Skocz do zawartości

Armia wzywa


abstract

Rekomendowane odpowiedzi

http://wiadomosci.onet.pl/1412903,11,item.html

 

"Rzeczpospolita": Prezydent chce brać w kamasze przed studiami, eksperci dać spokój na całe życie.

Z analiz specjalistów od obrony wynika, że polska armia powinna jak najszybciej stać się zawodowa. Prezydent ma jednak inny pomysł - obowiązkową kilkumiesięczną służbę dla wszystkich. Nie zwolniłyby od niej studia.

 

Od decyzji polityków, która ma zapaść w najbliższych tygodniach, będzie zależał los wszystkich nastolatków. Nad przygotowywaniem zmian w armii od końca 2006 roku pracują autorzy Strategicznego Przeglądu Obronnego - gruntownej analizy wszystkich spraw związanych z wojskiem. Przegląd jest już gotowy, wkrótce dostaną go prezydent, premier i parlamentarzyści. Autorzy przeglądu chcą, by armia się zmniejszała - docelowo miałaby liczyć od 90 do 120 tysięcy żołnierzy. Byliby to jednak znakomicie wyszkoleni żołnierze zawodowi. Mniej liczna armię o wiele łatwiej jest bowiem modernizować.

 

Wizje autorów przeglądu kłócą się jednak z tym, czego chciałby prezydent Lech Kaczyński. Jego zdaniem armia powinna liczyć 150 tysięcy żołnierzy, których duża część pochodziłaby z powszechnego poboru. Służba trwałaby około czterech miesięcy. Powoływani do niej byliby wszyscy młodzi Polacy, którym pozwala na to zdrowie.

 

O dziekujemy ci najwyzszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Może ktoś wie a jak to jest w przypadku osób które w czasie studiów założyły własną firmę, mają spory dochód roczny i pracowników.Czy wojsko wypłaci straty gdy firma upadnie podczas gdy taka osoba gnije w woju?

 

Drugie pytanie, co w przypadku gdy dana osoba odziedziczy/przejmie cały majątek(firma prywatna, spółka, gospodarstwo rolne) rodziców którzy od tej pory są na utrzymaniu danej osoby?....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy temacik sie rozwija :)

to ja też mam pytanie. Wprawdzie na razie ide tylko na rejestrację, ale trzeba myśleć przyszłościowo :D

Czy mając "kurzą ślepotę" (ślepota zmierzchowa) i dość dużą wadę wzroku (cylindry do 3,5 a poza tym nawet w pinglach nie czytam dwóch ostatnich linijek na "tablicy", bez pingli szkoda gadac) mogę czuć się zwolniony ze służby ku chwale narodu? Mam jeszcze platfusa - pomoże?? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie a jak to jest w przypadku osób które w czasie studiów założyły własną firmę, mają spory dochód roczny i pracowników.Czy wojsko wypłaci straty gdy firma upadnie podczas gdy taka osoba gnije w woju?
Nie ;p

Drugie pytanie, co w przypadku gdy dana osoba odziedziczy/przejmie cały majątek(firma prywatna, spółka, gospodarstwo rolne) rodziców którzy od tej pory są na utrzymaniu danej osoby?....
jesli jestes jedyny zywicielem rodziny to jestes zwolnionych, oczywiscie nie chodzi o wstepnych ;p
Czy mając "kurzą ślepotę" (ślepota zmierzchowa) i dość dużą wadę wzroku (cylindry do 3,5 a poza tym nawet w pinglach nie czytam dwóch ostatnich linijek na "tablicy", bez pingli szkoda gadac) mogę czuć się zwolniony ze służby ku chwale narodu?
Znajac szczescie, nie!

Mam jeszcze platfusa - pomoże??
tez pewnie nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze platfusa - pomoże??

tez pewnie nie

 

akurat pomogło... ale gościowi co stał przedemną na komisji: wysoki w typie skinhead z łysą główką. dostał D za płaskostopie...

a ja mam A pomimo tego, że wyglądam jak wyglądam i kałach jest 2x cieższy odemnie. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też to wczoraj słyszałem w radiu ale właśnie słyszałem wyrywki tylko - 4 miesiące....wojsko...kaczyński - dopiero teraz widze o co loto - czyli chcecie powiedzieć ze teraz nie ma względu to czy się uczy czy nie ? tzn wiem że p oszkole mnie wezmą ale oni teraż biorą prosto z szkoły człowieka w trakcie nauki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaża im sie jak widzą, że spierdzielasz do szkoły tylko przed wojem. Mój kumpel dostał bilet to w ciagu jednego dnia załatwił sobie szkołe (jakieś studium). Pojechał zawieść papiery o kontynuacji nauki, a babka do niego z tekstem że mu tych papierów nie przyjmie bo on ma już przydział i podała mu nawet do której jednostki. Kumpel sie popłakał ze "szczęścia"... :D

 

Mnie pod koniec czerwca wysłali pierwszy liścik, że mam przywieść papiery ze szkoły. Ostatnio drugi dostałem, ale jak narazie nie odbieram tych poleconych bo i tak nie mam zamiaru z nimi korespondować :P

Do woja pójde dopiero jak po mnie żandarmi do domu przyjdą... apropos- może ktoś załatwić prace za granicą ??

 

Hindus jak uczysz się na dziennych to napewno cię nie wezmą. A na studiach i tak możesz odrobić wojsko w ciagu 2 miesięcy (niecałych). Służba zastępcza jest *******, aż sie zastanawiam czy nie iść do szkoły policyjnej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra ale ucze sie zaocznie i nie po to trace kase zeby mnie wzieli zywcem tylko dlatego ze kaczyński chce sie pobawić żołnierzykami - ogólnie ucze się nie tylko dla woja ale i dla siebie - ciężko by mi było pogodzić prace z szkołą na dziennych jak się straciło rodziców :(

 

Mogli by wprowadzić zawodową albo niech mi nie zawracają - teraz mam dylemat czy dalej się uczyc :|

 

ogółem sux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hindus: to co mówi pan Ludwik D. czy ktokolwiek z partii PISuarów można sobie włożyć miedzy bajki. a taka jest prawda:

 

Jeśli uczysz się to przez ten czas masz spokój z wojskiem - dostaniesz ODROCZENIE. Uczniowie wszystkich typów szkół średnich, policealnych itp. mają je do 22 roku życia - muszą przedstawić zaświadczenie o kontynuacji nauki. Studia (dzienne, wieczorowe, zaoczne) zwalniają do ukończenia 26 lat (przyszli nauczyciele i duchowni mogą się uczyć do 27 lat). Szkoły są zobowiązane do informowania w ciągu dwóch tygodni o przerwaniu nauki (nie dotyczy to urlopów na studiach). Odroczenie przysługuje też w związku z prowadzeniem kampanii wyborczej do Sejmu i na czas bycia posłem. Dostaniesz je też, jeśli poświadczysz, że sprawujesz bezpośrednią opiekę nad wspólnie zamieszkałym członkiem rodziny, uznanym za niezdolnego do samodzielnego życia, który ma mniej niż 16 lub więcej niż 75 lat (dołącz pismo od takiej osoby, że Twoja opieka jest dla niej niezbędna i nikt inny o bliższym stopniu pokrewieństwa nie może się nią opiekować). OdroczenIa fakultatywne (WKU da je lub nie) przysługują na czas trwania studiów doktoranckich. WKU daje też (ale nie musi) roczne jednorazowe odroczenie ze względu na ważne sprawy losowe poborowego (rodzinne, z firmą itp.). UWAGA! Od lipca 1999 roku odroczenia nie przysługują rolnikom. Mogą tylko odbyć służbę wojskową na raty. Zniesiono też odroczenie dla jedynych żywicieli rodziny - osoby, które zostają w domu, a nie mają dochodów (żona, dzieci, rodzice) otrzymują zasiłek w wysokości najniższej pensji krajowej. Decyzję o przyznaniu zasiłku wydaje i go wypłaca dowódca jednostki na wniosek poborowego (Dziennik Ustaw nr 50/99, Pozycja 500).

 

w skrócie: ucz się dalej nic ci nie grozi :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy spece i profy w tym kraju twoerdzą, że dla polski lepsza bedzie armia zawodowa niż tysiące ludzi z przymusowego poboru. Tylkojeden Kaczyński idiote twierdzi inaczej. Mniejszą armię łatwiej reformować a polskiemu wojsku reformy i przede wszystkim modernizacja sa potrzebne jak woda, tlen, chleb i internet dla człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszytskich!

Mam mega problem ... otoz chodzi o to ,ze pracuje za granica od ponad roku.Przed wyjazdem zalatwilem sobie odroczenie na rok ze wzgledu na wazne sprawy osobiste (wbite w ksiazeczke).Po uplywie tego czasu dostalem list polecony z WKU , nastepny po 2 tygodniach oczywiscie zadnego listu kazalem nie odbierac (co wazne, mieszkam z rodzicami).Przed wczoraj przyszedl do domu list `zwykly` z zawiadomieniem ze dnia 12.10.06 mam sie wstawic w WKU bo odbior karty powolania.Co robic w tej sytuacji ???Moze ktos jest w podobnej sytuacji? Jestem za granica w Wielkiej Brytanii gdzie mam dobra prace i swoj powrot do kraju planuje dopiero za ok 3 lata.Miedzy czasie chce odwiedzic rodzinke i znajomych w swieta oraz w wakacje na okres ok. 2 tygodnie.Jak myslicie czy traktowac ten list powaznie czy zapomniec o sprawie??!! Dodam, iz nie zamierzam isc do wojska!Czekam na Wasze opinie ! Z gory dziekuje i Pozdrawiam!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proste - nie wracaj do polski ale nie ze wzg. na wku tylko na to że w polsce nie ma perspektyw - druga sprawa - teraz cos chca reformowac na 4 miechy moze cos z tego wyjdzie.

 

---------

 

ja chce wysłac papiery ze sie ucze do wku - mam papier z szkoły i adres wku tylko co mam napisac :] poradzcie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hugox7: polecam po pierwsze zignorowac list, po drugie wymeldowac sie z miejsca zamieszkania. nastepnie jeszcze musisz z konsulatu zdobyc zaswiadczenie, ze na stale mieszkasz za granica (musza potwierdzic Twoj adres w uk) i to slesz do wku z podaniem, ze w zwiazku ze stalym pobytem za granica prosisz o zwolnienie z obowiazku sluzby wojskowej bla bla, tak mi powiedzal facet w wku, jak zadzwonilem. wymeldowalem sie juz, jeszcze tylko potwierdzenie adresu i im wysylam, zobaczymy co bedzie z tego. z tym, ze ja sie wymeldowalem po 2 latach nieobecnosci (a liczy sie data przyjecia wniosku), wiec nie wiem jak to u mnie bedzie

 

tak czy siak powodzenia, jak mowisz, ze nie zamierzasz isc do wojska to nie idz ;]

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

y2d: dzieki za rady :), Moglbys troszke jasniej rozwinac temat wymeldowania.Co i jak po kolei gdyz mam pewne watpliwosci:) ... otoz obawiam sie czy po ewentualnym wymeldowaniu , moj dowod osobity i paszport bedzie nadal aktualny.Kolejna sprawa ... jak wyglada sprawa ponownego zameldowania sie (zaznaczam ze planuje powrot do kraju za jakis 3 lata ).Pisales w poscie ze WKU oprocz wymeldowania wymaga potwierdzenie adresu w UK. Co jesli nie jestem na stale zameldowany w UK , to znaczy chodzi Tobie o status Rezydenta w UK?

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chce wysłac papiery ze sie ucze do wku - mam papier z szkoły i adres wku tylko co mam napisac :] poradzcie....

Zaswiadczenie do reki i szoruj do WKU :) nie musisz nic pisac, po prostu idziesz i pokazujesz

 

y2d: jestes pewien ze, aby sie wymeldowwac, trzeba to zrobic osobiscie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hugox07: jesli chodzi o wymeldowanie, to jak mniemam dowod moze przestac byc wazny, ale paszport nie posiada zadnych informacji na temat Twojego miejsca zamieszkania. A jesli chodzi o ponowne zameldowanie, to o ile wiem, po powrocie poprostu idziesz do urzedu i sie meldujesz. Jesli chodzi o potwierdzenie adresu - w uk nie ma instytucji zameldowania jak w polsce. ja zamierzam wziac prawko (ew. inne dokumenty, na ktorych jest moje nazwisko i aktualny adres) i zaniesc je do konsulatu, gdzie chce, zeby mi podpisali pismo, ze zamieszkuje pod wskazanym adresem (wg. wku to powinno wystarczyc). Z tego co sie dowiadywalem nie potrzeba miec statusu rezydenta.

 

illy: jesli chodzi o wymeldowanie, to ja poprosilem swoich rodzicow o wymeldowanie mnie. Ojciec poszedl, podal moj adres w uk i powiedzial, ze chce mnie wymeldowac - oni wtedy zaczynaja postepowanie, zbieraja materialy jakies itd., m.in. wyslali mi list, ze takie postepowanie zaczelo sie toczyc, kilka pytan i dolaczone formy, za pomoca ktorych mozna sie wymeldowac. Odpisalem im, wypelnilem formy i za tydzien mialem list z powrotem, ze postepowanie zostalo przerwane w zwiazku z tym, ze sie wymeldowalem.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hindus - najlepszym rozwiazaniem jest poprostu pojsc do wku wchodzi do pokoju dajesz papier i tyle nikt nic nie mowi bierze papier podpisujesz sie i mowisz dowidzenia ;)

 

od 3 lat tak to u mnie dziala no i nie wydaje mi sie zeby bylo inaczej hehe :)

 

Jezeli chcesz listownie to koniecznie jakims priorytetem czy czyms innym wszystko jedno wazne zebys mial dowod w postaci papierka ze wysylales liscik do wku ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekki wykop tu zrobie.

 

Mam pytanie.

 

Wojo mi niestety bardzo zawadza a chcial bym miec troche wolnego żeby sie ustabilizować.

 

Sytuacja wyglada tak.

 

Mam kategorie A, od 8 roku życia mam problemy ze stawami (kolana, i ogolnie nogi). Normalny spacer zaczyna mnie męczyć po okolo 40 min. Bieg juz od 1 km. Mam lekko wykrzywione nogi. kiedyś sie na to leczylem i dostawalem codziennie zastrzyki. Na komisje papierów nie wzialem bo zaginely gdzieś gdy mojego lekarza rodzinnego zlikwidowano (nie lekarza tylko placówke).

 

Chcial bym aby ponownie zbadala mnie komisja SB i wpisala mi do książeczki kategorie D. Tu nawet nie ma zadnej sciemy, poprostu nie jestem zdolny do wiekszego wysiłku, a troche urlopu od wszystkiego by mi się przydalo.

 

czy ktos ubiegał sie o ponowną komisje lekarską ? czy komuś sie udało zmienić kategorie A na coś co uchronilo by od służby wojskowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm masz 2 tygle na odwolanie sie po otrzymaniu kat a , po roku czasu mozesz starac sie o ponowna komisje. Przydalo by sie gdybys odwiedzil lekarza i znowu zaczal leczenie przynajmniej 1 miesiac przed ponowna komisja, dostaniesz wszystkie papierki itp, kup jakas bombonierke kawe lekarzowi i popros zeby wypisal Ci swistek ze jestes chory itp itp (ten swistek jest bardzo mile widziany lekrze bardzo niechetnie go wypisuja) koniecznie musisz znalesc te stare papiery, skladasz teczke z cala historia choroby, udajesz sie do wku do tego samego pokoju gdzie skladasz papierek na odrocznie ze wzgledu na to ze sie uczysz i prosisz o podanie o ponowna komisje lekarkska (na przelomie zima/wiosna sie ona odbywa wiec musisz ruszyc dupsko juz teraz) koniecznie zabierz ze soba ksiazeczke wojskowa, wezwania prowdopodnie na komisje nie dostaniesz musisz sam sie stawic z teczka idziesz tam gadasz przedstawiasz sparawe w sekretarjacie czekasz na swoja kolej wchodzisz pokazujesz all papiery popkazujesz kolana i nawiajasz o co w tym wszystkim biednym dostajesz 2gi raz "A" i idziesz do wojska rotfl , nie zartuje dostajesz D , a nawet jezeli dostaniesz znowu A to teraz jest juz prosto masz 2 tygodnie na odwolanie piszesz to ladnie jeszcze wszystkie zaswiadczenia jakie masz , nawet o tym ze miales migdalki wycinane dajesz czym wiecej tym lepiej no i wszystko w rekach Boga :D

 

Tak ubiegalem sie o zmiane kategorii ale u mnie nie dalo rady, ale mojemu znajomemu sie udalo na nadcinienie i problemy z oczkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - tak - mój kolega miał podobną sytuacje, dostał A bo zlewał na wojsko i jak twierdził mu to lata i że będzie się potem martwił, potem jak zaczeli go ścigać pojechał do wku żeby przedstawic sytuacje że ma problemy ze zdrowiem itd - miał je juz wczesniej ale nie powiedział tego na komisji - w wku powiedzieli mu ze może się poprosic o ponowną komisje tyle że - nie miał już tej komisji tam gdzie na początku - 20 km od domu, tylko musiał jechać do bydgoszczy na 2dni - pareset km - tam skompletowali papiery i lekarze przebadali jego wzrok bo z tym miał problem po czym wystawili D.

 

Jak masz naprawde problemy z stawami i będzie ci zależało to ci dadzą to D - jeśli zechcesz przejechac ten kawałek do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta też chciałbym aby to była prawda,najwcześniej w 2009 może być ta armia zawodowa w tv tak trąbią, ale to wygląda na tanią zagrywke przed wyborami wcześniej sie opieprzali a teraz nagle i o wojsku myślą i kary w końcu zaostrzają a po wyborach pewnie wszystko wróci no "normy"

choć wolałbym sie mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności