Jump to content
FUSE

Sandy Bridge-e

Recommended Posts

Zakładam nowy temat nt nowej generacji cpu intela pod socket 2011.

Co sądzicie, warto czekac ?

Tak jak na kazda nowosc ,a potem nastepna i nastepna. Dawien dawno specjalnie nie oczekiwano super nowosci ,a przynosily znaczacy wzrost wzgledem poprzednikow teraz jest glownie wzost zawodu i rozczarowania, a wydajnosc napewno ta marketingowa. :]. Tak na powaznie falstart amd moze sporo zmienic w taktyce intela.

Co sądzicie, warto czekac ?

troche nie rozumiem tego "warto czekac". Jak wyjdzie SB-E to miesiac pozniej zostanie zapowiedziana nastepna generacja prockow, na ktorą tez bedzie mozna czekac. Jak potrzebny komp do pracy to sie kupuje co jest na rynku, czekac mozna w nieskonczonosc bo zawsze bedzie nowa technologia na horyzoncie.

troche nie rozumiem tego "warto czekac". Jak wyjdzie SB-E to miesiac pozniej zostanie zapowiedziana nastepna generacja prockow, na ktorą tez bedzie mozna czekac. Jak potrzebny komp do pracy to sie kupuje co jest na rynku, czekac mozna w nieskonczonosc bo zawsze bedzie nowa technologia na horyzoncie.

No tak...

Ale, miałem kupowac i7 2600k który powiedzmy ma wydajnosc 9,5 w cinebench r11,5 a jesli sandy-e bedzie mialo 14? a proc bedzie kosztowal 600-700 zl wiecej ?

Troche chyba róznica jest ;], te 14 punktów to przypuszczam maja 2 xeony na bazowym clocku.

Wcale nie jest tak że AMD zliczyło całkowity falstart i nie odbije się to pozytywnie na decyzjach Intela – chodzi o realną możliwość podkręcania tańszego egzemplarza czyli tego za ok. 500- 600 USD poprzednicy mają tu ograniczenia i nie budzą tym samy zainteresowania i to do tego stopnia że ciężko nawet znaleźć recenzję i7 980, który pojawił się w połowie 2011 roku. Jako że zrobiło się głośno wokół rekordów zegara AMD to być może Intel umożliwi lepsze podkręcanie i wtedy warto czekać, w innym przypadku albo drogo albo średnio opłacalnie, bo wewnętrzna konkurencja w postaci 2600K nie odstaje na tyle aby tak słono dopłacać. Tu można skorzystać głównie na marketingowej przepychance i biciu piany. Inna sprawa to większa ilość możliwego RAM, bo przynajmniej na niektórych płytach pojawi się 8 slotów.

Ale, miałem kupowac i7 2600k który powiedzmy ma wydajnosc 9,5 w cinebench r11,5 a jesli sandy-e bedzie mialo 14? a proc bedzie kosztowal 600-700 zl wiecej ?

jesli potrzebuje kompa teraz do roboty, to kupie takiego koma jaki jest na rynku. Nie powiem klientowi "sluchaj stary, nie mam na czym teraz zrobic zlecenia, czekam na lepsze wyniki w cinebenchu"

Te 14 to będzie raczej tylko na modelu za 1000usd i po przekroczeniu 5Ghz, te tańsze będą miały jakieś ograniczenia…

jesli potrzebuje kompa teraz do roboty, to kupie takiego koma jaki jest na rynku. Nie powiem klientowi "sluchaj stary, nie mam na czym teraz zrobic zlecenia, czekam na lepsze wyniki w cinebenchu"

NIE MÓWIE ze nie mam pc, tylko sie zastanawiam na upgradem ;P

Te 14 to będzie raczej tylko na modelu za 1000usd i po przekroczeniu 5Ghz, te tańsze będą miały jakieś ograniczenia…

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Intel_Core_i7_3930K_i_3960X_co_daje_3_MB_pamieci_L3_wiecej_-_porownanie-37391.html

W benchmarku Cinebench R11.5 po raz kolejny obydwa procesory uzyskały bardzo podobną wydajność – Core i7 3930K 13,31 punktów, a Core i7 3960X 13,33 punktów.

Wiec jest szansa :P

"Najsłabszy z procesorów serii E z sześcioma rdzeniami, 12 wątkami oraz 12MB pamięci L3, czyli Core i7-3930K został w Chinach wyceniony na 5800 juanów ( czyli około 912 dolarów), w Wielkiej Brytanii trzeba za niego zapłacić £481.19, a w Szwecji równowartość 784-940 dolarów." "Jeszcze droższy jest najmocniejszy, sześciordzeniowy Core i7-3960X, należący do serii Extreme, którego cena osiągnęła w Chinach poziom 7800 juanów ($1,226), £854.39 w UK oraz około $1,380-$1,725 w Szwecji. Tymczasem najtańszy, czterordzeniowy i ośmiowątkowy Core i7-3820, dostępny w przedsprzedaży w Chinach to wydatek 3500 juanów (550 dolarów)."

do tego jeszcze drozsza płyta itd.. wiec raczej nie jakies tam 600-700zł roznicy ;)

Troszkę stanę w obronie Intela dla odmiany :)… co może być ciekawe, to rzeczywisty potencjał OC, ponieważ w odpowiedzi na rekordy AMD (ostatnio 8461GHz) Intel zapowiedział że „odblokuje” możliwości podkręcania i uzyskiwania wysokich zegarów. To może uzasadnić wejście w dobre chłodzenie wodne, co nie za bardzo opłaca się w wypadku 2600K, bo niewiele daje. Mam oczywiście na myśli konkretny blok, chłodnicę itd. a nie jakieś pseudo-śmieszne chłodniczki ciut lepsze niż dobre powietrze. No ale to droga ekstremalnych metod ku odczuwalnemu poprawieniu wydajności z jednego proca… po przesiadce z 1366 i 980X.

Jakby co Moja powyzsza wypowiedz byla neutralna w stosunku do Intela i AMD (: dotyczyla tekstu FUSE ze moze bedzie jedynie 600-700zl roznicy pomiedzy platorma na Core i7 2600 ktora planowal kupic.

Czy myślicie że i7-2600K oraz i5-2500K potanieją po premierze tych cudaków? To teoretycznie inny segment ale ludzie go stacji roboczych i tak masowo kupują 2600K które od miesięcy potanieć nie chce a nawet podrożało o 10%.

Myślę że nie potanieją aż do premiery swoich następców. Nie jestem specjalistą od technologii, ale brak silnej konkurencji na pewno pozytywnie na ceny nie wpływa. Ewentualny wpływ na ceny mogą mieć warunki makroekonomiczne, jednak pozytywnych zmian z wiadomych powodów bym się nie spodziewał. Ale zawiałem pesymizmem.

poprawcie mnie jeśli się mylę, ale jaki sens jest w sandybrigde 2600k kiedy osiągnać na nim można około 8-9 pkt w Cinebench kiedy na rynku są i7 930 oraz nawet starsze 920 tańsze które wyciągają ponad 7 pkt i są na nie tańsze płyty. czy 920-930 nie jest ciekawszą opcją wydajność/cena niż 2600k? sory za laickie pytanie ale po prostu ciekawi mnie to

Wiesz co to zależy czy potrzebujesz tych punktów. Na dobrym chłodzeniu w średnim egzemplarzu podchodzisz pod 10 pkt. Ja podkręciłem do 4.747 ghz na scythe yasya i mam 9,5 pkt (lub 9.2 po włączeniu różnych programów z autostartu których używam). Na chłodzeniu z dwoma wentylami pewnie da radę wyciągnąć 10. Wynik jest niezły.

Jeżeli natomiast różnica w cenie jest naprawdę znaczna i chcesz przyoszczędzić to jest 2500k, który również znakomicie się kręci i osiąga wyniki podobne jak te starsze i7 (bazuję na benchit.pl).

Xiz0r- Jak mowa o 2600 to można by się zastanawiać ale kto kupuje 2600K i nie będzie go kręcił? Ja na niezłym chłodzeniu noctuły uzyskuje niecałe 11 w cinebenchu więc do 7ptk modeli 930 i 920 to już spora przepaść.

Lucek- W sumie twój pesymizm jest uzasadniony. Niestety. ;P

No niestety. Recesja w stanach mogłaby spowodować spadek cen w Europie, ale u nas wcale nie jest lepiej. Do tego inflacja rośnie (wcale nie powodowana wzrostem zatrudnienia ani płac). Dodajmy jeszcze że rynek cpu to kompletny oligopol i katastrofa gotowa. To tyle uzasadnienia. Trudno się w sumie dziwić producentom bo dlaczego żądać za procesor 500 dolca kiedy można dostać tysiąc;) Ludzie i tak zapłacą.

Wydajność nie jest żadnym zaskoczeniem bo to SB z dwoma rdzeniami więcej. i7-3930K to jasny punkt, ale Intel po prostu musiał dać taki procesor, aby przesiadka na nowe gniazdo była sensowna bo stary 990x dawał blisko 12 w Cinebench na powietrzu, a na nowym Intelu trzeba jednak liczyć ok. 13 na powietrzu i ok 14 na wodzie, bo tak to wychodzi w testach. Co ciekawe większość tych testów i zegara osiąganego na poziomie 4,7 jest robiona właśnie na wodzie. Na stosunkowo dobrym chłodzeniu wodnym czyli Corsair H100 udało się osiągnąć stabilne 4.99 Ghz ale zestaw zaczyna ostro żreć prądu i to wyjaśnia dlaczego Intel nie wypuścił 8-rdzeni dla desktop i dlaczego nowe Xeony mają więcej rdzeni ale spowolnione zegary.

Guest RafalPL

Ja zamowilem wersje 3930k w srode czwartek wielkie skladanie + do tego plyte Asusa postaram sie zrobic kilka fotek i testow w sobote, jeszcze sie nad chlodzeniem zastanawiam mysle nad Corsair H90 badz nad tym nowym intela.

przepraszam ze bez koncowek polskich ale pisze z PDA

Edited by RafalPL