Skocz do zawartości

Silnik renderujący


Bacry

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu braku odpowiedzi na moje pytanie w dziale Vraya niezmiernie zainteresowało mnie jakich silników używacie. Proszę wszystkich o odpowiedzi. Jeżeli używacie scanline i innego to proszę wskazać ten inny:D. Jak kilku to ten którego najczęściej używacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Okreslajac silniki maxa 5 jako \"wszystko jedno ktory\" - to chyba troszke zbyt pochopna decyzja?

Radiosity to akurat zupelnie co innego od Lighttracera i od wszystkich pozostalych.

To taka moja uwaga.

Poza tym to swietny pomysl! - juz zaglosowalem (wiadomo na co)

:P

 

pozdr

Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeże się przyznam, że uznałem GI maxa 5 za coś co nie bardzo mi się podoba. W związku z czym ująłem to tak jak wygląda:) Po prostu Vray uważam za produkt, który mi wystarcza. Jest szybki, w miarę dokładny i bardzo prosty w obsłudze. Szkoda tylko tych świateł obiektowych:(

P.S. Może użytkownicy dodadzą od siebie kilka słów na temat swojego ulubionego silnika:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem Braziliana... Jego podejście do problemu najbardziej mi się podoba, jak i to co wypluwa z siebie. VRaya też czasem używam, ale tylko jak potrzebuję coś szybciutko i może to być sterylne.... No właśnie w Brazilu podobają mi się jego możliwości artystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wybralem finalRender\'a, to \"costam\" testowalem w Brazilu a pozniej w VRayu... Niestety ale zalezy mi glownie na szybkosci - (deadline i te sprawy) dlatego finalRender, do tego oferuje wszystko co konkurencja, a nawet jeszcze wiecej w standardzie (czyt.) od razu! Nie bylo zadnych wersji 0,00001beta... - fR wyszedl jako pelny produkt i tak tez dziala.

Taki jest moj wybor.

pozdr

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, FR miał testy....

 

Ja wtedy jeszcze się nie interesowałem GI.... Więc nie testowałem.

 

Jednak na pewno jest najbardziej sprawdzony i stabilny (z tego co wiem, bo sam jak mówiłem nie używam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... sonda o renderach? - całkiem niezły pomysł. Oby tylko frekwencja wzrosła po ogłoszeniu na newsach, to będzie można stwierdzić, które rendery w polskich warunkach najlepiej się trzymają. Ja już zagłosowałem. W moim wypadku zwycięzcą jest BRAZIL. Przesiadłem się na niego prosto ze scanline\'a (ale tego z MAX\'a 3.0 - bez GI), więc na początku wydawał się straaaasznie wolny. Jednak po optymalizacji ustawień okazuje się całkiem przyjazny. Niestety nie twierdzę, że wiem, jak zoptymalizować ustawienia. Dojście do kompromisu pomiędzy jakością i czasem, to było po prostu kilka dni renderów testowej scenki ze zmianą parametrów w ciemno i obserwowaniem zmian jakości i czasu. Wydaje mi się, że aby ujarzmić BRAZIL\'a - trzeba przejśc przez ten etap, ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak zrobić, jakiś test. Zrobić jakąś scene. Proste obiekty ze zwykłym materiałem. I potem kto by chciał przerabiałby to na swojego rendera. Można by na przykład ustalić, żeby zrobić z jednym odobiciem, dwoma i trzema. Albo dodać jakiś obiekt z reflection. Inna scenaka z refreaction i dodatkowo obliczenia caustyki. Potem porównać które są najbardziej realne, podać czas i konfiguracje sprzętu. Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacry - Twój pomysł jest superrrr a w dodatku bardzo nowatorski (ależ ja Ci tutaj słodzę ;)) - chodzi o to, że nigdzie nie znalazłem bezpośredniego porównania popularnych rendererów.

jakby co, to jestem w stanie (oczywiście w miarę swoich możliwości) pomóc

 

Moja przygoda z alternatywnymi rendererami zaczęła się mniejwięcej tydzień po zainstalowaniu maxa - oczywiście ze względu na jakość obrazków ze scanline\'a - to był brazil i final render.

teraz używam tylko fr w wersji 1,4. jego obsługę załapałem w trrrrymiga :D - jest jak dla mnie bardzo intuicyjny. na temat brazila się nie wypowiadam, bo znam go bardzo ogólnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehem, no cóż różnica między Brazilem a VRay jest wg. mnie bezsprzeczna. Brazil produkuje lepsze GI, kosztem koszmarnie długiego czasu renderu. Naprawdę moim skromnym zdaniem od razu widać różnicę między obrazkami z galeri fishów i chaosa.

 

 

A czy jest najlepszym renderem ? Cięzko powiedzieć. Abstrahujecie całkowicie od czasu renderingu porównując różne r/s. Co z tego że Brazil rzuca na kolana jakością skoro zeby zrobić animke trzeba mieć renderfarme na Xeonach ? W biznesie CG, jak w każdym innym, czas to pieniądz.

 

AD monte carlo

czy direct computation to nie jest raczej \"brute force\" niż monte carlo ?

 

AD VirtualMagic

w sumie z tych testów nie płynęły żadne wnioski, uczestniczyli w tym graficy na bardzo różnym poziomie i od tego zależał efekt końcowy, były tam lepsze obrazki ze scanline niż z mentala, a najładniej IMHO jeżeli pamięć mnie nie myli (a możę mylić) wypadła Cinema4d

 

[Edited on 12-2-2003 by marcoos]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wkoncu ktory render jest najszybszy wzgledem jakosci? Swego czasu bawilem sie troche Vray\'em, ale momentami rezultaty byly bardzo dziwne, szczegolnie gdy sie namieszalo w opcjach. Finalr odpycha mnie swoim interfacem, chyba bede do niego musial powrocic, gdyz brazil, jak wspomniales marcoos nie jest najlepszy polska codziennosc.

BTW ktos wie kiedy wkonu bedzie ten Fr stage 1??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

final jest o tyle fajny ze moge mieć efekt i brazila i v raya w jednym renderze. a to zalezy od ustawuień. jak pokazal MareG w swoich tutkach o finalu to jak popracujesz nad scenką, to i szybkosc i jakość wyciągniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi mi o to, żeby porównać nie tylko jakość. Nie w tym żecz żeby uzyskać najlepszy rezultat, ale też żeby było to w sensownym czasie. Takie są moje założęnia takiego testu. Niestety zaczynam od poniedziałku urlop tygodniowy więc jestem offline do 24.02

Pozdrawiam Bacry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na temat tych testów:

 

a nie mozna by tą ideę wykorzystać w dziale benchmark na max3d.pl. Możnaby właśnie ten dział rozwinąć do takiej postaci, by pokazywać rendery z różnych silników i podawać czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by MareG

Zanim wybralem finalRender\'a, to \"costam\" testowalem w Brazilu a pozniej w VRayu... Niestety ale zalezy mi glownie na szybkosci - (deadline i te sprawy) dlatego finalRender, do tego oferuje wszystko co konkurencja, a nawet jeszcze wiecej w standardzie (czyt.) od razu! Nie bylo zadnych wersji 0,00001beta... - fR wyszedl jako pelny produkt i tak tez dziala.

Taki jest moj wybor.

pozdr

Marek

 

fr w wersji 1.0 byl jeszcze wersja beta! tylko ze po chamsku wypuszczona na rynek przez cebasa, bez zaznaczenia ze jest ciagle w fazie testow. Ja sam przez pare miesiecy uzywalem tylko fr. Teraz - tylko Brazil. IMHO najlepszy renderer na rynku, bijacy na glowe wszystko wlacznie z mentalrayem. Testowe rendery wersji 2.0 tez wygladaja miodzio.

Narazie najbardziej brakuje mi w brazilu bakera tekstur, ale podobno juz w wersji 2,0 ma byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez podobal mi sie brazil, ale do momentu jak nie zacząłem używać w nim tekstur. o ile final powoduje ze kolory oddziaływują na siebie to w brazilu tego nie zauwazyłem( bądz nie uruchomiłem odpowiedniej opcji - nie wiem) to mnie w nim zraziło i to ze scenka renderowana w finalu przez 1-2 godzin w brazilu osiąga czas 6 godzin- paranoja i to na normalnych ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!!

 

fr r0x szybki i wystarczajacy , dobry effekt co do innych to testowalem brazila ale to nie to czego szukalem radiosity i lighttracer tez sa dobre i do niektorych scen ich uzywam inne testowalem pobieznie , vraya nie ruszylem ale musze to zrobic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by Gotham

Hmmm, ciekawy projekt. Niech ktos zrobi prosta scenke (do 10.000 scianek) to sie zrobi to porownanie.

 

Tylko dwa zastrzezenia. Scenka musi byc jedna i profesjonalnie wykonana.

 

ja dodam jeszce od siebie taka propozycje:

 

podzielic test kazdego z silnika na 4 czesci

 

1.render mogl by trwac powiedzmy do 10 min - dzieki temu mozna by bylo sprawdzic jaka jakosc otrzymamy przy extremalnie niskich ustawieniach

 

2.Czas renderingu niemogl by przekroczyc 1 godziny, dalo by to mozliwosc podrasoania parametrow przy zachowaniu rozsadnego czasu renderingu

 

 

3.Czas renderingu do powiedzmy 3 -4 godzin (tu silniki mogly by pokazac naco je stac)

 

 

4. Czas renderingu dowolny - to joz dla sadomaho dla ktorych liczy sie wylacznie jakosc a nie czas

 

 

dzieki takiemu zroznicowaniu kazdy mogl by wybrac najlepszy wedlog niego(i najbarddziej przydatny w danej sytuacji) silnik

 

oczywisce przygotowana scenka musiala by miec mozliwosc wuykorzystania wszystkich mozliwosci kazdego z renderow

(gi,coustik,miekkie cienie scatering itp itd)

 

proponuje aby rowniez dana scenke wyrenderowac scanline renderem (rowniez z podzialem na 4 czesci)

 

 

 

proponuje zeby do kazdego silnika zebrac grope ok 3 -4 osob ktore wspolnie postaraly by sie opracowac najodpowiedniejsze parametry

 

pozniej wszystko ladnie opracowac i udostepnic w 2 wersjach jezykowych pol i eng bo napewno kazdego zainteresowalo by takie porowanie silnikow

 

oczywiscie wszystkie testy musialy by sie odbywac na tej samej maszynie aby porowanie bylo wiarygodne i wydaje mi sie ze to bedzie najwiekszy problem

?jak dlamnie nie powinno sie tego robic na jakims super extra nowym sprzecie bo niekazdy taki posiada ale rowniez nie powinien to byc przedpotopowy zemp

 

 

to chyba tyle odemnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mim zdaniem efekt renderow w tym momencie sie wyrownal .. tera to liczy sie odsluga i czas ... ale jak by sie zastanowic to co za ruznica ile czsu .. jesli renderuje sie zwykle jedna klatek ... pol godziny w ta czy wefta ... i tak sie przcie nie siedzi na na to nie patrzy .. tylko sie jedzuie na wickend ja jak sie wruci to juz jest gotowe ;P ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saygon joz sie zaoferowal jako \"renderman\" ;)

 

ale cos sie boje ze ten naprawde dobry pomysl skonczy sie tylko na heciach, bo jak poczatek byl dynamiczny to teraz jakos nie widze dozego zainteresowania a naprawde szkoda :(

 

gdyby byl czlowiek poczebny do pomocy to joz macie jednego hetnego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ugrzęźnie na 100%. Tak to już jest w tym kraju, gadać/wymagać TAK, robić/organizować NIE.

 

Jeśli ktoś ma ochotę jednak to zrealizować to jest prosta droga. Musi być ORGANIZATOR.

 

Jeśli ktoś czuje się na siłach to niech wyślę mi e-mail. Wyjaśnię mu jak to zrobić, ale jak znam życię nikt się sam nie zgłosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc ponieważ poczuwam się do stworzenia tego topicu, muszę coś skrobnąć. Na pierwszy ogień proszę o zgłoszenia od osób korzystających z maxa w sposób odmienny (czyli przez brasila, lub FR czy też jeszcze inny render) o maila. Trzeba zebrać chętnych do obrabiania sceny przez inne rendery niż scanline. Ja postaram się przygotować sceny czyste, a potem chętni będą wyciskali siódme poty na swoich silnikach. WIęc chętni piszcie na maila, tylko mam problemy z netem więc odpowiedź może być powolna:D

Pozdrawiam Bacry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatek ja uzywam tego co mi sie przydaje. czasami FR, czasami V-ray, kiedys takze mental i brasil. a co mnie denerwuje? standardowe podejscie do sprawy tj - vray ma szybsze GI a brasil lepsze... G.prawda delikatnie mowiac. lepsze w czym? oba rendery daja dobre efekty, tyle ze brasil robi to w czasie 10x dluzszym. wniosek z tego taki - ustawcie sobie w vreju parametry takie, aby rendertime byl rowny rendertime brasila, skoro to tak podniecajace :) i potem porownujcie jakosc. nikomu sie by tyle czekac pewnie nie chcialo :) Jak dla mnie do pracy zarobkowej - czyli wizualizacji brazil sie nie nadaje bo:

a) za drogi,

b) za wolny,

c) zle zaimplementowany DR,

d) bugi typu straszne ziarno na GI i liczenie metoda bruteforce za reytracowanym szklem.

e) nie rozwiazany problem gladkiego polaczenia GI pomiedzy renderowanymi kwadracikami.

 

natomiast V-ray sie nadaje do wizualizacji bo:

a) tani,

b) szybki,

c) rewelacyjne gladkie i dokladne jednoczesnie GI,

d) dobrze dzialajacy DR.

 

zapewne brasil znajdzie zastosowania gdzie indziej, ale do tego na czym zarabiam - wizualizacjach sie poprostu nie nadaje.

 

pozdr! kos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... osobiscie nie uzywam RM bo nie moge na necie znalesc zadnej jego wersji. Wiem ze na stronie Studia Pixar jest download ale nie chce mi sie rejestrowac tam na forum :P.

Osobiscie siedze na brazilu. I jak na razie nie narzekam. Nie mialem dluzszego rendera niz 5 min, ale to pewnie dlatego ze nie mam skomplikownych scen :)

Jezeli tak bardzo chwalicie V-Raya to chyba go wyprobuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by Synuś

Mam pytanko:

 

Czemu nikt nie uzywa Rednermana??

Ja go nieuzywam tylko dlatego ze mam wina 98 a on dzila pod 2000

 

a czy w ogole RM dziala pod maxem? bo ja slyszalem ze tylko dziala pod maya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ten pomysł \"teamowego\" renderowania zdechł juszz całkiem??? czy nadal pomysł aktualny??? jako uzytkownik fR\'a jestem gotow przyłączyć do drużyny w celu zbierania wspólnych doświadczeń przy wyciskaniu maxa jakości z produktu firmy Cebas ;D... uff.. jak to oficjalnie brzmi ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w nawiasie to ja mam Rendermana i działa pod Max\'em i działa na w2k... ale niestety 2 000 000 fejsów i komp pada nawet jeśli się przesterowuje światła na sprzętowe i używa się sprzętowego RenderMana.....

 

LightTracer jest niebo lepszy nie mówiąc o Radiosity..... no i oczywiści o DigiChrome, który jest killerem w renderach.... i killerem jeśli chodzi o wymagania sprzętowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech ja powiem tak - wyglada mi to jak dyskusja miedzy zwolennikami NV i ATI - wszystko ma swoje plusy i minusy i dla kazdego cos innego jest dobre, wiec darujcie sobie testy bo moim zdaniem to gra nie warta swieczki ani nawet knota wypalonego z niej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności