Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Potrzebuje pomocy w doborze sprzętu. Byłam na stażu w firmie w której modelowałam w c4d i animacje w afterze. Chciałabym kontynuować naukę ale mój laptop 5 letni nie daje rady z wymaganiami cinemy. Dlatego również chciałabym zakupić sobie dany sprzęt aby mi"udźwignął" cineme, aftera. 
Zależy mi na przenośnym urządzeniu nie stacjonarce.  Na co zwrócić uwagę? Jaka karta graficzna, ram, pojemność dysku? 
Lepiej na początek kupić coś lepszego aby pare lat mi posłużył czy mieć na uwadze ze to tylko początki i za 2 lata zmienić na coś https://allegro.pl/oferta/lenovo-yoga-730-i7-8550u-16gb-1tb-ssd-gtx1050-w10-8609276598?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

https://allegro.pl/oferta/dell-xps-9570-i7-8750h-16gb-512ssd-4k-touch-fp-w10-8534671285?utm_medium=app_share&utm_source=

https://allegro.pl/oferta/lenovo-x1-extreme-15-uhd-i7-1050ti-32-512-ssd-w10p-8656473884?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

https://allegro.pl/oferta/lenovo-p1-workstation-i7-16gb-1tb-p1000-4k-touch-8534655397?utm_medium=LikeButton&utm_source=Facebook

 

wrzucam pare propozycji które znalazłam "godne polecenia" ale wole jednak zapytać się fachowców 😉
 

 

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wszystkie lapki to w mojej ocenie jest zart jesli chodzi o prawdziwa prace w 3D. Do nauki i poczatkow spoko, ale praca na tym... No mozna, ok? Mozna. Tylko po co? Zgrzeje sie to to, zmeczy. Karty grafy mobilne sa slabsze.... Jak tam chcesz, ale lapek jest dobry do pracy, jesli w Starbucks piszesz cos w Wordzie a nie do konkretnej roboty w 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że laptop do animacji i 3D się nie nadaje, moc nie ta co w stacjonarce cena dużo wyższa i do przekątna 15' albo 17...

Jeśli już koniczynie musi być laptop to taki z dyskiem SSD najlepiej M2, RAM najlepiej 32 GB. Grafika jakaś z 8 GB, ale nie powiem ci jaka bo na laptopowych się kompletnie nie znam tak samo jak na procesorach do laptopów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Blaza napisał:

Też uważam że laptop do animacji i 3D się nie nadaje, moc nie ta co w stacjonarce cena dużo wyższa i do przekątna 15' albo 17...

Jeśli już koniczynie musi być laptop to taki z dyskiem SSD najlepiej M2, RAM najlepiej 32 GB. Grafika jakaś z 8 GB, ale nie powiem ci jaka bo na laptopowych się kompletnie nie znam tak samo jak na procesorach do laptopów. 

https://allegro.pl/oferta/lenovo-legion-y540-15-i7-9750h-32-512-w10x-rtx2060-8817017877?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

A wiec co myślisz o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fox07 napisał:

Dziękuje Ci bardzo za zainteresowanie się tym tematem. Możesz powiedzieć coś więcej? Na jakaś kartę graficzna zwrócić uwagę ? Parametry? 

Jak już Ktoś wcześniej wspomniał, na laptopie gorzej sie pracuje przy grafice niz na stacjonarnym,

pytanie, czy dotychczas Ci to wystarczało i po prostu szukasz nowszego sprzętu.. jesli tak, to właściwie cokolwiek wybierzesz z tych nowych produktów bedzie o kilka klas lepszych niż to co miałaś do tej pory.. nie wiem też nad jakimi rzeczami pracujesz i jakiej wydajnosci oczekujesz..

myślę ze ten z tych co zaproponowałaś będzie całkiem niezły: https://allegro.pl/oferta/lenovo-x1-extreme-15-uhd-i7-1050ti-32-512-ssd-w10p-8656473884?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

- rozdzielczość 3840x2080 jest kuszaca ale boje sie jak to bedzie wygladać na 15 calowym ekranie, moze warto przejsc się do jakiegos media marktu i zoabczyć w akcji

- RAM 32GB to minimum wiec ok

- karta graficzna zdaje sie byc ok, najwiecej bedziesz jej uzywać do viewporta w Cinemie i troche przy akceleracji w afterze, chyba ze uzywasz jakeigos rendera pracujacego na GPU

- procek 6 rdzeni 2,2 ghz do renderów od biedy może być, na afterze tez porobisz, ale np. do aftera bym wolał np. 3,4 czy wieksze taktowanie bo on srednio korzysta z wielu rdzeni

 

Edytowane przez mateusz_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zbudować sobie niezły "mini" PC, który będzie super działał, będzie przenośny (mini PC są dość małe i można zbudować taki w formie "walizki" np. w hotelu jak jesteś to możesz podpiąc do TV, albo w domu to podpinasz pod monitor/tv i masz działający PC, który możesz sobie w każdej chwili odpiać i wziąć ze sobą) i będzie w dobrej cenie?

Wiadomo, nie jest to mobilne tak jak laptop, ale jednak do pracy o wiele lepiej sie sprawdzi.

Laptopy są mega słabe, chyba jedynie to od 10-11k się zaczynają jakieś "sensowne" ale i tak słyszałem, że nadal mają różnego typu problemu niestety. 

Edytowane przez brain
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, brain napisał:

Nie lepiej zbudować sobie niezły "mini" PC, który będzie super działał, będzie przenośny (mini PC są dość małe i można zbudować taki w formie "walizki" np. w hotelu jak jesteś to możesz podpiąc do TV, albo w domu to podpinasz pod monitor/tv i masz działający PC, który możesz sobie w każdej chwili odpiać i wziąć ze sobą) i będzie w dobrej cenie?

Wiadomo, nie jest to mobilne tak jak laptop, ale jednak do pracy o wiele lepiej sie sprawdzi.

Laptopy są mega słabe, chyba jedynie to od 10-11k się zaczynają jakieś "sensowne" ale i tak słyszałem, że nadal mają różnego typu problemu niestety. 

bzdurson.... Mega dużo zależy od pipelineu.. robiłem większe projekty niż niejedno polskie studio na ich flagowych stacjonarkach a ja na laptopie za 500$.. tylko dlatego że używali oni archaicznego workflowu... zresztą kto wie ten wie jakie projekty były robione na jakich szrotowych maszynach.. w polskich studiach jeszcze 2-3 lata temu...

Obecnie laptopy są naprawde spoko!.. ogólnie to 6 rdzeniowe laptopy o sensownej konfiguracji kosztują 5-6 tyś.. Dalej płacimy głównie za a) lepszą kartę graficzną b) lepsze wykonanie. 

jeżeli planujesz renderować na GPU to warto kupić laptopa z RTX 2070.. jeżeli nie planujesz renderować na GPU nie warto iść w 2070.. wystarczy lapek z 2060... prawde mówiąc.

co do ramu 32 albo 64 to podstawa... no i dysk SSD. Procesor.. najnowszy od intela 6 lub 8 rdzeniowy.

zakładając workflow oparty na Renderingu GPU poszedłbym w te laptopy:

https://www.x-kom.pl/p/503020-notebook-laptop-173-dell-inspiron-g7-i7-9750h-32gb-512-win10-rtx-2070-144hz.html
https://www.x-kom.pl/p/531658-notebook-laptop-173-acer-helios-300-i7-9750h-32gb-1tb-win10-240hz.html
https://www.x-kom.pl/p/507581-notebook-laptop-173-msi-p75-i9-9880h-32gb-2512gb-win10.html

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, Maciek Jutrzenka said:

bzdurson.... Mega dużo zależy od pipelineu.. robiłem większe projekty niż niejedno polskie studio na ich flagowych stacjonarkach a ja na laptopie za 500$.. tylko dlatego że używali oni archaicznego workflowu... 

Ktory workflow powieksza ekran monitora na lapku? Albo dodaje klawiature alfanumeryczna?
I polecasz procki od intela..? Nie wiem prawde mowiac jak tam w lapkach teraz (bo nie bywam w Starbucks to mi laptop niepotrzebny 😉 Zart, zart, spokojnie 😉 ), ale na desktopie w tej chwili kupowanie intela to jest kompletna pomylka.

Tak ogolnie - ludzie kupuja laptopy w wiekszosci bez powodu. Siedza potem z nimi w domu. No kto bedzie wykonywal prace, ktora wymaga wielu dupogodzin (a do takich nalezy 3D) w podrozy? Jak jestes na wyjezdzie to nie siedzisz na tylku przez 6+ godzin, tylko... no robisz cos, po co wyjechales 😄 A jak siedzisz w domu to lapek jest durnowata opcja bo ma gorsze parametry i procka i karty graficznej a do tego moze cie wyjsc drozej. Lapek jak najbardziej - jesli duzo podrozujesz, jako drugi komp. Nie jako podstawowa stacja robocza.

A ze "sie da"? Wiele rzeczy sie da zrobic mniej wygodnie albo sie przyzwyczaic. Ja na przyklad nie uzywam komorki bo MNIE jest niepotrzebna i JA nie mam potrzeby maziania ekranu caly czas. Ale nie polecam tego rozwiazania jako uniwersalnego.

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Nezumi napisał:

Ktory workflow powieksza ekran monitora na lapku? Albo dodaje klawiature alfanumeryczna?
I polecasz procki od intela..? Nie wiem prawde mowiac jak tam w lapkach teraz (bo nie bywam w Starbucks to mi laptop niepotrzebny 😉 Zart, zart, spokojnie 😉 ), ale na desktopie w tej chwili kupowanie intela to jest kompletna pomylka.

Tak ogolnie - ludzie kupuja laptopy w wiekszosci bez powodu. Siedza potem z nimi w domu. No kto bedzie wykonywal prace, ktora wymaga wielu dupogodzin (a do takich nalezy 3D) w podrozy? Jak jestes na wyjezdzie to nie siedzisz na tylku przez 6+ godzin, tylko... no robisz cos, po co wyjechales 😄 A jak siedzisz w domu to lapek jest durnowata opcja bo ma gorsze parametry i procka i karty graficznej a do tego moze cie wyjsc drozej. Lapek jak najbardziej - jesli duzo podrozujesz, jako drugi komp. Nie jako podstawowa stacja robocza.

A ze "sie da"? Wiele rzeczy sie da zrobic mniej wygodnie albo sie przyzwyczaic. Ja na przyklad nie uzywam komorki bo MNIE jest niepotrzebna i JA nie mam potrzeby maziania ekranu caly czas. Ale nie polecam tego rozwiazania jako uniwersalnego.

z dobrym interfacem który wspiera skalowanie. Naprawdę 17 cali wystarcza. do komfortowej pracy. + masz klawiature numeryczną normalną. Co do intela.. yap.. still the king jeśli chodzi o segment laptopów.. jako iż AMD swoje procki laptopowe ma 1 geenracje do tyłu.. + procesory intela są dużo wytrzymalsze jeśli chodzi o ciągłą pracę, w temperaturze 90C. Programy z dobrym interfacem, Blender, Zbrush, Houdini.

Co do tego siedzenia 3D.. i laptopa.. Jest w tym dużo racji.. ale też nie koniecznie wszystko zależy od charakteru danej osoby.. jak i też sprzętu.. Ostatnie 5 Lat badałem ostro temat.. i prawdę mówiąc.. To głównie zależy od sprzętu.. zazwyczaj jest beznadziejny nie wystarczający.. przez co morale spadają + trochę rozpraszające enviro i jest słaba produktywność.. aczkolwiek jeśli rozwiążę się ten problem wybierze dobrą lokacje, jest naprawdę zajebiście. Swojego czasu znalazłem restaurację, która miała 2 stoliki trochę jakby jako vip roomy.. i mega mi się tam pracowało. Co do pracy w terenie czyli siedzimy na szczycie góry albo łące albo polanie... do tego nadaje się tylko macbook pro 16 najnowszy.. z 3 powodów.. 1 najbardziej istotny.. Macbook pro ma 100% wydajności z bateri.. kiedy laptopy z windowsem.. na bateri mają jakieś 30% wydajności, (niechce mi się tłumaczyć why ale chodzi o TDP) powód numer 2... Macbook pro może być zasilany z power banka.. więc kupujesz dużego powerbanka przyklejasz go do ekranu z tyłu i masz przenośną stacje roboczą która może renderować przez 6-8H... bez potrzeby kabla. no i punkt nr.3 czyli ekran.. Macbook pro 16 najnowszy ma 500-600 nitów ekran.. i bardzo dobre powłoki anty refleksyjne.. i kurna to serio dobrze działa... Jest to jedyny laptop jaki znam w którym serio na dworzu.. nawet w słońcu widać elegancko co się dzieje..

Pomijam problem platformy apple i całego fuck festu z racji apple forsowania API metal..

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie UI - chocby to z Blendera czy z ZBrusha jest fajne ale to wciaz - dla mnie - nie rozwiazuje problemu malego monitorka. Jasne, widac interface, ale miejsca jest malo na prace. Spoko za to, ze lapki juz maja klawiature alfanumeryczna. W lapkach nie siedze zupelnie bo jak podrozuje, to sie lubie gapic za okno a nie w ekran. Ale przydalby sie jakis lapek kiedys jako drugi komp na dluzsze wyjazdy. I z pewnoscia wtedy kupie taki z pelnoprawna klawa.
Ja ogolnie mam spory problem ze zrozumieniem ludzi jak chodzi o prace, nazwijmy to, mobilna. Nie czuje sie jakos lepszy czy cos w tym guscie - po prostu tego nie kumam. Ide do restauracji, to ide cos zjesc, napic sie czegos, pogadac. Jak ide w plener, to ide chlonac ten plener a nie gapic sie w ekran. Juz wystarczajaco sie wen gapie caly czas.
Ale pomijajac to - rozumiem, ze DA SIE. Tylko wciaz nie widze zadnego, przekonywujacego argumentu za kupowaniem lapka jako glownej stacji roboczej glownie z powodu mocy, ktorej bez watpienia jest mniej.
Z drugiej strony sa oczywiscie sytuacje ze ktos NA PRAWDE potrzebuje lapka. Jak mieszka gdzies i pracuje/uczy sie w tygodniu a na weekendy smiga do rodzinnego domu to nie bedzie wozil ze soba kompa. Zrozumiale 100%. A nie zawsze jest ten luksus, ze sobie mozna pozwolic na dwa kompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nezumi napisał:

Skalowanie UI - chocby to z Blendera czy z ZBrusha jest fajne ale to wciaz - dla mnie - nie rozwiazuje problemu malego monitorka. Jasne, widac interface, ale miejsca jest malo na prace. Spoko za to, ze lapki juz maja klawiature alfanumeryczna. W lapkach nie siedze zupelnie bo jak podrozuje, to sie lubie gapic za okno a nie w ekran. Ale przydalby sie jakis lapek kiedys jako drugi komp na dluzsze wyjazdy. I z pewnoscia wtedy kupie taki z pelnoprawna klawa.
Ja ogolnie mam spory problem ze zrozumieniem ludzi jak chodzi o prace, nazwijmy to, mobilna. Nie czuje sie jakos lepszy czy cos w tym guscie - po prostu tego nie kumam. Ide do restauracji, to ide cos zjesc, napic sie czegos, pogadac. Jak ide w plener, to ide chlonac ten plener a nie gapic sie w ekran. Juz wystarczajaco sie wen gapie caly czas.
Ale pomijajac to - rozumiem, ze DA SIE. Tylko wciaz nie widze zadnego, przekonywujacego argumentu za kupowaniem lapka jako glownej stacji roboczej glownie z powodu mocy, ktorej bez watpienia jest mniej.
Z drugiej strony sa oczywiscie sytuacje ze ktos NA PRAWDE potrzebuje lapka. Jak mieszka gdzies i pracuje/uczy sie w tygodniu a na weekendy smiga do rodzinnego domu to nie bedzie wozil ze soba kompa. Zrozumiale 100%. A nie zawsze jest ten luksus, ze sobie mozna pozwolic na dwa kompy.

ok. dla przykładu. Zajmuje się projektowaniem felg bespoke. czyli 1 design = 1 klient. Sprawa wygląda tak że jeżeli nie ma danych odnośnie auta a to częsty przypadek.. to trzeba do klienta podjechać tam wszystko pomierzyć i z nim zacząć projektować felgę i tak dalej. co chwila sprawdzać design.. kontaktować się z firmą która to będzie rzeźbić etc.  Jest masę spotkań gdzie cały czas trzeba coś zmieniać w projekcie... i tu też nie chodzi o felgi... to samo inne sprawy.. pamiętam jak musiałem projektować pewien element do yachtu.. to też praca była na miejscu musiałem polecieć wejść na yacht pomierzyć wszystko laserowym skanerem. omówić z klientem wszelkie sprawy etc.. i tyle. Takich ludzi jest masę..  po za tym na kanapie wygodnej tak sobie klapnąć czy w jakimś fajnym miejscu se klapnąć jest naprawde fajnie pracować... ja np też bardzo lubie pracować w klubie.. gdzie sobie siadam słucham dobrej muzy.. i sobie robie projekcik.

To samo.. jest np... gdy robiłem typowe animacje motion graph.. to też.. był trip do danego studia.. i siedzenie przy stole z całą agencją i robienie szkicu całej animacji i tak dalej pokazywania możliwości etc..

Obecnie.. mam w planach nowy typ workflowu... który będzie polegał na Stacjonarce w domu.. + ipad pro.. jako kontroler.. ale no jeszcze się zobaczy jak to wyjdzie w praktyce testowałem już ten workflow przez microsoft azure VM podczas kilku zleceń kiedy potrzebna była moc obliczeniowa. i było to całkiem spoczko... jedyny problem to licencje w takim wypadku dla tego.. planuje teraz to zbudować bardziej lokalnie.


Wszystko zależy czym konkretnie się zajmujesz.. co do interfaceu to ma on ogromne znaczenie... W jednych programach 17 cali wystarcza w zupełności w innych nawet 3 monitory to mało.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało to będzie pomocne, ale dołączam się do chóru, że laptop to nieporozumienie 🙂 Fakt, że jak człowiek urodził się na początku lat 80-tych, majstrując śrubokrętem, żeby wczytać grę z kasety magnetofonowej i wychował na blaszakach to nie jest do końca obiektywny, ale jednak praca na laptopie to będzie mordęga... Jeśli taki jest charakter pracy, laptop może się przydać jako wyświetlacz w terenie jak trzeba coś zaprezentować klientowi, ale wtedy wg mnie wystarczy jakakolwiek taniocha, która ogarnie wyświetlenie obrazka/filmu i połączenie z internetem. 

Co do parametrów, nawet jak na laptopa ekran 15,6" to może być mało. Kwestia matrycy połysk/mat to osobny temat - wolałbym dobrej jakości matową, ale widzę, że celujesz w ekran dotykowy i masz same połyski, więc wybór może być mniejszy. Praca na połyskliwym ekranie odpada. Osobiście zwróciłbym uwagę w pierwszej kolejności na lepszą kartę graficzną i dużo RAM, a później dobry procesor i jakiś super hiper szybki dysk twardy.

@Nezumi, racja jeśli chodzi o robienie grafiki to w podróży z różnych względów wcale tak łatwo i wygodnie się nie pracuje.

Edytowane przez alex3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek Jutrzenka Nie no, to mamy nie tylko inne gusta ale i potrzeby 😉 Ja teraz glownie rzezbie figurki pod druk 3D wiec zerowo potrzebuje mobilnosc. Z reszta cale zycie freelancuje z klientami spoza miejsca gdzie mieszkam wiec w ogole nie musze gdzies jezdzic do klientow. Co do pracy w klubie - no podziwiam. Szlag by mnie trafil 😄 Ale pelna zgoda co do tego ze "kazdemu wedlug potrzeb". U mnie lapek to pomylka, u Ciebie sprawa jak sie okazuje niezbedna. Kolezanka musi sobie sama odpowiedziec na pytanie co dla niej jest najwygodniejsze. A propos prockow - wlasnie dzis AMD zapowiedzialo nowe mobilne, fajnie sie prezentuja skubance.

@alex3d Ja sie jeszcze w koncu 70 urodzilem to dopiero mam spojrzenie skrzywione 😄 Takie osoby jak Maciek faktycznie potrzebuja tego lapka do pracy. Ale do uczenia sie 3D, zeby lezal na biurku przez wiekszosc czasu to wciaz wydaje mi sie nietrafione. No, ale co kto lubi. Znam goscia ktory kupil teraz procek Intela, slabszy a przy tym drozszy od Ryzena, bo "sie przyzwyczail do Intela"... Tak ze... Rozne sa potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nezumi napisał:

@Maciek Jutrzenka Nie no, to mamy nie tylko inne gusta ale i potrzeby 😉 Ja teraz glownie rzezbie figurki pod druk 3D wiec zerowo potrzebuje mobilnosc. Z reszta cale zycie freelancuje z klientami spoza miejsca gdzie mieszkam wiec w ogole nie musze gdzies jezdzic do klientow. Co do pracy w klubie - no podziwiam. Szlag by mnie trafil 😄 Ale pelna zgoda co do tego ze "kazdemu wedlug potrzeb". U mnie lapek to pomylka, u Ciebie sprawa jak sie okazuje niezbedna. Kolezanka musi sobie sama odpowiedziec na pytanie co dla niej jest najwygodniejsze. A propos prockow - wlasnie dzis AMD zapowiedzialo nowe mobilne, fajnie sie prezentuja skubance.

apropos AMD... ogladałem wczoraj na discordzie.. z innymi grafikami.. i no pogrom! Te nowe laptopy prezentują się świetnie... 8 rzdeniowy lapek za 790$ który jest wydajniejszy od PC'towej wersji i7 6 rdzeniowej i am in! Mega ciekaw jestem pozostałych laptopów... no i threadripper 64 rdzenie potęga.. jeden ziomek będzie kupował właśnie z discorda.. zazdraszczam mu xD

Więc generalnie Jeśli teraz miał bym coś sugerować to sugerowałbym się wstrzymaniem z zakupem laptopa i poczekał na nowe laptopy z prockami AMD 8 rdzeniowymi + Nvidia GPU RTX 2070

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek Jutrzenka No grubo jest 🙂 Ja rozumiem, ze tak sie mozna wstrzymywac, wstrzymywac i nigdy nic nie kupic, ale tu na prawde warto. Troche smieszny byl ten gimmick z wyswietlaczem na obudowie w jednym lapku, ale same procki super... Na threadrippera mnie nie stac. Byloby fajnie, ale no nie potrzebuje takiego potwora 🙂

Osobiscie teraz czekam na to czy Nvidia pozamiata w tym roku ze swoimi kartami Ampere tak jak mowia (50% szybbsze niby, tylko nie wiadomo w czym 😄 I przy nizszym poborze energii jeszcze.) Ale to dopiero pod koniec roku chyba. No i co w koncu bedzie z ta odpowiedzia AMD na RTX. Ludzilem sie ze na tej prezentacji cos juz wspomna... Na razie zostaje na swojej 1070. Jeszcze pociagnie z rok spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności