Skocz do zawartości

Podatki - grafika 3D a ryczałt


HubertB

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Orientuję się ktoś może jak to jest z możliwością ryczałtu przy grafice 3D (nie gamedev - raczej bardziej motion deisgn, reklama itp). Widziałem kilka miejsc w których pisało, że graficy nie mogą rozliczać się na ryczałcie, ale to raczej artykuły sprzed kilku lat, za to ostatnio znalazłem coś takiego: https://www.ifirma.pl/blog/podatek-zryczaltowany-zmiany-w-polskim-ladzie.html
tldr:

Cytat

Do nowej stawki 14% będą przyporządkowane następujące grupy PKWiU, obejmujące usługi:

  • w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86),
  • architektoniczne i inżynierskie, badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71),
  • w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1).

zastanawiam się czy to znaczy, że teraz graficy mogą rozliczać się na ryczałcie? Nowy ład najbardziej uderza w liniowy na którym teraz siedzę i zastanawiam się nad alternatywami, 14% i stały zdrowotny byłyby całkiem dobrą alternatywą biorąc pod uwagę, że nie mam zbyt dużych kosztów.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zduplikowałeś mój temat. W sumie to już sam nie wiem. 
Zotaje na umowie o dzieło i będę sobie opłacam emerytalno rentową sam.
Ziomki uciekaja w IPBOXA ale jako rigerzy TD sprzedajakod ;/... W sumie ostatnio duzo skrypce ale juz sam nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Sebazx6r napisał:


Zotaje na umowie o dzieło i będę sobie opłacam emerytalno rentową sam.
 

Jakie są składki?

 

Bo przy DG pol roku to uga na start a potem 2 lata niski zus, po tym czasie pełne składki. - 1617,91 jak na  nowy roku czyli pewnie z 1800 za 2 lata

W polskim ładzie składka zdrowotna to w ogóle jakiś kosmos.  Nie odliczysz tego od podatku, a zapłacisz od tego podatek. Bwahahah to jest przekręt

https://www.zus.info.pl/skladka-zdrowotna-2022/

image.png.de437f5e4ea125cf34533a5189979b5c.png

 

jednym słowem na zasadach ogólnych pewnie jakieś +- 20% zabierają zus i zdrowotne a do tego dochodzi jeszcze podatek dochodowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

DG

??Działalnosc gospodaczra.

Umowa o dzieło:
- Jak masz małżonke i pracuje lub jest bezrobotna podpiac cie moze pod swoja skladke zdrowotną.
Zus wyjdzie na umowie o dzielo 700zł - to jest rentowne i emerytalne o dnajnizszej krajowej.

No zdrowotna przy zwyklej dzialnosci jakis dramat ale mozna uciec na podatek liniowy.
To idziesz na podatek liniowy. No chyab ze chesz odliczac softy jakoś:

 

image.png.db9c852766a7c34e6eab6ee5499d3cf8.png

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no do teraz bylo spoko, oplacalem sobie nfz sam i dostawalem 80% zwrotu z tego, teraz na szczecie pod zone sie podpinam

chyba juz wszystkie firmy gamedevowowe wprowadzily UOP dla artystow, poza cdpem, he 😄 

 

wprowadzily, mam na mysli, ze ich przeniesli i firma wziela na klate koszty pracownika, tak aby netto sie nie zmienilo 🙂

 

  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Sebazx6r napisał:

Umowa o dzieło:
- Jak masz małżonke i pracuje lub jest bezrobotna podpiac cie moze pod swoja skladke zdrowotną.
Zus wyjdzie na umowie o dzielo 700zł - to jest rentowne i emerytalne o dnajnizszej krajowej.

skad masz ten zus przy umowie o dzielo? umowa o dzielo nie jest oskladkowana , chyba ze zawierasz ja ze swoim pracodawca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KLICEK napisał:

@HubertBjestes? 🙂 

Tak

16 godzin temu, Sebazx6r napisał:

Troche zduplikowałeś mój temat. W sumie to już sam nie wiem. 
Zotaje na umowie o dzieło i będę sobie opłacam emerytalno rentową sam.
Ziomki uciekaja w IPBOXA ale jako rigerzy TD sprzedajakod ;/... W sumie ostatnio duzo skrypce ale juz sam nie wiem.

 

Ahh rzeczywiście, przeleciałem szybko i myślałem, że o gamedev Ci chodziło, sory, nie chciałem się wcinać ze swoimi pytaniami w twoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, drakul napisał:

skad masz ten zus przy umowie o dzielo? umowa o dzielo nie jest oskladkowana , chyba ze zawierasz ja ze swoim pracodawca

Tu chodzi o to, że sam sobie opłaca te składki. Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowne to minimalnie

składka na ubezpieczenie emerytalne 19,52% x najnizsza krajowa

składka na ubezpieczenia rentowe 8 % x najnizszak krajowa

 

chyba ze cos zle doczytalem

 

ale mi z obliczeń wychodzi na 2022 rok 827 zł przy 3010 najnizszej krajowej.

a za 2021 770

Edytowane przez michalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak ktoś ma możliwość UoD to też może być okej. U mnie niema takiej opcji dlatego zię zastanawiałem czy ktoś wie czy można teraz przejść na ryczałt jako grafik, ale widzę, że temat jeszcze zbyt świeży chyba. Napiszę dzisiaj do księgowej i popytam, może będzie coś wiedzieć, odezwę się jak się czegoś dowiem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, drakul napisał:

skad masz ten zus przy umowie o dzielo? umowa o dzielo nie jest oskladkowana , chyba ze zawierasz ja ze swoim pracodawca

Zglaszas sie do ZUS jako platnik i placisz. Jeszce nie zlozyelm podania. Ale juz mialem wywiedziane przez mame u znajomego w urzedzie w Bialymstoku. Wysokosc skladki mozna sobie samemu zadeklarowac.

MIchało zgadza się.

 

Cytat

wprowadzily, mam na mysli, ze ich przeniesli i firma wziela na klate koszty pracownika, tak aby netto sie nie zmienilo 🙂

qrde fajnie. Do tego umowa o prace jest oskladkowana tak ze nie bedzie zebranej emerytury.
Ale przyznam ze nie znam bo i tak wszyscy poszli na ryczalt. 
Przynajmniej kumpel w Techlandzie.

Co nie zmienia fakty ze wciaz jest to niezla patologia....
Niby cos odkladam ale bez kupna jakiejs nieruchomosci sie nie obejdzie bo jak inflacja tapnie to wtedy dramat bedzie bum i most.
 

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Sebazx6r napisał:

Ostatnie dni w moim życiu sprawiły ,że trochę mam to wszystko w dupie. Dzisiejszy dzień to przypieczętował.

Z polskim ładem i perspektywą na nadchodzące lata.. masakra jakaś..

 

58 minut temu, JackTheRippy napisał:

wlasnie bralem kredyt majac UOD, uwazaj, bo dla banku jestes bezrobotny 😄 Gdyby zona nie miala UOP to pewnie bym tylko klamke mieszkania polizał, a nie kredyt dostał

no ja parę lat temu nie dostałem rat na piórko do wacoma 😂

Ile ono mogło kosztować? ze 400? Pomyślałem, że wezmę na te raty 0% a tu zonk 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polski ład mam wyjebane.

 

23 minuty temu, michalo napisał:

Z polskim ładem i perspektywą na nadchodzące lata.. masakra jakaś..

 

no ja parę lat temu nie dostałem rat na piórko do wacoma 😂

Ile ono mogło kosztować? ze 400? Pomyślałem, że wezmę na te raty 0% a tu zonk 😉

Tak jak pisalem na, pierwsze mam wyjebane. 

 

Drugie. Mi pralki kiedys nie chcieli sprzedac za 1000zl w mediaexpert. Ale ja mam kontrakt teraz wiec temat innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by the way obwiniamy rzad a to pracodawcy leca w uja... W wiekrzosci przypadkow. Co innego jak rzeczywiscie ma sie firme.

 

Dodajcie ZUS zdrowotne do kwoty brutto z Lidla i zobaczcie jak duza czesc z was ujowo zarbia.

Wiem bo do nie dawna tez tam bylem.

Teraz mamy wiecej a na starosc sie czlowiek obsra.

Bo njby nie powinno sie odkladac bo inflacja ale by inwestycyjnie kupic tez trzrba wziasc kredyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, JackTheRippy said:

wlasnie bralem kredyt majac UOD, uwazaj, bo dla banku jestes bezrobotny 😄 Gdyby zona nie miala UOP to pewnie bym tylko klamke mieszkania polizał, a nie kredyt dostał

Z ciekawosci spytam, bo jestem w podobnej sytuacji teraz. Czy twoje zarobki w jakikolwiek sposób wliczały się w waszą wspólną zdolność kredytową ? 

I jestem jeszcze ciekaw jak to wygląda ze zleceniem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, KLICEK napisał:

no teraz cieko o kredyt jak jestes niezadtrudniony 😄 w sensie jak jestes na smieciowie, eh  wstyd ze to jeszcze w polsce dziala. Jeszcze najlepsze jest to jak Ci pracodawca wkreca, ze to najlepsza medota zatrudnia XD XD XD XD

Bo to jest najlepsza metoda... dla pracodawcy XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedziec, ze w Polsce bez zmian 😄

Mam takiego wujka-dziadka - zycie spedzil jezdzac po swiecie z zespolem kumpli. Spiewal tam czy gral - nie pomne. Na dluzej zatrzymal sie w Japonii ale ogolnie wiekszosc zycia podrozowal i zyl z "gigow" muzycznych. Sila rzeczy nie zarobil sobie na emeryture. Wujek ow odlozyl sobie wystarczajaco kasy, zeby kupic kawalek terenu pod Warszawa - nic wielkiego, ot dzialka. Na tej dzialce postawil domek i przylegajaca do niego hale - tez nie za duza. Wynajmuje roznym firmom na magazyn czy co tam chca. Zyje z tego lepiej niz z glodowej emerytury panstwowej. Bez szalenstw, ale niezaleznie i spokojnie.
Tesciowie meksykanscy kiedys kupili dwie dzialki, postawili tam takie... nawet nie wiem jak to nazwac bo domki to nie sa ale tez nie garaze. Cos pomiedzy 😉 Wynajmuja to jako sklepy i z tego zyja. Tez nie maja emerytury - w ogole malo kto tutaj ma. Pracujesz, bracie, az nie dasz rady. Albo taki myk z wynajmowaniem zrobisz.
Jak mieszkalem w Londynie to samo - landlord zyl z wynajmowania i to zyl dobrze. Inny poziom zupelnie ale zasada ta sama.
Trzy rozne kraje - wszedzie to dziala. W zwiazku z tym postanowilem, ze lepiej zainwestowac kaske w cos swojego, materialnego - cos z czego mozna zyc na stare lata zamiast oddawac Tuskom, Kaczynskim czy innym tam swieckim bozkom zaleznie od mody i kraju, liczac, ze nam laskawie nie dadza zdechnac z glodu kiedys. Moga sp...lac jesli o mnie chodzi 😛

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz ceny ziemi , nieruchomości i okaże się ze nie bardzo .... jest jak to zrobić.
Bo jak mialem plan kupic drugie mieszkanie na Bemowie t okosztowaly 5-7k za metr. Teraz 11-15 w tym ze 11 to trzeba kupic ze 100m^2 plus.

Jeden rolnik sprzedal dzialke i wzial mieszkania zamiast kasy . Drugi typ wzial 6 baniek a trzeci zrobil parking i 200zł od auta. A wlasciwie 2 parkingi.

W Truskawie 1000m^2 to 500tys zloty bylo ponad rok temu do 1mil teraz pewnie wiecej.

Cytat

no, trzeba powiedziesz wprost 99% firm w polsce, to jebana januszerka zerujaca na niewiedzy dzieciakow.

Ciekawe ze duże firmy robią to samo 😉 .  CdP....
no a tam hajs jest juz gruby w gamedevie.

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisalem 99% firemek, to januszerka 🙂 Game dev troszke sie zmienia, ale idzie to wolno i niewiem czy dam rade zdazyc odlozyc na swoja emeryture jak tak dalej pojdzie 🙂 

Dobrze ze przyszla mlodziez z 0 skillem ale wymaganiami wyjebanymi w kosmos 😄 moze sie cos zmieni 😄 ogolnie to ciekawe sie na to patrzy z boku, jak juz jestes stary i w sumie masz wyjebane na wiekszosc rzeczy 😄

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdecydowanie nie jest plan na zasadzie "zamiast zaplacic za miesiac funduszu emerytalnego, kupie sobie teren i wybuduje Trump Tower tam 😉 To jest na wiele lat i zamiast emerytury wiec tam z 20 lat minimum. Poza tym nie zadziala "kupie gotowe mieszkanie i je wynajme". Mowimy o terenie pod zabudowe, terenie ktory dzisiaj jest nieco tanszy bo tam jeszcze miasta nie ma ale spoko - zanim zbudujesz to juz bedzie 😄 Trzeba przemyslec i planowac. To nie jest latwe. Latwe jest placenie co miesiac i tyle, jakos to bedzie. Nie jestem znany z wybierania latwych rozwiazan, czesto sie potem zastanawiam czy nie moglem zrobic jak wszyscy inni.
Ale nie. Nudno by bylo. 9-5 job w boxie a potem na emeryture. Meh 😉

* Ministerstwo Zdrowia Psychicznego NIE POLECA brania ze mnie przykladu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Was czytam bo sam jestem na UOD i szczerze Wam powiem, że prawdopodobnie nikt z nas nie dostanie w przyszłości żadnej emerytury, możecie zapomnieć. Świat się wali, Polska bankrut. Jedyne rozwiązanie to teraz pracować ile się da kupować nieruchomości, by mieć zabezpieczenie w przyszłości, ewentualnie wynajmować lub sprzedać. ZUS to studnia bez dna. Też płaciłem dobrowolną składkę zdrowotną w zeszłym roku ok 550zł/mies. Na szczęście po ślubie żona mnie podpięła pod swoje i gitara. W tym roku jeszcze starania o kredycik, więc idziemy na żywioł bo wyboru nie ma ^^

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, damian85osg said:

Tak Was czytam bo sam jestem na UOD i szczerze Wam powiem, że prawdopodobnie nikt z nas nie dostanie w przyszłości żadnej emerytury, możecie zapomnieć. Świat się wali, Polska bankrut. Jedyne rozwiązanie to teraz pracować ile się da kupować nieruchomości, by mieć zabezpieczenie w przyszłości, ewentualnie wynajmować lub sprzedać. ZUS to studnia bez dna. Też płaciłem dobrowolną składkę zdrowotną w zeszłym roku ok 550zł/mies. Na szczęście po ślubie żona mnie podpięła pod swoje i gitara. W tym roku jeszcze starania o kredycik, więc idziemy na żywioł bo wyboru nie ma ^^

jakbys potrzebowal doradcy kredytowego to napisz, mi gosc ogarnal, w miare na luzaku 🙂 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dobrze ze przyszla mlodziez z 0 skillem ale wymaganiami wyjebanymi w kosmos 😄 moze sie cos zmieni 😄 ogolnie to ciekawe sie na to patrzy z boku, jak juz jestes stary i w sumie masz wyjebane na wiekszosc rzeczy 😄

Tak xD beda zarabiac wiecej od ciebie i mniej umieć ;). Bo beda potrzebni ludzie a ten tu siedzi i nie narzeka... bo nie gada sie o zarobkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z nowym rokiem- jakie wymagania są teraz rozpatrywane jako "wyjebane w kosmos" przy 0 skillu jeśli chodzi o naszą branżę? 
W lutym moja wypłata będzie już o około 300zł mniejsza BO JESTEM PIEHDOLONYM BOGACZEM i ze względu na nowy ład, niedługo raczej będę musiał się rozglądać za nową pracką i autentycznie nie wiem czego oczekiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/30/2021 at 11:42 PM, KLICEK said:

 

Dobrze ze przyszla mlodziez z 0 skillem ale wymaganiami wyjebanymi w kosmos 😄 moze sie cos zmieni 😄 ogolnie to ciekawe sie na to patrzy z boku, jak juz jestes stary i w sumie masz wyjebane na wiekszosc rzeczy 😄

dobra skoncz wyzywać

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/30/2021 at 11:42 PM, KLICEK said:

Dobrze ze przyszla mlodziez z 0 skillem ale wymaganiami wyjebanymi w kosmos 😄 moze sie cos zmieni 😄 ogolnie to ciekawe sie na to patrzy z boku, jak juz jestes stary i w sumie masz wyjebane na wiekszosc rzeczy 😄

A tam zaraz duże wymagania, po prostu się cenią 🙂

lNrKoqQ.png

 

Masz blisko 40 lat, idziesz do firmy a tam jakaś dziewczyneczka zaraz po studiach czy innym kursie jest leadem i daje ci zdanie testowe czy się nadajesz bo masz tylko 20lat doświadczenia i ona nie wie i musi zobaczyć czy umisz 😄

Inna sprawa, że ja się czasem szmacę, przez te wszystkie lata lekką ręką ze 100k więcej powinienem mieć, należało mi się to jak psu buda bo czasem ewidentnie wyceniałem pracę za mało bo była prosta albo wpadłem w klasyczny i najczęstszy błąd poznawczy i zachowania tj Złudzenie planowania  albo gdy projekty się niemożebnie przeciągały i dochodziło dużo pracy to albo nie liczyłem dodatkowo albo liczyłem za mało a zdarzało mi się i +100% od ceny początkowej ale żeby użerać się z klientem co gówno rozumie i zrozumieć nie chce bo będzie go kosztowało to trzeba mieć nerwy jak postronki 🙂

Tak czy tak rynek się zmienia, pandemia otwiera pracę zdalną na całym świecie a wszędzie krzyczą, że dobrych specjalistów wszędzie brakuje więc poświęcić trochę czasu, rozglądać się cały czas i gdy coś dobrego się trafi to przeskoczyć by zarabiać w USA czy Niemczech a wydawać w Polsce i żyć jak pączek w maśle 🙂 

 

@RaVirr a weź mnie nawet nie denerwuj takimi rzeczami bo już biorę leki na cholesterol, wątrobę i wypadające włosy a nie chcę jeszcze na wysokie ciśnienie dokładać. Żonglują tym socjałem jak osoba po 30tce lekami

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Destroyer napisał:

@RaVirr a weź mnie nawet nie denerwuj takimi rzeczami bo już biorę leki na cholesterol, wątrobę i wypadające włosy a nie chcę jeszcze na wysokie ciśnienie dokładać. Żonglują tym socjałem jak osoba po 30tce lekami

Już wspominałem, że pracowałem jako administrator zasobów komunalnych gminy (głównie socjal), ale to jest bezcenny i komercyjny przykład jak to wygląda w praktyce- jeszcze dolicz, że oni na bank dostają podstawowe żarcie (ryż, zimniok, mleko, jabłuszka), meble, wózki dla dzieci itd. Do tego (u nas w gminie) czynsz w mieszkaniu socjalnym wynosił 70 zł (jeśli mieszkanko było w bloku to resztę dopłacała gmina), większość rachunków pokrywał MGOPS itd...więc śmiało możesz liczyć, że te prawie 10k to są kieszonkowe.

W razie czego moje pytanie o level skilla i wymagania było na poważnie więc jakby ktoś miał ochotę uchylić rąbka tajemnicy to zapraszam 😉 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RaVirr No nie powiem zagotowałem się, przez takie przypadki jestem za niemal całkowitym zniesieniem socialu i państwa opiekuńczego i powrót do starych dobrych zasad surival of the fittest i zobaczymy jak ludki z ilorazem inteligencji bardziej zbliżonym do temperatury pokojowej niż rozmiaru buta przekażą swoje geny dalej.

Nie ma, że boli...! 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nah nie da sie zlikwidowac socjalu, niestety. Musisz placic na ogol, a to ze znajda sie takie karaluchy-pijawy to norma, wszedzie tak jest. Trzeba pamietac ze to sa jednostki. Aczkolwiek, szkoda ze nie jest to tepione przez jakies kontrole itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KLICEK napisał:

nah nie da sie zlikwidowac socjalu, niestety. Musisz placic na ogol, a to ze znajda sie takie karaluchy-pijawy to norma, wszedzie tak jest. Trzeba pamietac ze to sa jednostki. Aczkolwiek, szkoda ze nie jest to tepione przez jakies kontrole itp.

W skali całego kraju beneficjenci socjalu to pewnie jakieś 7% maksymalnie (nie licząc 500+), ja sam nie jestem zwolennikiem całkowitego wyrzucenia socjalu mimo tego co widziałem...ale...
Problem z socjalnymi polega na tym, że większość przeze mnie spotkanych beneficjentów miało lipne orzeczenia o niepełnosprawności, ciągłe wymówki by nie pracować, jak już dostali robotę to ewidentnie starali się by ich z niej wyrzucono itd.
Każdy w życiu może się potknąć, przechodzić załamanie nerwowe, depresję i moim zdaniem takich ludzi należy wspierać NATOMIAST dla wielu taki stan rzeczy jest zwyczajnie mega wygodny i nie chcą nic zmieniać. Jeśli ktoś zrobił z tego sposób na życie i uważa, że to uczciwe by ktoś na niego pracował- niech spali się w piekle. Pomoc nie może trwać w nieskończoność, nie może trwać również na tyle długo by ktoś poczuł się komfortowo w takiej bańce. Oczywiście ludzie głęboko upośledzeni, po wypadkach, bez rąk czy nóg, z przewlekłymi chorobami uniemożliwiającymi pracę to kompletnie inna sprawa i na nich mogę łożyć bez zastanowienia.

@KLICEK wspomniałeś o januszexach, które dają pracownikom umowy o dzieło i ludzie się na to zgadzają, a wiesz dlaczego tak się dzieje? Są dwa powody:
- 99% nie korzysta ze szpitali, a jak korzysta to i tak musi płacić za prywatne wizyty- więc z automatu ubezpieczenie zdrowotne traci sens. Swoją drogą miałem podobne przemyślenia (praktycznie nie wychodzę z domu więc nie mam za bardzo czynników ryzyka) do momentu gdy dostałem, jak się później okazało, kolki nerkowej, rzygałem z bólu i błagałem o jakąkolwiek pomoc bo myślałem, że umieram-wtedy szybka pomoc okazała się nieoceniona i ubezpieczenie nabrało sensu 😉 
- 99% uważa, że nie ma opcji by dostali emeryturę więc nie odkładają- a nawet jeśli dożyją momentu, w którym nie będą mogli pracować to i tak państwo im wszystko da (więc po co odkładać?)
Krótko mówiąc- nie ma zaufania do podstawowych spraw, obietnic i usług, które mają zagwarantować podatki.

Kontrole takich socjalnych to jedno, ale to samo tyczy się pracy na czarno, nie ma realnych kontroli bo są praktycznie zawsze zapowiadane. Dodatkowo, jako naród, jesteśmy wychowani, że KABLOWANIE i DONOSZENIE to są najgorsze cechy- tyle, że kiedyś okradaliśmy okupanta, teraz rodacy okradają nas samych. Masz mnóstwo ludzi, którzy biorą socjale (nie aż tak absurdalnie duże), ale mniej więcej na poziomie 2-5k na rodzinkę i jednocześnie robią u prywaciarza bez umowy. Nikt ich oczywiście nie zgłosi do stosownych urzędów BO NIE WOLNO TAK. Póki nie zmienimy mentalności to będzie tylko gorzej, zwłaszcza, że rośnie nowe pokolenie komunistów.

Sorka za taki wysryw wieczorową porą 😉 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do pomocy i socjali... Przypomniała mi się jedna z najbardziej absurdalnych i niewiarygodnych rzeczy jakie odstawili moi niedalecy sąsiedzi, a dowiedziałem się o tym właśnie podczas mojej pracy xD
Miałem przekazać odremontowane mieszkanie dziewczynie z domu dziecka, która czekała na nie jakieś 2 lata po osiągnięciu pełnoletności. Imię i nazwisko się zgadzało, okoliczności nie bardzo. Okazało się, że to jednak córka sąsiadów, która praktycznie cały czas u nich bywała. Jak do tego wszystkiego doszło?

Otóż zmyślni sąsiedzi "oddali" córkę do domu dziecka gdy miała jakoś 13-14 lat. Placówki nigdy nie widziała bo na czas nauki zagwarantowano jej pokój w internacie (oddalonym od mieszkania jej starych o jakieś 2 km). Po osiągnięciu pełnoletności najpierw dostała szereg benefitów (na usamodzielnienie się, na kontynuowanie nauki, urządzenie mieszkania itd) a później mieszkanie socjalne. Dodam tylko, że póki sama nie zrezygnuje z tego mieszkania to nikt jej stamtąd nie wyrzuci (jeśli wyrzucasz kogoś z lokum to zazwyczaj sąd decyduje, że musisz mu zagwarantować inne lokum więc mija się to z celem xD).
Po kilku latach życia można wnosić o przemianowanie mieszkania socjalnego na komunalne i masz wtedy prostą drogę do wykupu za 5% wartości- co też dziewczyna wiedziała i miała w planach. W ten oto sposób rodzice (którzy również siedzieli na chacie wykupionej od gminy) zagwarantowali córce piękny, bezkredytowy start.

  • Like 2
  • Sad 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piernicze - oni chyba cale zycie tylko planuja te przekrety i nie ma czasu na prace... W szoku jestem ze istnieja tacy ludzie. Zaplanowanie ucieczki z Alcatraz wydaje sie o wiele mniej skomplikowane.

Chcialem napisac jak to jest z Meksyku z socjalem ale nie mam pojecia bo sie nie interesowalem nigdy... Pracuje, zona pracuje... Nie mam czasu szukac socjalu nie mowiac o planowaniu takich piramidalnych, wieloletnich przekretow jak @RaVirropisal.
W Polsce raz bylem na bezrobociu to mi zasilek zabrali po 3 miesiacach bo bylem na rozmowie o prace zamiast sie zglosic do urzedu pracy tego dnia, zeby uslyszec, ze nic dla mnie nie maja 😄  Dostalem ta prace wiec mialem w dupie ich zasilek ale przeraza mnie ta mentalnosc niektorych. To czekanie z wyciagnieta reka, to kombinatorstwo... Szkoda gadac.
Dzisiaj w sklepie taka starsza pani laduje zakupy przy kasie do koszykow kupujacym, ktorzy jej daja jakis grosz za to. I mowie jej, zeby sie nie szarpala niepotrzebnie z tymi ciezkimi rzeczami ze sam wloze. Ona na to, ze jej sie przydadza cwiczenia. Zaczelismy gadac i cos tam zeszlo na ludzi co kradna w sklepie bo im sie nie chce pracowac. Ja na to zartem, ze mnie tez sie nie chce ale musze. A ta babcia, co sie napieprzy przez caly dzien jak dzika za pare groszy co jej ludzie dadza - bez zastanowienia mowi "a mnie sie chce". Az mi sie glupio zrobilo, mimo ze zartowalem. A potem widzisz mlodych ludzi ktorzy tylko patrza jak cos za darmo dostac, ich rodzicow ktorzy ich tak wychowali i rzygac sie chce...

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mi właśnie podesłał coś co nawiązuje do tematu, pisząc do tematu mam na myśli offtopu 😄 Wiadomo że SE to nie jest żadne wiarygodne źródło czegokolwiek ale też takich ludzi jest za dużo, a pisząc za dużo mam na myśli więcej niż 0 🙂 Sól tej ziemi i nasza przyszłość 🙂 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Masz blisko 40 lat, idziesz do firmy a tam jakaś dziewczyneczka zaraz po studiach czy innym kursie jest leadem i daje ci zdanie testowe czy się nadajesz bo masz tylko 20lat doświadczenia i ona nie wie i musi zobaczyć czy umisz 😄

No ja ostatnio do CeDePu powiedzilem ze zadnego testu robic nie będę...
10 lat doświadczenia .... no dobra 9.... ale co mnożyc przez nadgodziny i siedzenie po noca? no to 20 😜 xD

W dniu 30.12.2021 o 16:49, JackTheRippy napisał:

Koncowo sie wliczaly, nawet całe, ale tylko dlatego, ze zona ma UOP na czas nieokreslony. Zalezy do banku wszystko. 

W Aliorze jest tak, ze gdybym bral sam, to by mi liczyli 30% zarobku netto tylko 😄 Jak bralem z zona to 60-80%. Skonczylem na Millennium i tak

to tu znika moje 0,01% na koncie oszcednosciowy....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Każdy w życiu może się potknąć, przechodzić załamanie nerwowe, depresję i moim zdaniem takich ludzi należy wspierać NATOMIAST dla wielu taki stan rzeczy jest zwyczajnie mega wygodny i nie chcą nic zmieniać. 

Moj kolega ma dzieciaka z porazniem mozgowym. Rechabilitacja pochladnia wiekrzość srodkow z socjalu i zarobkow. Mieszkaja po katach u "tesciow". Nie sa malżenstwem. Dawno z nim nie gadałem ,ale najpierw partnerka zrezygnowala z pracy a potem on bo urodziło się drugie dziecko. 
Osobiście to nie wyobrażam sobie by nie mialo rodzeństwa.
Partnerka kumpla naprawde dobrze zarabiała on jest inzynierem. Stawiał parki maszynowe. Na dlugi okres musiał wyjechac na jakies zadupie by zdobyc doswiadczenie zawodowe. Potem wrocil i pracowal w polfarmie. Zonka wrocila do roboty a on zrezygnowal bo i tak sie uwstecznial....

Czy likwidowałbym socjal raczej nie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, RaVirr napisał:

 Oczywiście ludzie głęboko upośledzeni, po wypadkach, bez rąk czy nóg, z przewlekłymi chorobami uniemożliwiającymi pracę to kompletnie inna sprawa i na nich mogę łożyć bez zastanowienia.

Właśnie dlatego napisałem jak wyżej. 
Co prawda tutaj też jest temat na dłuższą debatę bo natychmiast przyszła mi na myśl sytuacja, w której kobieta we wczesnej ciąży miała jasną diagnozę, że dziecko będzie cierpiało na SMA, decyduje się rodzić bo to jej marzenie, a później robi zrzutkę bo potrzebna terapia genowa za 9 mln zł- w ten sposób społeczeństwo staje się w pewnym sensie odpowiedzialne za życie lub śmierć tego dzieciaka...i moim zdaniem to jest moralnie mega nie w porządku.

Kiedyś jeszcze słyszałem argument dlaczego warto dawać socjal jawnym nierobom. Brzmiał on "bo jak im nie dasz to zaczną włamywać ci się do domu i kraść". Jak absurdalny to jest argument pozostawiam wam do przemyślenia 😄
Ale no, mnie chyba jeszcze boli te ukrojone 300zł z wypłaty i stąd moja markotność. Powoli już się oswajam, kupiłem dzisiaj batona, chipsy, colkę i obiecuję poprawę ❤️ 

 

26 minut temu, Sebazx6r napisał:

No ja ostatnio do CeDePu powiedzilem ze zadnego testu robic nie będę...
10 lat doświadczenia .... no dobra 9.... ale co mnożyc przez nadgodziny i siedzenie po noca? no to 20 😜 xD

A dostałeś się ????

Edytowane przez RaVirr
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, RaVirr napisał:


@KLICEK wspomniałeś o januszexach, które dają pracownikom umowy o dzieło i ludzie się na to zgadzają, a wiesz dlaczego tak się dzieje? Są dwa powody:
- 99% nie korzysta ze szpitali, a jak korzysta to i tak musi płacić za prywatne wizyty- więc z automatu ubezpieczenie zdrowotne traci sens. Swoją drogą miałem podobne przemyślenia (praktycznie nie wychodzę z domu więc nie mam za bardzo czynników ryzyka) do momentu gdy dostałem, jak się później okazało, kolki nerkowej, rzygałem z bólu i błagałem o jakąkolwiek pomoc bo myślałem, że umieram-wtedy szybka pomoc okazała się nieoceniona i ubezpieczenie nabrało sensu 😉 
- 99% uważa, że nie ma opcji by dostali emeryturę więc nie odkładają- a nawet jeśli dożyją momentu, w którym nie będą mogli pracować to i tak państwo im wszystko da (więc po co odkładać?)
Krótko mówiąc- nie ma zaufania do podstawowych spraw, obietnic i usług, które mają zagwarantować podatki.

Kontrole takich socjalnych to jedno, ale to samo tyczy się pracy na czarno, nie ma realnych kontroli bo są praktycznie zawsze zapowiadane. Dodatkowo, jako naród, jesteśmy wychowani, że KABLOWANIE i DONOSZENIE to są najgorsze cechy- tyle, że kiedyś okradaliśmy okupanta, teraz rodacy okradają nas samych. Masz mnóstwo ludzi, którzy biorą socjale (nie aż tak absurdalnie duże), ale mniej więcej na poziomie 2-5k na rodzinkę i jednocześnie robią u prywaciarza bez umowy. Nikt ich oczywiście nie zgłosi do stosownych urzędów BO NIE WOLNO TAK. Póki nie zmienimy mentalności to będzie tylko gorzej, zwłaszcza, że rośnie nowe pokolenie komunistów.

Sorka za taki wysryw wieczorową porą 😉 

o to o to z ta emerytura, sam tak myslalem majac 20 lat, teraz jak mam 36 to nagle sie okazuje ze jak z 2jki robi sie 3jka na poczatku to kurwa znika niesmiertelnosc. No kto by pomyslal 😄 a jeszcze wiesz zaraz wskoczy 4ka z przodu i mysle ze juz bede grubo myslal o hajsie na emeryturke. 

Poza tym nie wyobrazam sobie pracowac w januszexie w wieku 40 lat 🙂

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KLICEK napisał:

o to o to z ta emerytura, sam tak myslalem majac 20 lat, teraz jak mam 36 to nagle sie okazuje ze jak z 2jki robi sie 3jka na poczatku to kurwa znika niesmiertelnosc. No kto by pomyslal 😄 a jeszcze wiesz zaraz wskoczy 4ka z przodu i mysle ze juz bede grubo myslal o hajsie na emeryturke. 

Poza tym nie wyobrazam sobie pracowac w januszexie w wieku 40 lat 🙂

Wbijam w październiku tego roku 33 level (przynajmniej mam taką nadzieję xD) i faktycznie dało się zauważyć po przekroczeniu 30, że coś się jebło. 
Kilka miesięcy temu postanowiłem wrócić na siłownię, poćwiczyłem z 3 tygodnie, dokupiłem jeszcze taką fajną konstrukcję do podciągania się, testuję i... nagle tak nadwyrężyłem okolice barku, że jakiekolwiek ćwiczenia były wykluczone. Dobrze się zbiegło, że ból ustąpił jakoś w grudniu i mogę wymarzyć sobie siebie na nowo bo wiadomo, "nowy rok, nowy ja" xD

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, KLICEK said:

zaraz wskoczy 4ka z przodu

Pamiętaj, że postanowiłeś od razu wchodzić na cykl testosteronowy i metanabol 🙂 Ja już zrobiłem resarch i wyszło, że wchodząc na cykl nie można być upasioną świnią więc już zacząłem redukcję i do 40tkis mam nadzieję się wyrobić  😄
https://zdrowie.sfd.pl/art/Zdrowie/Pierwszy_cykl_sterydowy__dobór_i_ilość_środków-a3630.html

Mi w oczy też powoli zagląda 40tka a całe życie na umowie o dzieło, mam w mglistych planach zrobić jeszcze jeden zryw i spróbować to zmienić na więcej nie będę miał ani czasu ani energii 🙂 Tak czy tak nie sądzę żebym jakoś do wieku emerytalnego dożył albo pożył tak dłużej ale wiadomo, że biednemu nóż w plecy, uj w dupę,  sól w oczy, kula u nogi i pętla na szyję więc może tak się zdarzyć, że i do 80tki będę tak się męczył dźwigając swój krzyż i robiąc formę życia na tym crossficie 😄

Edytowane przez Destroyer
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności