Skocz do zawartości

Unreal Engine 5.1 - tutoriale


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za news na głównej i wsparcie wszystkich! 🙂


Ten główny tutorial to tak bardziej techniczny i mało ciekawy dla kogoś kto zaczyna bo nie ma nawet za bardzo na co popatrzeć:) Poniżej trochę bardziej "widowiskowy", na dniach zrobię do niego jeszcze minimalny mały update żeby był bardziej kompletny 🙂 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry tutek!
will-ferrell-i-had-an-awesome-time.gif

@Destroyer Brachu! Brachu! Nom teraz jeszcze ten zestaw zakup
raper.webp.a3155abf3389165d1192084bfc1ef003.webp
i pokaż pysio na następnym materiale. Lajki poleco szerokim strumieniem niczym mleko z cyca krowy milki! 🐮
Wyobrażasz to sobie... rapowany tutek?! NO TAKIEGO to jeszcze nie ma na Jojtubach! DO dzieła! Czymam kciuki👍
😄 

Edytowane przez Mortom
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i następny tutek jako uzupełnienie do poprzedniego tym razem o podniesieniu i kontrolowaniu jakości efektu wolumetrycznego. 

 

@adek może dobrym pomysłem byłoby zmienić grafikę na głównej na coś bardziej atrakcyjnego niż prosty silnik w szarości 🙂 Trochę by to atrakcyjniej wyglądało 🙂 

z7PG7fG.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Mortom said:

To mówisz, kiedy zakładasz tego Patronite? 😉 
rabbit-bunny.gif

Już dawno założony, właściwie to od tego zacząłem 🙂 Jeszcze chwila, jeszcze moment i nie będę miał co z pieniondzami robić 🙂 

 

Muszę trochę bardziej aktywnie w social mediach podziałać ale nie wie jak tam się robi bo samo wrzucenie psota raz na 2 tygodnie to chyba za mało? Ma ktoś jakieś sensowne rady? 🙂 

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Destroyer napisał(a):

Już dawno założony, właściwie to od tego zacząłem 🙂 Jeszcze chwila, jeszcze moment i nie będę miał co z pieniondzami robić 🙂 

 

Muszę trochę bardziej aktywnie w social mediach podziałać ale nie wie jak tam się robi bo samo wrzucenie psota raz na 2 tygodnie to chyba za mało? Ma ktoś jakieś sensowne rady? 🙂 

SENSOWNA RADA:  W Social mediach umieszczaj posta więcej niż jeden raz na 2 tygodnie - raz może 2 razy na dzień ze zdjęciem swojego pysia i leciutkim watermarkiem dolara - aby odbiorca kojarzył cię z dobrobytem i aby słał pinądz!
NIE DZIĘKUJ! Fakturę za poradę podeślę jutro rano! 😉 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Mortom said:

SENSOWNA RADA:  W Social mediach umieszczaj posta więcej niż jeden raz na 2 tygodnie - raz może 2 razy na dzień ze zdjęciem swojego pysia i leciutkim watermarkiem dolara - aby odbiorca kojarzył cię z dobrobytem i aby słał pinądz!
NIE DZIĘKUJ! Fakturę za poradę podeślę jutro rano! 😉 

O no i to jest konkret rada! 🙂 Tak zrobię 

AU9Eram.jpg

 

Dobra nic, póki co idę na siłownie 🙂 

giphy.gif?cid=790b7611a4905e5832b15d5ac4

 

  • bogactwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damn! Nie ma jeszcze 100 subów. Staram się wrzucać systematycznie (co tydzień/co dwa). Tak żeby algorytm trochę się nauczył.

Opisy widziałem dajesz dobre (jest też podział filmu - super). 

Zastanawiam się jedynie czy na jednym kanale filmy po polsku i po angielsku to dobry pomysł czy przez to właśnie YT nie będzie promował dobrze filmów. 

Wydaje mi się, że polskie filmy są pewną perełką, ale liczba zainsteresowanych może być mała. Myślę, że angielski tutaj nie powinien być problemem i pytanie czy nie powinieneś przejść głównie na angielski (np. z napisami polskimi). 

Myślę, że potencjał jest niezły na anglojęzyczny kanał i to dobry początek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób koniecznie z tego jakieś krótkie shortsy, bo to YT teraz niesamowicie promuje. Do tego reelsy na IG i coś na Tik Toka, żeby ludzi z tych platfrom przekierowywać na swój kanał. Zawsze kombinuj tak, żeby z już nagranego materiału zrobić jak najwięcej różnych "produktów". Wtedy to wszystko się samo szybko napędza

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, adek napisał(a):

Shortsy z tego może dosłowanie nie, ale osobne filmy ala, krótkie porady tak. Jest kilka kanałów dev na których się to sprawdza. Ale shortsy są czymś osobnym - są tam proste porady, krótkie.  

Znaczy wiadomo, że dosłownie nie, trzeba to trochę przerobić. Robiąc je z takich tutków, np. traktowałbym je jako szybkie streszczenie dłuższej formy, które mogłoby zachęcić do obejrzenia pełnego tutoriala 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adek fakt 100 jeszcze nie ma, źródełko z max3d szybko wyschło
9W22YhU.jpg
Ale też te moje pierwsze tutki, w zasadzie wszystkie poza światłem wolumetrycznym są dość specyficzne, gdybym zrobił podstawy i jak zaimportowac modele z quixcel megascan i rozstawić po scenie to pewnie byłby bardziej mainstrem niż to co teraz jest 😛 A następny to będzie kompilowanie swojej wersji Unreala czyli jeszcze większa nisza 😄 Ale może potem zrobię coś bardziej dla ludzi i szerszego grona choć korci mnie nagrać o crypomatte, rener passach, renderowaniu i optymalizacji pod render ale to też będzie troszkę niszowe i bardziej pod cinematicki a nie szeroki gamedev więc tez nie liczę na zatrzęsienie zainteresowania 

Wiem, że najlepiej wrzucać coś co najmniej raz w tygodniu i postaram się tak robić przynajmniej przez jakiś czas dopóki wystarczy sił i może się trochę rozkręci 🙂 

I tez myślę, ze niepotrzebnie mieszam angielski z polskim na kanale. Teraz mam taki plan żeby nagrywać tylko po Polskui może umęczyć trochę subskrubcji a jak już będzie więcej filmików i przede wszystkim jak już sprawnie będzie mi szło nagrywanie, bo póki co nawet po Polsku trochę to zajmuje bo brak doświadczenia, trochę sięmęcze z nagrywaneim, z tym co powiedzieć, jak oborbić albo żeby głos był taki sam przez cały filmik bo jak nagram w kiku posiedzeniach to każdy jest inny :). Do tego będę miał już jakieś gotowe tempalte do filmów, wstawki z podpisami i całą resztę to powinno być łatwiej robić i w obcym języku bo teraz to z każdym elementem się trochę męczę i kombinuję a angielski to dodatkowy stres, zmienna i wymaga więcej czasu. 
Więc jak może polski kanał się rozkręci choć trochę to założę nowy po angielsku bez takiej historii jak ten tzn stare konto gdzie jest kilak filmikó do mayi sprzed grubo ponad dekady, 2 do modo równei stare, filmiki z houdini art challange sprzed 2 lat, potem długo długo nic i zaczynam robić tutki o Unrealu 😄 
Ale nie jest tak, że planowałem prowadzić jakikolwiek kanał, tak jakoś wyszło spontanicznie 😄 i tak spontanicznie może mi się też odechcieć szczególnie jak pojawi się jakieś dodatkowe zlecenie na boku i to już nie będzie czasu na nic innego, no ale zobaczymy 🙂 

I myślę, że jakbym poszedł w szerszy temat to ludzie zaczynający od gamedevu czy to od strony artystycznej czy tworzenia gier bardziej by mogli skorzystać i może by było większe zainteresowanie nie to co robię teraz tzn to czego potrzebuję i używam do pracy czyli bardziej gotowe cienamticki i stille z Unreala 🙂 

-

Ale mimo wszystko mam już duże osiągnięcie i moja kariera nieznanego jutjubra właśnie nabiera tempa i osiągnąłem znaczący i okrągły milestone tj okrągłe 69 subskrybnetów! Nice! 😄

0bL4PNL.jpg

Trzeba to jakoś uczcić ^^ 

A9IX1dd.png

 

 

18 hours ago, Araiel said:

Zrób koniecznie z tego jakieś krótkie shortsy, bo to YT teraz niesamowicie promuje. Do tego reelsy na IG i coś na Tik Toka, żeby ludzi z tych platfrom przekierowywać na swój kanał. Zawsze kombinuj tak, żeby z już nagranego materiału zrobić jak najwięcej różnych "produktów". Wtedy to wszystko się samo szybko napędza

Oj chyba masz z tym rację i to mnie boli 🙂

Ale można zrobić to bardziej jako trailer właściwego materiału niż streszczenie i może by siadło, np coś takiego 😉

 

Trzeba nad tym pomyśleć i zrobić jakiś tempalte do podobnych filmików i może małym kosztem dałoby się wyprodukować coś dodatkowego co może by trochę pomogło w promocji. 

 

Dzięki za rady! 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

News będzie wisial chwile na max3d więc troche bedzie pozycjonowanie podbijał myślę. Co do języka, i tak wkładasz dużo pracy więc nie wiem czy nie warto od razu wyjść na świat. Wydaje mi się, że zapotrzebowanie w Polsce nie jest duże.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, adek said:

News będzie wisial chwile na max3d więc troche bedzie pozycjonowanie podbijał myślę. Co do języka, i tak wkładasz dużo pracy więc nie wiem czy nie warto od razu wyjść na świat. Wydaje mi się, że zapotrzebowanie w Polsce nie jest duże.

No masz rację ale po Polsku pójdzie dużo sprawnej i szybciej niż nagrywać jeszcze po angielsku, zresztą i tak musze nagrywać lektora odzienie bo nawet jak ostatnio nagrałem całkiem nieźle w jednym podejściu i prawie by się nadało tak wrzucać to strasznie słychać stukanie w klawiaturę i pokrętło czy klikanie myszki więc jest nie do zaakceptowania 😕 

No i to konto jest z historią tzn widzę, że założone w 2013 a pierwsze rzeczy zacząłem wrzucać z rok temu, jest trochę do mayi, trochę do modo, potem hudini a teraz unreal, wiec to pewnie też przeszkadza niż gdybym miał świeże czyste konto i od razu regularnie wrzucał filmy w jednym języku i o jednej tematyce, bardziej uporządkowane a nie ja teraz jest trochę pomieszanych rzeczy. 

Chwilę ponagrywam jeszcze po polsku żeby szybciej wyrobić sobie jakiś nawyk i rutynę tak żeby za każdym razem nie kombinować i się zastanawiać jak to zrobić, jak zmontowąć itd. 🙂 Potem w "międzyczasie" przetłumaczę na angielski i wtedy może dobrym pomysłem byłoby by te wszystkie filmiki zacząć wrzucać na całkiem nowy kanał bardzo regularnie tak ze 2 razy w tygodniu na początku i podrzucać linki na angielskich grupach facebookowych jak unreal, 10k/Hours czy jakiś gamedev.

Nie wiem tak głośno myślę i nie uwzględniam tylko ile będzie z tym pracy przy tych śmiałych planach  😛 ale teraz dla odmiany coś planuję i o tym myślę a nie jak wtedy gdy zacząłem 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stukanie w klawiaturę czy myszkę imo jest akurat spoko, wtedy wiadomo, że tam po drugiej stronie siedzi żywy człowiek, a nie jakieś AI czy inne ciort wie co 😛 (chyba że tak nap*******sz, że nie słychać wypowiedzi no to wtedy chyba faktycznie warto to wyciszyć). By the way gratulacje i trzymam kciuki za rozwój kanału, fajnie podajesz wiedzę, krótko zwięźle i na temat. Czekam na więcej materiałów. Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, reminoir said:

Stukanie w klawiaturę czy myszkę imo jest akurat spoko, wtedy wiadomo, że tam po drugiej stronie siedzi żywy człowiek, a nie jakieś AI czy inne ciort wie co 😛 (chyba że tak nap*******sz, że nie słychać wypowiedzi no to wtedy chyba faktycznie warto to wyciszyć). By the way gratulacje i trzymam kciuki za rozwój kanału, fajnie podajesz wiedzę, krótko zwięźle i na temat. Czekam na więcej materiałów. Pozdro

Dzięki choć właśnie za mocno zbiera to stukanie w klawiaturę, mam Logitech K360 a nie mechanika ale i tak jest głośna a mikrofon blisko twarzy, ustawiony na zbieranie głównie z przodu ale i tak czasami mocno słychać stukanie i za mocno się to przebija, ba nawet czasem słychać jak myszkę przesuwam a co dopiero kliknięcia czy rolkę 🙂 Przydałby się jakis mikrofon bardzo kierunkowy to bym go sobie odstawił od twarzy i by mi nie zasłaniał klawiatury i monitora 🙂 Zapytałem niedawno jednego youtubera jakiego używa mikrofonu w studio bo fajny dźwięk i podał mi jakiś model za 7 tys funtów, no to ja się jeszce pomęcze trocheze swoim 😄

Tak to brzmi na surówce, no moim zdaniem się nie nadaje do ludzi, nawet szuranie myszki słychać 😛 

Blisko temu do tego tylko mniej pisałem akurat 🙂 

 

Pewnie by się dało zmniejszyć czułość mikrofonu ale wtedy bym musiał głośnej mówić a czasem nagrywam w nocy więc nie chce przeszkadzać dlatego tak cichutko szepczę do mikrofonu 😛 

--

 

A tak poza tym to kilka dni temu zdobyłem jakiś lifetime achievment na kanale 😛 

wMwd5bD.jpg

 

I nawet jakiś wojskowy mnie zasubskrybował 😛 

RskUGmE.jpg

 

Dziękuję Panu za służbę dla naszego kraju, dzięki Panu ten kraj istnieje i jest na co narzekać a tak to by była bieda z tematem 🙂

Czołem żołnierzu! 😉

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
  • kekw 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extra, dalem suba i bede zagladal. Powodzenia!

Ps,

Dawaj ten film o cryptommate bo co bym nie robil za nic to nie dziala jak trzeba w nuke 😞

Ps 2,

Zgadzam sie z Adkiem, szedlbym od poczatku w angielski, po prostu wiekszy 'rynek'

 

Edytowane przez Pionier
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Pionier said:

Extra, dalem suba i bede zagladal. Powodzenia!

Ps,

Dawaj ten film o cryptommate bo co bym nie robil za nic to nie dziala jak trzeba w nuke 😞

Ps 2,

Zgadzam sie z Adkiem, szedlbym od poczatku w angielski, po prostu wiekszy 'rynek'

 

 

Dzięki 🙂 

Wiem, że po angielsku miałoby większe zasięgi ale i tak mam za mało czasu żeby po polsku się wyrabiać a spać kiedyś trzeba 😛 

A co do cryptomatter to w UE działą to tak jakby chciało a nie moglo, nie działa z głębią ostrośic czy motion blurem i nie ma tak jak kalsycznych softach że w crypto jest nawet maska odbitych czy załamanych obiektów w szkle czy lustrze wiec to takie se jest 🙂 No i z Nuke nie korzystam więc i w tym też za bardzo nie pomogę 🙂 Ale pomyślę 🙂

Wrzuciłem kolejny filmik o ulepszonej wersji Unreala od Nvidii która ma kilka dodatkowych opcji w stosunku do standardowej. Proces prosty ale trochę trwa.

 

A tutaj sneak peak i teaser na zachętę 🙂

 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Destroyer napisał:

 

Dzięki 🙂 

Wiem, że po angielsku miałoby większe zasięgi ale i tak mam za mało czasu żeby po polsku się wyrabiać a spać kiedyś trzeba 😛 

A co do cryptomatter to w UE działą to tak jakby chciało a nie moglo, nie działa z głębią ostrośic czy motion blurem i nie ma tak jak kalsycznych softach że w crypto jest nawet maska odbitych czy załamanych obiektów w szkle czy lustrze wiec to takie se jest 🙂 No i z Nuke nie korzystam więc i w tym też za bardzo nie pomogę 🙂 Ale pomyślę 🙂

Wrzuciłem kolejny filmik o ulepszonej wersji Unreala od Nvidi, proces prosty ale trochę trwa i ma kilka dodatkowych opcji w stosunku do standardowej.

 

A tutaj sneak peak i teaser na zachętę 🙂

 

 

 

super robota zlociutki 🙂 

 

moge Ci cos doradzic? 🙂  jedna rzecz? 😄 pls? 😄

kup to: https://www.amazon.pl/Logitech-Streamingu-Technologia-Ekskluzywne-Wykończenie/dp/B002VA464S

bardzo bardzo bardzo polecam ten model 🙂 dziala naprawde dobrze

 

podziekujesz pozniej 🙂

i nie anuluje tylko analauje, bardzo wazne!!111

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KLICEK specjalnie dla Ciebie poświęciłem się i kupiłem! 

2 lata temu w czasach pandemicznych 😛 Wtedy to był towar nieco deficytowy więc i cena nie taka niska jak teraz ale dobra jakość dźwięku i obrazu przy pracy zdalnej jest tak samo ważna jak schludny i czysty wygląd przy pracy na miejscu i określa szacunek dal rozmówcy 🙂  

Mój setup nieznanego jutjubera wygląda tak, to chyba nie wina sprzętu tylko operatora 🙂 

Czarne Blue Yeti z czapką z pianki tłumiącą głoski wybuchowe zawieszony na koszyku antywibracyjnym, tarcza akustyczna za mikrofonem i pop filr z przodu na gęsiej szyi 🙂

t2bXXUV.jpg

wio6fz0.jpg

Mikrofon ustawiony na zbieranie dźwięku z przodu a input gain na połowę, teraz nawet jeszcze trochę zmniejszyłem. 

o8tvEgR.jpg

W G Hub zmniejszyłem reduckę szumów i nastawy kompresora bo wcześniej bardzo mi ścinało początek wypowiedzi albo cichsze głoski czy wypowiedzi.

 

Teraz jak słucham tego filmiku na głośnikach to głos brzmi dużo gorzej niż na słuchawkach Q35, one mają jakiś tam swój własny wbudowany equlizer więc dziady przekłamują 😕 

Już nawet ta surówka z poprzedniego mojego postu co wrzuciłem sam dźwięk brzmi lepiej niż z filmu 😕 Tylko w adacity według jakiegoś tutoriala do "masteringu" wyrównałem głośność nagrania żeby nie było raz głośna a raz cicho, jakiś limiter i kompresor a potem w davinci dodałem jakiś voice i dialog procesor co tłumi głoski s, wybuchowe, buczenie i takie tam i gdzieś po drodze coś się popsuło i będzie trzeba to trochę poprawić i chyba jakieś słuchawki na kablu do takiej pracy podpinać żeby nie przekłamywały dźwięku bo różnica jest duża 😕 Krucze trzeba kupić monitory studyjne za 50tys do odsłuchu muzyki 😄

 

Niedawno pojawiły mi się statystki więc chyba mogę się witać słowami "For my male audience" 😛 

PSzZbqC.jpgB5AsNxe.jpg

Chłopy między 35 a 45 rokiem życia czyli sama śmietanka 🙂 

A dugą najpopularniejszą grupą to Filipińczycy 🙂

VUUsnIF.jpg

 

 

 

Edytowane przez Destroyer
  • kekw 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, KLICEK said:

elegancko, szybki jestes 😄 no powiem Ci ze jak masz takiego mikrofona, to bardzo dziwne ze taka jakosc dzwieku Ci wychodzi... nie wrzuciles nim jak dostales feedback? xd

coś pokiełbasiłem i tyle 😛 sprzęt to nie wszytko bo trzeba umieć go używać 🙂

tak samo jak to że mam taki oto item do montażu

tNvPNwX.jpg

a to że ani razu go nie użyłem to już inna sprawa, kupiłem bo był na promocji jak kupowałem licencje davinci wiec wziąłem i dostałem jeszcze gratis firmową maseczkę bo pandemia akurat była 😛 

  • kekw 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, KLICEK said:

robie tak samo xD XD XD XD o promka, nie potrzebuje tego whuj, wezme!

też tak czasem mam, np czarny piątek, gupi nie jestem, oszukać się nie dam, nie nabiorą mnie, mondry w głowe 

giphy.gif?cid=ecf05e474xita746ybubthaxpx

Tydzień po czarnym piątku

Ale zaoszczędziłem! Jestem prawdziwym pierwotnym łowcą? Teraz tylko głodówka dla zdrowotności do wypłaty, w sumie to i tak nie jestem głodny 🙂 

l4SzyDB.jpg

  • kekw 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/14/2023 at 9:13 PM, Destroyer said:

 

co do cryptomatter to w UE działą to tak jakby chciało a nie moglo,

 

Obejrzalem wszytko o UE co masz na razie na kanale i widze ze nie tylko ja mam takie wrazenie ze wiele rzeczy w nim jest delikatnie mowiac tak jak napisales.

Poboczne pytanie, z czego sie uczyles i dlaczego w ogole idziesz w UE?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Pionier said:

Obejrzalem wszytko o UE co masz na razie na kanale i widze ze nie tylko ja mam takie wrazenie ze wiele rzeczy w nim jest delikatnie mowiac tak jak napisales.

Poboczne pytanie, z czego sie uczyles i dlaczego w ogole idziesz w UE?

 

Mniej więcej jak to podsumowałem w niemal pierwszym filmiku 😉 

Niestety bardzo widać, że był to silnik do gier który trochę przystosowali to innych produkcji i nie do końca sobie radzi z wieloma rzeczami, tak jak zbrush 😛 Jest to taka sklejka róznych technologii i pluginów, w menu plugins jest już niemal pół tysiąca opcji do włączenia, w wielu meisjcach widać że mocno niedomaga i nie był pomyślany do takiego użycia. Sam outliner jest paskudnie prymitywny i nieporęczny, hierarchia obiektów, importowanie hierarchii i obiektów z pivotami, animowanie w sequencerze, to co sequencer wyświetla i jak działa, jak masz efekty realtime to nie masz podglądu dopóki nie puścisz redneru albo uruchomisz level. Nic nie jest deterministyczne więc jak zrzucisz cośza pomocą fizyki to za każdym razme poleci inaczej. Tak samo jak wyrenderujesz 100 klatek a potem będziesz chciał kolejne 50 to jeśli masz jakieś takie realtimowe efekty, cząsteczki, blueprinty działające w realtimie to nie będą się łączyły. Jak chcesz wyższą jakos renderingu to już czas nie jest nawet w okolicy realtime, trzeba strasznie kombinować a i tak możesz trafić na ścianę bo efekty są projektowane pod realtime a nie jakość. Jak podbijesz jakość to moze sieokaząć ze nawet do realtywnie prostej sceny i 24 Gb będzie za mało a jakość nadal będzie gdzieś kulała i już tradycyjny renderer gpu by sobie poradził i szybciej i lepeij🙂 
Do tego bugi z samym interface i wyświetlaniem, czasem np nastawy Movie Render Queue się resetuja jeśli były załadowane z pliku i zmodyfikowane. Viewport się nie aktualizuje poprawnie albo pojawiają się błędy wyświetlania i trzeba program resetować, do tego oczywiście wszechobecne kompilowanie i ociężałość i opasłość całego programu 🙂 

Dużo jest takich rzeczy co fajnie wygląda na prezentacjach ale w życiu już się nie broni i widać ograniczenia co irytuje bo idąc z tradycyjnego programu 3d to coś boli i uwiera na każdym kroku, nawet gizmo to rotacji mnie denerwuje😛 

A uczę się ze skillshare, udemy, youtube i fora unreala i redita jak mnie google tam zaprowadzi i czasem mozna znaleźć ciekawe informacje któych na youtubie nie ma. No i dokumentacja - ale ona też bardzo często jest nieaktualna tylko zmienili numerek na 5.1 i masz to samo ale już niekoniecznie ma to sens, np ustawienia renderów i komend do wyższej jakości mają komendy które nie mają żadnego znaczenia przy renderowaniu lumenem a o lumenie nic nie piszą i trzeba szukać tych informacji po forach albo samemu eksperymentować i zgadywać co się może przydać. Jest to trochę frustrujące i masa lduzi robi coś na oślep, i czasami jak dostaniesz pomoc od kogoś to potrafi to bardzo mocno skierowąc w złą stronę, np ktos mi poelcił dać nastawy w renderze na 32 sampel spatial i 64 temporal co daje 2048 sampli na klatkę a i tak błędy w rednerowaniu wynikały z czego innego a render kaltki trwał już chyba dłużej niż w tradycyjnym rendererze gpu 🙂 Jest dziko i partyzantka z nauką i używaniem jak juzsię komuś coś uda i działa to trzyam siętych ustawień mimo że niekoniecznie mają sens i nie są najepsze 🙂 

 

A uczę się UE bo hype i rekalma to raz, a dwa i ważneijsze to klieci chą, bo chieliby sobie też sami rednery porobić, tzn przygotuję sceny, animację i renderya potem oni jak będą potrzebowali to też sobie coś zrobią i będą mieli poczucie, że też robią coś pożytecznego poza przerzucaniem meilami i meetingami  🙂 UE jest darmowy a reklam jest super i wszystko wydaje się takie łatwe, proste, szybkie i dobrej jakości dlatego ludzie co się nie do końca na tym znają też się na to rzucają a potem czasem jest płacz 😛 

 

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Nezumi said:

Twoje filmiki upewnily mnie, ze nie chce miec z tym softem nic wspolnego 😄

Wiesz, chyba słusznie 😛 Jak taki Marmoset wystarcza to mimo, że nie jest darmowy to jest super lekki szybki, nie kompiluje, nie stwarza problemów na każdym kroku, niemal plug and play 🙂 UE ma oczywiście masę zalet, żeby nie było, że tylko narzekam i biadolę ale jak to zwykle bywa w prezentacjach jest to dużo prostsze i ładniejsze niż w rzeczywistość 🙂 Jak po latach już się nauczysz wszystkiego, będziesz miał bazę materiałów, narzędzi, tricków i assetów to powinna być przyjemność z używania ale kto ma na to czas i ochotę? 😛 

Jak nie masz wyboru jak ja to zaciskasz zęby i brniesz dalej 🙂 Co najlepsze jak to zwykle bywa early adopters maja najgorzej, bo za pół roku, za rok będzie szybciej, ławiej i bardziej bezproblemowo i tak samo będzie można powiedzieć w dowolnym momencie i chyba o każdym programie więć wystarczy poczkeać tak jak na naszego pana i zbawcę bledera indystry standrad 😛 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas we firmie była kiedyś taka wymiana zdań z Epiciem gdzie sami przyznali, że UE5 nie jest w ogóle production ready i jeszcze długo nie będzie xD i to jest raz. A po drugie to to co jest teraz wrzucane do internetów, że to tylko kilka razy kliknąć wystarczy i już jest cud, miód i orzeszki to i tak o kant tyłka potłuc bo w rzeczywistości to zazwyczaj po drodze tyle schodów i różnych bugów z dvpy, że czasami ręce opadają. Najlepsze, że niektóre błędy które były zgłaszane lata temu nadal są nie ruszone, ale za to tona nowych ficzerów dochodzi regularnie 😛 trochę jak z Blenderem🤔 co za przypadek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, reminoir said:

u nas we firmie była kiedyś taka wymiana zdań z Epiciem gdzie sami przyznali, że UE5 nie jest w ogóle production ready i jeszcze długo nie będzie xD i to jest raz. A po drugie to to co jest teraz wrzucane do internetów, że to tylko kilka razy kliknąć wystarczy i już jest cud, miód i orzeszki to i tak o kant tyłka potłuc bo w rzeczywistości to zazwyczaj po drodze tyle schodów i różnych bugów z dvpy, że czasami ręce opadają. Najlepsze, że niektóre błędy które były zgłaszane lata temu nadal są nie ruszone, ale za to tona nowych ficzerów dochodzi regularnie 😛 trochę jak z Blenderem🤔 co za przypadek

Dokładnie błędy są w wielu miejscach a jak nie błędy to działanie niektórych części interface czy decyzje projektowe są dość surowe i czasem dyskusyjne 🙂 

Albo potrzebujesz otworzyć projekt sprzed miesiąca czy dwóch na szybko i wyrzucić jedne screen i wita cię opcja przekompilowane wszystkiego i ze 2 godzinki sobie poczekasz 🙂 Jak zaimportujesz sobie kila paczek modeli a używasz tylko garstki to i tak wszystkie muszą się przekompilować 😕 

L8tKAVj.jpg

 

Albo robisz sobie radośnie aniamcje1080p, klient chciał nieco większe rendery statycznie i też ok ale potem przychodzi informacja że potrzeba bardzo dużje rozdzielczości do druku 11-12tys px 😄 i to jest już radośnie bo przy dużej rodziałce np 8k już są babolce z wyświetlaniem i trochę zaczyna mielić, np takie artefakty, pewnie dałoby się to poprawić podbijając nastawy ale w viewporice ich nie widać więc trzeba za każdym razem renderować i godzinki lecą zanim się coś wykomponuje, jeżeli w ogóle się da bo można trafić na ścianę. 

crd7PTL.jpg 9wvnAgm.jpg

Ale gorsze jest to, GI się kończy przy rozdzielczości 8k i każda rozdziałki powyżej tej rozdzielczości jest bez gi z ostrym cięciem 🙂 Mozę to być wina małej ilości Vramu więc albo 3090 z nvlinkiem bo w serii 4000 niestety już zabrali tę możliwość bo trzeba napędzać sprzedaż profesjonalnych kart graficznych 😕 

7CkC9U6.jpg

 

W standardowych renderarach gpu czy cpu takich atrakcji nie będzie, zrenderujesz sobie w częściach i skleisz w photoshopie albo nawet całość przemieli, będzie mieliło ale w końcu da radę a tutaj to już mocne proszenie się o kłopoty. 

No te świetne rzeczy co ludzie pokazują, świetne rzeczy ludzie robią w blenderze czy nawet w mspaint potrafią namalować dzieło sztuki, da się ale niekoniecznie jest to proste 🙂 O ile w zwykłym programie wiele rzeczy jak musisz to pokręcisz suwakami, opcjami i jesteś w stanie osiągnąć dużo to w UE często już trzeba mieć specjalistyczny shader czy system a jak nie potrafisz go napisać bo i skąd, jesteś artystą a nie programistą to musisz kupić, potem coś innego co daje lepszą jakość w stosunku do podstawowej funkcjonalności i już setki jak nie tysiące złotych lecą na ten darmowy soft 😛 

Jest sporo takich zderzeń z rzeczywistością i reakcja jest taka 

eYIGxK5.jpg

6 hours ago, reminoir said:

Najlepsze, że niektóre błędy które były zgłaszane lata temu nadal są nie ruszone, ale za to tona nowych ficzerów dochodzi regularnie

Tak jest chyba w każdym sofcie, w mayi to samo już czasem jest bardziej prawdopodobne że jakiś sytem zastąpią nowym niż naprawią w nim to co jest zepsute 🙂 No i z tą toną nowości co roku to tez gorzej 😛 

 

 

 

 

 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą żeńską publicznością to już przesadziłeś... daje Unsuba! 😉 Żeby tak jawnie występować przeciw jedynemu słusznemu i nikomu nie szkodzącemu patriarchatowi ! SZEJM 🔔 SZEJM 🔔 
😄 

 

Edytowane przez Mortom
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mortom bo jutjub mi mówi, że dziewczęta mnie oglądajom, i to blisko połowa audiencji!?

BlQzCfp.jpg

Nie bardzo chce mi się w to wierzyć bo w internetach nie ma dziewcząt  

dziQsdx.jpg

 

Miałem upublicznić ten filmik ok 18 a tymczasem ja o 20 😄 

D620ecl.jpg

 

Wiek audiencji się trochę rozszerzył w obie strony i starsze osoby w większości 🙂 

piSLOSD.jpg

A Filipińczycy w natarciu 😄 I nawet plemion germańskie się załapały do statystyk 🙂 

5YRRBUQ.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
  • kekw 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka shortów na próbę na tego youtuba niestety nie można zmieniać głównych obrazków do nich a te wybrane automatycznie zdecydowanie nie zachęcają do oglądania 🙂 Szaleństwa moim przypadku to nie robią, ten pierwszy jeszcze ktoś obejrzał ale drugiego prawie nikt, chyba trochę nie ten target na takie shorty 🙂 

 vPwE2P5.jpg

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście shortów unikam jak mogę... nie cierpię tego tiktokowego małpiszowania 🙂 
No ale idę dać lajka 🙂 przecież jakkoś trzeba zasłużyć na ten czyściec przynajmniej 😄 
Jak Św. Piotr przy bramie do raju zapyta" Co ty tu robisz bałwanie?" to mu odpowiem: "Dawałem jaki na youtubie" - wtedy od się uśmiechnie, skinie głową i radosnym głosem oznajmi: "Bracie wejdź, to co zrobiłeś było piękne i dobre. Mamy dla ciebie etat lajkowacza. W niebie też mamy youtuba ALE BEZ REKLAM!" xD Przecież tak będzie? Prawda? PRAWDA?!

Edytowane przez Mortom
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tych shortów też nie mogę się przyzwyczaić. I trochę to mylące było, że pojawia się kropeczka przy subskrybcji ja wchodzę w kanał i się dziwię czemu ta kropeczka jest skoro nie ma nowego filmu a tu jest ....z tym, że short. Jak będą to tak rzeczowe kwestie jak odchudzenie instalki to zacznę i tam zaglądać. Cóż trzeba iść z duchem czasu 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Mortom said:

Osobiście shortów unikam jak mogę... nie cierpię tego tiktokowego małpiszowania 🙂

Trochę jak ja 😛 Ale teraz chyba każdy kanał wrzuca co chwilę jakiegoś shorta tyle, że w większości to są mało przydatne i na odwal choć i zdarzają się wyjątki i coś można na szybko się nauczyć ale pionowy format i do tego max 60 sekund i bez możliwości przeskakiwania jest bardzo odrzucający ;/  

15 minutes ago, natas said:

Ja do tych shortów też nie mogę się przyzwyczaić. I trochę to mylące było, że pojawia się kropeczka przy subskrybcji ja wchodzę w kanał i się dziwię czemu ta kropeczka jest skoro nie ma nowego filmu a tu jest ....z tym, że short. Jak będą to tak rzeczowe kwestie jak odchudzenie instalki to zacznę i tam zaglądać. Cóż trzeba iść z duchem czasu 🙂

Dzięki, jeśli będę nadal robił takie shorty to właśnie szybkie porady i dużym skrócie bo w sumie inaczej się nie da 🙂 No i oprócz tego to zwykłe filmiki czasem na ten sam temat ale już bez pośpiechu i w normalnym formacie 🙂  

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te shorty to chyba wymyślono po to, żeby masowo jeden za drugim przeglądać filmy z buldogami albo jak dziewczęta tańczą ten ich shuffle taniec 😄 brak możliwości przewijania bez sensu ale masoni co to wymyślili pewnie wiedzą lepiej. Anyway takie szybkie tipy jak ten z cieniem albo myk z oszczędzaniem miejsca na dysku to może być złoto, więcej takich informacyj poproszę👍

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reminoir Shorty są krótsze w produkcji i na nagranie angielskiego schodzi ze 20 min a nie 4 godziny więc jakoś można się wyrobić w napiętym harmonogramie dnia 🙂 ale bardzo ciężko się zmieścić w tej minucie i trzeba pędzić i do tego jeszcze pion 😕 

W ogóle to zauważyłem taką ciekawostkę, że w niedziele po ok 12-14 godzinach snu, wypoczęty i najedzony, zrelaksowany nagrałem shorta o instalce to aż kolega powiedział, że super głos wyszedł a nic specjalnego nie robiłem i surówka prawie była idealna a jak po 8 godzinach pracy i niedosypiając coś trzeba nagrać to dwóch zdań nie mogę nagrać żeby nie pojawiła się chrypa, trzeba odchrząknąć, powtórzyć a i sam głos jest dużo groszy, suchy, płytki i pusty 😕 

Mamusie, oszukasz, tatusia oszukasz ale natury nie oszukasz jak jesteś wrakiem żyjącym na oparach energii to to jednak będzie widać 🙂 

 

 

Poza tym 96 subów to odwróciłem liczbę o 180 stopni z milestonem 69 i jest 🙂 

0bL4PNL.jpg

Edytowane przez Destroyer
  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechciałem ci tego przepitego głosu wypominać, pewnie człowiek z Ciebie zapracowany no i nie chciałem być nie uprzejmy! 🙂 ale jak widzę że umisz ładnie mówić bez "kaca" w głosie, no to sam sobie na siebie to sprowadziłeś! I teraz proszę o głos bez przepicia! 😉 
#odstawkufla 😜
 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Mortom said:

I teraz proszę o głos bez przepicia! 😉 
#odstawkufla 😜
 

Po co brudzić kufel, potem będzie trzeba myć. Lepiej kupić małpkę na dobre rozpoczęcie dnia zanim zacznie się czytać meile z poprawkami, zagryzam cebulą i myślałem, że nie będzie widać 🙂

OktVakh.jpg

 

Ale serio chłopaki...

hrjX3d0.jpg

😄 

Edytowane przez Destroyer
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Destro że idziesz grubo! Coś jak ja, jak teść mojego brata poczęstował bimbrem własnej produkcji. Znaczy to miał być BIMBER! ALE okazało się że to czyściutki spirytus! Mordę mi wypalało, w środku czułem jak by mi kto węgla do bandziocha naładował i podpalił, ale pan teściu nawet się nie skrzywił i częstował serdecznie... szczęście że bratowa w trakcie DEGUSTACJI zapytała skąd ten trunek. Bo czuję że jeszcze parę kolejek i z nadmiaru zgromadzonej energii wyleciałbym na orbitę 😛 Taki SpaceX jeszcze zanim było to modne! Już nie wspomnę co się działo na drugi dzień!
Z tą cebulą to dobry pomysł ale jedna wystarczy! No chyba że bardzo lubisz 🙂 Ja tam wole czosnek ale czytałem (o dziwo) że cebula lepsza! Ciekaw jestem jak dużo gości masz po takim posiłku? 😄 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności