Jump to content
cube9090

Vray Projekt

Recommended Posts

vrayprojekt2zn0.jpg

Ogladalem strone http://www.spot3d.com/vray/help/150R1/ i mysle ze jest tu wszystko dobrze opisane tylko ze jest jeden ból, ze jest to wszystko napisane w jezyku angielskim. A jesli chodzi o pojecia ktore sa tam wykorzystane, niezbyt udaje sie je przetlumaczyc/zrozumiec na jezyk polski

A wiec chcialbym załozyc taki oto post/projekt w ktorym ludzie wymieniali by sie informacjami odnosnie vraya tworzac taki jedyny w swoim rodzaju POLSKI TUTORIAL dla vray na tym wlasnie forum.

Wiadomo jest sporo tutoriali zwiazanych z ustawieniem GL,oswietlenia itp itd ale co stego jak sa one dostosowane do sceny zawartej w tutorialu, przeciez zeby robic wszystko jak nalezy trzeba wiedziec co i do czego sluzy, zrozumiec dzialanie poszczegolnych opcji !!!.

Mysle ze pomoglo by to dużym ilościom ludzi którzy maja z tym problemy.

Mam nadzieje ze ten post zostanie potraktowany serio i zakonczy sie sukcesem. Pozdrawiam

Pamiętam, że ktoś już się kiedyś zabierał za tłumaczenie. No i polskiej wersji jakoś nie widać. Nie żebym jakoś żałował, uważam, że bez znajomości angielskiego na poziomie pozwalającym zrozumieć tutoriale lepiej się zająć czymś innym :)

przetłumaczysz helpa vraya... i banda dzieciaków będzie miała łatwiej. ale wszystko inne nadal będzie anglojęzyczne. musiałbyś tłuamczyć każdy help i każdy software. nie tędy droga. lepiej nauczyć się języka niż marnować czas na spolszczanie jednego helpa.

poza tym projekt już był. i upadł. preztłumaczono część helpa i nikomu nie kwapiło się do tłumaczenia reszty. zresztą a co z koretką? znajdziesz kogoś na tyle mocnego w tematyce i mającego sporo wolnego czasu, żeby zaangażować go w poprawianie błędów jakie na pewno tam wystąpią?

imho sprawa nie warta zaangażowania.

Pozdrawiam

to nie jest tutorial tylko help, poza tym zgadzam sie z arevulopapo jak ktos nie zrozumie co tam jest napisane jeszcze z przykladami i screenami to niech lepiej odstawi narazie 3d :)

Co prawda niezly pomysl i zycze powodzenia :)

pozdrawiam

Heh... kolejny, ale Ty jako pierwszy zrobiłeś taką fajną graficzkę :D

pozdrawiam

sam przyznam ze jestem slaby z angielskiego i kumam jako tako kumam ale dogadac z angolem bym sie chybe nie dogadal :P no i co z tego wynika? ano to ze nawet ja nie mam problemow z czytaniem angielskich helpow, tutkow itd. Jesli naprawde ci zalezy by rozkinic tego vraya to dasz rade wyciagnac informacje z orginalnego niespolczonego tekstu.

Heh... Podejscie polaków :D

Niektorzy sa tu samolubni.

Co do angielskiego jest prawda co mowicie, ze bez znajomosci angielskiego ani rusz. Ja tam duzych problemow niemam choc sie zdarza :D

(duzo daja gry takie jak wow gdzie trzeba jakos sie porozumiewac)

Ale no nic próbujemy dalej :P

Naprawde nikt nie był w stanie napisac chociaz pare słow na wybrany temat.

Z tego co zauwazyłem duzo z was tworzy cudna fotorealistyczna grafike i nie wierze ze nikt by nie mógł napisac chociaz o jednej funkcji vray

Mysle ze tym sposobem uzbieral by sie spory materiał !!!

ps.I prosze nie piszcie o tym czy jestescie na TAK czy na NIE poprostu przymknijcie oko, kto bedzie zainteresowany niech po prostu pisze ! mysle ze dzieki waszym wypowiedziom bedzie mniej postow typu "dlaczego mam plamy/artefakty na renderze" :D

duzo daja gry takie jak wow gdzie trzeba jakos sie porozumiewac

Cos w stylu: "fre3 itanz plx plx!!!11!"? :D

To nie jest tak, że nie lubimy się dzielić wiedzą. Dowodem tego są działy pomocy, oraz parę pojedynczych wątków na forum. Problem w tym, że nikomu nie chce się pisać rzeczy już napisanych, zwłaszcza że producenci Vraya raczej wyczerpali temat i niewiele nowego da się tam wnieść. Lepiej już przerabiać tutoriale, których troszkę po polsku jest.

posdro

aaa natrafiłem na to wcześniej ;) wiesz dopóki nie spróbujesz to się nie nauczysz obsługi v-raya :) osobiście sam jeszcze z niego nie próbowałem korzystać :P ale myślę, ze takich strasznych problemów z używaniem tego patentu niema :P

Niektorzy sa tu samolubni.

Co do angielskiego jest prawda co mowicie, ze bez znajomosci angielskiego ani rusz. Ja tam duzych problemow niemam choc sie zdarza :D

(duzo daja gry takie jak wow gdzie trzeba jakos sie porozumiewac)

Ale no nic prubujemy dalej :P

Naprawde nikt nie był w stanie napisac chociaz pare słow na wybrany temat.

Z tego co zauwazyłem duzo z was twozy cudna fotorealistyczna grafike i nie wierze ze nikt by nie mógł napisac chociaz o jednej funkcji vray

Mysle ze tym sposobem uzbieral by sie spory materiał !!!

ps.I prosze nie piszcie o tym czy jestescie na TAK czy na NIE poprostu przymknijcie oko, kto bedzie zainteresowany niech po prostu pisze ! mysle ze dzieki waszym wypowiedziom bedzie mniej postow typu "dlaczego mam plamy/artefakty na renderze" :D

Pdejscie takie jak kazdy inny temat nie majacy sensu to po pierwsze,

nastepnie pokaz ile sam przetlumaczyles i powiedz na ile znasz vraya ?

w sumie zachecac kazdy moze ale zeby samemu cos zrobic to... wiecej moze bylo by osob zainteresowanych gdyby ujrzeli chodz troche tlumaczenia( poprawnego)

Ale pytam sie po co to tlumaczyc? Samolubni tak? Hmm jak juz przetlumacze tekst bo komus sie nie chcialo to pozniej znowu ta osoba bedzie oczekiwac ze modelowac, renderowac itd tez bede za niego? Nikt nikogo nie zmusza by byl grafikiem wiec jesli ktos jest leniem to nikt za niego jego pracy domowej odrabiac nie bedzie.

Wiem ze to troche tekst ponizej pasa, ale skoro ty wyjezdzasz z

to polecam pierw nauke polskiego:

bul, prubujemy

Po drugie:

Czlecze, widac ze malo siedzisz na tym forum, tutaj jest od lat FAQ, a i tak co tydzien pojawia sie post "zniknely mi strzalki w maxie, jak sie wlaczyc".

W dodatku trudno nie zgodzic sie z Temporalem.

Ogolnie, moge marudzic jeszcze dlugo, tylko sensu nie ma. Jak chcesz tlumaczyc instrukcje vraya, to tlumacz, ale szczerze watpie zeby ktokolwiek kto powaznie zajmuje sie grafika poparl ten projekt.

Przez dwa dni trwania tej dyskusji ktoś sprawny w tłumaczeniu, zrobiłby połowę roboty ;)

Przez dwa dni trwania tej dyskusji ktoś sprawny w tłumaczeniu, zrobiłby połowę roboty ;)

ile za h? Moglbym sie podjac jako pracy dodatkowej :D

ile za h? Moglbym sie podjac jako pracy dodatkowej :D

Znam ludzi, którzy potrafią zrobić od 1 do 2 arkuszy dziennie, czyli jakieś 40 stron maszynopisu ;) Ale za ile to robią, to nie wiem. Raczej niewiele. Kiedyś za przetłumaczenie czterech arkuszy, dostałem... chyba 300zł brutto.

ja twierdze ze nie da sie tego zrobic .....

po prostu musisz znac angielski , choc musze stwierdzic ze sama znajomosc jezyka angielskiego (jak juz stwierdzil moj przedmowca) na nic sie nie zda jesli nie bedziesz wiedzial jak dana opcja/komenda dziala w praktyce

np.

Vray ..

Irradiance map (jak przetlumaczyc ??... mapowanie irradiancyjne ??)

a co to jest irradiacja ??

def:

Irradiancja jest terminem radiometrycznym określonym jako strumień promieniowania na jednostkę powierzchni. Odpowiada to mocy jaką przenosi promieniowanie przez płaszczyznę jednostkową. Jednostką SI jest wat na metr kwadratowy

i mamy lol ..

:)

jedyna rada - nauka przez cwiczenia..

p.s

tak na marginesie Mirach wspomnial o FAQ ( prosze nie mylic i nie wypowiadac tak jak niemily zwrot F*CK)

;P

Przetłumaczenie to nie problem tylko po co. Przetłumaczymy ci vraya to zapytasz o 3d maxa i tak w kółko. Język to podstawa i trzeba się go nauczyć, im wcześniej tym lepiej.

Dodatkowo, co widac z praktyki dyskusji na forum lepiej jest porozumiewać się w oryginalnej terminologii używanej przez soft - łatwiej się zrozumieć.

Generalnie jest tak jesli wnoszacy koncept nie przedstawi pierwszego progresu to malo kto sie chce chytac :) tak bylo w poprzednio, niby cos bylo a nic nie ma hehe.

Zeby nie było niejasnosci !!!

Ja z angielskim duzego problemu niemam

jestem w 2 klasie technikum informatycznym i z angielskim mam stycznosc chciazby od 1/2 klasy podstawówki duzo spedzam czasu przed komputerem a maxem posługiwac sie umiem !!

Ale myśle ze fajnie by bylo cos takiego zrobic jak polski opis v ray ! i nichodzi mi o dokladne tlumaczenie Helpa itd.

poprostu

"Irradiancja jest terminem radiometrycznym określonym jako strumień promieniowania na jednostkę powierzchni. Odpowiada to mocy jaką przenosi promieniowanie przez płaszczyznę jednostkową. Jednostką SI jest wat na metr kwadratowy" I to w zupelnosci starczy!!!

Jakoś niewidze chęci pomocy z waszej strony wiec moze jakos wezme sie za to SAM :( troche mi to czasu zabierze ale mysle rade dam !!

"Irradiancja jest terminem radiometrycznym określonym jako strumień promieniowania na jednostkę powierzchni. Odpowiada to mocy jaką przenosi promieniowanie przez płaszczyznę jednostkową. Jednostką SI jest wat na metr kwadratowy"

to jest bardziej zakręcone niż w rzeczywistości potrzebne.

ty chcesz robic encyklopedie terminow grafika 3d uzywajacego zaawansowanego systemu do renderenowania Vray ?;p wez wez wez :D

pozdro

"Irradiancja jest terminem radiometrycznym określonym jako strumień promieniowania na jednostkę powierzchni. Odpowiada to mocy jaką przenosi promieniowanie przez płaszczyznę jednostkową. Jednostką SI jest wat na metr kwadratowy" I to w zupelnosci starczy!!!

ok. Powiedz mi, co ta definicja daje jakiemukolwiek poczatkujacemu uzytkownikowi vraya?

Ale myśle ze fajnie by bylo cos takiego zrobic jak polski opis v ray ! i nichodzi mi o dokladne tlumaczenie Helpa itd.

zacznij robic, pokaz ze masz pare, parenascie stron pozadnego tekstu z ktorego cos mozna sie nauczyc. wtedy masz szanse ze ktos potraktuje cie powaznie.

Ja rozumiem tłumaczyć helpa do Blendera, bo jest za free i każdy ma dostęp do niego... to przydaje się ludziom po polskiemu...

Jednak tłumaczenie czegoś za co trzeba nieźle płacić to już dziwne...(dla przeciętnego Kowalskiego Max jest nieosiągalny, no chyba że mowa o tej popularnej licencji z czachą)

Odnoszę wrażenie że angielski jest tak samo potrzebny do grafiki jak monitor czy sam soft...

Efekt jest taki że jak zaczniesz czytać, to będziesz się uczyć tego jazzyka i z pewnością będziesz miał więcej dla siebie...

angielski obecnie to same plusy i nie dlatego że ktoś chce wyjechać, tylko masa tutków jest w tym języku, tak samo jak sam soft...

długo by o tym pisać, choć nie chce zniechęcać, to większy sens widzę w pisaniu tutków...

pozdro!

powodzenia!