Jump to content
Tom

Ile za wizualizację?

Recommended Posts

Szanowni forumowicze...

Ile bierzecie za wykonanie wizualizacji architektonicznej... jakie obowiązują stawki???

Chodzi mi o sposób wyceny wizualizacji na podstawie planów 2D.

ta kwestja byla poruszana 136246 razy tak samo w tym dziale jak i w innych ...

poruszany temat byl.. ale nadal ludzie nie wiedza co i jak.. przydalby sie jakis przyklejony temat na poczatku forum..

Kolega bierze za wizualizacje pracy magisterskiej obiektu do prac magisterskich po ok 700zl (cena w Bialymstoku), i zeby nie bylo ze 700 zl to duzo.. to ma sporo zamowien.. i ludzie cenia ta prace na 700 zl ( oczywiscie uzywa GI and so on).

Dziwi mnie tylko ze biura architektoniczne nie maja grafikow z umiejatnosciami pracy na rendererach typu vray, mental ray itd. (zwykle) tylko kombinuja accurenderami i innymi rzeczami.. majac stara kadre ktora tylko to umie.. (pomijam fakt legalnosci i ze nie maja kasy na licencje.... ale w koncu TO JEST PRZYSZLOSC)

a tu 500m dalej wydzial architektury , na ktorym bez znajomosci MAXa, a powoli i GI to z czlowieka sie smieja.. i trzeba byc na czasie.. zeby przetrwac..

Ale jak sie zajdzie do biura arch. z zapytaniem o prace, chociazby zeby wizualki robic (cokolwiek) to czlowieka na zbity pysk wyrzucaja mimo ze widac ze wizualki robia na nich jakies wrazenie!!!

Moze to ta cena.. biurze arch. za wizualki duzo sie nie zarobi.. ale wystarczy byc freelancerem i trafic na oddanie prac magisterskich i 3000zl (za 4 wizualki) mozna zgarnac za miesiac!!!

Czyzby studentow bylo stac na dobre wizualki a architekotw a co za nimi idzie inwestorow juz NIE???? (nawet za extra doplatke - za dobra wizualke np 500zl ?)

Pozdrawiam

Studencik z Bialegostoku...

PENNY:)

czesto jest troche inaczej ...

same biura skupiaja sie raczej na modelowaniu i pozniejszym redneringu i u nich ceni sie czas ... gdzie w artlantisie render trwa kilka sek. i konfiguracja nie jest trudna to w vrayu czy innych renderach jest juz inaczej ...

owszem ... jest tak jak mowisz Penny ... i mnie tez to boli ze tego sie nie ceni ...

zrobienie dobrej wizualki jest cholernie trudne a czesto kaczy sie ta kariera na freelancerstwie ...

powoli wychodzą rednery jak ja to nazywam (aparaty) ... jak maxwell gdzie setup takiego bedzie sie kierowal w strone ustawien materialow i kliknieciem na render ...

takze uwazam ze taki watek powinno sie przykleic ...

hehe ... Sherifie no wiem ze autor opisal to zbyt ogolnie ...

ale miejsce na takie dyskusje bylo by przydatne ... lepsze niz tworzyc nowy watek do kazdych pytan ... ale ja na to nie bede naciskał ... ;]

effendi - opisz w szczegolach co chcesz wiedziec ... jakie projekty ... z modelowaniem czy bez ... jakie typy viz (outdoor , indoor , semi-outdoor )

jesli mozesz to podaj linka do swoich prac ... w ile mozesz wyrobic z taką wizką ktora opiszesz ... itp ...

Dzięki za informacje...

Na codzień zajmuję się projektowaniem i wizualizacją stoisk wystawienniczych. Ta pracka wpadła przypadkiem - a ja zupełnie nie siedzę w tym temacie.

Wizualizacja ma powstać na podstawie AutoCADowskich planów obiektu w 2D.

Obiektem jest zakład przetwórstwa czegoś tam...

Temat wycen jest dosc ciekawy i tez chcialbym tutaj sie dowiedziec, jakie sa cenniki (oczywiscie mniej wiecej lub w jakichs przedzialach).

Mnie interesuja przedzialy cenowe, w jakich ksztaltuje sie wykonanie wizualizacji z gotowych, dostarczonych w 3D obiektow, np. z ArchiCADa? Zatem praca ogranicza sie do nalozenia materialow i oswietlenia sceny oraz renderingu. Przypuscmy, ze chodzi o wnetrze i zewnetrze domu.

Wycena wizualizacji to bardzo rozległy temat... cena zależy od wielu czynników, jednak jeśli ktoś czuje się naprawdę mocny i wie, że to co robi jest naprawdę dobre, nie powinien mieć skrupułów przy wycenie...

Effendi... to cała hala produkcyjna, nie krępuj się:P

Z tego co wyczytalem dotychczas nikt nie poruszył wycen za wizualki (a w moim przypadku za modele) na zachodzie.

Wlasnie tak sie składa ze pracuje dla amerykanskiej firmy zajmujacej sie przygotowywaniem wizualizacji dla developerów, ludzi chcacych wybudowac sobie dom, dla instytucji religijnych itd. Dodam ze pracuje jako freelancer siedzac w domu przy komputerze, nie posiadam wykształcenia wyższego w dziedzinie architektury (chyba istotne).

Wiec przejdzmy do rzeczy, wynagrodzenie ktore otrzymuje za wykonanie np. pojedynczego dwu piętrowego domu (tylko obiekt) to około 800$ za model.

Dodam ze takich projektów otrzymuje średnio 3-4 (a jak to bylo w marcu nawet 5) w miesiącu.

Tyle odemnie...

Pozdrawiam

Nie chce mi się wierzyć Bonifatz, ale jak to prawda to zazdroszcze. Ja nie cienie zbyt wysoko: np. blok mieszkalny-dość mocno rozrzeźbiony, bez textur i pluginowych świateł (tak chce mój stały klient), tylko model z parkingiem i dojazdami ok. 500zł.

A co do ludzi robiących wizualki w biurach arch. to właśnie jestem jednym z nich. Nie do końca jest tak jak ktoś mówił że nie dba sie o wizualki.

siwy... nie mam interesu we wprowadzaniu ludzi w błąd :] ... mialem okazje tak jak ty pracować dla ludzi z polski i stwierdzam jednoznacznie ze tutaj nie płaci sie ludziom nalezytych pieniedzy. Bo trzasnąc sobie chatke w dowolnym programie 3d to moze potrafi wiekszosc ludzi zajmujacej sie 3d, ale tworzac ja w oparciu o plany (jak wspomniales w innym kątku), które maja czasem błędy ktore trzeba umiec zauważyc, skonsultowac i poprawic, to sprawa przestaje byc kolorowa (i jeszcze zrobic to po angielsku czy niemiecku).

Sam musisz przyznac ze to nie jest łatwe (patrzac z perspektywy czasu oczywiscie...). Aha i jeszcze chcialbym na tym przykładzie pokazac ze nie trzeba byc wykształconym w tym kierunku zeby robic takie rzeczy, trzeba tylko wiedziec co i jak... jak by ktos sie pytał studiuje politologie.

Racja. Należytych sie nie płaci, ale cieżko jest dotrzeć bezpośrednio do klienta za granicą. Trzeba znać dobrze język. Ja robie sporo wizek za granice, ale zawsze przez pośredników (niestety). Jednak polska kasa i tak jak na nasze zarobki a tym bardziej na studencką kieszeń jest niezła, a wiem że są ludzie którzy zgodziliby się robić to i za pół ceny (kiedy nie mają nic do roboty albo kiedy dopiero zaczynają na tym zarabiać).

Trzeba czasem pobawić się w marketingowca i negocjować ceny.

Za model 3d biore od 1000 do 1800 PLN w zaleznosci od stopnia skomplikowania.

Dodatkowo za kazde ujecie 300-400 PLN.

Orientujac sie w cenach na rynku uwazam, ze ceny mam niewygorowane.

Pracuje w Warszawie na swoim.

P.S. Brawo Bonifatz. Tak to powinno wygladac.

Dzieki Pyro! Mysle ze narazie w polsce nie jest mozliwe zeby dostawac dobre pieniadze za prace ktora nie jest prosta. Moze niedlugo sie to zmieni, wszystko w naszych rekach.

Bonifatz mógłbyś pokazać którąś ze swoich wizek, najlepiej tą za 800$,

please!!

heh Mhsf co myslisz ze bedzie mega realistyczna i za to sie bierze 800$ poprostu w innych krajach sa takie ceny PROSTEE. JA moge ci podac duzo stron Niemieckich tak kisznych ze glowa boli a facio bral za nie od 4 do 5 tys marek !!!!!!!!!

wiem jak jest, sam widziałem polskie wnętrza za około 1000, bez GI, renderowane w jakimś scanlajnie, kamera była powyginnana ogólnie zalatywało to PRLem, tyle że wszystko sie odbijało hehe

ja sugerowałbym żeby stworzyć topika czy jak to sie tam wabi w dziale architekci, gdize każdy mógłby wraz z innymi forumowiczami ustalić cene wizualizacji, wydaje mi się że dużo osób ma z tym problem i przez to dużo traci