Jump to content
torm

[webart] umarł

Recommended Posts

widzę, że dział już jest całkiem martwy.

znacie jakieś fajne miejsca, gdzie można podyskutować o projektowaniu (web, 2d) ?

Teraz są algorytmy od testów AB optymalizujące serwisy pod konwersję. Serwisów www trzeba będzie szukać poza komercją.

@olaf możesz podać jakiś link? Chyba nie jestem w temacie.

kazdy większy serwis jest oparty na testach AB - najczęściej połaczonych z sieciami neuronowymi. Sprawdz case amazon.com i przeszukaj AB testing - sa nawet juz frameworki wspomagajace ab-testy dla landing page. Linków nie podam, bo to nie moja branża już i nie trzymam tego w głowie.

No ok, ale takie coś jak awwwards.com nadal istnieje, w takim razie po co ludzie to robią?

pewnie dla serwisów nie nastawionych na konwersję - np. wizerunkowe rzeczy.

Ale teraz strona www musi być dostępna na tylu platformach i w tylu formatach, że podnosi to niepomiernie koszta kreatywnych rozwiązań. Poza tym video is king now, po co męczyć się ze stoną www jak ludzie share'ują między sobą klipy. Strony www podryfowały na swoje miejsce - mniej wizerunkowe, bardziej sprzedażowe, a tam liczy się optymalizacja pod konwersję.

Naprawdę jeżeli jeszcze się ktoś nie przerzucił z webart pod motion design to stracił za 2lata na biz-dev.

jeszcze trochę i i tak nas we wszystkim wygryzie AI ;)

Ale jeszcze są rozwiązania dedykowane UI/UX Design, panele zarządzania itp.

Dlatego się przerzuciłem na AI, by utrzymać się na koniu nieco dłużej.

Już teraz UI UX jest optymalizowany algorytmami. Ludzie w tym zakresie mają zbyt małą wiedzę, by wdrażać prawidłowe modele (wbrew temu co się specjalistom wydaje).

Tak, ale zanim algorytmy wejdę do powszechne użytku minie jeszcze trochę czasu.

Już są w powszechnym użytku w miejscach gdzie liczy się konwersja - są pluginy do systemów sklepowych, a większe firmy mają swoje rozwiązania lub korzystają z rozwiązań biznesowych. "Specjaliści" pozostali dla biedoty, którego nie stać np. na rozwiązania Salesforce'a.

To dlaczego ostatnio przechodziłem przez rekrutację na UI/UX Seniora dla F-secure? ;)

Jeżeli dla oprogramowania - to jasne, nie buduje się softu z klocków więc ciężej o rozwiązania 3rd party niż w przypadku stron www.

Jeżeli do strony www - ich problem, takie podmioty nie mają szans konkurować i UI/UX będzie zastępowane algorytmami także u nich.

Powodzenia w rozmowach!

Nie całkiem, oni akurat mają jakieś wewnętrzne systemy zarządzania treścią.

Np. jako zadanie rekrutacyjne miałem do zaprojektowania system zarządzania ticketami - tego automat na chwilę obecną nie jest w stanie zrobić. Zbyt wiele zmiennych, za dużo zależności i powiązań. Można więc to nazwać softem, tylko, że takim softem internetowym. Ale też come on... masa aplikacji powstaje w oparciu o HTML, CSS i wiele innych. Zostało jeszcze sporo pola do działania.

Pewnie się trochę nie zrozumieliśmy. UX i UI teraz doskonali się na testach A/B. Oczywiście można go projektować na początku (i to może być Twoja rola) - lub można użyć szablonów - ale jeżeli ktoś myśli, że praca jest zakończona to właśnie przegrał wyścig. Algorytmy optymalizują serwis dzień po dniu.

Jeżeli UX designer nie pracuje pod taki schemat działania, to długo w branży nie popracuje.

Może dam przykład, by łatwiej było zrozumieć.

Załóżmy, że tworzysz landing page, który jest świetnie zaprojektowany i pod względem corpo ID wręcz doskonały.

Jeżeli na testach A/B wyjdzie, że guzik ma być bardziej z lewej, większy i w kolorze nie pasującym absolutnie do niczego, to jako designer nie masz nic do powiedzenia. Poprawiona tak konwersja pozwala zatrudnić trzech nowych handlowców, czyli wykonuje pracę, do której zostałeś zatrudniony, co sprawi, że będziesz miał znaczniej mniej pracy i Twoje zdanie i wiedza będzie miało znikomą wartość na rynku.

No to wreszcie wiem czemu wszystkie nowe strony są takie gówniane i niewygodne, z napisami jak dla ślepych babć. Dzięki Olaf, serio, uświadomiłeś mnie. Myślałem że to tylko problem projektantów którzy ślepo podążają za trendami, sami nie weryfikując ich słuszności.

Czasem lepiej zdać sobie sprawę jak rozwija się nisza i mieć 2-3 lata zanim wszystko się zmieni. Ale tak - nie mamy tak dobrej wiedzy o uzytkownikach odwiedzających dany serwis, by zaprojektować coś idealnie dlatego maszyny zrobią to lepiej. Chiny wdrożyły ten model zarządzania - "zmieniaj szybko, testuj, powtórz".

No ja nie wiem, czy można się tak do końca z tym zgodzić.

Takie allegro widać, że jest projektowane przez człowieka - przynajmniej strona główna.

Tam wszystko ze sobą ładnie gra i jest dopasowane... no chyba, że AI robi tak dobrą robotę... wtedy to nie widzę dla siebie przyszłości ;)

Ciężko mi wytłumaczyć jak działają testy AB w takich serwisach ale jak będziesz miał okazję pracować ramię w ramię z takim algorytmem, to zrozumiesz co mam na myśli. Stajesz się toolem, który jest potrzebny tylko dlatego, że produkty AI JESZCZE nie potrafią przygotować np. dwóch różnych guzików.

Bo przeciez wszyscy malarze stracili prace po wynalezieniu aparatow fotograficznych. "Ach bo ty nie rozumiesz, to co innego". Ziew. SPOKOJNIE. Jesli nawet to mityczne AI sie nauczy wystarczajaco duzo zeby zastapic wyrobnikow to bedzie jak ze wszystkim - bedzie mozna dostac automatyczna robote za grosze albo reczna robiona przez kogos za duzo wieksze pieniadze. Nadal sa KOWALE, ktorzy zarabiaja niezle pieniadze na litosc boska. Przestanmy juz sianie tej paniki ze AI nam wszystkim prace zabierze.

W "AI" tylko "A" jest prawdziwe a "I" to science fiction. Z przewaga fiction. Sprzedaje sie to swietnie bo jest modne. Niedlugo beda ziemniaki w sklepach hodowane przez AI. Lepsze niz "organiczne". Ech...

Edited by Nezumi

No ja się z tym do końca zgodzić nie mogę... bo prędzej czy później rzeczywiście AI nas prześcignie i to dosłownie we wszystkim... i owszem, na dzień dzisiejszy to jest science fiction, ale Lem też opisywał komputer lampowy, kiedy jeszcze nikt o nim nie miał pojęcia ;)

Nie miałem w zamyśle lekceważyć pisząc, że 'nie zrozumie'. Jestem daleki od tego. Ale właśnie aktualnie zajmuję sie dostarczaniem algorytmów AI do analizy i ciężko o tym rozmawiać, bo każdy z rozmówców jest na innym etapie zrozumienia samej technologii i tego czego można się spodziewać za rok czy trzy.

Argument Kowala w literaturze ekonomicznej już dawno się obaliło. Polecam bardzo fajną analizę filozofa (coś z Twojej półki Nezumi) Davida Rushkoffa - Throwing Rocks at the Google Bus.

Dobym przykładem są magazyny Amazona. Nawet jeżeli ktoś nie pracuje tam, a jest magazynierem, płace w regionie (powiedzmy województwie) dla magazynierów spadają średnio o 30% po wybudowaniu centr logistycznych amazona.

Artyści, których zatrudniam dla mojego klienta i zarządzam wypalają się szybko jeżeli nie zrozumieją, że produkcja wymaga nie malowania ale wklejania i obróbki zdjęć. Można uznać, że artyści się zmienili i dostosowali ale zamiast brać 300usd za namalowanie nieba w 10h oczekujemy, że obrobią zdjęcie za 12usd (bo po co mi artysta umiejący namalować niebo jak można mieć takiego co jedynie potrafi użyć blending mode na foto). W rezultacie jest powiedzmy tuzin nisko płatnych artystów i dwóch art-directorów pilnujących stylu i jakości. Kiedyś potrzebowałbyś 3x tylu artystów 3x lepiej płatnych, teraz bierzemy średniaków i płaci się dobrze managerom, by zarządzali stylem.