Skocz do zawartości

Ile warte sa modele 3d i jak to jest z prawami autorskimi ??


Smr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Powiedzmy że mam 100 modeli low poly do zrobienia , niektóre są banalne składają się zaledwie z kilkunastu poligonów inne to postacie.

 

Ile za taki zbiór modeli musiał bym zapłacić ?

Ile za animacje takich postaci.. bardzo podstawową animacje

 

Inna sprawa to jak to jest z prawami autorskimi , niby jak to możliwe by ktokolwiek był w stanie udowodnić komukolwiek że te modele zrobiła ta osoba a nie inna ?

 

Jeśli ktoś mi na papierku napiszę że model o takiej nazwie należy do takiej osoby to przecież to można zmienić .. ciekaw jestem jak to działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ile zapłacić? Tyle ile zażąda grafik którego poziom wykonania modeli będzie odpowiadał twoim potrzebom. Podobnie z animacją. To nie węgiel żeby można było powiedzieć że 1 tona kosztuje tyle i tyle.

 

Co do praw autorskich to oczywiście może się znaleźć ktoś sprytny kto będzie próbował odsprzedać nie swoje modele. Jest parę sposobów na zabezpieczenie się przed takimi kolegami. Aczkolwiek kupujący ma niewielkie szanse żeby to sprawdzić. Może sie wtedy liczyć z pozwem o nieumyślne naruszenie praw autorskich. Ale może potem ścigać tego który mu te modele sprzedał a nawet zawiadomić prokuraturę żeby się sprytnym człekiem zajęli. Co do samych metod zabezpieczania się to nie widzę potrzeby ich opisywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mi na papierku napiszę że model o takiej nazwie należy do takiej osoby to przecież to można zmienić .. ciekaw jestem jak to działa ?
w zaleznosci od tego jak gleboko sięga Twoja ciekawość, mozesz poszperac na forum, bo juz było, udać się do prawnika lub rozpocząć studia prawnicze.

 

Ile za taki zbiór modeli musiał bym zapłacić ?

Ile za animacje takich postaci.. bardzo podstawową animacje

wiadomo, wszystko ma taką cene jaką ktoś jest gotów zapłacić. Mozesz odniesc sie jako referencji do takich stron jak turbosquid.com ale zapoznac sie z licencją przed zawchwytem nad cenami ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem że cena jest zależna od grafika , chce się jednak dowiedzieć ile coś takiego zajęło by czasu w godzinach , i ile średnio ktoś może za to zarządać . Potrzebne mi są ogólnikowe ceny bo chce wiedzieć czy mnie na coś takiego było by stać .

 

Nie mam żadnych modeli do zrobienia aby powiedzieć coś bardziej konkretnie. Jaki to miało by sens zaczynać cokolwiek jeśli potem okazało by się że mnie na to nie stać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu powinienes myslec raczej o kontraktowaniu modelarza. Jak chcesz z teksturami to rowniez grafika. Ale jak nie wiesz jak wyglada sprawa praw autorskich i jak sie sporządza umowy, to na miejscu kazdego grafika podpisałbym Ci sie najwyżej na gipsie.

 

Ale zebym nie był całkowicie nieuprzejmy to jezeli w grę wchodzą potaci to załóż budżet 15-20 tys pln netto jako minimalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 000 zł za miesiąc pracy , wy to nieźle zarabiacie. A ja żyję w Polsce. I pytam o "Polskie" zarobki.

 

Teraz myślę że po prostu pomyliłem fora , zapewne wchodzą tu sami ustatkowani 30 - 40 letni graficy którzy mają etat w jakiejś zagranicznej firmie.

 

Moja wina, Przepraszam Bardzo ,może jednak o takie rzeczy lepiej pytać zainteresowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100modeli w tym postaci w miecha i przez jedną osobę, hehe. Druga sprawa to przekazanie praw, trzecia to zapłacenie podatku od umowy na jaką zakontraktujesz. Czwarta sprawa to tekstury, piąta to poprawki, szósta to animowanie. Jak uwazasz,ze jedna osoba to ogarnie w miesiąc i to najlepiej za 2tys. to jak mówił szrek "Krowy doić!".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem że cena jest zależna od grafika , chce się jednak dowiedzieć ile coś takiego zajęło by czasu w godzinach , i ile średnio ktoś może za to zarządać . Potrzebne mi są ogólnikowe ceny bo chce wiedzieć czy mnie na coś takiego było by stać .

 

Nikt tego nie wyceni nie wiedząc co dokładnie jest do zrobienia ,jakie modele jakie tekstury jaka animacja ?

 

To tak jak byś spytał , czy ktoś zbuduje Ci dom i za ile , nie pokazując żadnego projektu tego domu .

 

Wykonanie 100 nawet prostych modeli z teksturami i animacją w ciągu miesiąca przez jedną osobę jest mało prawdopodobne . Musiały by sypać je jak z rękawa za pierwszym podejściem doskonałe i bez poprawek i oczywiście w oparciu o dopracowany koncept dla każdego modelu .

 

Jedyny sposób na wycenę to pokazanie grafikowi przynajmniej jednego konceptu i określenie wymagań dla danego modelu lub grupy modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem "niektóre są banalne składają się zaledwie z kilkunastu poligonów" może faktycznie to za mało z mojej strony. Więc trochę bardziej szczegółowo i z pominieciem modeli wg mnie banalnych typu znak drogowy.

 

Naliczyłem 5 ludzików w tym 3 naprawdę małe , symboliczne do nich animacje chodzenia , biegania . Dalej około 40 budynkow bez animacji. Reszta to modele małe płaskie właśnie typu znak drogowy.

 

Zakładam że jeden model powstaje w 5 h . 5 * 45 = 225 h. 28 dni * 8 godzin 224 h. Ile powstają tekstury , nie mam pojecia.

 

Do tego na pewno większość tych modeli dla grafika z doświadczeniem to czas poniżej 5 h.

 

Czy coś takiego już jest ktoś w stanie wycenić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje poszukac na hinduskich lub chinskich forach, znajdziesz tam oferte spokojnie za kilkaset dolarow. Nie wiem jak za nasza wschodnia granica, ale tez moze byc taniej. U nas jak zauwazyles sa tylko ludzie ktorzy sie zlotych zebow na 3d dorobili, takze ciezka rozmowa z nami.

pozdrawiam

 

ps. podobnie jak olaf, zeby nie byc zupelnie nieuprzejmym, napisze ze moim zdaniem nie powinno to kosztowac mniej jak 10tys netto

 

ps2. daj ogloszenie do watku z praca, byc moze jakis "freelancer" sie zglosi i zrobi to za tyle ile mu zaoferujesz, ludzie czasem maja ciezka sytuacje i potrzebuja pilnie kasy, i zgodza sie piszac delikatnie "dac tylka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja was rozumiem ;) , identyczna sytuacja jest na forach dla programistów i zapewne na każdych innych forach. Są starzy wyjadacze i ci młodzi. Starzy wyjadacze żądają gigantycznych sum i narzekają na tych młodych którzy "dają tylka" za małe grosze.

 

Mi właśnie chodzi o tych młodych więc zrobie tak jak piszesz.

 

6 000 zł to dużo , prawdę mówiąc liczyłem max 4 000 zł. Chociaż sądze że znaleźli by się ludzie którzy zrobili by to spokojnie za 3000 zł. W końcu taka jest przecietna płaca w polsce poza Warszawą, a nawet mniejsza.

 

10 000 zł za miesiąc pracy to naprawdę gruba przesada , ale życze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zycze powodzenia w szukaniu kogos kto to wymodeluje, zmapuje, oteksturuje i zriguje i zeskinuje te kilka ludkow i je zanimuje i to jeszcze wszystko w miesiac.

 

No i rozumiem ze celujesz w ludzi ktorzy pracuja w sofcie darmowym lub na piratach, bo chyba nie liczysz ze ktos kto zainwestowal kilkadziesiat tysiecy w soft bedzie pracowal miesiac za 3000zl.

 

pozdrawiam i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie którzy oferują wykonanie pracy za 6000 i mają doświadczenie wcale dużo nie wymagają. Przez lata musieli się uczyć, ćwiczyć, czytać nudne książki. Jak weźmiesz za 3000 początkującego to się obudzisz z ręką w nocniku bo się okaże że albo nie potrafi dostarczyć takiej ilości na czas albo rodzice komputer zabrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 000 zł to dużo , prawdę mówiąc liczyłem max 4 000 zł. Chociaż sądze że znaleźli by się ludzie którzy zrobili by to spokojnie za 3000 zł. W końcu taka jest przecietna płaca w polsce poza Warszawą, a nawet mniejsza.

 

Przeciętna praca w Polsce to zamiatanie chodników i sprzedaż detaliczna w "Żabce" ;). Idź do prawnika albo architekta i rozmawiając o zapłacie przywołaj argument średniej pensji krajowej.

 

Jak dla mnie robota za 12k - na oko bardzo bo nie wiadomo co ma być zrobione do końca skoro nie ma concept artów ani referencji.

 

Zapewne, jak już wspomniano, znajdą się młode wilki które zaproponują zrobienie tego za puszkę piwa i fajki. I może będziesz zadowolony z efektów ich pracy. My tu nie narzekamy na młodzież która zaniża ceny - poważni zleceniodawcy i tak ich nie wybiorą a roboty za dużo nawet... W każdym razie powodzenia w poszukiwaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość e=mc^2

3000 bez jaj, 6000 tez malo, tak jak hynol pisze min 12 k i jeszcze tekstury to pewnie te 12 k to malo

 

 

sory nie doczytalem, jeszcze animacje ludkow? heh za 3000 zl?? czyli modelowanie, rozkladanie uv, teksturowanie, rigowanie, skinowanie i animacja to 12k to jest za malo , nie placi sie tylko za samo wykonanie ale rowniez za te wszystkie rzeczy, ktore doprowadzily do tego ze taki czlowiek potrafi to wszystko zrobic

wszystko za 3000 biorac pod uwage tylko modelowanie, bez calej reszty, to wychodzi 30 zl za model, hmmmm bez jaj ;) za tyle to mozna zrobic 100 boxow o roznej skali(to lekka przesada oczywiscie;)

Edytowane przez e=mc^2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie chodzi o tych młodych więc zrobie tak jak piszesz.

Ja tam nie wiem kto się zgodzi za około 3k to zrobić. Pewnie jak to usłyszą dzieciaki z liceum to się rzucą na taką ofertę, bo nie wiem kto starszy, będący przy zdrowych zmysłach by chciał coś takiego robić za takie pieniądze.

 

Tak jak wszyscy napisali 10-12k to jest raczej normalna cena za zlecenie tego typu.

 

W ogóle zauważyłem, że ludzie mają jakieś dziwne podejście do grafiki. Myślą, że wszystko jest łatwe, robi się w chwilę, a soft i cały sprzęt kosztuje grosze. I nie chodzi mi o same 3d, ale w ogóle o grafikę. Strony internetowe, wizualizacje, ilustracje. Ludzie oferują za to śmieszne pieniądze. A jak poda im się coś co jest w miarę normalne to wywracają oczy i mówią, że znajdą sobie kogoś kto zrobi im za 1/10 podanej kwoty.

 

Dla przykładu kilka osób, które mi się ostatnio trafiły (oczywiście nic nie wyszło ze współpracy):

1. wizka (exterior). Hala handlowa z otoczeniem - zieleń, parkingi, samochody. 5-6 renderów z różnych ujęć. Gość chciał dać max 300zł.

2. wizka (interior). 4 pomieszczenia z pełnym wyposażeniem. Po 2 ujęcia na pomieszczenie. Budżet 500zł...

[oczywiście obie wizki fotoreal]

3. Duża ilość szablonów do stron www, ale kwota oferowana za pojedynczy to 50-150zł.

 

Z normalnymi pracami, na cały etat też jest lipa. Trafiłem ostatno na ofertę dużej firmy produkującej odzież skórzaną - mają swoje stoiska w większych galeriach, centrach handlowych (nazwy nie będę podawać, bo to nie o to chodzi). Szukali grafika na pełen etat - 40 godzin tygodniowo. Płaca 1300zł brutto. No normalnie ręcę opadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e=mc^2 Jeżeli już dajesz jakąś kwote to podaj czas ile by ci to zajęło .Z tego co wy tu piszecie to bierzecie 60 zł na rękę za godzine i to uważacie za bardzo mało. Wysoko się cenicie, tak trzymać dla mnie to nie ten pułap. Myślę że znajdę ludzi którzy zrobią to taniej.

 

Ja jestem z Lublina i powiem że w mojej okolicy nie znam NIKOGO kto by tyle brał za godzinę. Poza właścicielami własnych prywatnych firm ale to jest inna liga. Zapewne też większość z was jest z Warszawy a tam płaci się więcej.

 

Dzięki za odpowiedzi , ale moglibyście się tak nie emocjonować a podejść do tego bardziej racjonalnie, bo tak czuje się przy was jak wasz wróg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość e=mc^2

Ja jestem z Lublina i powiem że w mojej okolicy nie znam NIKOGO kto by tyle brał za godzinę. Poza właścicielami własnych prywatnych firm ale to jest inna liga. Zapewne też większość z was jest z Warszawy a tam płaci się więcej.

 

znaczy piszesz o grafikach pracujacych w jednej z najszybciej rowzijajacej sie branzy na swiecie(o ile nie najszybciej) czyli game dev ?

 

czy moze chcesz porowanywac zarobki roznych zawodow i na tej podstawie proponowac jakies stawki wlasnie grafikom z tej najszybciej rozwijajacej sie rozrywkowej branzy?chcesz miec punkt odniesienia do tychze zarobkow na podstawie np. zarobkow sprzataczek?(z calym szacunkiem dla sprzataczy)

 

ps.nie sadze aby ktos tutaj podchodzil do ciebie jak do wroga;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuje Twoich zarobków do zarobków Pani Sprzątającej . Piszę że grafik obojętnie na jakim stanowisku w lublinie nigdy nie dostał by Takiej stawki godzinowej. Mam nadzieje że to rozwiało Twoje obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można porównywać stawki godzinowej pracownika w firmie na stałym etacie do stawki za zlecenie.Na etacie masz zus,ubezpieczenie zdrowotne ,urlop i pracujesz na prądzie,sprzęcie i oprogramowaniu pracodawcy a na zleceniu to sie możesz w d pocałować:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w tych firmach pracują "graficy" po kursie CorelDraw i Photoshop. Zresztą inna stawka jest jak ktoś płaci pensję plus ubezpieczenie i daje stanowisko pracy, a wiadomo, że nie zawsze są zlecenia i nieraz taki pracownik przepracuje w tygodniu kilka godzin. Tak jest we wszystkich branżach. Kierownik bodowy w firmie dostaje 3000 na rękę ale za mniej jak 2000 to nie podpisze się pod papierami z budowy. Najlepiej zatrudnij faceta na umowę o pracę na czas określony - 3 miesiące - i zobaczysz ile to będzie kosztowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę że grafik obojętnie na jakim stanowisku w lublinie nigdy nie dostał by Takiej stawki godzinowej.

Czyli wystarczy więc, że zamiast siedzieć na forum zgłosisz się do pierwszego lepszego grafika z Lublina, a ten uradowany pod niebiosa zgodzi się zrobić te 100 modeli, oteksturować je i część z nich zanimować za niecałe 3k.

 

Nie wiem też po co tutaj na forum zadałeś to pytanie o wycenę? Jeśli na starcie przyjmowałeś, że 3k to jest już dużo, to myślałeś, że na forum napiszemy Tobie, że ludzie zrobią to choćby za 1k, a Ty dzięki temu zaoszczędzisz kasę oferując jeszcze mniejszą stawkę ze zlecenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcialem sie wlaczac w ta rozmowe, ale selektywnosc podejsca do tematu robi sie zabawna. nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ale przeczysz sam sobie. pare postow wyzej wyliczyles ze zrobienie 45 (!) modeli zajmuje 28 dni zakladajac po 5 godzin na model. a to juz jest o ok 6 dni wiecej niz miesiac roboczy. biorac pod uwage to wyliczenie zrobienie 100 modeli zajeloby ponad 2.5 miesiaca.

ktos Ci rzuca kwota 12k - a Ty bierzesz niewiadomo skad kwote 60 pln za godzine.

 

wiesz, mysle ze mocno ulatwiloby cala dyskusje gdybys chociaz wrzucil screen kliku przykladowych obiektow jakie potrzebujesz. to nie moze byc az tak trudne, a wszystkim tutaj wyklarowaloby to sytuacje. bo moze Tobie chodzi o plane'a z textura ze zdjecia i wtedy rzeczywiscie podawane kwoty bylyby dziwne.

ale musisz wziac pod uwage fakt ze to nie jest latwa robotka w ktorej komputer odwala za Ciebie cala robote a Ty sie przygladasz procesowi tworczemu znad zadkow rozneglizowanych panienek rozkoszujac sie aromatem kubanskich cygar i milion-letniego whiskacza. i nikt nie bedzie Ci siedzial 3 miesiace po to zeby zarobic na tym 3k. a jak bedzie to wspolczuje i Tobie i jemu. bo Ty sie nawkurzasz ze albo cos jest ble albo nie na czas, albo do niczego sie nie nadaje, a on sie narobi jak dziki osiol za frajer.

no chyba ze rzeczywiscie to sa plane'y z texturami to ok, it's a fair trade;)

 

pozdr

mt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smr - daj po prostu ogłoszenie w dziale pracy albo poszukaj na innych portalach. Skoro stawkę znasz to możesz ją umieścić - unikniesz zawracania głowy sobie i innym. Bylibyśmy też wdzięczni gdybyś potem podzielił się z nami wizualnie wynikami owej współpracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam was bardzo ale nie będę dalej odpowiadał na posty . Za bardzo się emocjonujecie i tracicie wątek.

 

Przypomnę wam tylko , zapytałem tutaj o prawa autorskie na temat modeli 3d tak by mnie nikt nie oszukał korzystając z modeli istniejących oraz jakie są ceny modeli 3d. Zapytałem dlatego (Hynol, mt) ponieważ NIE MIAŁEM większego pojęcia na ten temat. Oczekiwałem odpowiedzi konkretnej , typu za mało informacji , zajmie mi to 3 miesiące a cena będzie się kształtować na poziommie 12 000 zł za 3 miesiące za 1 miesiąc za godzine itd.

 

Poza tym strasznie się emocjonujecie , post mt mam wrażenie że był pisany z wypiekami na twarzy . Wymyśla niestworzone rzeczy i nie czytając poprzednich postów . Hynol stwierdza że stawkę znam mimo że treść posta miała tą stawkę ustalić. Araiel obraża się i robi mi wyrzuty że jesli chcę to mogę się zgłosić i wtedy to zobaczę - jak dziecko w piaskownicy. dac77 się rozpisuje jak to w pracy nic się nie robi ok wystarczyło napisać to jednym zdaniem. Nie znam pracy grfika na etacie.

 

Mój bład że w ogóle pytam się o takie rzeczy na forum , na tym kończę narazie, na więcej postów odpowiadać nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smr proszę o kontakt na maila: r.jagoda (at) hotmail.com . Pisałem już PW ale może nie odczytałeś.

Jestem jednym z tych, jak to Hynol napisał: "Zapewne, jak już wspomniano, znajdą się młode wilki które zaproponują zrobienie tego za puszkę piwa i fajki." Może nie puszka i fajki ale i tak mniej, a akurat pilnie potrzebuje pracy/pieniędzy.

Pozdrawiam i innych proszę o nie wrzucanie mnie do koszyka "sprzedawczyków" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutek - Sprzedawczyk. :D

 

Tak na serio to autor nie wiedział, że dyskusja zmierza donikąd.

No i nie dziwią mnie reakcje wypieczonych na twarzach chłopaków. Większość z nas nie przesiaduje przed komputerem oglądając coraz to nowe tutoriale, tylko po to żeby zarabiać średnią krajową, i to poza warszafką. Temat rzeka - skill i PROfesjonalizm poparty wachlarzem różnorodnych umiejętności zawsze będą w cenie, więc nie martwcie się.

Edytowane przez sly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można człowiekowi z takim budżetem polecić produkty gotowe od czego sa bibloteki Dosh, Evermotion itp zapłaciki chłpopak np 120 euro i dostanie pakiet a nie będzie zawracał ludziom głowy i ich drażnił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności