Skocz do zawartości

Scena 3D: Rekonstrukcja martwej natury


DonJakub

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Dawno nic nie wystawiałem ale to nie znaczy, że się obijałem :)

Przedstawiam wam rekonstrukcję obrazu holenderskiego malarza Pietera Claesza - Breakfast with ham z 1647r. Jest to praca na zaliczenie semestru.

Jak na razie same modele, teraz przystępuję do texturowania a potem ustawianie wszelkich materiałów i świateł na scenie. Zastanawiam się w czym to lepiej wyrenderować, lecz doszedłem do wniosku, że zostanę przy mentalu. Nie opanowałem go dobrze więc nie będę się brał za vraya.

Jeśli chodzi o siatkę to za dużo nie zobaczycie, gdyż modele są aż białe od ilości poly a dokładnie po turbo smoothu. Chyba, że raczycie sobie bym go wyłączył ? Oczywiście jeśli chodzi o światło i cienie na renderze to tylko taka tymczasowa próbka. Co do całości, wiadomo jednym będzie się bardziej podobało innym mniej... z resztą jak wszędzie :) prosił bym o przemyślane i konkretne komentarze, gdyż niestety a może i stety czas mnie goni ale... nie mówię, że ma to być zrobione na odwal się. Chcę by wyglądała ta scena jak najbardziej realistycznie w stosunku do przedstawionego obrazu.

Większe rozdzielczości zrobię w finalnym renderze.

 

Soft:

max 8 a texturki będą w PSie

 

80076054.jpg

calosc3.jpg

Edytowane przez DonJakub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zastanawiam się jak zrobić dobrze textury. Ogólnie jest problem by znaleźć ten obraz w większej rozdzielczości, niż ta co przedstawiłem wyżej. Próbowałem wyciągnąć texturę tego mięsa i przyznam, że wygląda to dość dziwnie i sztucznie. Nie chce tu używać realizmu zbliżonego do rzeczywistości, tylko zbliżonego do obrazu. Orzeszek czy ta szmatka na mięsie jest spoko ale samo mięso staje się problemem. Nie wiem czy wykorzystać tu zabieg połączenia zdjęcia prawdziwej szynki w dobrej rozdzielczość + oryginalny obraz + wiadomo jakiś retusz, czy może jednak coś innego ?

Tak samo zastanawiam się nad materiałami noża i talerzyków - na obrazie są one jakby trochę brudne. I teraz czy tu mam też robić texture przypominającą brudny metal czy po prostu użyć materiału metalicznego + jakiś dodatkowy zabieg powodujący złudzenie brudu. Może trochę źle się wyraziłem nie tyle brudu co nieczystego metalicznego odbicia w niektórych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szmatce brakuje przezroczystości w dziurach, szynce brakuje mapy odbić lub przynajmniej specular (mocniejszych na białym tłuszczu), tekstura diffuse jest zbyt niedokładna - zrób zdjęcie prawdziwej szynki.

Modele ładne ale miejscami zbyt regularne. Zwłaszcza szklany kielich - kiedyś jak się to robiło ręcznie nie wychodziły tak idealnie okrągłe, tak samo talerz - zobacz jak na oryginale odbicie tamtego orzecha faluje - u ciebie z tak regularnym brzegiem nie będzie, no chyba że dasz jeszcze odpowiednie bumpy lub normale na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat wybrałeś na zaliczenie. Jaki efekt chcesz uzyskać?

Jeśli kopię obrazu to pamiętaj że fizyczne światła, materiały itp zachowują się inaczej. Jeśli fotoreal to nie trzymaj się za bardzo referki.

Ania piszę pewnie o wersji realistycznej, jeżeli chcesz jednak robić wizualizacje w stylu pierwowzoru, pokaż to też w innej wersji, z innego ujęcia, żeby to 3d nabrało jakiegoś sensu.

Edit: Mam na myśli w dwóch ujęciach. Czeka cię też sporo teksturowania. Odbicia itp. jeśli mają być zbliżone do refki pewnie podmalujesz w postpro. Camera mapping będzie ci też pomocny.

 

Edit: Tu masz swoją refkę w nieco większej rozzielczości

link

Edytowane przez PICsell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PICsell - trochę mnie dziwi, że temat się podoba, no ale może dla tego, że to coś zupełnie innego niż dotychczas. Wszystko opisałem w pierwszym poście tzn efekt ma być taki jak na obrazie. Jeśli chodzi o inne ujęcie to nie trzeba tego robić, po za tym było mi trudno ułożyć i wykadrować całą scenę względem obrazu. Będę tu używał materiałów szkła oraz różnych metali. Kilka tutków już sobie znalazłem ale jakoś boje się, że te materiały będą wyglądać sztucznie i zbyt czystko. Jak na razie postaram się dokończyć wszystkie textury.

Ostateczny render nie może być poprawiany np w PS czy tam innym programiku. (chodź pewnie i tak dla siebie to zrobię )

 

EDIT - w linku co przesłałeś obraz o większj rozdzielczości niestety nie wyświetla się.

 

gientekwl - nie dziękuję i też jestem sam ciekaw co mi z tego wyjdzie :)

Edytowane przez DonJakub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj moze reprodukcji i zeskanuj, swego czasu Ermitaz byl dosc popularny w naszych ksiegarniach.

Rewelacyjnie gdybys oddal klimat obrazu + zmienil kadr

i dodal puszke Coca-Coli Light (zart),

 

a moze qtv360 z całą pracownią artysty

 

powodzenia, rewelacyjny pomysl

Edytowane przez qbaqbaMAX3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem sobie na tę stronkę (http://www.mrmaterials.com/) w dział max materials, wybrałem jakiś materiał metalu, następnie wrzuciłem go do folderu w maxie "matlibs" ale po włączeniu i wciśnięciu M wybraniu Mltl Liblary - open lub morge i zaznaczeniu wcześniej ściągnietego materiału wychodzi mi błąd. Tzn Missing Dlls - open - i Error Loading ParamBlock2 - ok - Invalid file only partially loaded.

 

Jak mam dalej załadować ten materiał ? Materiał chyba dobry wybrałem tzn do maxa.

 

Nie wiem czy to ma znaczenie ale używam maxa 8 z SP3 oraz standardowego mentala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam, ale może być konflikt wersji. Mniejsza o to bo cała zabawa z takimi tematami to teksturowanie i to niemal dosłownie wszystkiego. Nie znajdziesz gotowych materiałów do tej pracy. Tego jestem pewien. Właśnie dlatego temat jest ciekawy, nie ze względu na wybrany obraz. Pisałem o tym w jakimś poście wyżej.

Edytowane przez PICsell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że temacik sie podoba i ogólnie tu zaglądacie :)

 

Jeśli chodzi o materiały to fakt niezgodność. Ogólnie to chcę wrzucić materiał metalu na te talerzyki (ewentualnie gotowy materiał trochę poprawić) chodź tutaj racja mogę zrobić texturę ale tak czy siak nie zrobię jej na ten kielich, który widać, że jest szklany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzudzu - hahhHAhahA takkk.... ooo widzę, że ktoś chyba z wyższego roku tu mnie podgląda ? Albo sie mylę..

 

Z jednej strony racja ale z 2ej to nie robię tego tylko na zaliczenie, robię to też dla siebie. Jak miałbym to robić na zaliczenie to nawet tematu bym tu nie wrzucał.

 

aaa prawda jest taka, że żadne studia i tak nie pomogą puki samemu się nie usiądzie.

Edytowane przez DonJakub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

up:

 

Ogólnie wszystko PRAWIE gotowe. Jeszcze tylko muszę dopracować i poprawić kilka detali.

Na pewno textura stołu (to brązowe po lewej) będzie zmienione, poprawię metal noża na mniej błyszczący, oraz dodam texture tła tzn ściany. Na koniec zrobię wersje w postprodukcji. Komentarze mile widziane :)

 

calosc5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mi czasu nie starczy na oddzielne testowanie wszystkiego.

Ogólnie wrzuciłem jedno główne światło mr area spot + kilkanaście doświetlających mr area omni (bez cieni). Brakuje mi czegoś takiego jak skylight, który daje na scanlinie ładne miękkie cieniowanie. Niby ten spot daje coś podobnego ale to nie to samo.

Myślę, że zostawię to tak jak jest a resztę w postprodukcji sie poprawi i już, najwyżej przy własnej scenie realnej będę próbował się uczył dobrze imitować oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tekstur zdaje się mieć zbyt małą rozdzielczość, brakuje map refleksji i bumpa an szynce, bułce. W szkle na tych kuleczkach brakuje ostrzejszych refleksów (porównaj z oryginałem), nóż też ok, inne shadery średnie. Dzbanek ma bardzo nienaturalne to odbicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzudzu - tak ale to nic nie daje w przypadku mentala, gdyż cienie sa automatycznie wyłączone jedynie może FG coś więcej pomoże.

 

Ania - hmm możliwe przeważnie 1024 dawałem i możliwe, że za bardzo pędzlem rozmywałem w shopie. Refleksje na szynce ? Mogę trochę z bumpem podciągnąć. Szkło jeszcze postaram się poprawić a co do dzbanka to nie wiem jak lepiej go poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz kilkanaście dodatkowych śiwateł z wyłączonymi cieniami to perwnie dlatego wyszło wszystko takie niezdecydowane. Nie wygląda źle ale ciebie od obiektów cą zdecydowanie zbyt blade i jeśli miałbym zgadywać to właśnie przez te dodatkowe śiwatła.

inna sprawa że na oryginale też jest blado. Ale tam gdzie powinno być to jest troche kontrastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahh trudna sprawa z takim obrazem :) tez to przerabialem z Kopernikiem.

U ciebie pierwsze co rzuca sie w oczy to brak tekstury na scianie.

Modelowanie fajne, ale nad teksturami dobrze jakbys jeszcze popracowal. Winogrona po lewej powinny byc bardziej (szkliste), bo teraz wygladaja jak oliwki.

I co najwazniejsze popracuj nad swiatlem. Troche niebieskiego gdzies daj.

To co rzuca sie w oczy troszke to tak jakby odbicia byly malowane a nie rzeczywiste od swiatla (np sciegna na szynce powinny byc mokre).

Ale to takie uwagi do doczepienia sie. Rozumiem ze czas nagli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podoba mi się ta martwa natura. Praca ma potencjał. Popracowałbym jeszcze nad oswietleniem. W oryginale to właśnie oświetlenie daje ten wspaniały efekt. Zobacz jak światło rozchodzi się po kielichu. Talerz z pierwszego planu, mam wrażenie, ze zaraz spadnie. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za wierne odwzorowanie oryginału, ale render taki za bardzo CG;) Brakuje tego efektu malarskości, miękkości i lekko spranych kolorów - nie wiem, może to kwestia świateł, tekstur, a może po prostu brakuje jeszcze postprodukcji. Nie podoba mi się szkło i ta zielona ciecz w nim, w oryginale to bardziej zacny trunek, białe wino albo miód. Materiał (czerwony) stołu za bardzo ceratowy, w oryginale to chyba drewno (wiśnia jakaś). Tekstury trochę zbyt ubogie, spójrz np na tę piękną cynową zaśniedziałą misę, sporo jeszcze można wyciągnąć z samych materiałów

Edytowane przez Faun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wsadziles mase prace w modelowanie a lezy swiatlo i materialy, popatrz na kieliszek jak jest oswietlony ile blikow lapie itp. Twoje swiatlo nie zgadza sie z tym na obrazie, wiesz to niby detal, ale zwroc rowniez uwage na reflexy jak leca, to pomaga ustalic miejsce pochodzacego swiatla

Edytowane przez KLICEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej bumpa na dzbanku, winogronka z lewej bardziej jak szkło, zaswiec hdrka z jakims oknem zeby odbicie sie zgadzalo, po prawej stronie stołu nie powinno być tak niebiesko, przybrudź szkło w tym czymś do picia, widać koniec tła na dole po prawej, daj jakąś mapkę glossinesa i bumpa na szynkę, w bułce tam u góry gdzie są dziury u Ciebie są plamki, szkło na tym czymś do picia powino miec foga jakiegoś chyba a stół nie powinien mieć glossiness (chodzi mi o ta jasna kreske), no i postpro z brudzeniem ;)

 

dobrze Ci idzie ;) keep it up

 

edit: jak powtórzyłem coś z postów powyzej to dlatego że nie odświeżałem strony od rana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_m - dzięki, ale może jakiś rada w jaki sposób poprawić te światło ? Wrażenie talerzyka dobre a to zapewne od silnego cienia. Co do kielicha to też jakś rada by mi się przydała odnośnie ustawień bo nie wiem jak poprawić a właściwie zniwelować czy rozmyć te refleksy. (materiał szkła z arch&design)

 

Faun - również dzięki, zapewne postprodukcja rozwiąże pewne wątpliwości :)

Ciecz w szkle - może bardziej zrobić by kolor wchodził w odcień miodowy ?

Czerwoną ceratę poprawię a jeśłi chodzi o textury to nie wiem... czego by więcej im nadać by było lepiej ?

 

godzio - tak też mi to gdzieś przemknęło.

 

KLICEK kicek.. - racja sporo czasu zajęło mi wymodelowanie i ogółem ustawienie wszystkiego tak by było dobrze. Co do reszty też proszę o głębszą rade.

 

kamil.ochel - dzbanek poprawię z winogronami zobaczę ;] co do szynki jak dam więcej glossines to ta noga z tyłu będzie się bardziej świecić/odbijać. Ze szkłem tak samo jak uzyskać tego foga ? Resztę w miarę możliwości poprawię.

 

Dziękuję wszystkim za komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, moze po prostu jak juz nie masz sily z tym walczyc to zrob projekcje czesci obiektow, bo masz troche uproszczone modele dobre pod projekcje, a niektore masz bardzo fajne moglbys w szopie przygotowac kilka fajnych tekstur a pozniej zrobic texture plutna i wrzucic na calosc i troche podrasowac w shopie. A jak chcesz to zrobic w 3d, to musisz kazdy obiekt renderowac tyle az wyjdzie cos w miare fajnego i podciagnac to w shopie, po pierwsze ustal z kad leci dajrekt lajt i ustaw je tak zeby swiatlo mialo podobny kolor do tego na obrazie, pozniej po refleksach szukasz zrodel odbic ... wstawiasz tam biale plany, zobacz na talerz i na jego refleksy dosc duzo zdradzaja

 

tutaj na szybko przygotowalem Ci cos w shopie

 

obraz.jpg

 

cudow nie ma, no ale porpbouj moze cos z tego bedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności