Skocz do zawartości

Newsy, ciekawostki i rozmowy sprzętowe


Destroyer

Rekomendowane odpowiedzi

10 minutes ago, KLICEK said:

juz lece kupic ta karte, zeby grac w diablo1 😄 

Ja muszę kupić coś z większą ilość vram, 3090 było przez chwilę za 4999 to trzeba było brać a nie się czaić, teraz już min 550zł drożej za jakąś podejrzaną firmę 😕 mój 3080 z 10gb to śmieć na przeczekanie i mnie krew zalewa jak się dławi cały czas, nie wiem czy czekać na 4080 16 czy czaić się na 3090 z jakąś okazją za 5k  

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tuż przed premierą w ceneo czy sklepach były ceny rzędu 9999 ale po premierze z miejsca wszystko tanie zeszło, teraz na ceneo ceny od 13tys a na allegro od 11. Jak tak ludzie się rzucili to chyba nie ma co liczyć że ceny zaczną lecieć w dół a kolejna generacja ko kolejne dodatkowe 2 tysiące.

Trzeba zacisnąć pośladki i poczekać jak zwykle na rozwój wypadków 🙂

----

Już wcześniej było wiadomo, że 4090 ma okrojony rdzeń i były plotki, że kary z pełnym rdzeniem się topiły lae teraz podobno nvidia odkłąda najlepsze chipy żeby za jakiś czas wydać 4090Ti z poborem 600-700W i zasilaniem 2x16 Pin 😄 

I pewnie ta 4090Ti będzie miałą nvlink skoro w 4090 go już nie ma albo nvidia zupełnie go wywaliła z kart "konsumeckich" i jak ktoś potrzebuje to niech kupuje profesjonalne za nieco większą kasę 🙂

Niby człowiek wiedzoł a jednak się łudził 🙂 

https://www.ppe.pl/news/306751/nvidia-rtx-4090-ti-ma-pobierac-mase-energii-i-doslownie-topi-sie-podczas-gry-nvidia-ma-podobno-duzy-problem.html

https://www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-4090-ti-producent-podobno-rezerwuje-juz-dopakowane-chipy-ad102-dla-swojej-topowej-karty-graficznej  

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o nowe CPU i GPU - warto ogarnac sobie undervolting. Jak sie nie jest freakiem co placze ze ma 3 klatki mniej to mozna zajebiste efekty osiagnac obnizajac temperature niemal o polowe i zzeranie pradu tez... Tracac jakies pomijalne procenty w wydajnosci.

 

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Nezumi said:

Jezeli chodzi o nowe CPU i GPU - warto ogarnac sobie undervolting. Jak sie nie jest freakiem co placze ze ma 3 klatki mniej to mozna zajebiste efekty osiagnac obnizajac temperature niemal o polowe i zzeranie pradu tez... Tracac jakies pomijalne procenty w wydajnosci.

 

Dokładnie tak 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pandemii sprzedaż komputerów spadła i intel planuje masowe zwolnienia 

https://www.tomshardware.com/news/intel-massive-layoffs-2022

 

A nvidia wprowadza program w którym można dostać zaszczytne zaproszenie do zakupu nowej karty 4090 🙂 A podobno dostępność miał być bardzo dobra i bez powtórki z poprzednią serią przy padnemii i niedoborze chipów ale chyba planowana zmniejszona podaż żeby ceny za mocno nie spadły działa i teraz nvidia łaskawie wprowadza program dla twórców 🙂 choć widzę, że ilość kart się zwiększa trochę i cena już spadała do 10300 czyżby rynek powoli się nasycał kartami po 10 tys? nie ma aż tylu bogaczy? 😛 

https://videocardz.com/newz/nvidia-is-testing-verified-priority-access-for-geforce-rtx-4090-founders-edition-purchases

  • Like 1
  • kekw 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę stanę okoniem do tego całego jojczenia na nowe GPU od zielonych.

Chciałbym zaznaczyć, że po pierwsze cena referenycjna (!) jest zaledwie 100$ wyższa od ceny referencyjnej przy premierze 3090. Pamiętajmy, że to jest obecnie topowa karta. Dla entuzjastów i faktycznie potrzebujących mocy nie jest to jakiś niesamowity skok cenowy względem poprzedniej generacji. Ja wiem, wojna, złe orki i jeszcze parę innych rzeczy wywindowało kurs dolara u nas, przez co u nas to wygląda dużo gorzej.

Pobór mocy też nie jest jakiś super mega kosmiczny bo, wg. przeglądanych testów, jest ok. 5-10% wyższy, przy wzroście wydajności 40-90% (!) względem 3090Ti. Wiem, to wciąż dużo, bo z 450W zrobiło się 480W, ale nie są to raczej prorokowane wartości do ogrzewania mieszkań.

Także się wyżaliłem, zieloni nie są na wskroś źli, tylko po prostu źli, że nie wrzucają tych kart do czipsów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blood_brother Zgodzę się, że to bardzo dobra karta i o dobrych parametrach ale mimo wszystko dolar czy nie dolar to jednak skok o 3 tys to dużo 

Gdy wchodziła 3080 też mniej więcej 2x szybsza od 2080 to cena była ta sama a to już była pandemia i wykolejało się wszystko. A teraz 4080 z cena poszybowało mocno w górę i jeszcze 4070 zrebrandowano na 4080 12 żeby więcej kasy wycisnąć a to zupełnie inny chip a nie ta sama karta co 4080 16z mniejszą ilością vramu. A 4080 16 już całkiem odleciało z ceną 

ufT8eOn.jpg

Żeby było ciekawiej to w czasie pandemii wyrosły całe grupy skalperskie, "inwestorzy" zbierają się poprzez strony czy fora i wrzucają kasę do wspólnej puli, skupują wszystko co się da a potem z przebitką sprzedają, tak było z kartami, tak było z ps5 i xboxem, tak było z maseczkami, środkami do dezynfekcji, rękawiczkmai i wszystkim na czym mozna było zarobić poprzez braki w dostawach, teraz z 4090 jest tak samo a już wcześniej nvidia zapowiadała mniejszą podaż żeby pomóc partnerom przepchnąć karty starej generacji za 1,5 mialirada dolarów które zalegają w magazynach, stąd i cena i dostępność taka jaka jest. 

https://www.tomshardware.com/news/rtx-4090-selling-over-4000-dollars

 

A wraz z nowymi sterownikami NVIDIA zniosła ograniczenia w kopaniu dla kart poprzedniej generacji 

https://www.tomshardware.com/news/nvidia-restores-mining-performance-on-geforce-rtx-30-lhr-gpus

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nvidia ma takie podejście jak "Kierownik tej szatni". Mają monopol, mogą robić co chcą. Pandemia ich ozłociła. Co prawda górkę i szczyt prosperity mają za sobą, ale te znikające 4090 to niezły wałek. Powinno być jakieś zrzeszenie grafików i wtedy by ceny zupełnie inaczej wyglądały 🙂 Albo dobra cena albo nie będzie gier 🙂 AMD też chyba nie narzeka na sprzedaż? W sumie to już wypadłem z tym gonieniem za newsami technologicznymi, ale te chipy/półprzewodniki są produkowane w jakimś tam procesie technologicznym aktualnie 4nm Nvidia i 7nm AMD i oni tylko to projektują, a de facto produkują to albo Koreańczycy z Samsunga albo Tajwańczycy TSMC, którzy są kolejnymi monopolistami. Czytałem, że w latach 90-tych było coś około 30 takich firm, trochę się wykruszyły. O polityce i podejściu do cen tych firm świadczy, że złożyły mniej zamówień do tych wspomnianych firm na ostatni kwartał tego roku (Apple też). Czyli oni główkują w ten sposób - badają rynek i zamawiają tylko tyle ile im się wydaje, że mogą sprzedać. Bezpieczniej jest im wyprodukować i sprzedać mniej, a drożej niż wtopić w magazyny. Reasumując, skoro drożeje sprzęt to usługa też drożeje. Gorzej jak ktoś kupuje kartę dla rozrywki.

 

image.png.ad056cf5b64b0ffcf9459e87a304e02a.png

 

Edytowane przez alex3d
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee no, NVidia wcale nie jest zla. Najbardziej nie jest zla kiedy wypuszcza dwie 3080ki i mowi "jedna ma 16GB a druga 12GB" i tylko zapomina wspomniec ze to sa w zasadzie dwie rozne karty a roznice sa duzo wieksze niz 4GB pamieci. Podaje te dane w full specs, ale oficjalnie to po prostu 16 i 12 GB i tyle. W sumie to taka 4070 w cenie 4080, ale hej, nie mowmy tutaj zlego slowa o NVidii bo to taka dobra firma, tak sie o nas troszczy.

W ch... drogie te karty maja, zra pradu jak popieprzone (a nie musza wcale, czego dowodzi undervolting).

Ja jako maly robaczek nie potrzebuje 4090. Karte juz musze jakas kupic bo ile mozna na 1070... Poczekam na 4070, zobaczymy ile tam obetna wszystkiego bo po tej 4080 12GB (ktora nie jest 4080 ale mozemy poudawac bo przeciez nie chcielibysmy urazic NVidii) to sie okaze ze tak poobcinaja ze ta 1070ka mi posluzy jeszcze rok 😄

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nezumi napisał:

Ja jako maly robaczek nie potrzebuje 4090. Karte juz musze jakas kupic bo ile mozna na 1070... Poczekam na 4070, zobaczymy ile tam obetna wszystkiego bo po tej 4080 12GB (ktora nie jest 4080 ale mozemy poudawac bo przeciez nie chcielibysmy urazic NVidii) to sie okaze ze tak poobcinaja ze ta 1070ka mi posluzy jeszcze rok 😄

Ja też coś czuję, że moja jeszcze mi posłuży tą generację..  Szkoda mi tyle kasy na kartę i tyle. 

ALbo lepiej, poczekam na drugą część cyberpunka.. To dobra okazja zmienić GPU 😛 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i NVIDIA anulowała 4080 12 czyli 4070 pod zmieniona nazwą 🙂

https://videocardz.com/newz/nvidia-cancels-geforce-rtx-4080-12gb

 

 

https://www.techpowerup.com/299819/nvidia-rtx-4090-scalped-out-of-stock-company-tests-verified-priority-access-buying-program

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chcialem wrzucic to o anulowaniu tej niby-4080. Wiec jednak warto sie rzucac i narzekac a nie tylko lykac jak kaczorek cokolwiek firma nam zaprezentuje. Jakby jeszcze ludzie zrozumieli ze jesli nie kupia masowo czegos to firmie zmieknie rurka... Ale nie, zawsze sie znajda jakies boroki co "kupio bo nowe", a przeciez oni MUSZA miec najnowsze bo bez najnowszego to nie moga dokonczyc swoich super zajebistych projektow i nie moga grac jak nie maja jeszcze wincyj FPS niz wczoraj... Ech... Jak ja kurna nienawidze glupich ludzi 😄😄😄

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nvidia ładnie ograniczyła dostęp do kart i wszystko znowu się układa po ich myśli i jest powtórka z rozrywki. Wszystko poniżej 11k schodzi na pniu.

Na stronie nvidi cena wzrasta, producenci też podnoszą bo się sprzedają jak woda w upał 

https://www.tomshardware.com/news/msi-raises-liquid-cooled-rtx-4090-pricing-by-dollar185-in-less-than-a-week

TFwCznH.jpg

na ceneo jest 1 karta za 13k, na allegro pojedyncze sztuki pojawiają się poniżej 11k, u niemców ceny 2500-3000E 

 

 

 

Edytowane przez Destroyer
  • kekw 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KLICEK napisał:

dlatego mimo ze nienawidze kart ati/amd, to nastepna moja karta wjezdza od amd

Ale AMD jest obiektywnie gorsze. Czy ma to sens? Nie mówię o graniu bo tutaj pewnie ma sens, ale taki  tooblag, substance, UE, niby każde gpu to obsłuży ale dopier to lata na RTXach.  CUDA i OptiX na pewno ułatwiają życie.

Więc taki hi-end AMD za 5k konkurujący z rtx za 10k miota się miedzy nim a odpowiednikiem nvida za 5k.

Może trochę naciągane ale nie koniecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KLICEK Ja tam poczekam na chinczyka i Intela - może coś wskoczy na tyle dobrego i cenowo konkurencyjnego, że Nvidia się zesra i może zejdą z cen. Było niebyło, chyba pchają masę szmalu do różnych firm aby ich softy działały lepiej z Optixem i CUDA. Spróbuj sobie coś wyrenderować na Radeonie a tak cię kopsnie po czasie renderu że szkoda gadać. Jedyne czego nauczyła się Nvidia podczas "niedoboru półprzewodników" (choć coś mi się wydaje, że to był bullshit na skalę światową) to to że cenę zawsze można podnieść, a konsument w końcu przełknie gula i kupi ich produkt.

Gdybym miał tylko grać na kompie, to pewnie też poszedł bym w AMD, bo nie potrzebuję 4K aby się dobrze bawić podczas grania. Wole dać na 1080p z full ustawianiami graficznymi i oglądać dobrej jakości obraz. I po co mi ostre krawędzie na 4K? Jak cała reszta wygląda biednie. Ba nawet często ustawiam limit generowania klatek na 30-45 - bo więcej nie potrzebuję. I nie wiem skąd też ta obsesja, że zawsze ma być 60kl/s. Może jakieś jednostki czują dyskomfort patrząc na 60hz monitor, no ale myślę, że to promil w ogólnej puli konsumentów (CHYBA). Pewnie w grach typu CS GO ma to znaczenie, ale bez przesady.

No ale granie graniem, a render renderem i właśnie dlatego do pracy nie mamy przyzwoitej alternatywy 😐 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michalo napisał:

Ale AMD jest obiektywnie gorsze. Czy ma to sens? Nie mówię o graniu bo tutaj pewnie ma sens, ale taki  tooblag, substance, UE, niby każde gpu to obsłuży ale dopier to lata na RTXach.  CUDA i OptiX na pewno ułatwiają życie.

Więc taki hi-end AMD za 5k konkurujący z rtx za 10k miota się miedzy nim a odpowiednikiem nvida za 5k.

Może trochę naciągane ale nie koniecznie. 

ta, ale nadal jak nikt nie bedzie kupowal kart amd, to nvidia zawsze bedzie w takiej pozycji zeby Ci powiedziec za 2 lata, ze albo dajesz 50k za karte, albo sie pierdol i idz pracowac w warzywniaku kapiszi? 

bo tak to teraz wyglada 🙂 i jezeli ktos mysli ze to jebane korpo tego nie zrobi, no to polecam popatrzec 2 lata wstecz. Ilu z was sie balo ze jak karta jebnie, to trzeba bedzie kupic gt760 z 2004 roku za 2k? szybko sie zapomina 🙂

 

54 minuty temu, Mortom napisał:

@KLICEK Ja tam poczekam na chinczyka i Intela - może coś wskoczy na tyle dobrego i cenowo konkurencyjnego, że Nvidia się zesra i może zejdą z cen. Było niebyło, chyba pchają masę szmalu do różnych firm aby ich softy działały lepiej z Optixem i CUDA. Spróbuj sobie coś wyrenderować na Radeonie a tak cię kopsnie po czasie renderu że szkoda gadać. Jedyne czego nauczyła się Nvidia podczas "niedoboru półprzewodników" (choć coś mi się wydaje, że to był bullshit na skalę światową) to to że cenę zawsze można podnieść, a konsument w końcu przełknie gula i kupi ich produkt.

Gdybym miał tylko grać na kompie, to pewnie też poszedł bym w AMD, bo nie potrzebuję 4K aby się dobrze bawić podczas grania. Wole dać na 1080p z full ustawianiami graficznymi i oglądać dobrej jakości obraz. I po co mi ostre krawędzie na 4K? Jak cała reszta wygląda biednie. Ba nawet często ustawiam limit generowania klatek na 30-45 - bo więcej nie potrzebuję. I nie wiem skąd też ta obsesja, że zawsze ma być 60kl/s. Może jakieś jednostki czują dyskomfort patrząc na 60hz monitor, no ale myślę, że to promil w ogólnej puli konsumentów (CHYBA). Pewnie w grach typu CS GO ma to znaczenie, ale bez przesady.

No ale granie graniem, a render renderem i właśnie dlatego do pracy nie mamy przyzwoitej alternatywy 😐 

no ja mam na tyle wygodnie, ze w sumie nie ma dla mnie znaczenia predkosc karty, wazne zeby miala duzo ramu zeby texy przytrzymac. 🙂 w MArmosecie od kilku wersji RT jest liczone rownie szybko na cpu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KLICEK napisał:

ta, ale nadal jak nikt nie bedzie kupowal kart amd, to nvidia zawsze bedzie w takiej pozycji zeby Ci powiedziec za 2 lata, ze albo dajesz 50k za karte, albo sie pierdol i idz pracowac w warzywniaku kapiszi? 

bo tak to teraz wyglada 🙂 i jezeli ktos mysli ze to jebane korpo tego nie zrobi, no to polecam popatrzec 2 lata wstecz. Ilu z was sie balo ze jak karta jebnie, to trzeba bedzie kupic gt760 z 2004 roku za 2k? szybko sie zapomina 🙂

 

no ja mam na tyle wygodnie, ze w sumie nie ma dla mnie znaczenia predkosc karty, wazne zeby miala duzo ramu zeby texy przytrzymac. 🙂 w MArmosecie od kilku wersji RT jest liczone rownie szybko na cpu 🙂

No ale ty kupiłeś sobie kartę niedawno (w tym roku? poprzednim) i masz jednak te parę lat spokoju i na luzie możesz sobie na to patrzeć.

Moja jest też  jest niby ok ale starość pewnie ją w końcu zabije 😛

Szczerze, czy jakbyś miał dzisiaj kupować nowe GPU kupiłbyś AMD (załóżmy, że nie kupiłeś ostatnio rtxa)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, michalo napisał:

No ale ty kupiłeś sobie kartę niedawno (w tym roku? poprzednim) i masz jednak te parę lat spokoju i na luzie możesz sobie na to patrzeć.

Moja jest też  jest niby ok ale starość pewnie ją w końcu zabije 😛

Szczerze, czy jakbyś miał dzisiaj kupować nowe GPU kupiłbyś AMD (załóżmy, że nie kupiłeś ostatnio rtxa)

no ja nie kupilem nic, czekalem na lepsze czasy ale widze ze lepszych czasow nie bedzie 🙂 mam starego rtx 2070 i next karta to bedzie amd za 2-3kloce na 100%

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KLICEK napisał:

jedyne czego sie boje od ati/amd to kiepskie sterowniki (oni zawsze mieli z tym problem) i te czarne flikerujace klatki, ktos sie orientuje czy nadal tak sie dzieje?

na jakimś youtubie obiło mi się o uszy, że nadal. Ale nie wiem co to byłza film. Jakieś testy i nie pamiętam, któej karty dokładnie się to liczyło. Ale ktoś wspominał, że nadal są problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michalo napisał:

na jakimś youtubie obiło mi się o uszy, że nadal. Ale nie wiem co to byłza film. Jakieś testy i nie pamiętam, któej karty dokładnie się to liczyło. Ale ktoś wspominał, że nadal są problemy.

... dramat 😄 no to nie wiem co zrobic 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KLICEK napisał:

... dramat 😄 no to nie wiem co zrobic 😄

Nie no myślę, że dramatu nie ma, że coś tam komuś się stery wywalą. Popatrzyłem w netach i rzeczywiście ktoś od czasu do czasu załamie ręce. 

Pewnie niektórzy z nvidia mają też problemy - choć ja żadnych nie miałem 😛 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, diabelt222 said:

heh, ja kupiłem 3080ti za prawie 7K i teraz żałuje:D, było jednak poczekać...

uff ja kupiłem jakoś w marcu zwykłe 3080 za prawie 5 ale już nie mogłem czekać, mogłem za to wziąć 12gb a nie bieda niezdatne do niczego 10 " na przeczekanie" 🙂 z miesiąc temu były 3090 za tyle i już miałbym spokój a tak to trzeba czekać na rozwój wypadków 🙂 

rano widziałem na ceneo 4090 za 10600 czy cos takiego a teraz znowu zostały tylko od 13k+ i to w całych dwóch sklepach  :) ciekawe kiedy rynek się nasyci bo to nie jest coś co prawie każdy gracz czy grafik sobie kupi ale też nvida rzuciła pewnie tylko garsteczkę żeby wywołać sztuczne braki i większe pożądanie czegoś co jest trudno dostępne. 

4080 12 ma być rebrandowane na 4070 ale cena pewnie nie spadnie a może i wzrośnie skoro też muszą to ściągać z magazynów i w nowe pudła pakować 🙂 także to "zwycięstwo" zwykłych ludzi nic nie dało i tak 🙂 

 

 

https://videocardz.com/newz/massive-quad-slot-cooler-for-unreleased-900w-geforce-rtx-40-gpu-has-been-pictured

Edytowane przez Destroyer
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że się tak wtrącę macie rtx 3090 24gb za 5koła - pracujecie na tym i żyjecie z tego to czy to dla Was tak dużo?😉

Jestem na tym forum gościem i nie chce nikogo wkurzać, ale odnoszę wrażenie, że z grafiki i 3D nie da się normalnie żyć😉

albo Ja jestem taki rozrzutny🤔

 

Przy takich sytuacjach zawsze mi się przypomina taki obrazek z życia - gadam z kumplem od 3d i on narzeka, że przyśpieszyłby sobie prace, ale kurewsko drogie to gpu itd. (ceny już takie o jakich tu piszecie), ale co z tego, że na ręce smartwatch za 3k, w kieszeni telefon za 7k🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minutes ago, daromir said:

Sorry, że się tak wtrącę macie rtx 3090 24gb za 5koła - pracujecie na tym i żyjecie z tego to czy to dla Was tak dużo?😉

Jestem na tym forum gościem i nie chce nikogo wkurzać, ale odnoszę wrażenie, że z grafiki i 3D nie da się normalnie żyć😉

albo Ja jestem taki rozrzutny🤔

Nie mieszkam w Polsce ale takie pytanko - masz rodzine na utrzymaniu czy zyjesz sam? Bo powiem tak - perspektywy spojrzenia na zycie singla i faceta z rodzina sa diametralnie rozne. Singlem bylem to wiem jak jest. Jakbym zyl sam (albo jeszcze z rodzicami to juz w ogole easy mode) to bym sobie ze trzy 4090 zamiast grzejnika kupil, zeby w zimie majtki suszyc na nich. Troche inaczej sytuacja wyglada jak masz co miesiac w ch...olere rachunkow do placenia, dziecko, zwierzeta jakies, LICENCJE za soft? (no, niektorzy na prawde placa za soft ktorego uzywaja...). Za sama szkole syna moglbym sobie kupic GPU najnowsze co pol roku 😄

Jak mowisz, nie chce nikogo obrazic, ale zawsze mnie bawi jak single sie dziwia, jak to mozliwe ze kogos nie stac na cos. Przeciez im starcza... A nawet kotka maja i mu karme kupuja i piaseczek... 🤣

I jeszcze inna sprawa - nawet jak kogos stac - dlaczego ma przeplacac za cos? Czy to, ze go stac ma oznaczac jednoczesnie ze jest glupi i sie daje bez wazeliny wykorzystac NVidii placac chora a niczym nieusprawiedliwiona cene za ich produkt?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromir napisał:

Sorry, że się tak wtrącę macie rtx 3090 24gb za 5koła - pracujecie na tym i żyjecie z tego to czy to dla Was tak dużo?😉

Jestem na tym forum gościem i nie chce nikogo wkurzać, ale odnoszę wrażenie, że z grafiki i 3D nie da się normalnie żyć😉

albo Ja jestem taki rozrzutny🤔

 

Przy takich sytuacjach zawsze mi się przypomina taki obrazek z życia - gadam z kumplem od 3d i on narzeka, że przyśpieszyłby sobie prace, ale kurewsko drogie to gpu itd. (ceny już takie o jakich tu piszecie), ale co z tego, że na ręce smartwatch za 3k, w kieszeni telefon za 7k🤔

Tu chodzi o to ze zdrozaly i zdaniem wielu ludzi nie sa tyle warte.

Wiadomo ze kase mozna wygospodarowac. Ale takiemu mi szkoda wydac 5k albo 7 albo 11 na kartę do renderowania clayow. A serce mowi ze chce sie miec ta najszybsza karte 🙂

 

Co innego jak ktos robi animacje, renderuje duzo, jakies mega tekstury to wiadomo, ze mu nie szkoda a nawet jak szkoda to i tak kupi bo ulatwi mu prace.

 

Mi nie ulatwi jakos bardzo. Kolegom od 2d tez rewolucji nie zrobi. Ale chciec by sie moze i chcialo za rozsadne pieniadze (jak niegdys)

 

Poza tym te wzrosty ceny to takie trocge tez robinie ludzi w chuja.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, michalo said:

Poza tym te wzrosty ceny to takie trocge tez robinie ludzi w chuja.

Troche tez sami siebie robia w tego chuja bo zobacz co sie dzieje - jojcza wszystkie firmy ze spada sprzedaz PC. Intel bedzie zwalnial ludzi nawet. No jak ma nie spadac, jak wszyscy podniesli ceny do chorych poziomow? AMD sie dziwi, ze ich nowe procki sie nie sprzedaja - procki ktore kosztuja dwa razy tyle co poprzednia generacja a plyty glowne do nich kosztuja chore pieniadze w porownaniu z poprzednimi.

Ot i zagadka - dlaczego sie nie sprzedaja nowe rzeczy jak podczas swiatowej recesji, po pandemii, podczas wojny w Europie podnieslismy ceny w chuj wysoko. Zagadka, kurwa, nie do wyjasnienia po prostu.

Sie unioslem 😉

Edytowane przez Nezumi
  • kekw 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, daromir napisał:

Sorry, że się tak wtrącę macie rtx 3090 24gb za 5koła - pracujecie na tym i żyjecie z tego to czy to dla Was tak dużo?😉

Jestem na tym forum gościem i nie chce nikogo wkurzać, ale odnoszę wrażenie, że z grafiki i 3D nie da się normalnie żyć😉

albo Ja jestem taki rozrzutny🤔

 

Przy takich sytuacjach zawsze mi się przypomina taki obrazek z życia - gadam z kumplem od 3d i on narzeka, że przyśpieszyłby sobie prace, ale kurewsko drogie to gpu itd. (ceny już takie o jakich tu piszecie), ale co z tego, że na ręce smartwatch za 3k, w kieszeni telefon za 7k🤔

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_VnnHlZFiqKsTmQAjJ4CSKIjR0SGOYrYm,w400.jpg

No offence oczywiście 😛

  • Like 1
  • kekw 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nezumi napisał:

Nie mieszkam w Polsce ale takie pytanko - masz rodzine na utrzymaniu czy zyjesz sam? Bo powiem tak - perspektywy spojrzenia na zycie singla i faceta z rodzina sa diametralnie rozne. Singlem bylem to wiem jak jest. Jakbym zyl sam (albo jeszcze z rodzicami to juz w ogole easy mode) to bym sobie ze trzy 4090 zamiast grzejnika kupil, zeby w zimie majtki suszyc na nich. Troche inaczej sytuacja wyglada jak masz co miesiac w ch...olere rachunkow do placenia, dziecko, zwierzeta jakies, LICENCJE za soft? (no, niektorzy na prawde placa za soft ktorego uzywaja...). Za sama szkole syna moglbym sobie kupic GPU najnowsze co pol roku 😄

Jak mowisz, nie chce nikogo obrazic, ale zawsze mnie bawi jak single sie dziwia, jak to mozliwe ze kogos nie stac na cos. Przeciez im starcza... A nawet kotka maja i mu karme kupuja i piaseczek... 🤣

I jeszcze inna sprawa - nawet jak kogos stac - dlaczego ma przeplacac za cos? Czy to, ze go stac ma oznaczac jednoczesnie ze jest glupi i sie daje bez wazeliny wykorzystac NVidii placac chora a niczym nieusprawiedliwiona cene za ich produkt?

W sumie na początku pytasz o moją sytuację, ale później sam sobie na to pytanie odpowiadasz i na podstawie tego pociągnąłeś wypowiedź😉

Może Cię zaskoczę, ale mam już swoje lata, żonę i dziecko, za zobowiązania miesięczne mógłbym kupować rtxy, pitów nie pokażę. Dodam, że nie odziedziczyłem żadnej fortuny, mieszkania, ani ziemi po babci😉 - mam nadzieję, że już jasne z jakiej perspektywy to piszę.

 

Staram się rozumieć, że te ceny są za wysokie itd. ale jak nie kupujesz bo żal Ci przykładowo 2k więcej zapłacić to znaczy, że tego nie potrzebujesz.

Każdy ma swoje priorytety, podałem wyżej przykład, a wiele jest takich.

Jeszcze dodam, za soft też sam płacę, ale staram się często ten koszt przerzucać na zleceniodawcę, bo jaki by to miało sens inaczej? Ja mam rtx, który na siebie nie zarabia, ale jakbym robił 3D to również ten koszt starałbym się przerzucić na klienta, a może być to jakieś 140pln/mc w jakimś systemie ratalnym 36mc. Dzisiaj 140pln to dwie dobre pizze i picie😉

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, michalo napisał:

Tu chodzi o to ze zdrozaly i zdaniem wielu ludzi nie sa tyle warte.

Wiadomo ze kase mozna wygospodarowac. Ale takiemu mi szkoda wydac 5k albo 7 albo 11 na kartę do renderowania clayow. A serce mowi ze chce sie miec ta najszybsza karte 🙂

 

Co innego jak ktos robi animacje, renderuje duzo, jakies mega tekstury to wiadomo, ze mu nie szkoda a nawet jak szkoda to i tak kupi bo ulatwi mu prace.

 

Mi nie ulatwi jakos bardzo. Kolegom od 2d tez rewolucji nie zrobi. Ale chciec by sie moze i chcialo za rozsadne pieniadze (jak niegdys)

 

Poza tym te wzrosty ceny to takie trocge tez robinie ludzi w chuja.

 

Niestety zawsze tak było jak serducho podpowiada żeby kupić coś najlepszego to kieszeń mówi „śpię……aj" hehe tu filozofii nie ma😉

Tak jak piszesz ktoś kto potrzebuje to kupi, jak chcesz kupić żeby teraflopy i megabajty leżały nieużywane to już się robi żal.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, daromir napisał:

W sumie na początku pytasz o moją sytuację, ale później sam sobie na to pytanie odpowiadasz i na podstawie tego pociągnąłeś wypowiedź😉

Może Cię zaskoczę, ale mam już swoje lata, żonę i dziecko, za zobowiązania miesięczne mógłbym kupować rtxy, pitów nie pokażę. Dodam, że nie odziedziczyłem żadnej fortuny, mieszkania, ani ziemi po babci😉 - mam nadzieję, że już jasne z jakiej perspektywy to piszę.

 

Staram się rozumieć, że te ceny są za wysokie itd. ale jak nie kupujesz bo żal Ci przykładowo 2k więcej zapłacić to znaczy, że tego nie potrzebujesz.

Każdy ma swoje priorytety, podałem wyżej przykład, a wiele jest takich.

Jeszcze dodam, za soft też sam płacę, ale staram się często ten koszt przerzucać na zleceniodawcę, bo jaki by to miało sens inaczej? Ja mam rtx, który na siebie nie zarabia, ale jakbym robił 3D to również ten koszt starałbym się przerzucić na klienta, a może być to jakieś 140pln/mc w jakimś systemie ratalnym 36mc. Dzisiaj 140pln to dwie dobre pizze i picie😉

no a ja mam rtx zeby miec 🙂 nie robie zlecen, moj komp na siebie nie zarabia, robie modele tylko i wylacznie dla siebie, bo lubie sie spelniac jako artysta. 🙂 Co teraz? moge powiedziec ze 13k za karte ktora realnie jest warta 4-5k  to duzo czy nie wypada?

 no druga sprawa to taka, ze zgadzam sie no po prostu nie potrzebuje tego, ale srduszko mowi ze by sie chcialo 😄 To cos jak z drogimi samochodami, wiesz ze jedzie z pkt A do pkt B tak samo jak twoj opel, aczkolwiek no chcialoby sie miec porshe 😄

tak czy inaczej ciekawe, cza poczekac 🙂

https://www.pcworld.com/article/1070995/amd-sets-its-next-gen-radeon-reveal-for-november.html?fbclid=IwAR28ne_OSTuxJiZf948YsnYkWbkKrEL4yrcKh85PuNBQZemVlRrTn5e0Z5I

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rtxami jest jak z kondomami, jak to powiedział kiedyś klasyk : "lepiej mieć i nie potrzebować niż potrzebować a nie mieć" 😄 W moim odczuciu czasy dzisiaj są takie, że nigdy nie można być pewnym, co się odjaniepawli za miesiąc. Może odetną prąd, może wszystko zdrożeje o 1000%, może... może... Wydaje mi się, że jak jest możliwość, to warto się zabezpieczać "na wszelki wypadek". Zwłaszcza w przypadku osób, które używają kart nie tylko do grania, ale ocierają się o pracę zarobkową . Dobry artysta/rzemieślnik nie żałuje inwestycji w narzędzia, nawet jesli nie potrzebuje w tym momencie tych narzędzi. Chyba na tym polega 6-ty zmysł, by umieć wyprzedzać perturbacje na rynku podzespołów i umieć uderzyć wyprzedzająco i jeść później popcorn patrząc jak ceny rosną pod niebiosa 🙂

Edytowane przez Winoo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, daromir said:

W sumie na początku pytasz o moją sytuację, ale później sam sobie na to pytanie odpowiadasz i na podstawie tego pociągnąłeś wypowiedź😉

No, troche tak jak Ty zalozyles ze ludzie chodza z telefonami za grube tysiace i smartwatchami 😉 Ale luz, po prostu pytalem.

Z 3D jest jak z kazda robota. Mozna zarabiac gruba kapuste, mozna slaba. Zalezy co robisz, dla kogo, jaki pracowity/leniwy jestes (na freelance to ma spore znaczenie). Jesli bedziemy ze soba szczerzy to nikt nie potrzebuje najnowszej karty. Podobnie jak nikt nie potrzebuje najnowszej wersji softu zaraz po premierze. Ludzie sa rozni - jedni kupuja nowy GPU bo wyszedl nowy a oni chca miec wszystko najlepsze i najnowsze a inni czekaja do oporu az po prostu MUSZA kupic cos nowego. Osobiscie naleze do tej drugiej grupy 😄
Ale niezaleznie od wszystkiego zawsze zostaje kwestia tego, ze niekoniecznie chcesz byc wydymany przez NVidie (excuse my French...) nawet jak Cie stac. NVidia i inne firmy sa jak ci ludzie w autobusie co to posuniesz sie zeby dac im przejsc a oni staja w tym miejscu ktore zrobiles myslac ze na chwile tylko. Tutaj tez - jak dasz im odrobine miejsca, pogodzisz sie z cenami to za rok bedziesz mial jeszcze drozej i jeszcze i tak do oporu az w koncu nawet ci ktorych dzisiaj stac zobacza ze cos jest nie tak.

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KLICEK napisał:

no a ja mam rtx zeby miec 🙂 nie robie zlecen, moj komp na siebie nie zarabia, robie modele tylko i wylacznie dla siebie, bo lubie sie spelniac jako artysta. 🙂 Co teraz? moge powiedziec ze 13k za karte ktora realnie jest warta 4-5k  to duzo czy nie wypada?

 no druga sprawa to taka, ze zgadzam sie no po prostu nie potrzebuje tego, ale srduszko mowi ze by sie chcialo 😄 To cos jak z drogimi samochodami, wiesz ze jedzie z pkt A do pkt B tak samo jak twoj opel, aczkolwiek no chcialoby sie miec porshe 😄

tak czy inaczej ciekawe, cza poczekac 🙂

https://www.pcworld.com/article/1070995/amd-sets-its-next-gen-radeon-reveal-for-november.html?fbclid=IwAR28ne_OSTuxJiZf948YsnYkWbkKrEL4yrcKh85PuNBQZemVlRrTn5e0Z5I

Ja ze swoim sprzętem jestem w podobnej sytuacji, choć robiąc pierdoły i nie zabiegając zbytnio o to już raczej mi się zwrócił, a karta to napewno.

Ja mówię o sytuacji obecnej czyli gdzie 3090 jest za 5k, a nie kiedy była za 13k (wtedy to było wariactwo😉). Nie biorę pod uwagę nawet serii 4xxx bo do tego pewnie większość z nas musiałaby wymienić pół komputera i umowę z dostawcą prądu😉 (rozwiązanie raczej nie ekonomiczne).

Logiczne jest, że karty z górnej półki już raczej tańsze nie będą więc, czekającym zostanie chyba tylko rysowanie kredą po ścianie😉

 

Ja broń boże nie chce nikogo atakować bo lubię to forum czytać. Udzielam się bardzo mało i chyba tak zostanie bo dostanę bana😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Nezumi napisał:

No, troche tak jak Ty zalozyles ze ludzie chodza z telefonami za grube tysiace i smartwatchami 😉 Ale luz, po prostu pytalem.

Z 3D jest jak z kazda robota. Mozna zarabiac gruba kapuste, mozna slaba. Zalezy co robisz, dla kogo, jaki pracowity/leniwy jestes (na freelance to ma spore znaczenie). Jesli bedziemy ze soba szczerzy to nikt nie potrzebuje najnowszej karty. Podobnie jak nikt nie potrzebuje najnowszej wersji softu zaraz po premierze. Ludzie sa rozni - jedni kupuja nowy GPU bo wyszedl nowy a oni chca miec wszystko najlepsze i najnowsze a inni czekaja do oporu az po prostu MUSZA kupic cos nowego. Osobiscie naleze do tej drugiej grupy 😄
Ale niezaleznie od wszystkiego zawsze zostaje kwestia tego, ze niekoniecznie chcesz byc wydymany przez NVidie (excuse my French...) nawet jak Cie stac. NVidia i inne firmy sa jak ci ludzie w autobusie co to posuniesz sie zeby dac im przejsc a oni staja w tym miejscu ktore zrobiles myslac ze na chwile tylko. Tutaj tez - jak dasz im odrobine miejsca, pogodzisz sie z cenami to za rok bedziesz mial jeszcze drozej i jeszcze i tak do oporu az w koncu nawet ci ktorych dzisiaj stac zobacza ze cos jest nie tak.

Zgadzam się z tym co piszesz.

Pierwsza wymieniona przez Ciebie grupa nie będzie raczej wzruszona faktem, że kiedyś ceny pewnie spadną, a druga musi się pogodzić z tym, że zakupi taką 3090 jak będzie wychodzić seria 5xxx nie wcześniej. Obie grupy raczej świadomie obierają strategię😉

 

Z cenami się pogodzisz bo nie będziesz miał wyjścia, tzn. będziesz miał kupić lub nie🤷‍♂️. W sumie pogodzić też się nie będziesz musiał, ale wtedy twoja psychika ucierpi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności