Skocz do zawartości

Krita 2.7 Released x64


floo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mozna dodac, ze wersja windowsowa jest jusz na bazie wersji rozwojowej wersji 2.8. Program odpala sie blyskawicznie (wczesniej trwalo to troche pod winda), poczynili na prawde ogromne postepy jesli chodzi o winde. Polecam sledzic forumowy watek bo tam pojawiaja sie nowe buildy najpierw:

http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=137&t=97441

testowac i zglaszac bledy - tworcy na prawde ciezko pracuja i poprawiaja bugi bardzo szybko.

 

Jesli ktos chce poczytac wiecej o nowosciach w tej wersji to David Revoy przygotowal kapitalny przeglad tego co nowe:

http://www.davidrevoy.com/article178/krita-2-7-a-guide-through-the-new-features

 

Goraco polecam Krite - program rozwija sie blyskawicznie i do malowania nadaje sie lepiej od krola PSa. Zalety tego softu juz nie raz wymieniane byly na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek: z tego co widziałem sama Krita posiada wektorówki (tak to nazywam, chodzi o obiekty, coś na wzór Photoshopowego Rectangle Tools i tym podonbych), więc wydaje mi się, że do webdesignu też może się nadać, ale nie potwierdzę tego, bo dawno w niej nie dłubałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie glowne zastosowanie Krity to digital painting ale to nie znaczy, ze nie mozna na przyklad wrzucic jakiegos tekstu czy wektorowego ksztaltu albo jakiegos filtru (jesli sie nie myle jest przepisywany pod Krite potezny arsenal filtrow).

 

Krita ma kapitalny silnik pedzli - odsylam do pozycji obowiazkowej:

http://www.davidrevoy.com/article123/krita-brushkit-v2

 

Jesli mialbym sie kusic o porownanie to porownywalbym raczej do Corel Paintera niz do Photoshopa. Wiekszosc udogodnien (niezwykle przydatne menu pod prawym przyciskiem zawierajace ulubione pedzle i trojkat kolorow, niemal nieograniczony canvas, swietne okienko do obslugi referencji, mozliwosc interaktywnej symetrii itd..) dotyczy wlasnie malowania i zdecydowanie w tym kierunku soft jest rozwijany. Raz jeszcze polecam komentowanie na forum Krity i zglaszanie bugow. Wiem ze to brzmi jak mantra i staje sie nudne ale na prawde dziala. Ostatni bug jaki zglosilem zostal naprawiony w ciagu jednego dnia. Innym razem trzeba bylo poczekac ale tworcy nie odpuscili i koniec koncow uporali sie z bugiem. Warto sie odrobine zaangazowac bo w zamian dostajemy swietny soft za free.

 

Ogolne informacje o programie mozna znalezc w tym dokumencie przygotowanym przy okazji poprzedniego wydania Krity:

http://www.valdyas.org/~boud/krita_26_release/aboutkrita26.pdf

 

Jako ciekawostke mozna dodac ze juz na tym etapie Krita byla uzyta przez artystow pracujacych przy powaznych produkcjach filmowych. Jesli chodzi o mnie nie ma to wiekszego znaczenia - mowiac prosto Krita jest zwyczajnie cholernie wygodnym programem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już poprzednia wersja całkiem dobrze śmigała, aż się boję co się w tej wersji będzie działo ;) Super program. A symetryczne malowanie jest uzależniające :P Można siedzieć i maziać cały dzień, nie znudzi się ;)

 

Dzięki za info o nowej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi niestety nie działa tablet. Wydaje mi się, że po prostu nie współpracuje z pochylaniem pisaka. Jak ustawię go idealnie pionowo to coś tam maźnie, ale przy pochyleniu pióra - nawet tym delikatnym naturalnym - nic się nie dzieje. Za to gumka działa - jako pędzel, nie gumka. Trochę się pobawiłem pędzlami, całkiem fajnie to wygląda.

 

No ale bez tabletu praktycznie bezużyteczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłosz3ds - w najnowszej wersji zbugowane jest 'brush smoothing', jeżli masz włączone to wyłącz. Opcja dostępna jest w panelu 'tool options' (jeżli dobrze pamiętam).

Ciekawą sztuczką w Kricie jest klonowanie warstw. Pozwala mieć kilka instancji danej warstwy - w momencie gdy edytujemy 'parenata' wszystkie warstwy pochodne są również aktualizowane.

 

Super jest też crop tool, który pozwala nie tylko przyciąć obraz, ale również go rozszerzyć - coś jak połączenie cropa i 'canvas size' z PS'a.

 

Jeszcze moze wspomnę że spacja + shift = obrót płótna, spacja + ctrl = zoom, shift + pociągniećie mysy LPM = zmiana rozmiaru pędzla,

Klawisze O i I - wzrost, spadek przezroczystości pędzla' K i L - zmiana jasności koloru (super sprawa).

 

Większość parametrów narzędzi jest ukryta w zakładce 'Tool Options; I tam mamy ukryty 'pupet wrap' dla narzędzia 'Transform layer'. Aby uruchomić 'pupet wrapa' wybieramy kategorię 'Wrap' z 'Tool options', a potem zaznaczamy boxa custom. Po dodaniu customowych punktów klikamy 'Lock points' i mamy pupet wrapa.

Edytowane przez JoseConseco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzAk1, Miłosz3ds - a jakby tak zglosic bug porzadnie opisujac swoj system/sprzet? Bo wielu osobom jak widac dziala bez problemu. Moze jest cos ze sterami albo co.

 

W Photoshopie CC (a glowy nie dam czy nie bylo tego juz w cs6) jest znany bug dotyczacy ustawienia odleglosci pomiedzy znakami w pisanym tekscie. Adobe uprzejmie informuje ze wie o tym i.... tyle. Tutaj jak zglosicie blad to tworcy sie nim zajma zamiast olac go. Zalozywszy oczywiscie ze wina nie lezy po stronie padnietego systemu, starych sterow czy czego tam jeszcze co moze byc po stronie uzytkownika. Zamiast biernie czekac zgloscie buga (w menu Krity Help/Report Bug) a pomoze to wszystkim. To uprzejma prosba - im bardziej dopracowana Krita pod winda tym mniej mi potrzebny soft za spora kaske ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greyscale masks and selections. ...

Wie ktoś jak się dobrać do selekcji, albo maski, żeby ją wyświetlić jako grayscale, i tam pomalować coś?

 

Jak dodasz sobie transparency mask to kliknij prawym na ta maske i wybierz "isolate layer". Teraz mozesz pomalowac sama maske - jak skonczysz znowu prawy i "isolate layer" zeby zobaczyc efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwna sprawa, bo u mnie w zainstalowanym z repozytorium 2.7.1 nie było tej funkcji. Zainstalowałem wersję z niestabilnego repo i tu już jest i przy okazji zgłosiłem jeden błąd (choć ponoć w 2.7 też był) już załatany po 2h !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwna sprawa, bo u mnie w zainstalowanym z repozytorium 2.7.1 nie było tej funkcji. Zainstalowałem wersję z niestabilnego repo i tu już jest i przy okazji zgłosiłem jeden błąd (choć ponoć w 2.7 też był) już załatany po 2h !

 

w autodesku zajeło by to tylko rok xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ikkiz - z Krita wyglada sprawa tak ze na winde najlepiej sciagac ostatni build. Jest jeszcze pare bugow ale chlopaki na prawde pracuja pelna para. Glowny dev od poczatku zastrzegal sie ze nie jest jakims fachowcem od windowsa ale uzywam Krity od niemal od pierwszych windowsowych buildow i musze powiedziec ze szokuje mnie jak szybko sie ten program zmienia przy tak mizernych (w porownaniu z dajmy na to Adobe) srodkach i zasobach ludzkich. Teraz Krita pod winde jest na tyle dobra ze zastanawiam sie czy skasowac linuksa :D Mam go tylko dla Krity i MyPainta. Mam nadzieje ze ten drugi bedzie w koncu wydany na winde jak sie uporaja z problemami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi a próbowałeś GIMP Paint Studio?

Co do Krity to jestem zachwycony stabilnością, która wcześniej potrafiła zniechęcić.

Zdarza się że co jakiś czas zmuli, ale po kilku godzinach nie wysypała się ani raz.

Polecam doinstalować sobie paczkę pędzli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimp, a zwłaszcza Gimp painter: link (nie mylić z gimp paint studio, które mi raczej przeszkadza niż pomaga) do była dla mnie podstawa w digital paintingu przez lata i mimo, że z tabletem kupiłem corel paintera, i jeszcze sobie sprawiłem potem paint tool sai, i artrage, to fajnie było zacząć w czymś egzotycznym, ale żeby potem skończyć i dopieścić detale, to zawsze był Gimp, Gimp painter. Teraz ostatnio tylko mam wrażenie, że rozwój Gimpa rokuje gorzej niż Krity, choć ta jeszcze na wielu polach ustępuje gimpowi (brak bazy pluginów, okropne narzędzia do zaznaczania )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że jestem całkiem pozytywnie zaskoczony Kritą. Z serii darmowych programów, które przeglądałem do malowania ona najbardziej mi się spodobała. Oczywiście mam mankamenty (ot skokowo działa zoom, brakuje mu płynności), ale mam nadzieję, że z czasem będzie lepiej, bo to całkiem przyjemny soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makak

- aby płynnie chodziła rotacja i zoom trzeba włączyć OpenGL w opcjach -> display.

 

Z gimpem to najgorsza była wydajnośc - obraz 2k na 1k z trzema warstawmi często już zaczynał zamulać komputer. Porażka. Nie wspominając o super skomplikowanych ustawieniach brushy i setkach paneli z ustawianiami pędzli, które zasłaniały 40% okna...

Krita pod tym względem bije nie tylko GIMPA ale i PS moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności