Skocz do zawartości

Teczka 2D: SBT


SBT77

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Postanowiłem zacząć uczyć się działki grafiki komputerowej jaką jest mattepainting. Zakładam wątek tylko na matte, żeby zmobilizować się do pracy i pogonić lenia, który się we mnie zalągł :]

W zasadzie dwie rzeczy:

1) Nie należy się w tym wątku doszukiwać malarstwa cyfrowego, to jest głównie obróbka zdjęć i ich podmalowywanie. Myślę że wyrażam się wystarczająco jasno.

2) Staram się pracować na darmowych stockach, czasem ich jakość jest słaba, ale tym większe wyzwanie. Można założyć że póki co będę pracować na cudzym materiale, z czasem będę pracować na swoich zdjęciach.

Będę w miarę możliwości pokazywać bazowe zdjęcie na którym pracuję.

 

 

Teczka jest trochę nietypowa jak na ten dział, ale tak do końca nie wiem gdzie ją umieścić :) Jest tu wiele osób, które ma spore pojęcie na temat mattepaintingu, być może ktoś zechce coś podpowiedzieć, jak się rozwijać itd.

 

Ok. Zaczynamy.

 

Na rozgrzewkę:

Chciałem przedstawić scenę na zdjęciu po prawej (darmowy stock z imageafter), tak żeby wyglądała na opustoszałą i zniszczoną. Chmury i spękania asfaltu to tekstury. Reszta jest edycją bazowej fotografii za pomocą pędzla i clone toola.

 

 

2805zqe.jpg

Edytowane przez SBT77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ale ty sie wstydzisz pokazac nam jakies konkretne prace z cala postacia czy "normalnym" envirem. Na pewno machasz ich sporo, tylko zostawiasz dla siebie hmm ? ;]

 

A tak na serio, za malo nam pokazujeszw wiekszosci tych prac, calosc przewaznie spoczywy w jakiejs mgle/dymie/poswiacie. CHlupnij na glebsza wode i sproboj zmontowac cos w ten desen:

( oczywiscie nie wymagam, tu takiego poziomy wykonania, jedynie podsuwam mysl )

 

3+copy.jpg

 

demo_02%2Bcopy.jpg

 

nest_ground_final.jpg

 

advanced_settlement.jpg

Edytowane przez ICE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co chodzi, mówisz że to nieczytelne.

Dobrze. Następne będzie czytelne :)

Tylko może wykasuj jednak te cudze prace bo nieswojo się czuję z takimi osomami w teczce - chociaż wątpię żeby ktoś posądził mnie o ich autorstwo.

Zrozumiałem i przyjąłem do wiadomości. Postaram się bardziej następną razą ;p

 

EDIT: jeszcze co do komentarzy -

Fajnie że mówicie co i jak. Uważam że człowiek zasługuje na uczciwość, jeśli o nią prosi.

Ja nie wklejam prac na to forum żeby mnie klepano po ramionach. Faktem jest że często robię rzeczy dziwne, ale to z ciekawości a nie jako próba zabiegania o pochwały na bazie "artyzmu" i "ekspresji". Są ludzie przeczuleni na punkcie krytyki, ja przeciwnie - zabiegam o nią bo wiem, że z niej wynika postęp.

 

Jeśli ktoś zastanawia się czy pisać, ale nie wie czy się nie obrażę - uprzedzam - NIE OBRAŻĘ SIĘ. Oczywiście to dotyczy prac, nie mojej osoby - personalnych wycieczek nie akceptuję.

 

W ostatniej wiem że posypało się sporo, od perspektywy poczynając - generalnie to miał być luźny projekt z wyobraźni - ja w tym widzę całą konstrukcję, chociaż - co uświadamia mi icecold - dla widza może to być mniej czytelne niż dla autora :)

Edytowane przez SBT77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o klimat potrafisz zadbać, super mieszasz foty i sugerujesz obserwatorowi na co właśnie patrzy. Nie wiem czy Ciebie by to zmęczyło ale chętnie zobaczył bym coś nad czym spędziłbyś 5x więcej czasu (gdzie z tego co pamiętam siedzisz nad pracką 1,5-2h) Oczywiście nie skończysz jej w jeden dzień, to nie wyścigi i co nawet było by wskazane. Następnego dnia człowiek inaczej patrzy na to co zrobił wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja Emmilius, chociaż tu chyba chodzi o to że za mało planowo postępuję. Trzeba będzie zacząć robić wykreślanie perspektywy i szkic...

 

(gdzie z tego co pamiętam siedzisz nad pracką 1,5-2h)

 

No tak, to jest czas po którym irytacja żony zaczyna przeradzać się we wściekłość i jestem zmuszony porzucić pracę. :P

Uroki małżeństwa :P

Ale wszyscy których znam tak mają, to nie narzekam już :PPPPPP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu Panie SBT do czasu. Jak zaczynają się z tego rodzić jakieś profity wtedy nasze kochane kobietki =] zamiast pytać kiedy kończysz pytają czy zrobić kawkę czy herbatkę:D.

 

...perspektywa piękna ale niestety wymaga czasu i nakładu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SBT, bardzo fajne to pierwsze, natomiast w drugim ciężko było mi się domyśleć co to miałoby być :) Co do tamtych malarskich, to pomału, ale znając Twoje umiejętności z malowania, za jakiś czas z wieżowca zrobisz ruiny buddyjskiej świątyni. Dajesz dalej.

 

Pozdrawiam,

Dobrotek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrotek, dzięki :)

Z tym drugim - nie wiem czy też tak macie, ale ja - szczególnie wieczorem jak jestem już zmęczony - to robię pracę i widzę na niej pełno rzeczy, ale rano jest okrutne i okazuje się że w sumie to tylko parę nic nie znaczących plam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie dawało mi spokoju co jest nie tak na poprzednim obrazku, zastanawiałem się - i wprowadziłem parę zmian, żeby przekonać się czy mam rację. Jest to teraz odrobinę lepsze w odbiorze ? kilka rzeczy dość mocno zrypałem, chodzi mi tylko o to czy jest lepiej...

 

30rl18y.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzedniej wersji dopatrywałem się kilku kształtów, może to a może tamto - ale to było fajne, jak wcześniej gdzieś u Ciebie napisałem budzi wyobraźnie. Tutaj zasugerowałeś już coś bardziej określonego. No niestety za cholerę nie wiem co to jest :(. Jak dla mnie tamta wersja była lepsza. Ta mnie trochę jakby denerwuje. Jak niektórych poszczególne dzieła kubistyczne. Hmmm, jak by nie było rodzi jakieś emocje =].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zasugerowałeś już coś bardziej określonego.

 

No taki miałem cel - czyli przynajmniej częściowo sukces. Jeśli chodzi o to co to jest - nie miałem na myśli niczego konkretnego. Chciałem z pierwszej wersji wydobyć parę kształtów żeby stały się czymś bardziej określonym - w sensie wizualnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie powinienes te bryly bardziej przystepne dla widza kreowac. Troche symetrii tu, troche powtarzania ksztaltow tam, podkresenie kontorow, zagranie perspektywa powietrzna i juz masz cos konkretniejszego ;]

 

speed_09.jpg

 

No chyba ze calkiem abstrakcje chemy trzaskac :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba ze calkiem abstrakcje chemy trzaskac :P

 

Czasem chcemy, ale nie tym razem :)

Wielkie dzięki za overa. Z tymi bryłami masz świętą rację, ale ja po prostu nie wiem jak to zrobić. Nie mam tego w głowie, zdaje się na przypadek i potem wychodzi jak wychodzi...

Muszę jakoś zmusić moją tępą mózgownicę do pracy. Spróbuję czegoś nowego - kupiłem sobie ołówek i kartki, teraz będę rysować. Nie wiem tylko czy to wrzucać bo rysunki mam bardzo okrutne :) Nic dziwnego, mało w życiu rysowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GIMP mi padł kiedy zaczynałem już miec jakiś pomysł, te białe kratki to wyskakujące okienka. Udało mi się tylko zrobić print screena i GIMP padł. Niestety coś u mnie niezadobrze ze stabilnością tego programu :(

 

wklejam z zapytaniem czy warto to ciągnąć czy robić coś nowego ?

2qltjck.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ta ostatnia przypomina mi trochę efekt taki jak uzyskany akwarelą. Szczególnie kolory i wrażenie drobnych liści. Świetnie się rozkręciłeś z teksturami. Kojot dobrze radzi, może przy brzegu daj ciemne kontury jakiś krzaków, machnij jakieś chabyzie na bliższym planie. A za ołówek się bierz bo warto. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie powinienes te bryly bardziej przystepne dla widza kreowac. Troche symetrii tu, troche powtarzania ksztaltow tam, podkresenie kontorow

 

ogółem to pewnie, ale w przypadku SBT77 nie zgadzam się.

 

tak świetnie radzisz sobie z tymi abstrakcyjnymi bryłami że imho nie potrzeba im porządkowania. sklejasz z nieregularnych puzzli dobre kompozycje, wersja sprzed overa jest lepsza. wiem że to szybki over, Omen mógłby zrobić z niego dzieło sztuki ale póki co odebrał oryginałowi to co było w nim najlepsze - klimat, głębię. może dopatruję się drugiego dna, ale zawsze gdy patrzę na te Twoje 'przypadkowe' bryły i kompozycje niby od czapy, czuję ciekawość i niepokój zarazem - jest w tych kształtach coś obcego, nieznanego, ale bez kiczu i przypadkowości. taki już masz styl, tak trzymaj:P

 

pozdr

 

____

przy okazji - gdy wpatrywałem się w ten lasek, coś przyszło mi do głowy - obrazek jest świetny, bardzo realistyczny i przestrzenny, ale dopiero gdy zmrużę oczy. to chyba kwestia tego że wszędzie pakujesz tekstury o podobnej skali faktury. niweluje to przestrzeń dobrze zdefiniowaną plamami kolorów. a może gdybyś odpuścił miejscami i zostawił je rozmyte, bez detalu, łatwiej byłoby odróżnić plany? spróbuj poeksperymentować i to nawet niekoniecznie na kompie skoro skłoniłeś się do sięgnięcia za papier.

cholera, nie wiem jak to robisz, że z zaszumionego misz-maszu po zmrużeniu oczu wychodzi faktura kory, scatter na liściach i delikatne fale na wodzie. albo wrzucasz filtry na zdjęcia albo masz dużą wrażliwość i potrafisz to przełożyć na medium. obstawiam jednak to drugie, bo takie same wrażenia odnoszę obserwując wcześniejszą niebieską abstrakcję. albo po prostu oczy mi fiksują od nadmiaru kropli.

 

heh, pora wracać do CADa;)

Edytowane przez polka dot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polka-dot, nie wiem co rozumiesz przez filtrowanie zdjęć. Owszem - w ostatniej pracy użyłem materiału zdjęciowego, a konkretniej - jednego zdjęcia, które przerobiłem po swojemu. Staram się zrozumieć jak pracują ludzie na fotach. np. Levente Peterffy, stąd użycie fotografii jako bazy. Potem staram się pracować pędzlem, clone toolem, gradientami i gumką. Bezdyskusyjnie nie jest to praca w 100% od zera i nie pretenduje do tego.

Żeby była jasność - wkleję etapy, bo tym razem do pewnego momentu zapisywałem. Nie mam zamiaru udawać, że zrobiłem coś czego nie zrobiłem :)

 

34ycunm.jpg

 

2mi3kee.jpg

 

29b1s1y.jpg

 

zlob9.jpg

 

 

148nc3l.jpg

 

Resztę widzieliście. Tak naprawdę to nic nie zrobiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o tworzenie pracy poprzez tylko nakładanie kolejnych filtrów na fotografię by zatuszować ją samą, jednocześnie zachowując jako taki realizm. ale pisałem to półżartem - nie myślałem że tak działasz, nie jestem też zwolennikiem forumowej mody zarzucania twórcom fuszerki, gdy tylko skorzystają z kawałka tekstury nie ogłaszając wcześniej że to zerżnięte z google i nie ostrzegając że to matte;)

 

ps. na oryginalnej fotce napis "ruch" pojawia się 4 razy. ktoś dopisał to specjalnie, od kilku lat ta cyfra prześladuje mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o tworzenie pracy poprzez tylko nakładanie kolejnych filtrów na fotografię by zatuszować ją samą, jednocześnie zachowując jako taki realizm.

 

Tak, ale to zawsze widać. Wydaje mi się, że widzą to wszyscy. Ja w każdym razie widzę. Najczęściej z tego co widzę to jednak ludzie troche inaczej robią. Najpierw malują proste bryły, albo robią podmalówkę 3d i dopiero potem nakładają na to fragmenty fotografii.

 

ale pisałem to półżartem - nie myślałem że tak działasz, nie jestem też zwolennikiem forumowej mody zarzucania twórcom fuszerki, gdy tylko skorzystają z kawałka tekstury nie ogłaszając wcześniej że to zerżnięte z google i nie ostrzegając że to matte;)

 

Tu nie chodzi o fuszerkę. Aspekty techniczne są drugorzędną sprawą dla postronnego widza, który w 99% jest docelowym odbiorcą pracy. Tutaj na forum może być awantura, ale na okładce książki, gry czy na karcie do gry to tak naprawdę nikogo nie obchodzi i robienie montażu się sprzedaje.

Nie w tym rzecz. Omen miał sporo racji z tymi bryłami, ale mój problem leży nie w tym że nie wiem jak przedstawić bryły, ale w tym że nie wiem jakie bryły przedstawiać ;) Nie wiem jak są zbudowane rzeczy. Konstrukcja. I nie dowiem się jak nie zacznę robić sobie w głowie katalogu gotowych rozwiązań. Najprościej to osiągnę kopiując je od innych albo z natury, mam nadzieję że wybaczycie mi taką działalność :]

 

ps. na oryginalnej fotce napis "ruch" pojawia się 4 razy. ktoś dopisał to specjalnie, od kilku lat ta cyfra prześladuje mnie.

 

I tak lepiej niż 23 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebuję teczkę z jakichś archaicznych odmętów forum. Nie malowałem przynajmniej parę miesięcy. Piórko od tabletu stało na boku, do tego stopnia wrosło w krajobraz pokoju, że matka będąc u mnie w gościnie próbowała zapisać nim numer telefonu na kartce w czasie rozmowy telefonicznej. Widzieć jej bezgraniczne zdumienie na twarzy kiedy okazało się, że "to nie pisze" - bezcenne.

Tymczasem postanowiłem namalować sobie martwą. Skilla nigdy nie miałem, a to co było to wyparowało w międzyczasie, więc można przyjąć że to start praktycznie od zera. Ale fajnie było, bo raz że z natury, a dwa że coś mi się zdaje, że znowu sobie pomaluje dla zabawy :D Przynajmniej teraz wiem jak zacząć.

Zamknijcie oczy ;)

2qkmjj6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

folymd.jpg

 

Nie, nawet tablet miałem odłączony, i nie wiedziałem czy działa (na początku nie działał, ale okazało się, że tylko dzieciaki przy piórku majstrowały i wystarczyło poprawić te badziewia przy "gumce"). Trochę dzieciakom rysowałem kredkami i ołówkiem ;) zdaje się że jakiś over popełniłem, ale to było samo klejenie. No nic, spoko, życie toczy się dalej. Fajnie znów malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linka Coyote, jak masz cos jeszcze tego typu to jest to mile widziane. Nad blokowaniem probuje pracowac, ale to chyba bardziej kwestia wyrobionej obserwacji niz tylko suchej wiedzy. Ogolnie kazda uwaga i wskazowka sie przyda, jak ktos chce overa myknac to tez byloby super. Btw. Rep sie nalezy, ale teraz pisze ze smartfona i nie umiem tego ogarnac :/ Jak ktos ma jakies madre tutki albo ebooki o malowaniu z natury to chetnie poczytam :)

EDIT - rep nie wchodzi :( nie wiem czemu...

Edytowane przez SBT77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi... Przed stosowaniem lassa dziwnie się wzdragam, jakoś mało rysunkowo mi się jawi. Chociaż chyba się bez tego nie obędzie.

Przed snem zmalowałem jabłko, bo nie dawało mi spokoju. Dziwne, że przez jego dwukolorowość jakoś kompletnie nie ogarniam bryły. No ale próbować trzeba :)

2mzdr47.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyh, tabletki są dwie do wyboru :)

Jedna jest niebieska, druga czerwona. Niebieska wiedzie przez świat kopiowania aktualnych mód, naśladowania fałszywych bożków, a w efekcie do zatracenia umiejętności samodzielnego myślenia na rzecz sprawdzonych i łatwych decyzji. Niestety nie twoich.

Druga jest czerwona. To świat malowania z natury, umiejętności rozwijania zdolności do patrzenia i wyciągania z tego własnych wniosków. Niestety nie wiem dokąd zaprowadzi mnie ta droga, ale postanowiłem to sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomylę się chyba, jeżeli dziś jeszcze coś wrzucisz, więc czekam.

 

Niestety - nie żebym nie malował, ale system się wysypał i wszystko poszło w diabły. A fajnie szło :(

I hate this !

 

No trudno jutro też jest dzień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coyote, a dodatkowo drobne naprowadzenie werbalne ? :)

Przede wszystkim u siebie widzę problem z czytaniem koloru i kontrastu. Z tym drugim to już porażka na maksa. Ale już np. z dodaniem faktur na obrazku niekoniecznie się zgodzę, zostanę raczej przy okrąglaku.

No cóż, ciśniemy wózek pod górkę, może za 1000 obrazków będzie lepiej ;)

2ugz391.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności