Skocz do zawartości

Opakowanie na Prąd


MaRCuSZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałbym pokazać wszystkim mój film magisterski z katowickiego ASP, którym obroniłem się w grudniu zeszłego roku. Film nosi tytuł "Opakowanie na Prąd" i opowiada o wyczerpanym, zmęczonym ufoludku, który idąc poboczem drogi poszukuje źródła prądu dla swojego wyładowanego statku kosmicznego. Gdy już niemalże gaśnie wszelka nadzieja na ratunek, na horyzoncie pojawia się wybawienie - słup wysokiego napięcia. Ufoludek postanawia zejść z pobocza i podążyć w jego kierunku przez trawiastą gęstwinę.

 

Oto linki do filmu:

 

Link do dokumentu o realizacji filmu:

 

Bardzo polecam oglądnięcie Making Of'a! Niektórzy mówią, że jest chyba lepszy od filmu :) Zawiera dosyć szczegółowe materiały zarówno z planu filmowego jak i z postprodukcji. Dokładnie krok po kroku opisuje proces powstawania takiego filmu, od matchmovingu, przez modelowanie, teksturowanie, rigowanie, animację, oświetlenie, rendering, compositing aż do dźwięku i muzyki.

 

Still_01s.jpg

Still_02s.jpg

Still_03s.jpg

Still_07s.jpg

Still_09s.jpg

Edytowane przez MaRCuSZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

moja przyziemna wrazliwosc mowi mi ze kawal dobrej roboty w to wlozyles i masz duza wiedze co napewno Ci sie przyda , albo juz przydaje w pracy. Wszytsko wyszlo bardzo fajnie, niektorymi opiniami sie nie przejmuj bo sa bez sensu.

Raz jeszcze gratulacje ukonczenia i dzikei za ciekawy making of.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REWELACJA!:) wysmienity film:) piekne modele, rig ufola z najmniejszymi detalami i bardzo przejrzysty - czysta przyjemnosc animowania:), animacja piekna i bardzo dopracowana, oswietlenie... coz pelen profesjonalizm jak i zdjecia oczywiscie:)

widac ze sie napracowales. wroze ci swietlana przyszlosc:)

jest to (nie zawaham sie stwierdzic) najlepszy film jaki widzialem!

 

hyle czola :) i trzymam kciuki za kolejne tak udane a nawet i lepsze projekty!

 

ps

wielkie gratki za making off'a, jeszcze nie ogladalem calego bo dlugi, jak bede mial czas od razu obejrze z wielka przyjemnoscia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pozytywne opinie :) Making of był robiony troszkę bardziej pod komisję egzaminacyjną na ASP. A w jej składzie nie było 3d/vfx wymiataczy tylko profesorzy, którzy z 3d nie mieli zbyt dużo wspólnego. Trzeba było więc zrobić coś co nie zanudziłoby ani kompletnych noobów ani znawców tematu. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, na które nei znalazł odpowiedzi w making ofie to pytać śmiało :)

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animka bardzo spoko. Brakowało tylko ciągnięcia statku na sznurku. :) Dużo było problemów z maskowaniem trawy?

 

Making-off rewelacyjny. Wszystko kawa na ławę bardzo ładnie i w prostej formie podane. Sam nic nowego się nie dowiedziałem ale jeden z lepszych filmików które można pokazać osobie nie związanej z grafą i tak też będę robił. :) Zazwyczaj making offy przygotowane dla laików mają masę rażących uproszczeń i pomijają wiele etapów pracy a twój jest przykładem że da się poprawnie w pełny sposób opowiedzieć temat. Super robota. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku już któryś raz to oglądam i za każdym razem podoba mi się bardziej :D good work Panie Magistrze! :D

 

Przy okazji pozwolę sobie przytoczyć taką krótką wiadmość. Jak ktoś będzie w pobliżu AGH budynku C3, to powinien wpaść na drugie piętro i poczytać tabliczkę opisującą osoby zajmujące poszczególne pokoje.

Gdy taki ów zawodnik przyjrzy się jej dokładnie, zauważy, że kilka osób nie ma tytułu dr, ani mgr., tylko "mag" :D

Jestem pewny że po takim filmiku, tobie rónież należy się tytuł "mag vfx" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za komentarze :)

 

kakaku: ostatnie ujęcie to jest stuprocentowy mattepaint rzutowany na geometrie :) Poskładany z kilkudziesięciu zdjęć a na górę nałożony render bujających się drzew i trawy. A słupy to modele wymodelowane w 3d.

Monio: Rotoskopia trawy i roślinek generalnie była czasochłonna ale nie aż tak jak się spodziewałem. W przypadku trawy to maskowałem prosty kształt pod stopami, do alfy tego kształtu dodawałem lumę trawy i uzyskiwałem elegancki kształt z poszarpanymi trawiastymi krawędziami, którym mogłem z powodzeniem zasłonić fragment stóp

 

Wojtku, jesli ja jestem magiem to Ty jest ArcyPrzeSauronem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu denna? :) Jest mega prosta, zmęczony ufoludek z wyładowanym statkiem szuka źródła energii, znajduje go, ładuje się, do domu. Proste, przejrzyste. Po co coś więcej? Jeszcze na końcu okazuje się dlaczego był tak zmęczony i historia się zamyka.

Edytowane przez MaRCuSZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

W koooońcuuu front! :)

Gratki! Moją opinię znasz, więc się nie rozpisuję. Making of powinien być inspiracją dla pozostałych broniących się! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mattepaintu, stworzyłem geometrię w 3dsmaxie, stworzyłem ruch kamery, taki jaki jest w scenie i później z 8 czy 9 różnych pozycji kamery rzutowałem namalowany wcześniej obraz na tą samą geometrię. Używałem do tego wtyczki Camera Map Gemini, którą ktoś kiedyś zamieścił na max3d. Elegancka sprawa, umożliwia wybór klatki, z której leci projekcja, oraz dodanie maski do każdej z nich. A co do samego paintu to można powiedzieć, że Ameryki nie odkryłem. Po prostu standardowa photoshopowa, mozolna robota. Miałem kilkanaście/kilkadziesiąt zdjęć, z których wycinałem interesujące mnie elementy, podpaintowywywałem i czyściłem z łapy to i owo, nic szczególnie niezwykłego. Aby ożywić nieco paint, renderowałem różne drzewa i krzewy z zestawu Onyx TreeStorm, które elegancko bujają się na wietrze. Do tego doszła trawa z maxowych partikli, wymodelowane słupy i chyba tyle :) Gdybym robił to drugi raz, na pewno całą projekcję zrealizowałbym w Nuku, który jednak zapewnia znacznie większą wygodę i prędkość działania.

Jakieś screenshoty wkleję w późniejszym terminie bo jeszcze dzisiaj w nocy wyjeżdżam na dwa tygodnie na wakacje i juz nie zdążę nic ciekawego porobić. Po przyjeździe może zrobię bardzo krótkiego making of'a, który przeanalizuje krok po kroku kilka ujęć. Bo zmieściło się tam parę mniej oczywistych i mniej widocznych rzeczy niż cyfrowy ludek, ufo i smugi prądu :)

A co do obrony - czysta formalność. Akurat na ASP w Katowicach nikt nikogo nie chce udupić a wręcz przeciwnie. Obrona polegała na pokazaniu tego filmu i making of'a oraz dyskusji z komisją. Rezultat, pochwalę się :D Bardzo dobry z medalem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Nie chcę odbierać przyjemności wypowiedzi Markowi (pewnie odpisze, kiedy wróci z wakacji), ale myślę, że mogę napisać o tym, iż z grubsza poszło o czas niezbędny do przygotowania filmu w 3d. Tam było sporo roto ruszających się elementów (trawy, drzewa), a ogarnięcie riga 3d w tych gęstwinach było nie lada wyzwaniem. W związku z tym, niestety w większości ujęć konieczne było mocne dociąganie stereo w compo. To implikowało mnóstwo dodatkowej roboty, a semestr dość szybko się kurczył (zwłaszcza mając na uwadze to, że cały film powstawał po pracy).

Edytowane przez User190
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności