Jump to content

Pogromca JPEGa od Microsoft


xeav

Recommended Posts

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

zmienią tylko nazwe i rozszerzenie jpga i zbiją na tym kokosy.

 

Zresztą w dobie dzisiejzego sprzętu, rozmiarów dysków twardych, prędkości internetu mało kto - przynajmniej tak mi sie wydaje - przywiązuje do tego aż taką wage czy plik będzie ważył 100 czy 50kb

Link to comment
Share on other sites

 

Zresztą w dobie dzisiejzego sprzętu, rozmiarów dysków twardych, prędkości internetu mało kto - przynajmniej tak mi sie wydaje - przywiązuje do tego aż taką wage czy plik będzie ważył 100 czy 50kb

 

hymm...ja jak sciągam tex 4000x4000 to raczej wolę żeby ważyła 2 mb zamiast 4mb ;]

Link to comment
Share on other sites

 

Przepraszam, przyśpieszy drukowanie ?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy przy większym współczynniku kompresji owego "cudownego" formatu głowice drukarki z wrażenia zaczną szybciej popier..ać nad kartką papieru? Równie dobrze możnaby stwierdzić, że podlewane większą konewką roślinki będą rosły szybciej...

Link to comment
Share on other sites

małe info na temat nowego formatu:

 

Gigant z Redmond zaprezentował nowy format plików do zdjęć, który jego zdaniem będzie oferował lepszą jakość oraz dwukrotnie mniejszy rozmiar od popularnego JPEG. Standard firmy Microsoft, który nosi nazwę Windows Media Photo (WMP), będzie zintegrowany z nadchodzącym systemem operacyjnym Windows Vista. Prace nad nowym formatem trwały prawie cztery lata i udział w nich wzieli również niektórzy producenci aparatów cyfrowych.

Windows Media Photo opiera się na tej samej technologii transformaty kosinusowej (DCT), którą wykorzystuje standard JPEG. Projekt Microsoftu ma jednak zmieniony algorytm, który umożliwia osiągnięcie lepszej jakości zdjęć oraz mniejszą objętość plików.

 

Nowy format umożliwi skompresowanie zdjęć w stosunku 25:1, bez widocznej utraty jakości obrazu. W przypadku JPEGa wartość ta wynosi maksymalnie 12:1. Standard WMP nie wymaga ponadto żadnych złożonych obliczeń, ani też dodatkowego wsparcia sprzętowego. Ponadto nie wymaga zbyt dużych zasobów pamięci komputera. Przedstawiciele koncernu nie podali informacji, którzy producenci aparatów, drukarek lub chipów byli zaangażowani w projekt, ani też kiedy na rynku pojawią się pierwsze produkty zgodne z nowym standardem.

Link to comment
Share on other sites

hehe. pierwsza dzialka gratis razem z vista, a potem bulic za licencje na uzycie tego :)

Tez mi sie nie wydaje zeby bylo to lepsze niz inne formaty ktore mialy zastapic .JPG - ale o tym sie przekonamy juz wkrotce.

Link to comment
Share on other sites

knysha - jak masz lipne łącze albo twarzdiela to może i ci zależy.

 

a przy 'lipnym' usb 2.0 nie robi roznicy czy zgrywasz zdjęcia 40 czy 20 minut? Dla 'lipnych' sieci wifi liczy się kazdy pakiet, którego nie trzeba wysyłac. Nie rozumiem twojego "maxwellowego" podejscia. Jesteś członkiem mniejszości, której nie zależy na czasie, nie zależy na rozmiarach.

a gdyby nowa kompresja oferowała śliczny szum? ;)

Link to comment
Share on other sites

Windows Media Photo oferuje 24-krotne zmniejszenie rozmiarów pliku, przy jakości lepszej od tej oferowanej przez JPEG i JPEG 2000 przy takim samym współczynniku kompresji. Większość aparatów używa kompresji rzędu 6:1, nowy format ma dawać podobną jakość przy dwukrotnie mniejszym rozmiarze. Mniejsze pliki, prócz oszczędności miejsca na nośnikach, pozwalają na dłuższą pracę na bateriach, gdyż ich zapis jest szybszy.

 

Podobną w jakim sesie? Podobną, że lepsza czy, że gorszą?:) Może prawie...prawie robi wielką różnicę:)

Link to comment
Share on other sites

streaker -> no win xp się nie wiesza bo zobacz która to już z kolei wersja, wcześniejsze się wieszały niesamowicie :D

a co do tego formatu to wydaje mi się że nie zyska dużej popularności i nadal będzie rządził jpg

Link to comment
Share on other sites

wczesniej miałem win2000 i też sie nie wieszał :P

co do tematu, to nie wiem skąd u was taki pesymizm, , jeżeli ma mieć lepszą jakośc przy tym samym rozmiarze, to ja jestem "za", a takie gadanie, że się nie uda, nie ma najmniejszego sensu... :/ trzeba poczekać i zobaczyć co z tego wyniknie, jak już to wypuszczą i sami będziemy mogli potestować...

Link to comment
Share on other sites

Jak sie MS uprze to przeforsuje, ale zajmie to szmat czasu. Ostatecznie nawet alternatywy dla mp3 z trudem, ale jednak zaczynają się przyjmować. Mnie raczej interesuje co za bonusy zaszyją, licencje, utrudnianie w kopiowaniu czy drukowaniu czy inne wynalazki, żeby się przypadkiem jakaś RIAA nie dostosunkowała. Pytanie też dość istotne czy format będzie jak jpg mógł zapisywać w różnych trybach (rgb, cmyk) i czy będzie zachowywał profile kolorów.

Link to comment
Share on other sites

ja widze inne zastosowanie co wy na to aparat w wielkośc gumki do gumowania .Przy miniaturyzacji dysk który będzie miał 60 mb będzie w stanie pomięścić duże ilości danych więc zastosowanie może mieć niezłe ......................... co ja mówie aparat w wielkości ikony pulpitu hehe .......

 

Jak znamy MS zawsze przesadzają z pewnośćią nie jest to głupie rozwiązanie ale napewno jest jakiś haczyk. Zawsze jest:P

Link to comment
Share on other sites

Microsoft ogłosił wczoraj, że standaryzacja jego nowego formatu graficznego - HD Photo - już jesienią stanie się przedmiotem głosowania Joint Photographic Experts Group (będącej grupą roboczą ISO). HD Photo to format, który oferuje lepszą jakość obrazu i skuteczniejszą kompresję danych.

 

Dziennik Internautów

 

http://di.com.pl/news/17176,1.html

Link to comment
Share on other sites

Nie będzie płatny.

Bardzo krótkie testowanie pokazuje mi że kompresuje nie tyle lepiej czy mniej stratnie co -inaczej- niż jpg. Bardziej wygładza, bluruje kolory, kiedy jpg ma tendencje wyostrzające. Wydaje się być zoptymalizowany właśnie pod kątem fotografii cyrowej. Ale to bardzo szybki i pobierzny test defaultowych ustawień plugina do szopa.

Na pewno dużym plusem jest zapisywanie 16 i 32 bit oraz alphy.

Link to comment
Share on other sites

Jesli format nie dostanie odpowiedniego wsparcia na Różne platformy, sprzęt, oprogramowanie...to może sie okazać tylko formatem do Biznesu gdzie firmy, którym będzie na nim zależało (chociaż musiało by im bardzo zależeć), będą wykładać kase na dostosowanie swoich stanowisk pod nowy wynalazek MS...Ze zwykłych userów nikt nie będzie raczej płacił za Viste tylko po to, by sie pobawić HD Photo...:P

 

No ale poczekamy...Kiedys się zobaczy. Może akurat jest to strzał w 10-tke...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy