Skocz do zawartości

FOTOGRAFIA: galeria zdjęć


Vorek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

[lol] zadni profesjonalni ;) tylko w fotografi i nietylko jest podzial na 3 no i zalecane jest zeby takie rzeczy jak linia horyzontu czy tez inne tego typu punkty przechodzily przez 1/3 czy tez 2/3 wysokosci. Ale jak mowie to jest tylko zalecane, spokojnie mozna przeprowadzac horyzont w dowolnym miejscu z tym ze to zazwyczaj ma jakis glebszy cel ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[lol] zadni profesjonalni tylko w fotografi i nietylko jest podzial na 3 no i zalecane jest zeby takie rzeczy jak linia horyzontu czy tez inne tego typu punkty przechodzily przez 1/3 czy tez 2/3 wysokosci. Ale jak mowie to jest tylko zalecane, spokojnie mozna przeprowadzac horyzont w dowolnym miejscu z tym ze to zazwyczaj ma jakis glebszy cel

 

Pozdro

Tak zwana zasada złotego podziału :->

czyli dzielenie kompozycji w stosunku 1:1.61

(w uproszczeniu 1/3 i 2/3)

 

Złoty podział jest stosowany w roznych dziedzinach, od wymiaru fotografii, ekranow monitorow i telewizorów, rozmiar papieru i książek, przez architekture, po kompozycje obrazów i fotografii.

 

Starożytni i renesansowi artyści doliczyli sie również tych proporcji w sylwetce człowieka, naukowcy w kształtach muszli ślimaków, szyszek etc.

 

W uproszczeniu w fotografii polega na takim skadrowaniu aby punkt charakterystyczny - "środek ciężkości" zdjęcia, znajdował się na którymś przecięciu prostych dzielących obrazek na 1/3 i 2/3 części.

Taki obrazek uważany jest większość ludzi za "wyważony", dobrze skadrowany, ogólnie ładny. Dodatkowo kompozycja powinna opierać się na przekątnych.

 

Taki sposób kompozycji jest generalnie naturalnym odruchem, stosowanym nawet przez ludzi, którzy nie slyszeli w zyciu o zlotym podziale. Jest to zwiazane w jakis sposob z nasza naturalna estetyka, byc moze pod wplywem wychowania w danym kregu kulturowym, byc moze, jak chca niektorzy, bo jestesmy czastka doskonalego matematycznie wszechswiata ;)

 

Przykładowe obrazki:

podzia322bl1.jpg

 

podzia3222fo2.jpg

 

podzial3iw2.jpg

 

podzial4ge1.jpg

 

podzia3225vp2.jpg

 

Oczywiście, od każdych zasad są wyjątki i każde zasady można łamać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie - kazde zasady mozna lamac dzielac obraz/zdjecie na ile sie chce czesci - pod warunkiem ze ma to cos na celu, np. wyodrebnienie dwoch swiatow pokazanie walki dobra ze zlem itp.. to takie dwa tematy, ktore mi przyszly do glowy i przy ktorych spokojnia mozna lamac ta zasade... A co do tego podzialu to b. modna ksiazka mowi cos na ten temat(The Da Vinci code)... Faktem jest ze w ksiazce jest przeklamanie odnosnie ludzkiej wylwetki(Brown mowi cos tam o mierzeniu odleglosci od pepka do stop przez odleglosc pepka do czubka glowy - czy tez odwrotnie) Ale w niektorych stwierdzeniach odnosnie przyrody ksiazka nie zawiera fikcji. Liczba 1,618 jak napisala Thorga pobudza wyobraznie setek ludzi od wielu wiekow, i tym samym przyczynila sie do powstania wlasnie zasady zlotego podzialu... Moze to byl maly OT ;) ale musialem sie wygadac w koncu... ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to daje kilka nowych :)

 

35.jpg

w sklepie siedziala :P

 

36.jpg

robione wczasie jazdy z samochodu, niestety nie bylo jak sie zatrzymac

 

37.jpg

w przedsionku od przyczepy sobie uwil gniazdko

 

38.jpg

ja w oku zrobione dla zabawy

 

39.jpg

Elektrownia w zarnowcu

 

40.jpg

polskie morze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładnie ale przód jest niedoświetlony (głownie obiektyw) a szkoda, bo bliki na soczewkach mogłyby podkręcić tą mszynkę :)

 

ogólnie to zazdroszczę sprzętu. :]

 

btw: działa?

 

[ps]

skąd masz ten materiał? można gdzieś go kupić?

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda to prawda oświetlenie trza troche podkręcić ale takie niedoświetlenie daje całkiem ciekawe efekty. Materiał to zwyky frotte pierwszy lepszy sklep z materiałami powienin imo mieć. Sprzęt raczej działa.

[ps] co do materiału polecam bordowy kolor, cuś a`la->

9f4958ff9affa7e9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna fotka:

 

"Catching the light"

 

catchingthelightbv3.jpg

 

Troche sie naprodukowalem zeby uzyskac odpowiedni zamierzony efekt,

 

Chcialbym zeby to zdjecie nie bylo rozpatrywane ladne nie ladne dlatego zaznaczam ze ma ono ukryta tresc... ;) ale co tam to wolny kraj - piszta co chceta... :)

 

Thorga Bardzo ladne kolorki w tych kwiatkach..

 

Kuciel Lapie co chciales pokazac poprzez zdjecia, ale zrobiles to malo interesujacy sposob... oba zdjecia dosc chaotyczne..

Co do klodki - jest ona bardzo intesresujace ale to co pisalismy wczesniej - jest umieszczony centralnie ;P mimowszystko staraj sie trzymac zasady zlotego podzialu...

 

A rowerek? Moglo by byc bardziej interesujace gdybys je zrobil z nizszego poziomu, a tutaj widac ze stales i zrobiles zdjecie "łot tak ło"...

 

Z obu zdjec mozna by wyciagnac wiecej gdyby sie troszke lepiej przylozyc... ale mimo to jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan ;Izba; Izbiński jest gitarzystą, bluesmanem i wokalistą, którego świat muzyczny obejmuje blues, rock oraz jazz. Krzysztof Sadowski nazwał Izbę białym murzynem polskiego bluesa. Swoją pozycję zawdzięcza własnej pracy, jako, że nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Jego wypowiedzi artystyczne są zawsze szczere i autentyczne, a każdy jego koncert pozostawia u widza niezatarty ślad. Zadebiutował w roku 1970 na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Lublinie, gdzie od razu został zauważony i zebrał wiele bardzo pochlebnych opinii. Współpracował z wieloma polskimi zespołami, nie tylko jazzowymi. Wymieńmy kilka z nich: Sami Swoi, Recydywa, Grupa Organowa Krzysztofa Sadowskiego, After Blues oraz Orkiestra Poznań;. Występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Z racji zainteresowań muzycznych Izby; były to zarówno festiwale bluesowe (Rawa Blues, Jesień z Bluesem), jak i jazzowe (Jazz Nad Odrą, Jazz Jantar, Old Jazz Meeting '97, Jazz Fruchling - Niemcy, Jazz Jamboree '83). Nie można tu, nie wspomnieć o spotkaniach wokalistów jazzowych w Zamościu. W roku 1998 Jan Izba Izbiński nawiązał współpracę z zespołem perkusisty Zbigniewa Levandka Lewandowskiego, z którym wystąpi podczas tegorocznego Old Jazz Meeting."Levandek" zadebiutował w roku 1970 jako perkusista zespołu Sami Swoi. Jest laureatem Grand Prix na Festiwalu w San Sebastian. Koncertował m.in. z Ewą Urygą, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem oraz big bandami: Thada Jonesa, Woody Hermanna. Nagrał kilkanaście płyt.

 

 

a9bbed3fec546136m.jpg

 

87d1041103d1a487m.jpg

 

59bf97f343757858m.jpg

 

8281d1ffe87ca1e0m.jpg

 

e025b83ae29cb100m.jpg

 

d864bb283c84125em.jpg

 

22bbc8023d3a50ccm.jpg

 

ec5642c38d520d70m.jpg

dopadłem Go w Międzyzdrojach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za cisza?

 

wrzucam kilka fotek z krakowa i pociągu (straszna nuda na trasie Kraków - Wrocław):

 

1. Przypadkowe ujęcie gołebia skadrowane do 16:7

 

IMG%20571.jpg

 

2. Stały element krakowskiego rynku:

 

IMG%20744.jpg

 

3. the same

 

IMG%20747.jpg

 

4. Rodem z filmu Birds Alfreda Hitchcock'a:

 

IMG%20762.jpg

 

5. Jakiś święty przy jakimś kościele w drodze na Wawel (nie znam się na historii):

 

IMG%20604.jpg

 

6. old...

 

old.jpg

 

7. Zdjęcia robione w pociągu. Sepia osiągnięta w aparacie poprzez odpowiednie ustawienie White Balans:

 

IMG%20798.jpg

 

8. "Wars wita was..."

 

IMG%20799.jpg

 

9. "...nieuzasadnione użycie, będzie karane."

 

IMG%20845.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deus: dzięki zią. pergola... hmm... jak wrócę z Gdańska to sie kopsne, obiecuje! :>

piksar: dzięki, jasne że pogadamy w pociągu :D

 

tweety dlaczego twoje są takie ładne ?

wcale nie: piorek tak nie uważa a ja go popieram :]

 

mentaller: wracałem z Zakopanego PKSEM do Krakowa, miałem 5h czekania na pociąg więc polazłem na miasto :]

 

Pozdrawiam

 

[ps]

 

i jeszcze jedno:

 

fbb8a058c908b817.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

master mogloes zrobic 180* ;) ejj ja moze sie gdzies zatrzymalem albo sam juz nie wiem - czy jak na ktoryms zlocie bedzie sie mial pojawic master-kielbaster to mam sie bac(chodzi mi o te buzki przy co drugim poscie na forum ;P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety: gołąbek z poprzedniej strony zrobił na mnie wrażenie.(fotka nr 1) To była Sigma 70 -300? Po raz kolejny o to pytam bo właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem Canon-a 350d.:-) ( ach co za sprzęt! Teraz wiem co co znaczy zrobić zdjęcie!:-) Na razie jestem w fazie "testów" (pykanie zdjęć gdzie się da, jak się da... i nauka "manuala".) Na razie zaobserwowałem, że na automacie z KIT-em przepalenia to norma... (zwłaszcza przy zdjęciach typowo krajobrazowych) ... wystarczy lekko niedoświetlić... + filtr Cokin szara połówka i jest git. (pomijając niedogodność, że ostrzy "razem z filtrem" i trzeba kręcić "holderem" po każdym wyostrzeniu.... ). To samo zresztą (podobnie znaczy się) przy filtrze polaryzacyjnym... trzeba się sporo "nakręcić". ( masz jakiś typ co do zamennika KIT-a który ostrzyłby wewnętrznie?)

Jak na razie zapodaję stare fotki z Fuji s5500 ( tak na marginesie... zajebisty aparacik... jeśli ma ktoś wątpliwości i nie wie co wybrać spośród hybrydek... Fuji nigdy mnie nie zawiódł...:-)

 

taki gołąbek , jeśli mowa o "ptaszkach":-)

[/url]go322261bekto3.jpg

 

pan pilot...

 

pilot2mf6.jpg

 

uśmiech B&W

 

ona2ht6.jpg

 

no i ostatni zrobiony juz Canonem...:-) pojechany " trochę" PS-em

 

ona1kb4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety: gołąbek z poprzedniej strony zrobił na mnie wrażenie.(fotka nr 1) To była Sigma 70 -300? Po raz kolejny o to pytam bo właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem Canon-a 350d.:-) ( ach co za sprzęt! Teraz wiem co co znaczy zrobić zdjęcie!:-) Na razie jestem w fazie "testów" (pykanie zdjęć gdzie się da, jak się da... i nauka "manuala".) Na razie zaobserwowałem, że na automacie z KIT-em przepalenia to norma... (zwłaszcza przy zdjęciach typowo krajobrazowych) ... wystarczy lekko niedoświetlić... + filtr Cokin szara połówka i jest git. (pomijając niedogodność, że ostrzy "razem z filtrem" i trzeba kręcić "holderem" po każdym wyostrzeniu.... ). To samo zresztą (podobnie znaczy się) przy filtrze polaryzacyjnym... trzeba się sporo "nakręcić". ( masz jakiś typ co do zamennika KIT-a który ostrzyłby wewnętrznie?)

 

dzięki. to był stałoogniskowy Pentacon 200mm (na m42) mocowany do body z przejściem canon/m42. wynikowa ogniskowa to 320mm :)

ale jeśli chcesz jakiś fajny tele to polecam Sigmę 70-210 czy 50-200. światełko coprawda od 4, ale jako portret terenowy czy koncertówka nadaje się w sam raz :)

co do zdjęć na automatyce to zrobiłem może ze dwa które dawno temu poszły do kosza. automatic można używać ale w "Idioten camerach". jesli ktoś kupuje 350d to już powinien poradzić sobie na manualu :]

 

co do kit'a i filtrów: tak, jest taki obiektyw ale cena zaczyna się w granicach 2k za. póki co moge ci polecić stałkę Canona 50mm z AF i f:1.8 za 380zł.

 

fotki są ok. ostatnia najlepsza ze względu na kolorystykę :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety, dzie pergola? :P ;)

 

 

Swoja droga... moze mi ktos powiedziec jakie soczewki sa mi potrzebne do zrobienia obiektywu ktory posluzy mi do zoomow na odleglosc ? Taki zoom zeby dalo sie jakis krajobraz zrobic, ptaszka, czy inny portret (nie chodzi mi o makro!). Jedna soczewka chyba musi byc dwuwypukla, ale druga? dwuwklesla ?

 

 

 

No i wczorajszy moj wypad na grzybki. Testowalem swoj nowy obiektyw typu "hiper-makro" zrobiony wlasnorecznie z dwoch soczewek 20mm. Szkoda tylko ze ich jakosc jest slaba i zdjecia wychodza nieostre na obrzezach :(

 

Grzybki maja lekko podciagniete kontrasty w szopie. Pajak nieostry bo nie mam statywu :P (ale sobie zrobie ;])

 

p8270781copypk9.th.jpg p8270787copygy2.th.jpg p8270799copyvu5.th.jpg p8270830copyxd4.th.jpg p8270811copyfiltere2mn9.th.jpg

 

 

p8270782copyxq4.th.jpg p8270783copywy6.th.jpg p8270804copyqu5.th.jpg p8270820copyuf6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności