Skocz do zawartości

Zestaw PC: 20 000 zł


JohnZi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prosilbym o porade w sprawie konfiguracji sprzetu glownie pod rendering. Im blizej zakupu tym wiecej niepewnosci co do obecnej konfiguracji, ktora wyglada nastepujaco:

 

2x Intel Xeon X5650 6 Core (12 rdzeni , 24 wątki)

EVGA SR2 Classified Super Record Dual CPU

24GB DDR3 Kingston 1333Mhz Triple Channel (6x 4GB)

nVidia GTX 580 Gigabyte windforce 3

2 x 1TB Seagate Barracuda (wczesniej byl dysk SSD Reco Drive 250GB na system)

DVD-REC BluRay HD LG

Enermax Revolution 1250W 85+

Obudowa Lian Li PC-V2120B

2x Chłodzenie Prolimatech Super Mega + 14cm Noctua

 

Monitor, ktory planuje zakupic to DELL U2711. Moze znajdzie sie jakas osoba siedzaca w temacie i doradzi co zmienic, badz moze dodac w kwocie do 20k bez monitora. Dodam rowniez, ze na komputer i tak musze wydac te 20 kafli, wiec nie musze schodzic na poszczegolnych podzepolach z ceny. Ma byc to sprzet zapewniajcy komfort jak i gwarancje bezawaryjnej pracy na mozliwe jak najszybszych obrotach.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez JohnZi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Poczekaj na AMD układ Buldozer. Sytuacja się wtedy wyklaruje. Wiem, że pewnie masz dość czekania albo kasę , trzeba wydać teraz, jednak jeśli masz możliwość to zaczekaj na odpowiedź amd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał 20 000 na komputer to nigdy nie kupiłbym AMD.

 

Poczytaj info Spyry i Konan'a na temat nowych procow amd ktore sie pojawia w rozwiazaniach serwerowych i nietylko , chyba przedwczesnie i na wyrost przekresliles AMD. Nawet seria phenom X6 nie ustepuje znaczaco wydajnosciowo/oc nowej serii 2xxxk i i7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą kwotę można złożyć taki zespół komputerów. 3 i7 2600K z OC do 4ghz , 16gb ram na stacje, 48gb łącznej pamięci. Zasilacz UPS, dwa monitory 27" . Moc obliczeniowa dużo większa ale pobór prądu również. Sam komfort pracy nie jest już tak jak na jednej maszynie. Renderowanie jest bardziej skomplikowane , jednak szybkość to rekompensuje.

 

Tak na podglądowo.

 

zestawh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to jest niezbyt dobry moment ab zamrozić 20k w sprzęcie obojętne czy docelowo ma to być AMD czy Intel, ponieważ możesz pozostać przy Intelu ale będzie szansa na lepszą cenę, którą wymusi AMD. Jest też pewien problem, który się coraz mocnej zaznacza jeśli mamy na myśli rendering, bo zwiększając ilość rdzeni najwięcej zyskujemy na wydajności ale nie można za bardzo dźwigać zegara aby zużycie prądu nie było za duże. Takie procki są robione głównie pod serwery i dlatego zużycie energii ma duże znaczenie. AMD ma mieć co prawda dopracowany tryb turbo, ale jak to będzie działało trudno powiedzieć jednak należy spodziewać się raczej niskich zegarów dla 16-rdzeni. Ale może być tak że 2xAMD 16-core będzie skutecznie rywalizowało z dwoma podkręconymi X5650. Tu chodzi o gniazdo i związane z nim perspektywy, a dzisiaj 1366 nie jest optymalnym wyborem na przyszłość bo Intel planuje zmiany. Najgorszy scenariusz jest taki że jeden podkręcony Bulldozer 8-core będzie miał gorszy wynik ale na tyle dobry że twój zestaw będzie sporo przepłacony. Co do twojego zestawu to zmieniłbym procesory na Intel Xeon 5645 i zaoszczędzoną kasę wydał na NVIDIA Quadro. Po co przepłacać za procki skoro się kupuje SR-2, co prawda nie można ich tak mocno podkręcić ale ja żadnego zestawu do renderingu nie kręcił bym w ekstremalny sposób. Można to tak rozwiązać jak radzi NV i wydajność w renderingu będzie super ale 48GB łącznej pamięci to nie to samo co pamięć na jednym pokładzie poza tym np. Maxwell który jest chyba najbardziej żarłoczny jeśli chodzi o moc procesorów wymyślił wynalazek Fire, który jest super ale też kiedy masz moc na jednym pokładzie więc przy takiej kwocie do wydania trzeba wziąć parę rzeczy pod uwagę, a głównie soft którego się używa i rodzaj pracy. Chyba że kasę wygrałeś w karcięta czyli łatwo przyszło łatwo poszło i szkoda czasu na myślenie i dylematy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak 5-6 jednostek to takie łatwe przeliczanie potencjalnej mocy, ale w praktyce trochę kłopotliwe i opłacalność zależy od cen konkretnego oprogramowania. Często ludzie pracują w domu.. dlatego bardzo sensowne jest rozpatrywanie opcji 2 komputerów jednego „zwykłego” a drugiego bardziej serwerowego z dużą ilością rdzeni. Jak powiedziałem wcześniej coraz trudniej będzie łączyć zalety typowego komputera do renderingu i innych zastosowań. AMD zaoferuje niedługo 64 rdzenie na jednej płycie i całą masę rozwiązań pośrednich. 20k to ponad 7000usd więc dosyć poważna kwota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

a moze rendering GPU bys rozwazyl? Octane wcale gorzej od Maxwella nie liczy, a zdecydowanie szybciej. Z dwiema 580'tkami na pokladzie moglbys wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wrzuciłem tego Maxwella tylko jako przykład dotyczący ostatnich rozwiązań, które premiują moc na jednym pokładzie. Co do Octane to nie widzę aż takich rewelacji jeśli chodzi o efekt - patrząc na test i oceniając efekty wizualne do czasu. Maxwell bez problemu osiągnie to samo na Sandy Bridge albo i bez. Chyba że są większe rozdziałki do oceny to można się wypowiedzieć precyzyjniej.

http://www.evermotion.org/tutorials/show/7961/octane-render-review

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

to wszystko zalezy od tego, kto zasiadzie przy sterach. W galerii Maxwella sa prace zawodowych architektow, a w galerri Octane tylko czasami trafi sie jakis rodzynek.

Szczerze, zmieniajac procesor na Phenoma II x6 - nie jest to demon predkosci - w Maxwellu nie zauwazylem znacznej wydajnosci w stosunku do Quada, ale juz w Octane jest roznica (8800gt na 2x460gtx). To co w Maxwellu liczylo sie 10 godzin w Octane policzylo sie w pol (jak nie krocej). Przy Octanie trzeba posiedziec, wypiescic materialy, a przewaznie nikomu sie nie chce, bo wola obracac obiekty w viewporcie i podniecac sie jego szybkoscia.

Ja nie namawiam, a tylko sugeruje :-)

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opieram się na tym teście i na tym co widzę. Tam jest filmik co do szybkości w viewporcie ale przy takiej rozdziałce i materiale to Maxwell w Fire będzie działał tak samo szybko. Trzeba by wybrać wyjątkowo wredne spowalniacze jak displacement i przetestować w Octane. Pewnie że nad nowym softem trzeba usiąść i w tym problem, ale ten znikający szumek nasuwa dobre skojarzenia jakościowe ;). Sandy Bridge jest praktycznie dwukrotnie szybszy od Phenoma, ale tańszy od wypasionej karty więc nie wiem jak wyjdziemy na składaniu kilku kart. Ale wątek jest ciekawy i świadczy o tym, że wchodzi coraz więcej elementów do przeanalizowania, ja o tym wspominałem wcześniej pisząc że głównym wyznacznikiem jest soft i rodzaj pracy, trzeba bardzo uważać żeby sobie nie zafundować jakiegoś wąskiego gardła i nie przeinwestować czegoś co nie jest nam potrzebne. Jednak nie zamulajmy wątku sporami o soft bo zamiast człowiekowi pomóc…;)

 

PS.Ale kto stoi za tym Octane ?.. bo jak wielcy od kart graficznych to powinni z tego zrobić bajkę jakościową bez żadnych słabych punktów i puścić resztę z torbami.

Edytowane przez Spyra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, próbowałem złożyć kompa w zakresie 16-20tys i okazało sie ze nie ma sensu. Jezeli ma być smokiem to musi mieć min. 4podkrecone stabilnie proce. Takie prce są drgie i wybijaja się z ram cenowych 20k. Stawianie na 2CPU jednostki za 20k jest strata kasy, 200%mocy za 4x więcej kasy mnie nie przekonuje. Jeżeli chodzi o optymalne wykorzystanie to ja bym szedł w 4x Sandy albo jedną sr2 ze słabszymi xeonami i kilkoma kartami graficznymi, tak by mieć alternatywę.

 

@Spyra: Octane to projekt dość pionierski - wiadmo, ze majac studio z renderfarmą jako PRO nie bedziesz w kolejce zlecen bawił sie i przesiadał nagle na GPU. Stąd mały ruch. sam wiem ze nie ma czasu na takie operacje jak sie pracuje zawodowo. Ponadto trzeba zmieniać park maszynowy, ktory czesto jeszcze sie spłaca w leasingu i nie ma takich wyzwań by myśleć nad nowatorską architekturą. Kolejna sprawa nie ma aplikacji do obslugi renderfarmy na octane, no i argument koronny - ograniczenia RAMu.

 

Konkludując - jeżeli się spieszysz polecałbym rozsądne 2x xeon na SR-2 i dorzucenie kart graficznych pod GPU render. Niemniej zaczekałbym na Twoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi realnie o 2 miesiące czekania (AMD) więc chyba nie tak długo. Wiemy czego się spodziewać po Intelu czyli 8 rdzeni i mniej więcej podwójnej wydajności w stosunki do i7 2600k taki procek jako flagowiec Intela pojawi się chyba w pierwszej kolejności i raczej wiadomo że za 1000usd. Natomiast AMD wysypie ogromną masą możliwości ponieważ obstawi 2 gniazda serwerowe C32 i G34 i desktop 8-core w dwóch wariantach więc nikt tu nic lepszego nie doradzi oprócz czekania na wyniki i ceny.

 

Ps. I tak w tej całej zabawie korzystamy na marketingu i trochę sztucznym podbijaniu wydajności, bo zwykłym ludziom po cholerę te kolejne rdzenie i wątki, ale ja nie mam nic przeciwko dokładaniu kolejnych.

Edytowane przez Spyra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja boje się, że to gdybanie "1 ultra maszyna vs. renderfarma" może nie mieć sensu, jesli JohnZi musi wykorzystać jakąś dotację unijną ;-) A na to wskazuje sformułowanie że musi wydać te 20 kafli. Także czy to ma sens, czy nie, pewnie trzeba myśleć o 1 jednostce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jak AMD skalkuluje swoje nowe procki ale gdyby się trzymać obecnych cen to w jego zasięgu jest czteroprocesorowa płyta i cztery procki. Wynik trzymając się Cinebench 11.5 może być dwa razy lepszy niż kręconej SR-2 więc nie chodzi o 15-20 procent a ludzie często dopłacają dużą kasę żeby zyskać tyle jak w grę wchodzą zawodowe zastosowania wystarczy przenalizować ceny Xeonów do wzrostu zegara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kozioo napisal, kaska jest z dotacji. Nawet nie chodziloby tutaj o czekanie tylko o fakt, ze i tak musialem sie napocic aby uzasadnic argumentacje jednego kompa za 20 kafli, a az boje sie myslec co oni powiedza o wiekszej ilosci - urzednicy niestety nie rozumieja na czym to polega, mimo moich usilnych staran, moze dlatego tez dostalem ta dotacje bo byc moze w ich oczach bylo to nowatorskie przedsiewziecie . Druga sprawa to przy wiekszej ilosci dochodza dodatkowe koszta o ile sie nie myle - windowsy oraz licencje programow, ktore rowniez bede kupowal za druga polowe dotacji (3ds max i vray). Fakt faktem czekac juz mi sie tez odechcialo tymbardziej ze caly proces zaczal sie w czerwcu zeszlego roku, za kazdym razem bedzie cos fajnego na horyzoncie na co warto byloby czekac, ale takimi prawami rzadzi sie ten rynek - nigdy nie stoi w miejscu. Moge dodac rowniez, ze pojedyncza jednostka jest bardziej mobilna, mniej pradozerna (co tez musze brac po uwage). Dla mnie i tak bylby to spoty przyrost mocy, nic nei trace moge jedynie zyskac. A w razie zajetosci sprzetu przez rendering, do dyspozycji mam drugiego kompa na quadzie, ktory jescze daje rade:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak jest że coś zawsze jest na horyzoncie bo ważne ile trzeba poczekać np. pomiędzy 980X a nowym flagowcem Intela trochę czasu upłynie itd. Gdybyś jednak miał wchodzić w 4-procki to trzeba uwzględnić Windows Serwer a to trochę kosztuje. Przy tej męce na wydębienie kasy też bym jeszcze poczekał, ale jak masz się z tym za bardzo dręczyć to lepiej zamówić kupić i mieć spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pomysle ze zyje w kraju ludzi uczciwych to az mam łzy w oczach ze wzruszenia :)

nie znam nikogo, kto przy zakupie sprzetu z dotacji nie wychaczył dodatkowo drugiego zestawu albo jakiegoś wypasnego lapka, tymbardziej podziwiam postawe i polecem wrzucic tam ze dwie karty 580 3gb. Moze sie okazac ze czesc pasów lub planow bedziesz mogl liczyc jednoczesnie majac w rezultacie 2xszybsza maszyne niz pokazuje Cinebench.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załatw sobie to poprostu tak, zeby ci np złożyli w obudowie rack 3 kompy, i dali jedną fakturę na to, gdzie będzie dokładnie wpisane to na co wpisałeś we wniosku o dotację. (czyli "Zestaw komputerowy", czy co tam masz we wniosku wpisane)

 

2 kompy do renderowania, 1 do modelowania. Licencja 3d Studio pozwala na używanie nie zarejestrowanej kopii do renderowania jako node (polecam zadzwonić do dystrybutora i się dokładnie dowiedzieć). Tak samo z V-Ray - klucz sprzętowy ma 10 licencji do DR i chyba 10000 do Backburnera -więc raczej Ci nie braknie :)

 

Ewentualna kontrola z urzędu i tak nie bedzie ci komputera rozkręcałć, bo się zwyczajnie na tym nie zna. Ma się zgadzać to co na fakturze, z tym co we wniosku jest (tak było przynajmniej w moim wypadku).

 

Jedyny wzrost kosztów to 2 dodatkowe licencje na Windowsa jakiegoś (co nie jest aż tak morderczą kwotą - ważne zeby wziąć Windę która pozwala na uruchomienie i obsługę zdalnego pulpitu - XP zdaje się professional tak już miał, w wypadku 7 nie wiem czy są w ogóle jakieś ograniczenia).

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki dobrze prawi. Warto rozważyć kilka komputerów złożonych w jakieś firmie jako jeden zestaw. Nie mniej twój zestaw z sr2 nie będzie zły, dość typowy jak na tą kwotę i obecny czas :) Czego nie wybierzesz powinieneś być zadowolony, my przedstawiamy tylko alternatywy.

 

W dysk ssd na system warto zainwestować. Bo widzę że chyba zrezygnowałeś na rzecz 2x1TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

johnZi

ja bym na twoim miejscu poszukal i albo poszedl w mocniejsze xeony np 5680,

ale niewiem czy sie wtedy zmiescisz w 20k

albo zmontowac porzadne lc blokiem na płyte i procesory

i podkrecic te które wybrałeś.

pamieci zamienił bym z 24gb 1300 na np 12gb 1600

albo 24 gb 1600 jak cenowo nie dobije...

zastanow sie moze tez nad quadro zamiast gtx ( gtx to chyba 500 zl około natomiast taki fx1800 mozna juz za 1200 zakupić)

poszukaj bo np sr2 wystepuje w dwuch wariantach ( z i bez wyswietlacza lcd ) a cena jest chyba około 500zł taniej

tosamo sie tyczy obudowy li liana w sklepach internetowych jest po około 2200zł a jak poszukać to podstawowy model kosztuje cos w granicach 1600zł

itd itd

ale zestaw jest kozak i jak chcesz jednego kompa to BRAĆ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wyglada zestawik:

 

EVGA Classified Super Record 2 (SR-2)

2x Intel Xeon X5650 6 Core (12 rdzeni , 24 wątki) + OC

Kingston HyperX 6x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM XMP

Asus GF GTX 580 Direct CU II, 1536MB GDDR5(384bit),

3x SSD 64GB

2x 500GB

Obudowa Lian Li PC-V2120

LG nagrywarka Blu-ray BD-R 10x, 16x DVD+/-, Light Scribe, czarna, retail

Antec Aquattro 1200W

2 x Prolimatech Armagedon + Noctua NF-P14 FLX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności