Skocz do zawartości

Houdini 14 wydany


G.P

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

zajebiste wydanie - jak zwykle zreszta ;)

 

zajebisty soft, musze sobie wrocic w koncu do niego tak calkiem hobbystycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich pytan bylo juz sporo ale, co mi tam :)

Dla takiego smiertelnika jak ja, na co moze sie przydac wersja Houdini Apprentice Edition i czy mozna z tego softu cos wyniesc bez umiejetnosci programowania itd? Oraz, gdzie mozna poogladac w miare aktualne tutki (poza oficjalna strona)? Jak tez wyglada sprawa integracji efektow z H z innym softem np. modo/max?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAE jest tylko 4 non commercial, czyli raczej do nauki niż czegoś więcej. Ale już z Indie za 200$ można sporo wycisnąć. Mantra to dobry renderer, takiemu Pionierowi może się nawet spodobać :). No i proceduralne tworzenie "Sztuki" do KeyVisuals, nawet jakbyś miał renderzyć potem w czym innym nie do przecenienia. A no i może najważniejsze... złapiesz bakcyla i się nauczysz programować w Pythonie chociaż. Mimo, że w hudym do podjarki wystarczy obczaić minimum skryptowania... np. jak wrzucić funkcję random do jakiegoś slota hehe. Poza tym spokojnie można się obejść bez programowania (chyba, że weźmiemy to pojęcie w szerszym znaczeniu i wrzucimy do niego też programowanie za pomocą nodów).

 

Edit: Sidefx chyba musi zacząć pokazywać, że hudy to w gruncie rzeczy soft 3d, a nie jakaś magiczna fabryka dla programistów do robienia symulacji rozwalania co najmniej kilkumilionowych miast ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Houdini to soft proceduralny, więc może niekoniecznie musisz znać jakiś język programowania ale na pewno musisz myśleć jak programista. Podejście proceduralne to w samej istocie programowanie, to czy piszesz kod czy układasz nody nie ma najmniejszego znaczenia. Ważne jest to że prace opierasz na tworzeniu instrukcji dla programu jak ma coś powstać a nie wykonujesz to manualnie. Przykładowo, jeśli wcześniej nie bawiłeś się modyfikatorami maxa/ nodami w modo w taki sposób żeby uzyskać jakiś złożony efekt bez manualnej edycji siatki to ten soft będzie dla ciebie męką.

 

Jeśli chodzi o samo programowanie w formie klepania literek to w Hudym masz taki język co się nazywa VEX. To coś trochę podobnego do C tylko z natury przystosowany do radzenia sobie z instrukcjami SIMD. Teoretycznie da się pracować bez pisania w nim ale to tak jakbyś korzystał z majki/maxa/blendera bez żadnych pluginów i skryptów. Można tak pracować, tylko po poznaniu podstaw i tak stwierdzisz że musisz się go nauczyć bo bazowy zestaw funkcji ci już nie wystarcza. ;)

 

Integracja Hudego z innymi softami jest zrobiona na tip-top. Masz wiele metod jak przerzucić ukończoną symulacje do innych softów. Alembic, OpenVDB, sekwencja meshy. Zawsze możesz sobie napisać import/eksport do własnego formatu pośredniego. ;)

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pionier Nie ma co demonizować Houdego. Np. z Excela korzysta bardzo wiele sekretarek i im do głowy nie przyjdzie, że do budowy swoich raportów używają programowania deklaratywnego. Tak samo z Houdego korzysta z powodzeniem bardzo wiele osób, które się nie zastanawiają czy się tam gdzieś przypadkiem broń Boże nie będą musieli ubrudzić programowaniem. Jesteś zdolne chłopię, jeśli wiesz z której strony usiąść*do komputera, to i w Houdinim sobie poradzisz. To co możesz wynieść, to np. lepsze zrozumienie wszystkiego, co intuicyjnie robisz w innych softach. Różnica taka jak między kupnem gotowego ciasta a wzięciem przepisu i upieczeniem własnego. Nie trzeba być cukiernikiem, prawda? A satysfakcja gwarantowana, nawet jeśli efekt nie od razu będzie zadowalający :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Słowo "Programowanie" zyskało przez lata zbyt negatywny wydźwięk. Moim zdaniem przez programistów starej daty którzy za wszelką cenę chcieli podkreślać swoją elitarność. Oni pamiętają czasy abstrakcyjnie trudnego assemblera a nie "jakiegoś tam pythona". Nie ma nic magicznego w programowaniu i podejściu proceduralnym. To jest jak Lego Technics.

 

Skąd ten minus? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda że nie ma co demonizować. Ja zawsze szerokim łukiem omijałem programowanie.

Zacząłem sie uczyć Houdiniego dość niedawno, a teraz udało mi się załapać prace na nim.

Teraz nawet programowanie zaczęło mnie interesować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za posty (oraz wiadomość na prv z linkami do tutkow). Zdecydowanie bedzie to kolejny soft do sprawdzenia po MODO. Generalnie od dluzszego czasu moj sposob na nauke softu wyglada tak ze ogladam wszystko co mozna online przez okolo dwa miesiace i dopiero pierwszy raz odpalam soft - zadzialalo z modo/nuke wiec i z H sie sprawdzi :).

 

200$ za taki soft, masakra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności