale pomimo że sam wyrzuciłem (dosłownie i w przenośni) te kilkaset złotych na windowsa to nadal uważam, że to wysoka cena jak na realia geograficzne. Co do płacenia za obrazki to też się zgadzam, takie życie. Dziwi mnie, że moderacja jeszcze nas nie zbanowała za gruby offtopic. Może jest gdzieś osobny temat to byśmy pogadali, bo zagadnienie jest ciekawe i pewnie jest spora grupa ludzi która podobnie jak my chętnie to z siebie wyrzuci i zaoszczędzi na terapii. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DeltiX napisał:

Cześć, czy jest szansa uzyskać od Was poradę w temacie wątku?

 

Po przeszukaniu informacji, coraz częściej widzę, że 3080 ti wydaję się najbardziej opłacalnym wyborem, tylko dalej zastanawiam się, czy w perspektywie 2-3 najbliższych lat, 3090 to nie jest lepszy jednak wybór. Co o tym myślicie?

bralbym 3090 pod warunkiem ze bedzie MAX za 8k, czyli jak jeszcze poczekasz 2-4 tygdnie, pewnie gdzies w promce moze sie udac ogarnac 😉

tu masz cene 10k:  https://www.x-kom.pl/p/589744-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-3090-gaming-x-trio-24gb-gddr6x.html

zastanow sie co tam bedziesz robil na tym kompie 🙂 jezeli heavy sceny i robisz duzo realtimu, to spoko warto.

 

@twoheads - no dla mnie szkoda ze nie zrobia update tym co kupili win 10 za free 😉 obiecali ze win10 jest "ultimatywnym" windowsem 😉

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, DeltiX napisał:

Cześć, czy jest szansa uzyskać od Was poradę w temacie wątku?

 

Po przeszukaniu informacji, coraz częściej widzę, że 3080 ti wydaję się najbardziej opłacalnym wyborem, tylko dalej zastanawiam się, czy w perspektywie 2-3 najbliższych lat, 3090 to nie jest lepszy jednak wybór. Co o tym myślicie?

Wybacz, to ja zacząłem ciągnąć temat windowsa i jestem trochę winny, że odbiegliśmy od sedna. 

"disclaimer"  Nie ponoszę odpowiedzialności za to co piszę bo nie jestem ekspertem, ale gdybym był na Twoim miejscu to tak:


GPU - wygląda spoko, brałbym coś właśnie od asusa może od MSI, ale zastanawia mnie sensowność kupna tak drogiej karty, Klicek właśnie napisał z czym się zgadzam, jeśli nie będziesz potrzebował czystej mocy z GPU np do f-storma czy innych silników to może warto zejść poziom niżej albo faktycznie poczekać?


CPU - tutaj cofnąłbym się do tego co pisał Klicek, sam nie miałem styczności z tym prockiem więc się nie wypowiadam. 


MOBO - mam bardzo ale to bardzo złe doświadczenia z aorusem i powiedziałem, że nigdy więcej nic od nich nie kupię,  ale zaznaczam, że to osobiste odczucia. Być może zwyczajnie trafiłem na felerną sztukę albo sklep dał ciała i celowo dostałem od nich wcześniej naprawiany model - nie mam na to żadnego dowodu, ale mam takie przypuszczenia (tak wiem że to brzmi  jak teoria sposkowa).


RAM - masz moim zdaniem minimum jeśli chodzi o ilość, co do marki niech się eksperci wypowiedzą. Ja bym tu na jakąś wojnę o szybkości za wszelką cenę nie szedł. Uważam że liczy się bardziej ilość a nie szybkość (mówię tu o niewielkich różnicach na papierze) Jakiejś wielkiej różnicy nie odczujesz jeśli kupisz odrobinę wolniejsze (ponownie moje prywatne zdanie).


SSD - Mam zarówno 970 evo jak i evo pro. Jestem z nich zadowolony -  to dobre dyski,  ale przyznam szczerze, że spodziewałem się większej szybkości. Może miałem zbyt duże oczekiwania? 


HDD - jeśli tylko do archiwizacji to powinno styknąć, ja postawiłem na red pro.


PSU - kategoria Plus Gold jest więc powinno być ok. Osobiście poszedłbym w seasonica.


OS - temat wyczerpany chyba? 😉 i raczej Pro a nie Home


CD/DVD RW- kup zewnętrzną nagrywarkę za grosze, mi wystarcza w zupełności, i tak będziesz pewnie 2x w roku używał o ile w ogóle.


MONITOR - jest 4K, jest matowy i jest spory. Duży monitor to komfort pracy o którym większość zapomina. Jak trochę porobisz to się przekonasz. Zakładam, że więcej wydać nie chcesz ale gdybyś miał to zrobić to zastanowiłbym się nad czymś innym. 


OBUDOWA - nie mam pojęcia, byle była przewiewna 🙂, to jest jeden z tych elementów na który ja nie chciałem wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy,  ale trzymałbym się  sprawdzonych marek.
 

Edytowane przez twoheads
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, DeltiX said:

czy w perspektywie 2-3 najbliższych lat, 3090 to nie jest lepszy jednak wybór

w perspektywie 2-3 lat to będzie nowa generacja która będzie lepszym wyborem 🙂 czyli może brać 3080 i przeskoczyć na 4080 za rok czy dwa, wszystko zależy jakie sceny będziesz mielił i czy gpu nie zacznie się dławić przez małą ilość vram, firma moim zdaniem bez znaczenia 

tu masz 3090 za niecałe 9500zł 

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-rtx-3090-vision-oc-24gb-gddr6x-gv-n3090vision-oc-24gd-5945114/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

Co do ramu to warto też przyjrzeć się temu bo może wpłynąć na wydajność desktopu

 

obudowa mam i polecam fractal design meshify 2 xl

 

21 hours ago, twoheads said:

Wy nam tu Destroyer nie próbujcie wmówić, że te gołe baby wam same na ten pulpit wskoczyły, jak nie zaprosisz to nie zatańczą

a nieprawda, nawet moja była miała gołe baby na pulpicie i się wstydziła o tym powiedzieć mamie a była młodsza i będąc dzieciakiem po podejrzanych stronach nie chodziła. Wtedy pamiętam czasami były takie fale infekowania tym tałatajstwem jakby po sieci wszystkim się to rozsiewało, wtedy to były dzikie czasy, taki mad max internetowy 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty no wlasnie ostatnio przegladalem czy ram naprawde wplywa na predkosc kompa i odpowiedz brzmi - TAK, ALE w tak malym stopniu ze dla zwyklego uzytkownika jest to niezauwazalne, nawet na rigu opartym o AMD 5xxx. Lepiej wincej a wolniejszy, niz mniej a szybszy. 

 

Roznica pomiedzy 3200 a 3600 - niezauwazalne 3-6 fps w grach... i to jeszcze nie we wszystkich

 

 

co do obudowy, mi zalezalo na tym zeby byla jak najbardziej cicha, nawet kosztem dodatkwoych 2-3 stopni w srodku. Wybor padl na to i polecam:

https://www.x-kom.pl/p/463044-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-r6c-blackout.html

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Destroyer napisał:

a nieprawda, nawet moja była miała gołe baby na pulpicie i się wstydziła o tym powiedzieć mamie a była młodsza i będąc dzieciakiem po podejrzanych stronach nie chodziła. Wtedy pamiętam czasami były takie fale infekowania tym tałatajstwem jakby po sieci wszystkim się to rozsiewało, wtedy to były dzikie czasy, taki mad max internetowy 

🙂

Co do ramu to zgadzam się z Klickiem, sam mam delikatnie obniżone taktowanie wynikające ze stabilności systemu, nie narzekam. Gdybym miał wybór to zdecydowanie wolałbym mieć 2x więcej pamięci minimalnie wolniejszej niż np 64GB szybszej. 

Mam meshify 2 ale tą średnią (chyba tak by ją trzeba teraz nazwać) jest spoko, ale w przypadku mojego procka i chłodzenia chodziło o dobrą wentylację a ta obudowa jest dosyć przewiewna. Jeśli nie masz takich wymagań to zaproponowany przez Klicka define będzie git. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zawsze wychodziłem z takeigo założenia dopiero filmik linusa mnie zaskoczył tym, że gęstość modułów na kości ram może mieć wpływ na wydajność. Ważne jest też żeby wypełnić odpowiednie sloty żeby wykorzystać double czy quad memory channel. 

Co do obudowy to przed mesify miałem dwa razy define XL R2 a jeszcze wcześniej define medium też od fractala, w ogóle to od ponad 10 lat tylko na fractalach siedzę, fajne, ładne i eleganckie obudowy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Destroyer napisał:

Ja też zawsze wychodziłem z takeigo założenia dopiero filmik linusa mnie zaskoczył tym, że gęstość modułów na kości ram może mieć wpływ na wydajność. Ważne jest też żeby wypełnić odpowiednie sloty żeby wykorzystać double czy quad memory channel. 

Co do obudowy to przed mesify miałem dwa razy define XL R2 a jeszcze wcześniej define medium też od fractala, w ogóle to od ponad 10 lat tylko na fractalach siedzę, fajne, ładne i eleganckie obudowy 🙂

Ja absolutnie w to nie wątpię, wypełnienie odpowiednich slotów też gra dużą rolę jak wspomniałeś. Ja już miałem kupione pamięci i nawet wymienione po drodze i problem był taki, że coś tam się żarły z systemem. Chodziły na najwyższych zegarach, ale nie do końca stabilnie, można było to zostawić ale na tym etapie ten temat ogarniał już specjalista i zapewnił mnie, że mógłbym silić się na wymianę kości na innej firmy ale przy takich zejściach z zegarów odczuwalne zmiany będą marginalne dlatego to zostawiłem i nie ruszam. Mimo wszystko podtrzymuję to co pisałem wcześniej odnośnie ilość vs szybkość. Jeśli autor ma chęć do zabawy i czas to śmiało niech działa w temacie. 

 

Odnośnie fractala to też uważam, że robią całkiem dobre obudowy. W tej największej trochę nowszej którą Ty masz zdaje się, że kwestia przedniego panelu jest rozwiązane w formie drzwiczek czego jeśli dobrze pamiętam w mojej nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, twoheads said:

W tej największej trochę nowszej którą Ty masz zdaje się, że kwestia przedniego panelu jest rozwiązane w formie drzwiczek czego jeśli dobrze pamiętam w mojej nie ma.

Tak w filmiku który wrzuciłem w 4:55 jest to pokazane, drzwiczki można łatwo wyjąć tak jak i górny panel i rozebrać obudowę do samego szkieletu wtedy to jest dobry przepływ powietrza 🙂

A co do tego nieszczęsnego ramu to tam nie chodziło o szybkość pamięci tylko o wielkość poszczególnych kości użytych w modułach co wpływało na szybkość dostępu do pamięci i wydajność w niektórych testach nawet do 20%. 100-200mhz w szybkości to wiadomo że sprawy marginalne a jak kości wyżyłowane to mogą być i niestabilne i się grzać bardziej tak jak np swego czasu GPU fabrycznie podkręcane już sprawiały czasem problemy i artefakty przy renderowaniu redshiftem. Wolniej jedziesz dalej zajedziesz 😄

Edytowane przez Destroyer
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie linki. Zaskoczył mnie materiał z ramem.

Podmieniłem kartę na MSI, ponieważ mam obecnie MSI i mają bardzo ciche i wydajne chłodzenie oraz ta karta ma najwięcej pozytywnych opinii. Zmieniłem procesor z AMD Ryzen 9 5950X na AMD Ryzen 9 5900X. Jest 1000 zł różnicy, a z tego co widzę mała różnica w wydajności. Podmieniłem dysk SSD na serie PRO, a dysk HDD na Black. Do tego zmieniłem monitor na większy, bo 31,5 cala i zastanawiam, się czy dopłacić do monitora z HDR. Co do systemu, to zostawiam Home, ponieważ on obsługuję do 128 gb, co jest równe ograniczeniu płyty głównej. Zrezygnowałem z UPS ponieważ usłyszałem, że taki, który wybrałem ostatnio pociągnie maks kilka sekund, a liczyłem na około 5 minut pracy na baterii w razie awarii prądu.

 

Zastanawiam się czy dopłacić do AMD Ryzen 9 5950X, ale nie wiem czy będzie to odczuwalne.

Jeżeli macie jakieś uwagi dajcie znać, będę wdzięczny.

Zestaw po korektach:

  • GPU - 10 999,00 zł

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3090 Gaming X Trio 24GB GDDR6X - https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-3090-gaming-x-trio-24gb-gddr6x-rtx-3090-gaming-x-trio-24g-5943773/

  • CPU - 2 749,00 zł

AMD Ryzen 9 5900X -  https://www.x-kom.pl/p/597431-procesor-amd-ryzen-9-amd-ryzen-9-5900x.html

  • Chłodzenie  - CPU -203,20 zł

Chłodzenie CPU be quiet! Shadow Rock 3 -  https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-shadow-rock-3-bk004-5941618/

  • Płyta główna - 859,00 zł

Gigabyte X570 AORUS ELITE - https://www.x-kom.pl/p/504425-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x570-aorus-elite.html

  • Ram - 2 x 759,00 zł

2 x GOODRAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 IRDM PRO Deep Black (czyli łącznie 64 gb) - https://www.x-kom.pl/p/647620-pamiec-ram-ddr4-goodram-32gb-2x16gb-3600mhz-cl18-irdm-pro-deep-black.html

  • Dysk SSD do pracy & systemowy - 899,00 zł

Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO - https://www.x-kom.pl/p/593198-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-980-pro.html

  • Dysk HDD do archiwizacji - 355,00 zł

Dysk WD Black 1 TB 3.5" SATA III - https://www.morele.net/dysk-wd-black-1-tb-3-5-sata-iii-wd1003fzex-616526/

  • Zasilacz - 699,00 zł

be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Gold - https://www.x-kom.pl/p/401015-zasilacz-do-komputera-be-quiet-straight-power-11-850w-80-plus-gold.html

  • Obudowa - 429,00 zł

be quiet! Pure Base 600 czarna z oknem - https://www.x-kom.pl/p/351872-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-600-czarna-z-oknem.html

  • System - 599,00 zł

Microsoft Windows 10 Home PL 32/64bit BOX USB - https://www.x-kom.pl/p/254997-system-operacyjny-microsoft-windows-10-home-pl-32-64bit-box-usb.html

  • Monitor - 1 799,00

Monitor LG 32UN500-W - https://www.morele.net/monitor-lg-32un500-w-5944630/

lub

  • Monitor - 2 799,00 zł

LG 32UL750-W 4K HDR - https://www.x-kom.pl/p/607243-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32ul750-w-4k-hdr.html

Opcjonalnie:

  • Odtwarzacz płyt - 389,00 zł

ASUS BW-16D1HT SATA czarny BOX - https://www.x-kom.pl/p/155480-nagrywarka-blu-ray-asus-bw-16d1ht-sata-czarny-box.html

 

 

Suma: 22 028,20 zł (przy monitorze LG 32UL750-W 4K HDR)

 

Edytowane przez DeltiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobny zestaw, parę sugestii z mojej strony

5950x jest mega szybką bestią i jest różnica do 5900x, ale trzeba już do niego założyć chłodzenie wodne (przynajmniej 280mm jeśli chcesz w pełni wykorzystać genialny boost)

Zamiast jednego monitora 32" lepiej kupić 2x27" Ilość pixeli na jednym monitorze przecież jest taka sama, a ergonomia lepsza z dwoma

W HDR warto wejść jeśli ma się zapotrzebowanie i workflow. 600 nitów to minimum i w monitorach tej klasy bardziej ciekawostka niż przydatna funkcja

Uważaj w LG na image retention. Po minucie wyświetlania statycznego obrazu u mnie pojawiają się ich duchy

Jeśli będziesz chciał w przyszłości dołożyć 64GB Ramu, to nie zdziw się jak nie wstanie na 3600MHz. Niestety przy wymaksowaniu płyty moje 128GB 3600 cl18 wstają dopiero na 3200

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, voyager napisał:

Mam bardzo podobny zestaw, parę sugestii z mojej strony

5950x jest mega szybką bestią i jest różnica do 5900x, ale trzeba już do niego założyć chłodzenie wodne (przynajmniej 280mm jeśli chcesz w pełni wykorzystać genialny boost)

Zamiast jednego monitora 32" lepiej kupić 2x27" Ilość pixeli na jednym monitorze przecież jest taka sama, a ergonomia lepsza z dwoma

W HDR warto wejść jeśli ma się zapotrzebowanie i workflow. 600 nitów to minimum i w monitorach tej klasy bardziej ciekawostka niż przydatna funkcja

Uważaj w LG na image retention. Po minucie wyświetlania statycznego obrazu u mnie pojawiają się ich duchy

Jeśli będziesz chciał w przyszłości dołożyć 64GB Ramu, to nie zdziw się jak nie wstanie na 3600MHz. Niestety przy wymaksowaniu płyty moje 128GB 3600 cl18 wstają dopiero na 3200

 

Możesz podrzucić chłodzenie wodne, które masz u siebie lub polecasz? Kompletnie na tym się nie znam. Może to będzie dobrym punktem wyjściowym dla mnie jeżeli okaże się, że ma to sens w moim przypadku.

jeszcze jedna kwestia - Jakiej firmy masz ram? Nie wiem czy nie warto na to zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności