Skocz do zawartości

Render do RAW


outside

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Miłosz3d

 

proponuje wrócić do podstawówki i nauczyć się literek!

W linku kolego który przesłałeś nie ma nic o formacie exr. !

A już na pewno nie o tym że EXR to RAW!

 

 

Do wszystkich znających się na rzeczy proszę o czytanie ze zrozumieniem, chodzi mi o "RAW tak aby można było nim operować w programie Adobe Lightroom" !

!! a EXR nie jest odczytywane w Lightroom'ie.

Czyli dowolny plik z grupy RAW abym mógł odczytać go w Lightroom'ie.

Edytowane przez outside
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli ktoś poprosi o tutorial do 3dmax a ktoś żeby mu "pomóc" wysyła tutorial do GIMPa to wszystko jest ok bo przecież chciał pomóc - nie(?). Nie ma znaczenia że walnął nie potrzebny post ale przecież chciał "pomóc". Przecież gdyby ktoś napisał "wiesz ale chyba nie ma możliwości" to bym odpowiedział "aha - ok dziekuję" - nie objechałbym nikogo - podziękowałbym i tyle...

Ale wy zakładacie że nie ważne jak piszesz ważne że piszesz... Ale chyba też chodzi o jakąś merytorykę i celność odpowiedzi.

Poza tym rzucacie się na mnie wrzucając minusy mi i plusy "czcigodnym obrońcom" a na innych wypowiedziach gdzie ktos opluwa innych za to że wpisał coś bo chciał tylko zwiększyć ilość wpisanych postów.

 

Podsumowując

Gdybym zapytał o to czym wymienić oponę w samochodzie a gość by mi przesłał link do producentów mydła a ja bym napisał że chyba jesteś "tak i taki" to większość by zgodziła się a wy macie pretensje do mnie że nie chce mydła i mam jeszcze nie potrzebne żale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie które pliki otwiera Lightroom, i do których z nich renderuje max czy vray jest trywialnie proste.

Pytanie do którego odpowiedź można znaleźć po minucie z Googla nie zasługuje tak naprawdę na zbyt "merytoryczne" opowiedzi.

Przeczytanie wiki i zorientowanie się o co z RAWami w ogóle biega to jest chwila.

Po to dali ci wiki żebyś nie zadawał trywialnych pytań.

Chyba nie skumałeś sytuacji - kiedy dostajesz linka do Wikipedii, przekaz jest "sobie sprawdź, nie zawracaj głowy innym".

 

Popatrz:

wpisuję w Googlu:

"3dmax raw renders"

PIERWSZY WYNIK:

http://forums.cgarchitect.com/69199-vray-render-raw-format.html

Cytat (DRUGI post):

"I use Adobe Camera Raw to process images a lot too, there are a lot of great tools that are much harder to do in Photoshop. I reckon 16-bit TIFF is fine, most camera RAW files are only 12 or 14-bit anyway."

 

Zajęło to MINUTĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli ktoś poprosi o tutorial do 3dmax a ktoś żeby mu "pomóc" wysyła tutorial do GIMPa to wszystko jest ok bo przecież chciał pomóc - nie(?). Nie ma znaczenia że walnął nie potrzebny post ale przecież chciał "pomóc". Przecież gdyby ktoś napisał "wiesz ale chyba nie ma możliwości" to bym odpowiedział "aha - ok dziekuję" - nie objechałbym nikogo - podziękowałbym i tyle...

Ale wy zakładacie że nie ważne jak piszesz ważne że piszesz... Ale chyba też chodzi o jakąś merytorykę i celność odpowiedzi.

Poza tym rzucacie się na mnie wrzucając minusy mi i plusy "czcigodnym obrońcom" a na innych wypowiedziach gdzie ktos opluwa innych za to że wpisał coś bo chciał tylko zwiększyć ilość wpisanych postów.

 

Podsumowując

Gdybym zapytał o to czym wymienić oponę w samochodzie a gość by mi przesłał link do producentów mydła a ja bym napisał że chyba jesteś "tak i taki" to większość by zgodziła się a wy macie pretensje do mnie że nie chce mydła i mam jeszcze nie potrzebne żale.

 

Gdybys zadal pytanie wiedzac o co pytasz, to bys tak nie pyskowal. exr to jest raw. raw z samej definicji zawiera wszystkie te informacje, ktore sa wrzucane w exr z automatu - plus pytanie jak renderujesz, bys tych informacji mial jak najwiecej (podobnie z fotografia - jak zle zdjecie zrobisz to i lightroom nie bedzie mial wystarczajaco informacji by niektore rzeczy wyciagnac). jakbys jeszcze pacynki uzyl do czegos kreatywnego, to z pewnoscia wyciagnalbys wniosek, ze skoro nie mozesz exr otworzyc w lightroom, a JEST TO format raw, to pewnie trzeba go jakos zapisac, by moc go otworzyc w lightroom, nie? Pewnie wpadlbys tez na konwersje do DNG, pewnie sprobowalbys ktoregos fullfloata. Ale po co? Lepiej by dali Ci na tacy odpowiedz typu: "tak, nazywa sie BMP". Goscie odpowiadajacy Ci chyba troche o tym wiedza, skoro zalozyli, ze nie musza Ci tlumaczyc, ze exr to jest raw, a jedynie skupic sie na tym, czy Lightroom to otworzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś tu myli pojęcia to ty. Nie wiem skąd pomysł żeby obrabiać render w programie typowo do obróbki zdjęć. Koledzy podali ci sposób na uzyskanie obrazka o identycznych lub lepszych możliwościach korekcji, których możesz dokonać w PS lub innym trgo typu programie. Podchodzisz do forum roszczeniowo, rzucając się na ludzi, którzy weszli tutaj bo chcą rozwiązać twój problem. Tak na prawdę powinni zapytać po co pakujesz render do lightrooma. Poluzuj więc nieco gumę i zachowuj się jak kulturalny facet, lub znajdź samodzielnie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat używanie lightrooma nie jest takie dziwne jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Gdy mamy bardzo wiele zmian projektu, łącznie ze zmianami ujęć, kolorów, itd, programy typu lightroom robią się wygodne ze względu na pamięć wszystkich korekt i automatyczne updateowanie zmienionych plików razem z nałożonymi efektami. Oczywiście okupione jest to kosztem mniejszych możliwości edycji, ale do takiej "masówki" lightroom sprawdza się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezme w obrone autora tego tematu. Zadał konkretne pytanie na które uzyskał, delikatnie mówiąc dość pokrętne odpowiedzi.

Chociaż również nie podoba mi sie nieco nerwowa reakcja outside'a na powyższe, bo nigdy do niczego pozytywnego to nie prowadzi.

 

Odniose sie jeszcze do dwóch tematów które były poruszone.

Lightroom doskonale nadaje się do edycji kolorystycznej czy tonalnej renderów, gdzie nie zamierzamy "bawić" się w warstwy, wstawianie/zmiany elementów (trawa, niebo, ludzie itd) itp. Generalnie do szybkiej roboty. W końcu render to cyfrowe zdjęcie więc stwierdzenie "skąd pomysł żeby obrabiać render w programie typowo do obróbki zdjęć" jest dość zabawne.

 

Format .exr absolutnie nie jest formatem typu .raw. Nie wiem nawet skad takie skojarzenie. Nie chodzi o to co zawierają oba formaty (poszerzona rozpiętość tonalna?), tylko o sposób przechowywania danych w pliku. Ładnie jest to wyjaśnione na wikipedii "plik RAW nie zawiera obrazu przetworzonego (wywołanego) przez oprogramowanie aparatu, lecz „surowe” (ang. raw) dane z matrycy światłoczułej".

Interpretacją (wywołaniem) danych z takiego pliku zajmuje się już program do czytania rawów, dlatego finalny (po wywołaniu) wygląd pliku tego typu różni się nieco w zależnosci od wywoływarki.

W plikach .exr obraz jest juz "przetworzony" i po otwarciu takiego pliku wszędzie wygląda tak samo. Dzieki formatowu zapisu (16 bit/kanał float) daje ogromne możliwości bezstratnej edycji (światła, cieni, kolorystyki itd) co dla niektórych może wydawać sie tożsame z możliwościami plików .raw.

 

Oczywiście stwierdzenie "przetworzony" to tylko skrót myślowy. Generalnie chodzi o to że plik .raw to zrzut danych z matrycy, których interpretacja jest kwestią otwartą dla twórców oprogramowania, podczas gdy format .exr (i cała reszta formatów) posiada zamknięty koder/dekoder, w ramach którego odbywa się zapis i odczyt pliku.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to czytałem i tez stanę w obronie autora bo większość odpowiadających wykazała się całkowita ignorancja i tak szczerze mówiąc brakiem wiedzy na temat raw exr. Szkoda ze co niektórzy są tak wpatrzeni w swoje umiejętności i wszechwiedze że naskakują na innych równocześnie pisząc karygodne bzdury, wklepujecie człowiekowi minusy za w sumie normalna reakcje na bezsensowne odpowiedzi. A zdziwienie że są inne programy do obróbki używane przez innych niż tylko jedynie słuszny ps czy affter pokazuje tylko wąsko specjalizacje w tym co jest popularne ;)

marograf dzięki za to co napisałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasie dołączę do marograf i shadowsexpe i jeszcze dodam że odrobina pokory nie zaszkodziła jeszcze ani tym co zadaj pytania jak także odpowiadającym .A jak się już walnie jakiś błąd to warto się do niego przyznać bo się tylko w ten sposób zarabia w oczach innych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasie dołączę do marograf i shadowsexpe i jeszcze dodam że odrobina pokory nie zaszkodziła jeszcze ani tym co zadaj pytania jak także odpowiadającym .A jak się już walnie jakiś błąd to warto się do niego przyznać bo się tylko w ten sposób zarabia w oczach innych ;)

 

sorry, wlasnie doczytalem, ze odpowiedz nie jest wymagana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VoNd - szkoda że usunąłeś to, co napisałeś. Dostałem to na mailu jako "odpowiedź na post...". Masz tam 100% racji, myślę, że cholernie warto by było żebyś to tutaj umieścił - nie jako kontynuację kłótni lecz jako "rozwiązanie" problemu w wątku. Zwłaszcza jako odpowiedź na post marografa:

 

Format .exr absolutnie nie jest formatem typu .raw. Nie wiem nawet skad takie skojarzenie. Nie chodzi o to co zawierają oba formaty (poszerzona rozpiętość tonalna?), tylko o sposób przechowywania danych w pliku. Ładnie jest to wyjaśnione na wikipedii "plik RAW nie zawiera obrazu przetworzonego (wywołanego) przez oprogramowanie aparatu, lecz „surowe” (ang. raw) dane z matrycy światłoczułej".

Interpretacją (wywołaniem) danych z takiego pliku zajmuje się już program do czytania rawów, dlatego finalny (po wywołaniu) wygląd pliku tego typu różni się nieco w zależnosci od wywoływarki.

W plikach .exr obraz jest juz "przetworzony" i po otwarciu takiego pliku wszędzie wygląda tak samo. Dzieki formatowu zapisu (16 bit/kanał float) daje ogromne możliwości bezstratnej edycji (światła, cieni, kolorystyki itd) co dla niektórych może wydawać sie tożsame z możliwościami plików .raw.

 

Oczywiście stwierdzenie "przetworzony" to tylko skrót myślowy. Generalnie chodzi o to że plik .raw to zrzut danych z matrycy, których interpretacja jest kwestią otwartą dla twórców oprogramowania, podczas gdy format .exr (i cała reszta formatów) posiada zamknięty koder/dekoder, w ramach którego odbywa się zapis i odczyt pliku.

 

marograf:

Jasne, masz tutaj rację co do formatu .exr który nie jest formatem RAW. Wszystko się zgadza, w typ pliku RAW wchodzi mnóstwo rzeczy, w większości ściśle powiązanych z tym, co "przekaże" matryca aparatu. Więc jeżeli ktoś pyta o plik formatu RAW, który można wyciągnąć z rendera, to dla mnie oczywistym jest to że autor również użył skrótu myślowego i że chodzi o plik, który zawiera w sobie (mówiąc prostym językiem) jak najwięcej informacji o obrazie. Autor oburzył się nie wiadomo czemu i tyle, nie ma się co dalej spinać i kłócić.

 

Jeszcze raz proponuję żeby VoNd wkleił tutaj swój skasowany post, bo ładnie wszystko tam opisał i nawet szkoda żeby się zmarnowało. (jeżeli przepadło Ci to, co napisałeś to daj znać, mam to na mailu jak już wspomniałem wcześniej. :) )

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności